Blog o bábätkách

Známky a príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu, odtok plodovej vody a pôrodné bolesti naznačujú nástup pôrodu, ale iné príznaky môžu už skôr naznačovať blížiaci sa čas pôrodu.

Na konci 9. mesiaca už pravdepodobne netrpezlivo čakáte na začiatok pôrodu. Pozorne sledujete každú jednu vibráciu svojho tela. Čakáte, kedy sa objavia prvé príznaky pôrodu, kedy sa pôrod začne. Hoci gynekológ pri určení tehotenstva označí predpokladaný termín pôrodu, v skutočnosti sa bábätko v tomto termíne narodí len málokedy. Vo väčšine prípadov sa narodí buď 1-2 týždne pred termínom, alebo sa príznaky pôrodu objavia len trochu po termíne.

Medzi príznaky tehotenstva je možné vymenovať skutočne veľa vecí, takže je dobré ich zoskupiť podľa toho, kedy sa pred samotným začiatkom pôrodu objavia. Existujú signály, ktoré naznačujú blížiaci sa pôrodu, nazývame ich príznakmi pôrodu. Tie podľa definície nenaznačujú skutočný nástup pôrodu, ale signalizujú, že sa blíži veľký deň, vaše telo sa pripravuje na pôrod. Naproti tomu existujú skutočné znaky, ktoré naznačujú nástup pôrodných bolestí, a teda samotný nástup pôrodu.

pôrodné kontrakcie

Príznaky pôrodu

Na konci tretieho trimestra, keď sa blížite k očakávanému dátumu pôrodu, si môžete všimnúť menšie znaky, ktoré naznačujú blížiaci sa pôrod. Známky pôrodu sú orientačné, takže nemusíte okamžite ísť do pôrodnice, ale stojí za to o nich informovať svojho pôrodníka-gynekológa. Medzi príznaky pôrodu patria:

  • falošné kontrakcie,
  • zostup bábätka do pôrodných ciest,
  • uvoľnenie hlienovej zátky,
  • skrátenie krčka maternice,
  • rozšírenie krčka maternice,
  • hnačka pred pôrodom,
  • inštinkt hniezdenia.

Falošné kontrakcie

Falošné kontrakcie, alebo oficiálne Braxton-Hicksove kontrakcie, sa môžu vyskytnúť už niekoľko týždňov pred pôrodom. Novopečené mamičky si ich môžu ľahko zameniť so skutočnou pôrodnou bolesťou. Aký je rozdiel medzi falošnými kontrakciami a pôrodnými kontrakciami?

Falošné kontrakcie sa objavujú nepravidelne a trvajú len krátky čas. Skutočné pôrodné kontrakcie naopak neustupujú, objavujú sa čoraz častejšie a intenzívnejšie. Ak neviete, či ide falošné kontrakcie alebo pôrodné bolesti, oplatí sa trochu rozhýbať svoje telo. Ak ste dovtedy ležali, vstaňte, prejdite sa; ak ste stáli, relaxujte. Zmenou telesnej polohy totiž väčšinou falošné kontrakcie ustúpia.

V prípade pôrodných bolestí to nepomôže, bolesť pretrváva, aj keď zmeníte polohu. Najčastejšou otázkou mamičiek gynekológovi je, kedy sa po objavení falošných kontrakcií spustí samotný pôrod? Názov falošné nie je náhodné, pretože je veľmi ťažké odpovedať na túto otázku výlučne na základe falošných kontrakcií. Možno do termínu pôrodu zostávajú už len dni, ale môžu to byť ešte týždne.

Zostup bábätka do pôrodných ciest

Pre nastávajúce mamičky, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, zostupuje hlavička bábätka do panvy 2-4 týždne pred pôrodom. Ide o vnútornú zmenu, ktorá je však viditeľná aj navonok, pretože spôsobuje pokles bruška.

To samozrejme nemusíte spozorovať, ale skúsenejšie mamičky si tento znak ľahko všimnú. Ak toto nie je váš prvý pôrod, zostup bábätka do pôrodných ciest sa môže začať až neskôr, niekoľko dní pred nadchádzajúcim pôrodom.

V súvislosti so zostupom hlavičky dieťaťa môže dôjsť k tupej bolesti v krížoch a panve, súčasne sa však do istej miery zmierňujú bolesti predtým potlačených vnútorných orgánov.

príznaky pôrodu

Odtok hlienovej zátky

Odtok hlienovej zátky je opäť iba charakteristickým znakom blížiaceho sa pôrodu. Hlienová zátka má želatínovú, priesvitnú konzistenciu. Účelom hlienovej zátky je uzatvárať krček maternice pred vonkajším svetom, aby tak chránil plod pred možnými infekciami. Odtok hlienovej zátky je spojené s rozšírením krčka maternice a nie je presne stanovený presný čas. Odtok hlienovej zátky môže nastať niekoľko týždňov alebo dní pred pôrodom, ale odtok môže nastať pri kontrakciách s odtokom plodovej vody.

Tip: Ako spoznáte hlienovú zátku? Na čo si dávať pozor pri uvoľnení hlienovej zátky? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku Koľko času zostáva do pôrodu po uvoľnení hlienovej zátky?

Skrátenie krčka maternice

Skrátenie, zmäkčenie a stenčenie krčka maternice je znakom pôrodu, ktorý si neviete všimnúť, pretože to dokáže určiť len lekár vaginálnym vyšetrením. Krčok maternice, ktorý je dlhý asi 4 centimtre, sa v dňoch pred pôrodom stenčuje na 2 cm.

Rozšírenie krčka maternice

Rozšírenie krčka maternice je v podstate prvá fáza samotného pôrodu, fáza rozšírenia. Ale v skutočnosti sa môže rozširovanie krčka maternice začať už týždne pred pôrodom. Nie je zriedkavé, že lekár určí rozšírenie o 2-3 cm niekoľko týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu. Rozšírenie krčka maternice je určite cenná informácia, pretože naznačuje, že sa vaše telo začalo pripravovať na pôrod.

Hnačka pred pôrodom

V dňoch pred pôrodom môže tráviaci systém naznačovať aj to, že sa blíži veľký deň. Niekoľko týždňov pred pôrodom môže byť stolica redšia, dokonca môžete očakávať aj hnačku.

Inštinkt hniezdenia

Z predpôrodných znakov je najťažšie uchopiteľný inštinkt hniezdenia. Pretože počas celého tehotenstva je typické, že nastávajúce mamičky začnú vplyvom inštinktu hniezdenia organizovať byt, skrášľovať detskú izbu, prať detské oblečenie, žehliť, skladať atď.

Inštinkt hniezdenie sa môže objaviť niekoľko týždňov pred pôrodom, akoby nastávajúca mamička v tomto období načerpala nové sily, zrazu má množstvo energie a potreby niečo robiť. Upratuje dom a zisťuje, či má všetko, čo potrebujete na príchod bábätka.

Tip: K pôrodu si musíte zaobstarať množstvo potrieb. Budete potrebovať oblečenie, prípravky na starostlivosť o bábätko, potreby na dojčenie a takto by sme mohli pokračovať v zozname! Ak sa chcete uistiť, že ste na nič nezabudli, môžete si pozrieť náš starostlivo zostavený zoznam výbavičky pre bábätko a mamičku.

Známky pôrodu

Zatiaľ čo príznaky pôrodu naznačovali blížiaci sa pôrod, znaky pôrodu už ukazujú začiatok pôrodu, začiatok pôrodných kontrakcií. Ide o jasné signály, že svoje bábätko budete môcť držať v náručí už o niekoľko hodín:

  • odtok plodovej vody,
  • pôrodná bolesť.

Ide jednoznačne o znak začiatku pôrodných bolestí, začiatku samotného pôrodu. Okrem toho sa na začiatku pôrodu môžete stretnúť so špinením, ktoré však nie je v prvom prípade zahrnuté, pretože špinenie sa môže objaviť aj počas 9 mesiacov tehotenstva.

pôrod

Odtok plodovej vody

Pri prasknutí plodového obalu odtečie plodová voda. Môže len unikať alebo odtiecť vo forme silného prúdu. Množstvo odtečenej plodovej vody závisí od toho, v ktorej časti plodového obalu nastane prasknutie, respektíve v akej polohe sa nachádza plod. V niektorých prípadoch totiž môže hlavička bábätka blokovať otvor, čo bráni vytekaniu plodovej vody.

Nebojte sa, ani náhodou si nepomýlite odtok plodovej vody s močom. Moč má štipľavý zápach, na rozdiel od plodovej vody, ktorá je sladšia. A kým moč dokážete zadržiavať, pri plodovej vode nemáte šancu.

Odtok plodovej vody je jasným znamením, že musíte ísť do pôrodnice. Nečakajte ani v prípade, že ešte necítite žiadne bolesti. K prasknutiu obalu môže dôjsť, aj keď bolesť ešte nenastala.

Pri odtoku plodovej vody sa oplatí skontrolovať farbu plodovej vody. V normálnom prípade je číra a priesvitná, prípadne bledožltá. Niekedy je plodová voda zakalená, zelenkastej farby, čo naznačuje plodovú vodu mekónia/smolky. V takom prípade určite informujte svojho pôrodníka-gynekológa o možných komplikáciách.

O predčasnom pretrhnutí plodového obalu môžeme hovoriť pred 37. týždňom tehotenstva. Môže to byť spôsobené vaginálnou infekciou alebo fajčením počas tehotenstva. Predčasné pretrhnutie obalu sa často vyskytuje v prípade tehotenstva dvojčiat, čo potom môže viesť k predčasnému pôrodu.

Po odtoku plodovej vody sa spustí pôrod zvyčajne do 6 hodín. V tomto prechodnom období je už v záujme ochrany bábätka a prevencii pred vznikom infekcii zakázané kúpanie v sedacej polohe a sexuálne spolužitie.

O skorom pretrhnutí obalu hovoríme po 37. týždni tehotenstva, kedy je bábätko vyvinuté, ale po prasknutí plodového obalu ešte krčok maternice úplne nezmizne.

pôrodné kontrakcie

Pôrodná bolesť

Skutočná pôrodná bolesť sa blížiacim sa termínom pôrodu môže objavovať častejšie. Zintenzívňujú sa čoraz častejšie kontrakcie maternice. Prvé bolesti trvajú zhruba 15 - 20 sekúnd a vyskytujú sa každých 20 minút. Kontrakcie sa zosilňujú a zintenzívňujú do bodu, kedy je pôrodná bolesť takmer neprerušovaná. Hneď ako spozorujete predpôrodné kontrakcie, začnite merať čas medzi jednotlivými bolesťami! Toto je dôležitý ukazovateľ priebehu pôrodu a bude to tiež jedna z prvých otázok vášho lekára.

Dôležitou otázkou je, kedy ísť do nemocnice? Je vhodné sa vopred poradiť so svojím pôrodníkom-gynekológom, ale zvyčajne, ak sa tieto bolesti objavujú pravidelne, zhruba každých 10 minút, je čas vyraziť.

Tip: Vo veľkom zhone si nezabudnite doma balíček do pôrodnice! Pri príprave balíčka Vám pomôže zoznam výbavičky! V zozname je v bodoch uvedené, čo môžete vy a vaše bábätko potrebovať. Ak chcete odobrať pupočníkovú krv na uskladnenie kmeňových buniek, vezmite si so sebou súpravu na odber kmeňových buniek, pretože pupočníkovú krv je možné odobrať okamžite po narodení bábätka!

Pri pôrodných bolestiach sa pocit bolesti šíri z podbruška na celú maternicu a môžete pociťovať dokonca bolesť stehien a chrbta. Nebuďte prekvapené, ak sa u vás vyskytne aj nevoľnosť. Zvracanie a nevoľnosť sú spôsobené rozšírením krčka maternice, čo je úplne normálny jav.

Špinenie

Pri rozširovaní krčka maternice sa môže vyskytnúť špinenie. Je to úplne prirodzené, nemusíte sa obávať, pokiaľ je množstvo krvi minimálne. Ak dôjde k výraznému krvácaniu, mali by ste okamžite ísť do nemocnice!
Aj keď na začiatku pôrodu môže dôjsť k špineniu, môže sa to vyskytnúť počas celého tehotenstva, takže samotné špinenie ešte neznamená nástup pôrodu.

Balíček do pôrodnice

Balíček do pôrodnice sa oplatí zbaliť približne 3-4 týždne pred termínom pôrodu, aby vás nezastihlo prekvapenie. Aj keď po odtoku plodovej vody a nástupe pôrodných bolestí zostáva do narodenia bábätka vo väčšine prípadov ešte niekoľko hodín, niekedy je pôrodný proces veľmi rýchly a pôrodné bolesti sa vo veľmi krátkom čase stanú mimoriadne intenzívnymi.

Ak sa poriadne bolesti objavia približne každých 10 minút, už nečakajte ďalej, vezmite si so sebou balíček do pôrodnice a choďte do nemocnice!

Súvisiace produkty: