Blog o bábätkách

Zdobenie vianočného stromčeka: kúzlo alebo spoločný rodinný program?

Zdobenie vianočného stromčeka patrí k vianočným tradíciám. Ak už máte v rodine bábätko, dbajte o to, aby bol vianočný stromček bezpečný pre drobca.

Vianočné obdobie je jedným z najočakávanejších sviatkov v roku. Vianočné jedlá, vianočné piesne a koledy, príjemné vône obklopujúce náš domov a samozrejme vianočný stromček, sú nevyhnutnou súčasťou sviatku. Novorodené bábätká ešte nevnímajú veľa z vianočnej nálady, napriek tomu môžete tradície začať odovzdávať hneď počas prvých Vianoc vášho bábätka. A tie väčšie deti očakávajú príchod Vianoc s úprimnou zvedavosťou.

Kúzlo vianočného stromčeka

Ak niečo počas Vianoc upúta pozornosť niekoľko týždňového alebo niekoľko mesačného bábätka, tak je to vianočný stromček so sviatočnými svetielkami a ozdobami. Zrak bábätiek je po narodení stále veľmi nevyvinutý, trvá niekoľko mesiacov, kým začnú vidieť farby a tvary rovnako, ako ich vidí dospelý človek. Ale svetlá a kontrasty vianočného stromčeka už dokážu vnímať. Z celej vianočnej nálady je teda najjednoduchšie sprostredkovať bábätku práve vianočný stromček.

vianoce s bábätkom

Zdobenie vianočného stromčeka: kúzlo alebo spoločný rodinný program?

Zdobenie vianočného stromčeka je dôležitou súčasťou vianočných tradícií a väčšina rodín má svoje vlastné zvyky kedy a ako zdobiť vianočný stromček.

Blížiacimi sa Vianocami by ste si aj vy mali presne určiť, aké vianočné tradície chcete rozvíjať u vás doma. To samozrejme zahŕňa aj rozhodnutie, ako sa vianočný stromček dostane k vám domov. Pretože existuje niekoľko možností:

  • V niektorých rodinách je výzdoba vianočného stromčeka spojené s kúzlami a zázrakmi, pretože anjeli alebo Ježiško prinášajú vianočný stromček, ktorý rozžiari domov za úsvitu 24. decembra. Večer, keď si bábätko spať, ešte nie je ani stopy po vianočnom stromčeku, ale ráno sa prebúdza na jeho vôňu a svetlo, ktoré rozžiari celý dom.
  • Potom sú rodiny, v ktorých je výber stromčeka a následné zdobenie spoločným rodinným program. Je pochopiteľné, že malé bábätká sa nevedia do tohto programu zapojiť, ale väčšie deti už s veľkou radosťou vešajú vianočné ozdoby na vetvičky.
  • Je to tiež príležitosť spojiť spoločný rodinný program s úžasným kúzlom. Napríklad výber stromčeka môže byť spoločnou úlohou, pri ktorej môže každý povedať, ktorý stromček by chcel zdobiť. A následne prichádza kúzlo. Potom ako sme si zaobstarali stromček sami, vianočný stromček ozdobia anjeli alebo Ježiško.

vianočný stromček

Záleží len na vašej voľbe, neexistuje dobré alebo zlé rozhodnutie. Nech už si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, dôležité je, aby ste sa už od útleho veku dieťaťa snažili vytvárať svoje vlastné tradície, a to aj pri zdobení vianočného stromčeka. Uvidíte, čím budú deti staršie, rok čo rok budú neviditeľne vstrebávať vianočné tradície a adventné čakanie ich naplní vzrušením.

Ako vyzdobiť vianočný stromček?

Na zdobenie vianočného stromčeka neexistujú žiadne pravidlá. Každý si môže zavesiť na stromček ozdoby v požadovanej farbe a tvare. Jednofarebný červený vianočný stromček je rovnako krásny a útulný ako farebnejší červeno-zlatý vianočný stromček, a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

U niektorých je zvykom klásť na stromček každý rok rovnaké ozdoby, iní vždy prepašujú novú ozdobu. Stromček môžete ozdobiť ozdobami z obchodu, ale môžete si na vetvičky zavesiť aj svoje vlastné ozdoby.

Na internete je veľa nápadov na zdobenie vianočných stromčekov. Môže byť zdobený stuhami, vianočnými guľami, svetelnou reťazou, plodmi, korálovými reťazami, figúrkami. Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, čo si nájde miesto na vašom stromčeku. A či už bude konečným výsledkom klasický vianočný stromček alebo moderný vianočný stromček, každý bude krásny!

Nech je bezpečný pre dieťa!

Ak už máte dieťa, jednou z najdôležitejších vecí pri zdobení vianočného stromčeka je bezpečnosť. Ako dospelí už na bezpečnosť zabúdame, aj keď je veľmi dôležité, aby bol vianočný stromček bezpečný aj pre dieťa, najmä keď už lezie, plazí sa alebo robí prvé krôčiky.

bezpečnosť bábätka

Vianočný stromček bezpečný pre deti je dobre zabezpečený, takže sa nemusíte obávať, že spadne alebo sa prevráti. Z tohto dôvodu je dôležité, aby vianočný stromček stál v podstavci správnej veľkosti. V malom podstavci sa môže väčší vianočný stromček prevrátiť, pretože podstavec ho nedokáže dostatočne stabilne udržať. Pravidlo je teda veľmi jednoduché: pre väčšiu stromček, väčší podstavec pre menší stromček, menší podstavec. Pokiaľ je to možné, priviažte stromček ku skrini alebo radiátoru so špagátom.

Ak je vianočný stromček stabilný, ale zatiaľ nie je stopercentne bezpečný pre dieťa, je to už polovičný úspech. Dokonalú bezpečnosť môžete docieliť, ak použijete ozdoby, ktoré sú bezpečné aj pre deti.

Vyhnite sa vianočným ozdobám, ktoré pozostávajú z menších kúskov, ktoré môže dieťa prehltnúť! Bábätká si radi berú do úst všetky druhy „pokladov”. Aj tak toho bude na stromčeku dostatok, čo vzbudí jeho záujem. Z tohto hľadiska sú väčšie vianočné gule a ozdoby pre dieťa bezpečnejším riešením.

Keď sme už pri ozdobách, mali by ste si dať pozor aj na ich materiál. Hoci sú sklenené gule veľmi pekné, nie sú pri deťoch praktické, pretože môžu spadnúť a ľahko sa rozbiť. A malé črepiny môžu dieťa zraniť. Preto sa pri zdobení vianočného stromčeka čo najviac vyhýbajte krehkým ozdobám!

Ak sa vaše dieťa neustále motá okolo vianočného stromčeka a chcete mať istotu a vyhnúť sa úrazom, môžete vianočný stromček obklopiť aj bezpečnostnou mriežkou, bezpečnosťou zábranou.

Trendy vianočných stromčekov v roku 2020

Každý rok sú aj trendy vo výzdobe vianočných stromčekov, ktoré môžeme nasledovať. Ale nezabudnite na to, že ak chcete rok čo rok nasledovať najnovšie trendy, budete musieť siahnuť hlboko do peňaženky a rozhodnúť sa o osude hromadiacich sa ozdôb, pretože zaberajú nemálo miesta.

Ak vás predsa zaujímajú trendy vianočných stromčekov na rok 2020, pozrime sa, čo je v móde tento rok:

  • Škandinávsky štýl s prírodnými bielymi, béžovými, striebornými a zelenými farbami pretrváva už roky a nebude tomu inak ani v roku 2020. Známky prírody sa objavujú nielen vo farbách, ale aj v materiáli ozdôb na vianočný stromček.
  • Spoločnosť Pantone si ako farbu roka 2020 vybrala klasickú modrú farbu, takže nie je prekvapením, že táto farba ovplyvňuje aj tohtoročné vianočné módne trendy. Môže sa spojiť s inými odtieňmi modrých ozdôb, ale milovníci studených farieb ju môžu dokonca spárovať so strieborno-trblietavými ozdobami.
  • Ak máte radi extravagantné riešenia, určite vás poteší správa, že trendom tohto roku sú aj skutočne pestré, pestrofarebné gule. Pápežská fialová, purpurová, tyrkysová, žiadna farba však nie je tabu, ak chcete mať doma vianočný stromček v štýle color-blocking.

spoločné ozdobovanie stromčeka

Prvý vianočný stromček bábätka

Stále viac rodičov chce nejakým spôsobom vytvoriť nezabudnuteľné prvé Vianoce pre svojho drobca. Preto teraz ponúkame niekoľko tipov, z akých riešení si môžete vybrať, ak si chcete zachovať túto spomienku:

  • V obchodoch sú dostupné ozdoby na vianočný stromček s nadpismi „Moje prvé Vianoce” alebo podobné. Tie potom môžu byť rok čo rok ozdobou nášho vianočného stromčeka: krásna spomienka, ktorú si môžeme každý rok pripomínať.
  • Môžete si vyrobiť vlastnú ozdobu na vianočný stromček s odtlačkami nožičky alebo ručičky. Urobte odtlačok maličkých ručičiek alebo nožičiek drobca, potom ich prepichnete do kruhového tvaru a po usušení ju ozdobíte stuhou. O niekoľko rokov neskôr môžete s nostalgiou porovnávať, aké malé boli nožičky vášho dieťaťa, keď ste slávili prvé Vianoce.
  • Aj na vianočné ozdoby môžete urobiť odtlačok farbou vhodnou pre deti.
  • Ak máte živú jedličku, môžete si tiež vyrobiť vlastnú ozdobu spílením tenšieho plátku kmeňa. Ale ak ho nechcete zavesiť na stromček, môžete si ho odložiť ako spomienku na prvý vianočný stromček vášho dieťaťa.

Nedá sa začať príliš skoro, už na prvé Vianoce dieťaťa môžete rozvíjať vianočné tradície a zvyky, ktoré potom z roka na rok oživíme. Deti sa už môžu zapojiť už aj do adventného čakania. Výroba adventného venca alebo dokonca otváranie okienok na adventnom kalendári všetko vám pomôže naladiť sa a dostať sa do slávnostnej nálady, počas toho ako sa blížite k Vianociam.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com