Blog o bábätkách

Zvlhčovanie a čistenie vzduchu v detskej izbe: tipy na zvlhčovanie, čistenie vzduchu

Použitie zvlhčovača pomáha udržiavať ideálnu vlhkosť a čistička vzduchu čistí vzduch od nečistôt, alergénov a patogénov.

S príchodom chladnejšieho počasia sa oplatí sledovať aj vlhkosť v byte. Príliš nízka vlhkosť, môže viesť dokonca až k zdravotným problémom. V takomto prípade sa oplatí zaobstarať zvlhčovač vzduchu. Kedy použiť zvlhčovač vzduchu? Aký zvlhčovač vzduchu si vybrať? V tomto článku vám poskynteme tipy a rady, ako začať používať zvlhčovač vzduchu. Okrem toho je však dôležité udržiavať čistý vzduch v byte, ktorý jednoducho vytvoríte pomocou čističky vzduch úl.

Ideálna vlhkosť v miestnosti

Ideálna vlhkosť v byte, interiéri je 40-60%. Ak nameriate doma inú hodnotu vlhkosti, oplatí sa podniknúť kroky, aby bola vlhkosť v rozmedzí 40-60%, pretože nie je dobré, ak je vlhkosť vyššie, ale ani ak je vlhkosť nižšia.

Ak vlhkosť vzduchu v byte prekročí 60%, vzduch je príliš vlhký. Veľmi vlhký vzduch môže byť škodlivý pre zdravie, pretože vlhké prostredie môžu viesť k vzniku plesní, najmä ak je váš domov slabo vetraný. Vlhký vzduch navyše podporuje aj šírenie alergických roztočov a plesní.

Ak je vlhkosť vzduchu v byte pod hodnotou 40%, vzduch je suchý. Rovnako ako je príliš vlhký vzduch, ani príliš suchý vzduch nie je zdravý. Dlhodobé dýchanie suchého vzduchu vedie k vysušeniu úst, sliznice, dýchacích ciest a priedušek. Vysušenie dýchacích ciest spôsobuje podnet na kašeľ. Ak spozorujete, že vaše dieťa v noci kašle, príčinou kašľu môže byť aj príliš suchý vzduch.

vzduch v detskej izbeFoto: www.shutterstock.com 

Zvlhčovanie je preto nevyhnutné, ak je vlhkosť vzduchu nižšia ako ideálna vlhkosť, teda 40-60%. Na meranie vlhkosti sa oplatí používať vlhkomer, aby ste napríklad vždy vedeli, aká je vlhkosť v detskej izbe.

Ak je vzduch príliš vlhký, oplatí sa vyvetrať, aby ste sa zbavili prebytočnej vlhkosti. To je tiež dôležité, pretože príliš vysoká vlhkosť vzduchu môže dokonca viesť k vzniku plesniam na stenách, ak nie je byt dostatočne vetraný. Po vyvešaní mokrého oblečenia v byte sa vždy odporúča vyvetrať, pretože práve vtedy zvyčajne dochádza k nárastu vlhkosti.

Ak je vzduch príliš suchý, úlohou je zvýšiť vlhkosť. Zvýšenie vlhkosti je možné aj podomácky, dokonca aj bez zvlhčovača, ale ich účinnosť nie je najlepšia. Najjednoduchšími domácimi riešeniami na zvlhčovanie sú odparovacie nádoby naplnené vodou umiestnené na radiátore, z ktorých sa môže odparovať voda, a v miestnostiach rozprestreté mokré, vlhké uteráky. Hoci obe riešenia pomáhajú zvyšovať vlhkosť, skutočne efektívny výsledok sa dá dosiahnuť pomocou zvlhčovača. V zime, so začiatkom vykurovacej sezóny, sa vlhkosť vzduchu znižuje, takže domáci zvlhčovač príde vhod najmä v tomto období.

Použitie zvlhčovača

Podstatou zvlhčovača je, že stroj uvoľňuje paru z naliatej vody do vzduchu, čím zvyšuje vlhkosť vzduchu. Použitie zvlhčovača je mimoriadne jednoduché, ale je potrebné dbať aj na jeho čistenie a údržbu, pretože nedostatočné čistenie môže viesť k väčšej škode, ako k úžitku. Pozrime sa, aké sú pravidlá pre používanie zvlhčovača:

Prečítajte si návod na používanie!

Napriek tomu, že ide o veľmi ľahko použiteľné zariadenie, prečítajte si pred jeho uvedením do prevádzky návod na používanie. Z návodu na použitie sa dozviete, akú vodu môžete naliať do zvlhčovača, akým spôsobom môžete prístroj čistiť a pod..

Voda do zvhčovača vzduchu

Do zvlhčovača by sa mala spravidla naliať iba obyčajná voda z vodovodu alebo destilovaná voda. Destilovaná voda by sa mala používať namiesto vody z vodovodu, najmä v domácnostiach, kde je vysoký obsah minerálov vo vode z vodovodu. Destilovaná voda je navyše dobrá, pretože nedochádza k usadzovaniu vodného kameňa.

Nepoužívajte minerálnu vodu, studničnú ani dažďovú vodu! U niektorých modelov je možné použiť vodu Salvus, ale nalejte ju do spotrebiča iba vtedy, ak je to uvedené v návode na použitie.

Pravidelné čistenie

Neodparená, usadená voda môže byť vynikajúcou živnou pôdou pre rôzne patogény, preto by sa voda vo zvlhčovači mala pravidelne meniť. Vodu je vhodné meniť každý deň bezprostredne pred použitím, maximálne však každé dva dni.

Zvlhčovač si však okrem pravidelného menenia vody vyžaduje aj pravidelné čistenie. V návode na použitie nájdete presný popis, ako a čím je možné zariadenie čistiť. Obvykle sa odporúča čistenie octom alebo kyselinou citrónovou.

Zvlhčovač vzduchu v detskej izbe

Zvlhčovač vzduchu má v detskej izbe svoje absolútne miesto, ak je vlhkosť v detskej izbe príliš nízka, pod hodnotou 40%. Pre pokojný spánok sa určite oplatí udržiavať vlhkosť vzduchu v detskej izby v ideálnom rozmedzí.

Ani organizmus dospelého človeka netoleruje suchý vzduch najlepšie, nieto ešte organizmus bábätiek. Dýchacie cesty bábätiek sú stále také úzke, že suchý vzduch v nich môže ľahko vyvolať podnet na kašeľ.

zvlhčovač vzduchuBabymoov zvlhčovač

Najlepší zvlhčovač vzduchu do detskej izby

Dnes je na pultoch obchodov k dispozícii množstvo zvlhčovačov vzduchu a určite nie je vždy ľahké zorientovať a vybrať si to najvhodnejšie zariadenie na zvlhčovanie vzduchu.

Odporúčaná rozloha miestnosti

Pri výbere zvlhčovača je potrebné vziať do úvahy odporúčanú rozlohu miestnosti. Vypočítajte rozlohu miestnosti, v ktorej chcete zvlhčovač používať. Medzi vlastnosťami zvlhčovača si nájdite, aká je odporúčaná rozloha miestnosti a vyberte ten, ktorý prístroj je vhodný do detskej izby.

Teplý zvlhčovač vzduchu a studený zvlhčovač vzduchu

Rozlišujeme teplý zvlhčovač vzduchu a studený zvlhčovač vzduchu. Rozdiel je v spôsobe výroby pary.

  • Teplý zvlhčovač vzduchu zohrieva vodu a takto vytvorená horúca para sa uvoľňuje do vzduchu.
  • Studený zvlhčovač vzduchu naopak neohrievajú vodu na výrobu pary, to znamená, že do vzduchu sa neuvoľňuje horúca para, ale para izbovej teploty.

Do detskej izby je vhodnejšie zvoliť studený zvlhčovač, pretože na jednej strane nemení izbovú teplotu, a na druhej strane môže byť horúca para vystupujúca z horúceho zvlhčovača pre dieťa nebezpečná.

Ultrazvukový zvlhčovač

Spomedzi studených zvlhčovačov sú najpopulárnejšie ultrazvukové studené zvlhčovače, ktoré pomocou ultrazvuku rozprašujú vodu na malé kvapôčky vody. Tieto mikro kvapôčky vody potom vstupujú do vzduchu a zvyšujú jeho vlhkosť.

Ultrazvukový zvlhčovač rozprašuje vodu a látky, minerálne látky vo vode, preto je dôležité používať v zariadení čo najjemnejšiu vodu. Väčšina oblastí Slovenska sa vyznačuje tvrdou alebo značne tvrdou vodou, preto sa oplatí vybrať zariadenie, ktoré má vložku na zmäkčovanie vody a filter. Ten je schopný odfiltrovať minerály vo vode, takže sa do ovzdušia dostávajú iba čisté, malé kvapky vody bez minerálov.

Tichý režim

Ak hľadáte čističku vzduchu do detskej izby, určite zvoľte zariadenie, ktoré má tichý režim. Hlasný zvlhčovač môže v noci narušiť spánok vášho dieťaťa.

Automatické vypnutie

Do detskej izby je vhodné zvoliť zvlhčovač, ktorý sa automaticky vypne, keď dosiahne požadovaná vlhkosť, aby ste predišli prehrievaniu zariadenia v miestnosti.

Čistenie vzduchu doma

Z hľadiska kvality vzduchu v domácnosti, nie je vlhkosť jediná hodnota, ktorej je potrebné venovať pozornosť. Čistenie vzduchu je rovnako dôležité. Ľudia žijúci vo veľkých mestách musia častejšie čeliť zlej kvalite ovzdušia a často nie sú priaznivejšie ani údaje o znečistení ovzdušia menších miest.

čistička vzduchuPhilips zariadenie na čistenie vzduchu

Kvalitu ovzdušia zhoršuje okrem iného aj prach. Ak dlho neprší, koncentrácia prachu vzrastie. Ale obavy by sme nemali mať len prachu. Vo vzduchu je totiž mnoho častíc, ktoré nemajú dobrý vplyv na naše zdravie, ako sú roztoče, plesne a rôzne patogény a pod.

Vzduch totiž obsahuje množstvo znečisťujúcich látok a alergénov, vdýchnutie ktorých môže u alergikov spôsobiť nepríjemné symptómy. Navyše ohrození nie sú iba alergici, pretože vdýchnutie nečistého vzduchu môže byť z dlhodobého hľadiska škodlivé pre inak zdravých ľudí.

Samotné vetranie nestačí na čistenie vnútorného vzduchu v našej domácnosti. Ak chcete mať skutočne čistý vzduch, môžete použiť čističku vzduchu. Tieto čističky vzduchu používajú rôzne filtre na odfiltrovanie a viazanie vzdušných nečistôt, alergénov a dokonca aj patogénov.

Akú čističku vzduchu si vybrať?

Pri výbere čističiek vzduchu je potrebné zvážiť niekoľko aspektov. Konečným rozhodnutím bude pre vás najlepšia čistička vzduchu, ktorá splní všetky vaše očakávania.

Kapacita čistenia vzduchu

Prvým krokom pri výbere čističky vzduchu je zistiť, aká je kapacita čističky tj. aká je odporúčaná rozloha miestnosti, v ktorej sa môže používať. Je možné, že kapacita čističky vzduchu nie je udávaná v metroch štvorcových, ale v kubických metroch vzduchu. Nezľaknite sa: ak vynásobíte podlahovú plochu (m2) výškou stropu (m), získate objem danej miestnosti v kubických metroch (m3).

Kúpiť výkonnú, dokonca oveľa väčšiu čističku vzduchu do malej miestnosti nie je taký problém, ale kúpiť do veľkej miestnosti nízkokapacitnú čističku vzduchu. V druhom prípade nebude čistička vzduchu schopná maximálne vyčistiť vzduch v miestnosti.

Spôsob filtrácie

Po kapacite čističiek vzduchu je ďalšou dôležitou otázkou, ktorou je možné zúžiť zoznam najlepších čističiek vzduchu, aj samotný spôsob filtrácie. Spôsob filtrácie v praxi znamená to, čo čistička vzduchu vyfiltruje zo vzduchu počas čistenia vzduchu. Záleží od typu, z ktorej časti látok znečisťujúcich ovzdušie dokáže daná čistička vzduchu filtrovať, teda od čoho dokáže vyčištiť vzduch.

Pri výbere stojí za vziať do úvahy, či okrem prachu a roztočov dokáže napríklad filtrovať aj vírusy a baktérie zo vzduchu a vyčistiť od nich vzduch. Skutočne profesionálne zariadenia okrem látok znečisťujúcich ovzdušie a alergénov odfiltrujú aj takmer 100% patogénov.

Tichý režim

Počas denného hluku si ani neuvedomíte zvuk čističky vzduchu, ale vo večernom tichu môže byť hlasnejšia čistička dokonca až nepríjemná. Ak bude čistička vzduchu umiestnená do detskej izby a vaše dieťa sa budí aj na tie najmenšie hlasy, vyberte si čističku vzduchu, ktorá má nočný režim alebo tichý režim. Spánok vášho dieťaťa tak bude zaručene nerušený, aj keď bude čistička vzduchu v detskej izbe v noci.

Senzor kvality vzduchu

Ďalšou vlastnosťou čističiek vzduchu je senzor kvality vzduchu, ktorý neustále monitoruje kvalitu vzduchu a keď klesne pod určitú úroveň, okamžite sa aktivuje a začne čistiť vzduch. Je to veľmi praktická funkcia, pretože nemusíte neustále venovať pozornosť tomu, kedy je kvalita vzduchu v rozsahu, keď už stojí za to začať s čistením vzduchu.

Ovládanie z diaľky

V dobe Internet of Thing už nie je prekvapením, že jednotlivé zariadení dokážeme ovládať na diaľku, pomocou mobilu. Čističky vzduchu vyššej kvality sú už touto funkciou vybavené. Ak teda po návrate z dlhšej dovolenky, zapnete čističku vzduchu skôr, než sa vrátite domov, bude vás doma čakať čistý vzduch.

Zvlhčovač a čistička vzduchu v jednom

Multifunkčné zariadenia sú zväčša veľmi praktické, pretože jedno zariadenie môže vykonávať viacero úloh. Zvlhčovač a čistička vzduchu je multifunkčné zariadenie 2v1, pretože okrem toho, že ním môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu, je vhodný aj na čistenie vzduchu.

Pretože rovnaké zariadenie nielen zvlhčuje, ale aj čistí vzduch, je veľmi obľúbené medzi tými, ktorí žijú v menších bytoch. Nie je potrebné nájsť samotné miesto pre zvlhčovač a čističku vzduchu.

Zvlhčovač a čistička vzduchu do detskej izby?

Najneskôr po narodení bábätka, s príchodom zlého počasia a obdobia nachladnutia prichádza na rad bod, keď sa zamyslíte nad tým, či do detskej izby potrebujete zvlhčovač vzduchu alebo čističku vzduchu.

Ak je vlhkosť vzduchu trvale pod ideálnou hodnotou, určite by ste mali nájsť nejaké riešenie, pomocou ktorého môžete v detskej izbe vytvoriť 40-60% vlhkosť. V opačnom prípade môže príliš suchý vzduch vysušiť sliznicu, dýchacie cesty bábätka a namiesto pokojného spánku bude dieťa bojovať kašľom. Hoci existujú domáce postupy, skutočne účinné riešenie je možné dosiahnuť iba pomocou zvlhčovača.

Ak je dieťa často choré alebo má nejaký druh alergie horných dýchacích ciest, je veľmi dôležité, aký vzduch máte doma. V takom prípade zaručene použijete kvalitnú čističku vzduchu, ktorá vyčistí vzduch takmer na 100%. Ale aj pri zdravom bábätku je dôležité, aby malo doma čistý vzduch, pretože deti sú veľmi citlivé na vonkajší svet, takže by ste si na čističky vzduchu mali spomenúť nielen vtedy, ak máte v rodine niektorý druh respiračnej alergie.

Ak potrebujete obe zariadenia, ale nemáte dostatok miesta, tak zvoľte zvlhčovač vzduchu 2v1, ktorý je vhodný na zvlhčovanie vzduchu aj čistenie vzduchu.

Súvisiace produkty: