Blog o bábätkách

Vznik a ošetrenie mliečnej chrasty

Mliečna chrasta je bežná zmena pokožky hlavy u bábätiek. Prečo vzniká, ako tomu môžete zabrániť a ako postupovať pri liečbe? Bežné mylné predstavy o mliečnej chraste.

U prvorodeniatka je veľmi bežné, že matku vystrašia žltkastobiele šupinaté odlupujúce sa škvrny na pokožke hlavy alebo obočí bábätka. Ide o mliečnu chrastu, ktorá nie je na pohľad veľmi príjemná, ale ani bolestivá a nejde ani o príliš nebezpečnú léziu. Mliečna chrasta je bežným kožným problémom v dojčenskom veku. V tomto článku sa dozviete, čo je mliečna chrasta, ako ju spoznať a ako proti nej bojovať.

mliečna chrasta

Čo je to mliečna chrasta?

Mliečna chrasta je veľmi častý, ale našťastie nie zvlášť nebezpečný typ seboroickej dermatitídy. Spravidla sa vyskytuje vo veku od 3 do 12 mesiacov, ale niekedy sa vyskytuje aj u novorodencov, predškolákov alebo dospievajúcich. Žltkastá, niekedy mastne lepkavá a niekedy olupujúca sa šupinatá lézia je spôsobená prekrývaním vrstiev odumretých buniek epitelu a prebytočným mazom.

Mylné predstavy o príčinách vzniku mliečnej chrasty

Pomenovanie mliečnej chrasty nie je príliš šťastné, pretože veľa ľudí spočiatku pripisuje objavenie chrasty nedostatku správnej hygieny, nedbanlivosti. Táto predstava je však nesprávna, pretože lézia sa často objaví aj pri maximálnej starostlivosti. Ďalšou mylnou predstavou je, že výskyt mliečnej chrasty závisí od toho, či sa bábätko narodilo s vlasmi alebo bez nich. Za vznikom mliečnej chrasty sú v skutočnosti úplne odlišné dôvody.

Seboroická dermatitída

Príčiny vzniku mliečnej chrasty

V pozadí vzniku mliečnej chrasty je najčastejšie nepravidelná, zvýšená produkcia kožného mazu. Kvôli zvýšenej mastnote pokožky hlavy sa jej pH posúva v zásaditom smere. Kvôli tomu klesá obsah vody v rohovitej vrstve a vytvára sa charakteristický syndróm olupovania.

Aké faktory predurčujú vznik mliečnej chrasty?

Pravdepodobnejší výskyt príznakov je u bábätiek, ktoré majú citlivejšiu a suchšiu pokožku. Predispozícia k atopii, ekzémom alebo alergiám je tiež predisponujúcim faktorom. Môže to byť tiež spôsobené zlým prekrvením pokožky hlavy a nedostatkom zinku alebo vitamínov skupiny B.

Môže existovať aj vonkajšia príčina lézie: v mnohých prípadoch je v pozadí to, že sa v chladnom počasí na hlavičku bábätka dáva hrubá, nepriedušná čiapka, ktorá spôsobí potenie pokožky hlavy.

Nadmerná konzumácia mlieka alebo mäsa môže v staršom veku spôsobiť vznik mliečnej chrasty, ale aj hormonálne zmeny pri dospievaní môžu spôsobiť takýto problém.

Ako môžete spoznať mliečnu chrastu?

Počiatočné príznaky mliečnej chrasty je ťažké spozorovať, dajú sa vidieť iba v jasnom svetle s cieleným a dôkladným vyšetrením. Z tohto dôvodu sú pri spozorovaní príznakov obvykle postihnuté léziou už väčšie plochy.

Príznaky mliečnej chrasty sú:

  • Odlupujúce sa, šupinaté, žltkastobiele alebo v závažnejších prípadoch hnedasté miesta, ktoré sú na niektorých miestach mastné a lepkavé a inde pôsobia sucho.
  • Postihuje primárne pokožku hlavy, oblasť fontanely a temeno hlavy, ale môže sa objaviť aj na obočiach, očných viečkach alebo za ušami.
  • Môže postihovať väčšie susediace oblasti alebo sa môže vyskytovať sporadicky.
  • Po odstránení odlupovanej vrstvy môže byť pokožka hlavy začervenaná, bolestivá a vezikobulózna.

Aj keď je lézia desivá, našťastie nespôsobuje svrbenie ani bolesť pre dieťa. Liečba je však dôležitá, pretože na nošetrenom mieste sa môžu vyskytnúť plesňové alebo bakteriálne superinfekcie.

mliečna chrasta u bábätka

Liečba mliečnej chrasty

Správna liečba mliečnej chrasty trvá dlho, ale nezabúdajte na vytrvalosť! Pravidelnou starostlivosťou a pozornosťou sa môžete zbaviť príznakov.

Čo budete na liečbu potrebovať?

Oplatí sa zaobstarať si šampón na mliečnu chrastu. Tieto šampóny regulujú produkciu kožného mazu, liečia odlupovanie a tiež tvoria ochrannú vrstvu na pokožke hlavy dieťaťa. V prípade už rozvinutého ochorenia je potrebné umývať vlásky dieťaťa 3-4 krát týždenne.

Okrem toho je potrený aj rastlinný olej lisovaný za studena, napríklad olej zo pšeničných klíčkov alebo olivový olej. V prípade odolnej mliečnej chrasty si môžete zaobstarať gél vyvinutý špeciálne na mliečnu chrastu alebo výživné oleje, ktoré zvyčajne obsahujú harmančekový olej, alfa-bisabolol a vitamín E. Harmančekový olej má protizápalový účinok, alfa-bisabolol má antiseptický, protizápalový účinok, zatiaľ čo vitamín E má regeneračný účinok na bunky a zlepšuje pokožku.

Na ošetrenie budete tiež potrebovať tenkú šatku alebo čiapku, mäkkú kefku alebo uterák a kúsok gázy na odstránenie odumretej epidermy.

Na upokojenie začervenanej pokožky hlavy môžete použiť aj nechtíkový krém.

Liečba mliečnej chrasty krok za krokom

  • Problémové oblasti najskôr natrite olejom a nechajte pôsobiť 30-60 minút. Na ochranu okolia pred olejom je vhodné nasadiť na pokožku hlavy čiapku alebo tenkú šatku.
  • Nasleduje odstránenie odumretej epidermy, ktoré by sa malo robiť krúživými pohybmi pred umývaním vlasov, mäkkou kefkou alebo umývaním vlasov prstami.
  • Umyte vlasy dieťaťa!
  • Ak vo vlasoch zostanú malé kúsky kože, odstráňte ich hrebeňom!
  • Začervenanú pokožku ošetrite nechtíkovým krémom, ktorý má exfoliačný a upokojujúci účinok.

Pri manipulácii s mliečnou chrastou buďte vždy opatrní, aby ste postihnuté oblasti príliš netreli, aby ste ich nepoškodili. Malo by sa tiež zabrániť použitiu prípravkov obsahujúcich kyselinu salicylovú, pretože môžu byť pre dieťa škodlivé.

lupiny u bábätka

Prevencia mliečnej chrasty

Keďže je liečba mliečnej chrasty zdĺhavý proces, stojí za to klásť veľký dôraz na prevenciu.

Prvým dôležitým krokom je úsilie o podporu prietoku krvi do pokožky hlavičky. Počas kúpania opláchnite pokožku hlavičky bábätka čistou vodou a potom pokožku hlavy umyte, aj keď ešte bábätko nemá vlasy. Môžete tiež použiť kefku s mäkkými štetinami alebo dokonca o niečo silnejšiu, špeciálne navrhnutú na ošetrenie mliečnej chrasty.

Vhodné je tiež umývať vlasy bábätka trikrát týždenne a každé dva alebo dva týždne môžete použiť špeciálny šampón na mliečnu chrastu.

V chladnejšom počasí zvoľte čiapku, ktorá je vyrobená z prírodného materiálu a umožňuje vetranie pokožky hlavy vášho dieťaťa.

Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Ak príznaky pretrvávajú dlhší čas alebo sa u bábätka vyskytnú iné závažné príznaky než sú tie vyššie uvedené, je dobré navštíviť dermatológa, pretože môže ísť o bakteriálnu alebo plesňovú infekciu.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com