Blog o bábätkách

Vývojové účinky bicyklovania sa v detstve

Aké sú vývojové účinky bicyklovania sa z hľadiska fyzickej a psychickej stránky? Ako bicyklovania ovplyvňuje zdravie? Prečo sa oplatí investovať do dobrého odrážadla?

V dnešnej dobe si už mnohé deti môžu vďaka odrážadlu vyskúšať v útlom veku, aké to je jazdiť na dvoch kolesách. Tieto nádherné malé detské vozidlá sú skvelým vstupom do sveta bicyklovania sa, no zároveň rozvíjajú množstvo ďalších zručností. Ukážeme vám, v čom pomáha dieťaťu používanie dvojkolesového tátoša!

Priaznivý vplyv bicyklovania sa na koordináciu pohybu

Keď dieťa začne pomaly objavovať, že po plazení a lezení stojí na oboch nohách začne jeho túžba a zvedavosť zo dňa na deň rásť. Keď sa mu podarí udržať si stabilitu, jedným z najlepších spôsobov, ako naplniť rastúcu potrebu pohybu, je kúpa odrážadla alebo detského vozidielka. To umožňuje malému dieťaťu zabávať sa rozvíjaním svojej schopnosti pohybu a zmyslu pre rovnováhu a zároveň zapojiť všetky zmysly do bicyklovania.

Bicyklovania sa v detstve

Rozvoj motorických a kognitívnych schopností

Medzi vývinové účinky bicyklovania patrí rozvoj motorických a kognitívnych schopností. V prvých rokoćh života sa deti naučia skutočne veľa. V tejto fáze radi skúšajú niečo nové a snažia sa samostatne zvládať prichádzajúce výzvy.

Neustálym opakovaním určitých pohybov sa zdokonaľuje motorika dieťaťa. Dieťa sa počas toho postupne nalaďuje na svoje telo a stáva sa sebavedomejším a šikovnejším v koordinácii pohybov.

Okrem toho deti, ktoré majú dostatočný pohyb počas dňa:

 • vedia lepšie zvládať nové situácie,
 • dokážu sa dlhšie sústrediť a
 • majú tiež lepšie priestorové vnímanie.

Všetky tieto zručnosti sú potrebné pri zložitých činnostiach, ako je aj bicyklovanie.

Kedy vyskúšať odrážadlo?

Vozidlá a trojkolky poháňané nohami sa odporúčajú od veku 1 roka dieťaťa, no pri niektorých modeloch a kolobežkách je lepšie, ak má dieťa dva a pol roka alebo tri roky. Pred kúpou si zariadenie určite vyskúšajte, aby ste vybrali správnu veľkosť. Požiadajte našich špecializovaných predajcov o radu pri hľadaní a výbere dokonalého vozidla pre deti!

odrážadlo pre bábätká

Vývojové účinky bicyklovania sa na telo a dušu

Odážadlo je skvelou rozcvičkou fyuického a duševného zdravia: malé dieťa spaľuje energiu pri každom pohybe, čím posilňuje svoje svaly a srdce, keďže sa zvyšuje krvný obeh. Vo všeobecnosti platí, že deti, ktoré sú neustále v pohybe sa stanú duchovne vyrovnanejšie.

Vývoj jazyka a reči

Motorické zručnosti sú tiež základom rozvoja jazyka a reči:

 • Deti totiž svojimi zmyslami vnímajú podnety okolia, následne ich spracovávajú a reagujú na ne. Tento proces zahŕňa najskôr neverbálnu a neskôr verbálnu komunikáciu.
 • Samostatnosť, ktorú dieťa zažíva pri pohybe, povzbudí jeho túžbu po dobrodružstve - preskúmať svoje okolie a začať pomenovávať veci, ktoré cestou nájde. Rozšíri sa tak slovná zásoba dieťaťa a bude mať väčšiu dôveru vo vlastných schopnostiach.
 • Nehovoriac o tom, že motorické zručnosti súvisiace s rečou sú nevyhnutné pre rozvoj reči, keďže je potrebné aktivovať a koordinovať rôzne svaly a rečové orgány.

Úľava od stresu, emocionálne dobitie a nezávislosť

Vývojové účinky bicyklovania je možné pocítiť aj z emócialného hľadiska. Bicyklovanie je výborným odbúravačom stresu po náročnom dni v škôlke, ktorý môže pomôcť načerpať nové sily. Posilňuje aj sebavedomie detí, pretože sa učia samostatnosť, uvedomujú si svoje telo a prostredie a cítia sa zodpovednejšie.

Sebavedomie pomáha dieťaťu cítiť sa dobre bez strachu a neistoty, keď sa dostanete z bezpečia svojho domova. A rodinná cyklistika prispieva k rodinnej pripútanosti. Deti si spoločné výlety väčšinou naozaj užívajú a majú na ne krásne spomienky.

Jazdou na malom vozidielku, odrážadle, kolobežke, zvládnu drobci pomerne dlhé úseky bez toho, aby im museli pomáhať rodičia. Čakajú ich tak nové dobrodružstvá a rozsah ich pohybu sa zrazu zväčší. Umožňuje im to samostatnejšie jazdiť na dlhých prechádzkach alebo cestou do škôlky, pričom sú stále pod starostlivým dohľadom rodičov.

Bicyklovania sa v detstve

Priaznivé účinky bicyklovania sa na zdravia

Z bicyklovania profitujú nielen deti, ale aj dospelí.

 • Bicyklovanie zlepšuje kardiovaskulárne zdravie.
 • Zvyšuje pružnosť, rozvoj a silu svalov.
 • Posilňuje kosti a pohyblivosť kĺbov.
 • Pomáha doplniť zásoby vitamínu D na čerstvom vzduchu.
 • Znižuje stres, depresiu a úzkosť.
 • Prispieva k duševnému zdraviu.
 • Zlepšuje rovnováhu a koordináciu.
 • Bicyklovania taktiež pomáha regulovať telesnú hmotnosť.

Čím bude dieťa staršie a bude mať vytvorené príležitosti a okolnosti, bicyklovanie je skvelý spôsob, ako sa môže samostatne dostať do školy, za rôznymi aktivitami a svojimi kamarátmi. Dovtedy si užívajte spoločnú rodinné bicyklovania a nezabúdajte na bezpečnosť: ochranná prilba je nevyhnutnosťou! A keď nechcete kupovať často nové topánky, zaobstarajte si ochranný nástavec na topánky.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com