Blog o bábätkách

Známky úniku plodovej vody

Pretrhnutie plodového obalu môže viesť k úniku plodovej vody. To výrazne zvyšuje riziko vaginálnej infekcie, ktorá môže predstavovať riziko pre zdravie vášho bábätka.

K úniku plodovej vody najčastejšie dochádza v treťom trimestri tehotenstva, môže sa však vyskytnúť aj skôr. Ak spozorujete únik plodovej vody, bezodkladne kontaktujte svojho gynekológa, ktorý rozhodne o ďalších krokoch.

Úloha plodovej vody

Plodová voda slúži na ochranu plodu. Funguje ako mnohostranná ochrana. Chráni plod pred:

  • dehydratáciou
  • vonkajšími mechanickými vplyvmi,
  • teplotnými zmenami,
  • tlakovými rozdielmi.

Okrem vyššie uvedených úloh, zohráva plodová voda dôležitosť aj pri cvičení dychových a prehĺtajúcích pohybov. Tieto pohyby si môže bábätko osvojiť prehltnutím plodovej vody.

plodová voda

V brušku sa plod vyvíja v dutine naplnenej plodovou vodou ohraničenou plodovým obalom. Krátko po počatí je plodová voda vylučovaná vnútornou vrstvou plodovej membrány, ktorú oddeľuje amniom (vnútorný vak) a pupočná šnúra. Z hľadiska zložiek pozostáva čiastočne z moču plodu a placentárnej tekutiny.

Množstvo plodovej vody

Postupom tehotenstva sa množstvo plodovej vody neustále mení a zvyšuje. V 12. týždni tehotenstva je množstvo plodovej vody iba asi 60 ml; v polovici 300 ml a ku koncu tretieho trimestra je to asi 1 000-1500 ml.

Aj keď plodová voda chráni plod počas tehotenstva, nie je konštantná, neustále sa mení, „obnovuje”. Absorbuje sa cez črevný trakt plodu a vnútornú vrstvu membrány plodu. Takáto výmena sa koná približne každé 2,5-3 hodiny.

Farba, vôňa a konzistencia plodovej vody

Plodová voda je úplne bezfarebná, priehľadná. A čo sa týka konzistencie, ide o kvapalinu podobnú vode. Plodová voda má sladkastú vôňu, ale jjej intenzita je natoľko zanedbateľná, že môžeme pokojne vyhlásiť, že je bez zápachu. Keďže plodová voda nemá nápadnú farbu, konzistenciu alebo vôňu, nie je jednoduché určiť prípadný únik.

Únik plodovej vody vs. odtok plodovej vody

Odtok plodovej vody je najtypickejším znakom spustenia pôrodu. V takom prípade dôjde k pretrhnutiu plodového obalu a náhle odtečie plodová voda. Ku koncu tretieho trimestra to znamená 1-1,5 litra tekutiny. Môžete si byť istá, že si všimnete odtok plodovej vody. V takomto prípade prichádza na rad nemocnica.

Pri úniku plodovej vody praskne aj membrána plodu, tu je však rýchlosť prasknutia oveľa menšia. To je dôvod, prečo je odtok plodovej vody ťažko zameniteľný s únikom plodovej vody. Zatiaľ, čo pri odtoku plodovej vody odteká veľké množstvo plodovej vody vo veľmi krátkom čase, pri úniku plodovej vody môžeme hovoriť len o menšom množstve plodovej vody. To je dôvod, prečo používame slovo únik, ktoré poukazuje na to, že množstvo odtečenej plodovej vody ešte nie je také veľké, ako pri odtečení plodovej vody pred pôrodom.

plod

Známky úniku plodovej vody

Môžete vidieť, že farba, vôňa, ani konzistencia plodovej vody nie sú také typické, aby ste ju mohli jednoznačne určiť. Navyše, ak dôjde k úniku plodovej vody, nie je toto množstvo významné. Aké sú teda príznaky úniku plodovej vody? Pozornosť určite venujte pošvovému výtoku na svojej spodnej bielizni. Samozrejme, nemusí ísť o plodovú vodu, môže to byť pošvový výtok alebo dokonca moč. 

Ako spoznáte rozdiel medzi plodovou vodou, pošvovým výtokom a močom?

V nemocnici môžu stanovením pH výtoku jednoznačne určiť, či je výtok spôsobený únikom plodovej vody. Ak to chcete určiť doma, oplatí sa najskôr použiť vylučovaciu metódu. Vylučovacia metóda je založená na troch rôznych vlastnostiach výtoku:

  • Čoraz viac nastávajúcich matiek trpí inkontinenciou počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri. Kvôli ťažkostiam so zadržiavaním moču, môže moč občas skončiť vo vašich nohavičkách. Keďže moč má ostrú vôňu, takže ak na spodnej bielizni cítite výrazný štipľavý zápach máte dočinenia s močom.
  • Vaginálny výtok je úplne prirodzený proces mimo tehotenstva aj počas tehotenstva. O zdravom výtoku môžeme hovoriť, keď je farba výtoku belavá, svetlo žltá. Z hľadiska konzistencie je výtok lepkavejší, hustejší, pripomína vaječný bielok. Ak si teda všimnete na svojich nohavičkách takýto výtok, môžete opäť vylúčiť, že ide o plodovú vodu, pretože tá je úplne priesvitná tekutina podobná vode.

Ak pri skúmaní výtoku na spodnej bielizni vylúčite aj moč a vaginálny výtok, pravdepodobne ide o plodovú vodu. Ak však chcete ísť na istotu, radšej si zakúpte test na únik plodovej vody.

Test na únik plodovej vody

Test na únik plodovej vody určí únik plodovej vody počas tehotenstva. Tento test je v skutočnosti vložka indikátora úniku plodovej vody s vysokou citlivosťou, ktorá identifikuje únik plodovej vody na základe pH hodnoty. Test založený na pH-hodnote sa používa veľmi jednoducho, je možné ho vykonať v krátkom čase, prakticky v jednom kroku a umožňuje určiť únik plodovej vody.

Pri použití testu je dôležité vedieť, že pH hodnota plodovej vody je vyššia ako 6,5. Vložka na určenie úniku plodovú vodu indikuje zmenou farby, ak je vystavená pôsobeniu kvapaliny s pH hodnotou 6,5 alebo vyššou.

Vložku si vložte do nohavičky a pri pocite úniku kvapaliny skontrolujte, či došlo k zmene farby. Zmena farby nastáva vždy 15 minút po úniku. Modrá alebo zelená farba označuje plodovú vodu, ale môže naznačovať aj určitú formu vaginálnej infekcie. Žltá farba poukazuje na moč. V prípade, ak je výsledok modrá alebo zelená farba, kontaktujte svojho gynekológa, ktorý rozhodne o ďalšom kroku.

odtok plodovej vody

Nebezpečenstvo úniku plodovej vody

K úniku plodovej vody dochádza v dôsledku prasknutia plodového obalu. Ide o problém, pretože sa tým zvyšuje riziko infekcií. Ak sa u vás preukáže únik plodovej vody, váš lekár by mal zvážiť, ako postupovať ďalej. Pri rozhodnutí zohráva dôležitú úlohu, v ktorom týždni tehotenstva sa nachádzate, pretože podľa toho sa dá určiť vývoj a zrelosť bábätka.

  • Ak sa blížite ku koncu tehotenstva, váš gynekológ môže rozhodnúť o spustení pôrodu.
  • Ak vám do pôrodu zostáva viac času, tj. bábätko pravdepodobne ešte nie je dostatočne zrelé, zvyčajne je potrebná po zvyšok tehotenstva hospitalizácia, kvôli riziku infekcie.

Ale o tom všetkom rozhodne váš gynekológ v závislosti od situácie!

Vašou úlohou je venovať pozornosť vaginálnemu výtoku počas tehotenstva, a keď si všimnete niečo podozrivé, okamžite to oznámte svojmu gynekológovi!

Foto: www.shutterstock.com