Blog o bábätkách

Znaky, príznaky a liečba prerezávania zúbkov

Prerezávanie zúbkov je jedno z najťažších období v živote každého bábätka. Z tohto článku sa dozviete, aké sú znaky a príznaky prerezávania zúbkov a ako môžete zmierniť bolesť bábätka.

Prerezávanie zúbkov je jedno z najťažších období v živote každého bábätka a určite aj obrovskou výzvou pre rodičov. Nevieme sa dočkať, kedy vyrastie prvý zúbok nášho drobca, no zároveň sa snažíme urobiť všetko pre to, aby sme dieťa ochránili pred neznesiteľnou bolesťou. Ale ešte predtým, ako sa do tejto témy ponoríme:

 • aké sú príznaky prerezávania zúbkov,
 • ako si môžete všimnúť, že sa prerezáva zúbok bábätka
 • ako môžeme zmierniť bolesť spôsobenú prerezávaním zúbkov,
 • a kedy sa vlastne začína obdobie prerezávania zúbkov.

Je dobré vedieť, že každé dieťa je iné. Existujú bábätká, pri ktorých si bez akýchkoľvek známok a bolesti náhle všimnete, že sa v ich ústach objavilo niečo biele, zatiaľ čo iné majú z prerezávania zubov veľa bolesti.

Čo je prerezávanie zúbkov?

O prerezávaní zubov môžeme hovoriť, keď začnú rásť zubné zárodky. Pri tomto raste sa zuby postupne zameriavajú na povrch, až kým nakoniec prerazia ďasná a prereže sa zúbok.

prerezávanie zúbkov

Začiatok a koniec prerezávania zúbkov

Prerezávanie zúbkov u bábätiek sa začína približne vo veku 4 až 7 mesiacov bábätka, ale prvé zuby sa zvyčajne objavia okolo veku 6 mesiacov. A samozrejme existujú aj rôzne extrémy:

 • V niektorých prípadoch sa prvý zúbok objaví už vo veku 3 mesiacov bábätka, no existujú dokonca prípady (hoci len zanedbateľné množstvo), kedy sa bábätko narodí so zúbkom.
 • Druhý extrém je, keď sa prvý zúbok objaví len okolo prvého roku života bábätka.

Môžeme povedať, že čas prerezania prvého zúbka, rovnako ako prerezanie posledného mliečneho zúbka nie je vytesané do kameňa. Všetkých 20 mliečnych zubov sa vyvinie asi vo veku 3 rokov.

Znaky prerezávania zúbkov

Od veku 5-6 mesiacov bábätka začínajú rodičia orlými očami sledovať ústa bábätka, či tam neuvidia niečo biele. Ale aké sú príznaky prerezávania zúbkov, ako si môžete všimnúť, že sa zárodky zubov začali pohybovať? Existuje veľa príznakov prerezávania zúbkov, ale nie je ani zďaleka isté, že sa objavia u vašich detí. Pozrime sa teda na najbežnejšie príznaky:

 • Neustále hryzenie: Počas prerezávania sa ďasná stávajú veľmi citlivými a rast zubných zárodkov spôsobuje svrbenie. Dieťa sa snaží tento pocit svrbenia stlmiť neustálym hryzením, doslova hryzie všetko, čo sa mu dostane do rúk a úst. Toto neustále hryzenie trochu zmierňuje nepríjemný pocit spôsobený prerezávaním zúbkov. Prvé, čo začne bábätko hrýzť je vlastná päsť, ale lákavá je aj hrana postieľky alebo nejaká hračka. Naozaj môže hrýzť čokoľvek. V tejto situácii stačí dať bábätku do ruky hryzátko, ktoré mu neublíži. Okrem toho sú dostupné aj hryzátka, ktoré je možné vložiť do chladničky. Pocit schladanie ďalej zmierňuje bolesť
 • Slinenie: Zvýšená produkcia slín a slinenie sú tiež typickými príznakmi prerezávania zúbkov. Ak si všimnete, že neustály tok slín, konštantne čisté sliny tela, potom je v pozadí pravdepodobne práve prerezávanie zúbkov. V noci môžu nahromadené sliny u dieťaťa spôsobiť kašeľ. Nadmerné množstvo slín je nepríjemné, pretože sa nasiakne aj oblečenie dieťaťa, takže sa musí neustále meniť. Môže to byť potrebné štyrikrát až päťkrát denne alebo ešte častejšie. Mnoho dojčiat neobľubuje obiekanie ani raz denne, nieto tak často. 
 • Opuchnuté ďasná: Keď sa zub blíži k povrchu, ďasná opuchnú a začnú byť červenejšie. Niekedy sa opuch objaví iba 2 až 3 dni pred prerezaním zubu, ale niekedy to určite vydrží oveľa dlhšie a opuchy na malých ďasnách môžete vidieť dlhé dni bez toho, aby sa zub prerezal.

Súvisiace produkty:

Príznaky prerezávania zúbkov

Doteraz sme sa zmienili len o znakoch prerezávania zúbkov, takže sa teraz pozrime na príznaky prerezávania zúbkov:

 • Nepokoj: Pre bábätko je veľmi neznámy pocit, keď sa mu začnú v ústach pohybovať zúbky. Ešte nemá potuchy, čo sa deje, nevie, že je to prirodzený proces. Cíti, že je to nepríjemné, pociťuje svrbenie a bolesť. Preto sa začne správať nepokojne. Najlepšie urobíte, ak mu budete po boku, vezmete ho do náručia a snažíte sa ho upokojiť.
 • Nepokojný spánok: Nepokoj je samozrejme prítomný aj v noci. V noci je menej podnetov, ktoré by mohli bábätku odvrátiť pozornosť od bolesti, preto sa častejšie budí. Rodičom sa môže zdať, že prerezávanie zúbkov bolí len v noci a vôbec tomu nerozumejú. Realita je taká, že ho to bolí aj počas dňa, ale počas dňa sú veci (spoločnosť, hra atď.), ktoré rozptyľujú jeho myšlienky, vďaka čomu trochu zabudne na bolesť.
 • Plač: Plač je jasným znakom bolesti spojenej s prerezávaním zúbkov. Bábätko vôbec nechápe, čo sa s ním deje a dokonca ho to aj bolí. Plač je jediná vec, ktorá vám môže povedať, že niečo nie je v poriadku. Počas obdobia prerezávania zúbkov bábätko často plače a môže sa zdať, že plače bez dôvodu. Príčina je v pozadí, bolesť. A z tohto dôvodu bude často neutíšiteľne plakať.

plač

 • Začervenanie tváre: V dôsledku zvýšenej tvorby slín sa môže pokožka tváre dieťaťa začervenať hlavne okolo úst. Začervenaná oblasť sa môže stať veľmi citlivou. Ak si všimnete, že vaše dieťa veľmi slintá, pravidelne utrite oblasť okolo úst mäkkým materiálom, aby ste zabránili začervenaniu. Ak sa farba zmení na červenú, môžete na ošetrenie citlivej oblasti použiť krém na ochranu pokožky.
 • Strata chuti do jedla: Ani dospelý človek nerád je pri bolesti zubov. Nie je tomu inak ani v prípade bábätiek. V období prerezávania zúbkov nechcú bábätká príliš jesť, stáva sa, že odmietajú aj samotné dojčenie. Jediné, čo môžete urobiť je pripraviť ľahšie stráviteľné a riedkejšie jedlá a častejšie vyskúšať dojčenie. Každopádne však dbajte o dostatočný príjem tekutín!
 • Hnačka, riedka stolica: Nanešťastie môže byť prerezávanie zúbkov spojené aj s hnačkou, riedkou stolicou, čo je nepríjemné, pretože riedka stolica je jednou z najbežnejších príčin vzniku vyrážok z plienky. A dieťa najmenej potrebuje, aby pri bolestiach z prerezávania zúbkov trpelo aj kvôli vyrážkam z plienok. Ak je vaše dieťa náchylné na hnačky počas obdobia prerezávania zúbkov, nezabudnite pravidelne kontrolovať plienku. A ak sa objavila vyrážka, začnite s liečbou čo najskôr.
 • Výtok z nosa: Vodnatý výtok z nosa sa môže objaviť aj v období prerezávania zúbkov. Nie je však potrebné žiadne špeciálne ošetrenie, pretože o pár dní výtok zmizne. Avšak môže narušiť pokojný spánok vášho dieťaťa, preto sa oplatí odsať nos bábätka pred spaním roztokom morskej vody, aby bolo dýchanie pre bábätko ľahšie.
 • Špáranie sa v uchu: Rovnako ako u dospelých, aj u detí sa môžu stať, že bolesť zubov vyžaruje na uši. Keď vidíte, že si bábätko často chytá uši, šúcha si ich rukami, pravdepodobne stojí v pozadí pohyb zubných zárodkov. Časté špáranie v uchu však môžu byť spôsobené ušnou chorobou, preto je vhodné poradiť sa s lekárom, aby ste sa uistili, že sú vylúčené aj iné ušné choroby.
 • Horúčka: Na záver sme nechali jeden z najdiskutovanejších symptómov. Horúčku ľudia považujú za jeden z príznakov prerezávania zúbkov. Lekári však nestačia zdôrazňovať, že prerezávanie zúbkov nespôsobuje horúčku, nanajvýš môže ísť o malé zvýšenie teploty, ale sú aj takí, ktorí s tým vôbec nesúhlasia. Ak má dieťa v čase prerezávania zúbkov horúčku, v pozadí je nejaká iná príčina alebo choroba, takže rozhodne stojí za návštevu detského lekára.

Priebeh a postupnosť prerezávania zúbkov

V období prerezávania zúbkov narastie bábätku 20 mliečnych zubov. Aj keď existuje jednoznačné poradie, ako zuby rastú jeden po druhom, realita sa môže diametrálne líšiť. Čo sa oplatí vedieť o priebehu prerezávania zubov je, že zuby nevychádzajú jeden po druhom spredu dozadu. Typické poradie prerezávania zúbkov vyzerá takto: najprv narastú zvyčajne rezáky potom predné stoličky, očné zuby a nakoniec zadné stoličky. V závislosti od veku dieťaťa je proces prerezávania zúbkov nasledovný:

Spodný chrup:

 • prvý rezák: 6-10 mesiacov
 • druhý rezák: 10-16 mesiacov
 • očný zub: 17-23 mesiacov
 • prvá stolička: 14-18 mesiacov
 • druhá stolička: 23-31 mesiacov

Horný chrup:

 • prvý rezák 8-12 mesiacov
 • druhý rezák: 9-13 mesiacov
 • očný zub: 16-22 mesiacov
 • prvá stolička: 13-19 mesiacov.
 • druhá stolička: 25-33 mesiacov

Prerezávanie zúbkov je symetrický proces. Obojstranná symetria znamená, že zuby toho istého typu na pravej a ľavej strane chrupu vyrastajú v rovnakom čase. Rast stoličiek zvyčajne spôsobuje najväčšiu bolesť kvôli ich veľkosti.

Tip: Po prerezaní zúbkov, nezabudnite na pravidelné čistenie. Používajte detskú zubnú kefku a detskú zubnú pastu. Je veľmi dôležité, aby ústna hygiena bola súčasťou každodenného života už od raného veku.

Súvisiace produkty: 

Zmiernenie bolesti v období prerezávania zúbkov

Pre rodiča je hrozné vidieť, keď bábätko niečo bolí. Urobili by čokoľvek, aby zmiernili utrpenie svojho drobca. Našťastie môžete dosiahnuť zmiernenie bolesti celým radom pomôcok, od jednoduchých hryzátok po anestetické gély.

Podľa svojho srdca by ste okamžite vybrali najúčinnejšie riešenie na rýchle zmiernenie bolesti spôsobenej prerezávaním zúbkov, ale nie je isté, že tým urobíte najlepšie. Prerezávanie zúbkov dojčiat trvá od veku asi pol roka do asi 3 rokov. Počas tejto doby nie je bolesť zubov nepretržitá, ale napriek tomu je dosť dlhé obdobie, aby ste si po celý čas aplikovali najsilnejšie riešenie na potlačenie bolesti. Je lepšie počkať na prerezávanie stoličiek alebo na obdobia, v ktorých bolesť dosiahne najvyššiu možnú mieru bolesti.

Teraz sa pozrime, aké z akých metód zmiernenia bolesti si môžete vybrať v období prerezávania zúbkov vášho bábätka:

 • Hryzátko: Jedným, ak nie najzákladnejším riešením proti bolesti je hryzátko. Podstatou hryzátka je, že ho môžete bezpečne dať svojmu dieťaťu, pretože si nijako neublíži. Lepšie zmierňujú bolesť hryzátka, ktoré sa dajú chladiť, pretože chlad upokojuje ďasná. Hryzátka sú zvyčajne navrhnuté tak, aby s nimi dieťa mohlo dostať do oblastí, ktoré sú svrbivé. Pri hľadaní najideálnejšieho hryzátka spomedzi množstva dostupných typov si vždy pozrite, pre ktorý zub bol navrhnutý. Existujú hryzátka, ktoré sú vhodnejšie pri raste horných zúbkov, a niektoré sú navrhnuté tak, aby umožňovali dieťaťu dosiahnuť aj stoličky.

hryzátko

 • Kefka na masírovanie ďasien na prst: počas bolesti pri prerezávaní zúbkov môžete jemne masírovať ďasná vášho bábätko. Masáž zmierňuje pocit svrbenia spôsobený rastom zubov.
 • Chladiaci gél: Existujú rôzne bylinné gély, ktoré môžete aplikovať na ďasná vášho bábätka. Tieto gély pôsobia lokálne a pomáhajú zmierniť bolesť. Bábätkám sa zvyčajne páčia kvôli ich sladkastej chuti. Dokonca sa vám môže stať, že pri natieraní ďasien sa vám bude snažiť bábätko olízať prsty. Doslova musíte byť šikovní, aby sa z gélu ušlo aj na samotné ďasná.
 • Anestetický gél: Tieto anestetické gély fungujú rovnakým spôsobom ako vyššie uvedené chladiace gély. Rozdiel, prečo je potrebné o nich stále diskutovať, pramení zo zložiek gélu. Kým chladiace gély zvyčajne obsahujú iba niektoré bylinky, medzi prísadami konkrétne anestetických gélov sa už nachádzajú rôzne anestetiká. Napríklad lidokaín je bežnou zložkou. Obsah lidokaínu v týchto anestetických géloch je veľmi nízky, ale stále je dôležité vedieť, že sú prítomné. Preto by nemalo použitie týchto gélov preháňať. Takéto anestetické gély by sa mali používať iba na krátky čas, aj to len podľa priložených pokynov. Používajte ho iba v povolenom dennom čase. Možno budete chcieť uchýliť sa k takým gélom, keď vaše zuby zubov vrcholy alebo keď prichádzajú stoličky. Je to tak preto, že výstupok brúsnych zubov je kvôli svojej veľkosti bolestivejší.
 • Lieky proti bolesti: Pri silných bolestiach zubov sa môžu použiť aj lieky proti bolesti špeciálne pre bábätká. Existujú tiež analgetické čapíky a perorálne analgetické sirupy. Rovnako ako v prípade anestetických gélov s obsahom lidokaínu, ich použitie by nemalo byť nadhodnotené. Je vhodné si túto formu zmiernenia bolesti odkladať na situácie, keď dieťa trpí veľkými bolesťami. Pri vyvrcholení bolesti, môžete podať liek proti bolesti, ktorý pomôže bábätku pokojne spať noci, ale v každom prípade postupujte presne podľa pokynov.

Tip: O možnostiach zmiernenia bolesti sa vopred informujte u detského lekára alebo zdravotnej sestričky.

Súvisiace produkty:

Prerezávanie zúbkov bábätka

Najštastnejšia situácia je, keď prerezanie prvého zúbka prekonajú bez akýchkoľveek predzvestí. Žiadny plač, žiadna bolesť, rodičia si len náhle uvedomia, že v ústach dieťaťa je už niečo biele. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je však bolesť súčasťou tohto obdobia rastu mliečných zúbkov.

Okrem toho, že sa snažíte čo najviac zmierniť bolesť svojho dieťaťa, najlepšie urobíte, ak sa k nemu budete správať trpezlivo a pristupovať obrovskou láskou. Ste po jeho boku a pomáhate mu prekonať toto mimoriadne ťažké obdobie.

Prerezávanie zúbkov dojčiat je záťažou nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov. Okrem zvýšenej pozornosti zvyšujú únavu rodičov aj nepokojné noci. Myslite aj na svoj vlastný odpočinok, hoci na malú chvíľu, ale snažte si oddýchnuť, keď vaše dieťa počas dňa spí. Verte nám, že doplnenie energie dokáže zázraky.