Blog o bábätkách

Znaky a čas uhniezdenia

Počas uhniezdenia oplodnené vajíčko prechádza z vajcovodov do maternice po niekoľkých dňoch cestovania, kde je zapustené do sliznice maternice.

Pri plánovaní rodiny chcú ženy túžiace po bábätku a budúci oteckovia čo najskôr vedieť, či o 9 mesiacov bocian dorazí alebo nie. Každá žena sleduje vibrácie vlastného tela, aby zistila, či sa objaví niečo, čo by mohlo byť znakom úspešného uhniezdenia.

tehotenstvo

Od oplodnenia po uhniezdenie

Priebeh oplodenia

Počas pohlavného styku sa spermie dostanú do tela ženy, kde čakajú na vajíčko. Spermie a vajíčko sa stretávajú vo vajíčkovode. Tu dochádza k počatiu, tj. keď spermie oplodnia vajíčko. K oplodneniu sa musia spermie a vajíčko stretnúť, to znamená, že musia byť súčasne na rovnakom mieste. Keďže životnosť spermií v reprodukčnom trakte je až 48 hodín, môže dôjsť k oplodneniu, aj keď vajíčko ešte nie je vo vajíčkovode, keď tam spermie dorazí.

Po počatí putuje oplodnené vajíčko - zygota, z vajíčkovodu do maternice. Zygota migruje 5-7 dní, pričom sa neustále rozdeľuje. Počas delenia najskôr dosiahne stav morule, čo je 32-bunková fáza. Tá sa ďalej vyvíja a štvrtý deň sa dostane do stavu zárodkov močového mechúra. To je blastocyt.

Priebeh uhniezdenia

Keď sa oplodnené vajíčko transformuje na blastocyt, maternica sa pripravuje na uhniezdenia. Vytvorí sa tehotenská sliznica, to znamená zhrubnutá slizničná výstelka maternice.

5-7 deň po oplodnení dorazí blastocyt do maternice. Následne je potrebné počkať 2-3 dni na uhniezdenie, ktoré trvá 5 dní. Uhniezdenia konkrétne znamená, že blastocyt sa udrží na stene maternice. Proces uhniezdenia sa končí rýchlym zvýšením množstva hormónu HCG (human chorionic gonadotropin) vo vašom tele, ináč povedané množstvo tehotenského hormónu. Hormón HCG sa nazýva aj tehotenský hormón, pretože tehotenské testy ukazujú výsledok na základe prítomnosti tohto hormónu. Hormón HCG je možné zistiť už 14. deň po oplodnení.

oplodnenie

Po uhniezdení dochádza v tele k významným hormonálnym zmenám, ktoré spôsobujú prvé príznaky a znaky tehotenstva. Dokončením procesu uhniezdenia sa začína vývoj embrya, pupočnej šnúry, placenty a membrány plodu.

O sprievodných znakov a príznakoch tehotenstva sa môžete podrobnejšie dočítať v našom článku: Sprievodné znaky a príznaky tehotenstva

Znaky uhniezdenia

Na rozdiel od príznakov tehotenstva, ktoré sú pomerne zrejmé, sú príznaky uhniezdenia len ťažko rozpoznateľné. Je mimoriadne individuálne, aké príznaky a znaky produkuje. Niektoré mamičky sú veľmi citlivé na akékoľvek zmeny v tele, takže majú príznaky už v čase uhniezdenia, zatiaľ čo u iných sú príznaky uhniezdenia oplodneného vajíčka takmer nebadané.

Jedna vec je však istá: rôzne príznaky vo vašom tele sa dajú ľahko interpretovať nesprávne a považovať za príznaky úspešného uhniezdenie. Pretože tieto príznaky uhniezdenia sa dajú len ťažko všimnúť. Pozrime sa však na konkrétnosti!

Bolesť v dolnej časti brucha

Uhniezdenie môže spôsobiť aj bolesť v dolnej časti brucha, ale bolesť v podbrušku môže byť tiež predmenštruačným príznakom. Toto je jeden z najklamnejších znakov počiatočných príznakov uhniezdenia. V porovnaní s menštruačnými kŕčmi v dolnej časti brucha ide o trochu iný typ bolesti. Pokiaľ teda venujete zvýšenú pozornosť vibráciám svojho tela, môžete na základe týchto bolestí určiť aj úspešné uhniezdenie.

Bodavá bolesť

V dolnej časti brucha sa môže objaviť aj bodavá bolesť, ktorá môže byť intenzívnejšia a slabšia. Silná, jednorazová, bodavá bolesť alebo pravidelná menšia bodavá bolesť môže naznačovať aj uhniezdenie.

bolesť v podbrušku

Horúčka

Súčasne s uhniezdením začne v tele stúpať hladiny hormónu HCG. Tento hormón je zodpovedný za zabránenie ďalšej ovulácii a reguláciu produkcie estrogénu a progesterónu v tele.

Hladina progesterónu v tele začne stúpať po oplodnení. Vplyvom čoho sa môže (aj keď len minimálne) zvýšiť telesná teplota. V praxi to znamená kolísanie niekoľko desatinných miest, takže musíte svoju telesnú teplotu sledovať veľmi vedome, aby ste z horúčky mohli čokoľvek predpovedať.

Hlavnou podmienkou je, že si musíte merať telesnú teplotu v rovnakom čase a mieste. Najlepšie je meranie v ústach hneď prebudení, ešte predtým ako vstanete z postele. Samozrejme, ak si chcete zaznamenať zmenu svojej telesnej teploty, musíte si merať teplotu už pred počatím. Hoci ide o len minimálne kolísanie, horúčka je najhmatateľnejším príznakom uhniezdenia.

Škvrnenie

Takmer ťažko viditeľné škvrnenie je tiež jedným zo známych symptómov uhniezdenia. Škvrny sú spôsobené produkciou EPF, hormónu faktora skorého tehotenstva. Telo ho produkuje na potlačenie imunitného systému, aby vaše telo nevnímalo embryo ako votrelca. Hovoríme o naozaj minimálnom množstve, niekoľko kvapiek ružovej alebo hnedej krvi. Na spodnej bielizni si to možno ani nevšimnete, len pri použití toaletného papiera môžete vidieť malú škvrnu.

Známky uhniezdenia je ťažké odhaliť

Neexistujú žiadne veľmi jasné a hmatateľné príznaky úspešného uhniezdenia. Niekedy sa neobjavujú žiadne príznaky a niekedy zas príznaky nepoukazujú na tehotenstvo, ale na začiatok nadchádzajúceho menštruačného cyklu.

Ide o mimoriadne ťažké obdobie, keď už dlhšiu dobu túžite po bábätku, no po spolužití nedokáže preukázať tehotenským testom, či bolo vajíčko oplodnené a úspešne uhniezdené. Ak nechcete špekulovať, je lepšie počkať, že sa objaví mesačné krvácanie alebo nie. Ak dôjde k omeškaniu cyklu, tehotenský test vám poskytne odpoveď s takmer stopercentnou istotou.

Foto: www.shutterstock.com