Blog o bábätkách

Vývoj plodu v troch trimestroch

Vývoj plodu v maternici možno rozdeliť do 3 hlavných štádií, 3 trimestrov. Čo sa deje počas jednotlivých trimestrov? Najdôležitejšie informácie, míľniky.

Najväčším zázrakom tehotenstva je, že po oplodnení sa za 9 mesiacov z dvoch fúznych buniek mikroskopickej veľkosti vyvinie krásny, životaschopný novorodenec. Pravdepodobne tiež veľa premýšľate nad tým, ako vaše bábätko rastie a ako sa vyvíja v brušku. Ako vyzerá a kedy začne kopať? V článku sa dočítate o najdôležitejších vývojových míľnikoch, ktoré sa dejú počas vývoja plodu.

Tip: Tento článok sa zameriava najmä na vývoj plodu. Ak chcete zistiť, ako sa vaše telo zmení a čo môžete počas tehotenstva očakávať, prečítajte si náš článok Tehotenstvo týždeň po týždni.

tehotenstvo

Tri trimestre

Určite viete, že tehotenstvo možno rozdeliť do troch rôznych častí, na tri trimestre počas ktorých prebiehajú rôzne fázy vývoja plodu.

 • V prvom trimestri dochádza k základnej diferenciácii buniek.
 • V druhom trimestri dochádza k rýchlemu rastu a dozrievaniu a vývoju orgánových sústav.
 • V treťom trimestri dochádza k dozrievaniu orgánových sústav a dosiahnutiu pôrodnej hmotnosti.

Tehotenstvo pozostáva zo 40 týždňov. Prvý trimester je 1-12. týždeň, druhý trimester je 13-27. týždeň, tretí trimester je 28-40. týždeň.

V nasledujúcich častiach článku sa dozviete, ako sa bude bábätko v jednotlivých trimestroch vyvíjať.

Prvý trimester

Hoci to bude znieť zvláštne, ale v prvých dvoch týždňoch prvého trimestra ešte nie ste tehotná. Tehotenstvo sa totiž počíta od prvého dňa poslednej menštruácie a vajíčko dozrieva počas prvých dvoch týždňov.

Oplodnenie a uhniezdenie

V tom šťastnom prípade sa 3. týždeň od menštruácie zrelé vajíčko stretne so spermiou a dôjde k oplodneniu. Tieto dve bunky splynú a z 23-23 chromozómov vytvoria zygotu so 46 chromozómami. Chromozómy určia pohlavie bábätka a mnoho ďalších vlastností.

Potom nastane sled mnohých udalostí. Najskôr sa čiastočne skvapalnia vnútorné bunky a vytvorí sa blastocysta. Potom sa ďalším delením vytvára čoraz viac buniek a blastocysta sa mení na morulu podobnú maline. Medzitým neustále sa deliaca zygota začína svoju cestu vajcovodom do maternice a sliznica maternice sa stáva hrubšou a pripravuje sa prijatie na nového života.

Zygota sa k vnútornej stene maternice dostane po piatich dňoch a v nasledujúcich dňoch sa prevŕta do sliznice maternice. 12. deň po oplodnení dochádza k uhniezdeniu. Dovtedy vzniknú dva úplne samostatné bunkové zoskupenia:

 • Z vonkajšieho bunkového zoskupenia sa tvorí pupočník a placenta, ktoré sú zodpovedné za prísun kyslíka a výživu plodu.
 • Z vnútorného zoskupenia buniek sa začína rozvíjať samotné embryo.

V 5. týždni už embryo pozostáva z troch rôznych bunkových zoskupení:

 • Ektoderma: vonkajší zárodkový list, z ktorého sa vytvorí epiderma, nervový systém a vnútorné časti ucha.
 • Mezoderma: stredný zárodkový list, ktorý slúži ako základ pre kosti, kĺby, obličky a sústavu reprodukčných orgánov.
 • Endoderma: pľúca a tráviaci systém dieťaťa sa vyvinú z vnútorného zárodkového listu.

plod

Prvé míľniky

K dôležitým míľnikom dochádza v šiestom týždni tehotenstva. V tomto období sa uzavrie nervová trubica, z ktorej sa vytvára mozog a miecha. Taktiež sa vyvíja základný kardiovaskulárny systém. Stáva sa prvý veľký zázrak: srdiečko bábätka začne biť!

Objavujú sa vnútorné orgány, dokonca sa začínajú formovať hlasivky, hrtan a vnútorné ucho.

V tejto časti gravidity embryo ešte pripomína žubrienku, z ktorej pomaly začnú vyčnievať horné končatiny. Nebojte sa! Čoskoro nadobudne skutočný tvar bábätka!

V siedmom týždni rastie hlavička a začína sa formovať tvár. Na mieste nosných dierok sú stále malé priehlbiny, ale už je viditeľnéformorovanie sietnic. Horné končatiny embrya pekne rastú začínajú byť viditeľné.

Úžasný vývoj

Od siedmeho týždňa embryo rastie až 1 mm za deň. Končatiny sa neustále predlžujú, formujú sa ramenné, lakťové a kolenné kĺby, začína sa vytvárať kostra, chrbtica a rebrá. Hlava embrya je v tom čase kvôli nepretržitému vývoju mozgu stále neprimerane veľká, predstavuje zhruba polovicu celého tela.

Tvárička je čoraz viac rozpoznateľná, oddelia sa nosné dierky a nosné krídla, dá sa rozoznať brys úst a dokonca aj očné buľvy. A je to celkom neuveriteľné, ale v 8. Týždni sa už začína tvorba moču a dokonca sa začnú aj prvé pohyby plodu, ktoré sú pre vás zatiaľ necítiteľné!

Z embrya plod

Od 10. týždňa embryo už dostáva čestné pomenovanie plod. Lakťové kĺby sú už ohnuté a doterajšie pršteky s plávacími blanami pomaly strácajú svoje blany, sú čoraz dlhšie a onedlho na nich pribudnú drobné nechty. Objavujú sa zárodky zubov, v pečeni sa vytvárajú červené krvinky a začína sa aj vývoj vonkajších genitálií. Na 12. týždeň bude váš plod vážiť okolo 18 gramov a merať 6,5 ​​cm.

embryo

Druhý trimester

Druhý trimester je pre mamičky obzvlášť vzrušujúci, pretože sa môžu dozvedieť pohlavie svojho bábätka a pocítiť prvé pohyby. Hoci sa považuje za najpokojnejšie obdobie tehotenstva, bábätko stále prechádza neuveriteľným vývojom. Na konci druhého trimestra váži 1 000 gramov a dĺžka plodu dosahuje približne 34 centimetrov.

Pohyby plodu

Ako už bolo spomenuté, drobec sa od 8. týždňa čoraz viac vrtí, kope, hýbe končatinami. Od 12. týždňa si precvičuje aj dychové pohyby, prieduškový systém bábätka je takmer úplne vyvinutý. Od 14. týždňa sa vyvíja sací reflex: stimulácia oblasti okolo úst vyvolá otočenie smerom k podnetu a otvorenie úst.

Hoci sú pohyby plodu spočiatku náhodné, pomaly sa stávajú koordinovanejšie. A od 21. týždňa je šanca, že tieto pohyby vo svojom brušku pocítite aj vy, je stále väčšia. Vaše bábätko pomaly zaujme typickú polohu plodu: vytiahne kolená, ramená si drží na hrudi a ruky má zaťaté do pästí.

Začína sa aj hýbanie tvárových svalov: spočiatku sa vie iba usmievať a plakať, ale čoskoro bude vedieť aj zívať. Tieto pohyby slúžia na prípravu na vonkajší svet.

plod

Vývoj tráviaceho systému

Na konci prvého trimestra sa už vyvinula a dostala na miesto tráviaca sústava, ktorú sa plod v tomto trimestri učí používať. Začína precvičovať, pre prvé obdobie života mimoriadne dôležité, sacie pohyby a ochutnáva aj plodovú voda. Zaujímavosťou plodovej vody je, že jeho chuť ovplyvňuje vaše stravovanie: týmto vaše dieťa skúša prvé príchute.

Aj keď sú potrebné živiny transportované placentou, v dôsledku prehĺtania plodovej vody vylučovacia sústrava nepretržite produkuje moč.

Zmysly a mozog

Zatiaľ čo sú oči spočiatku umiestnené na dvoch stranách, v tomto trimestri zaujmú svoju konečnú pozíciu. Okolo 22. týždňa sa vyvinie čuch, plod začne počuť, zrastené viečka sa pomaly otvárajú a zreničky reagujú na svetlo.

Postupom času sa jeho schopnosť rozoznávať chute stáva sofistikovanejšou, rovnako ako jeho sluch. Od 28. týždňa je schopný rozlišovať medzi hlbokými a vysokými tónmi. Práve v tomto období mozog skokovito rastie, jeho hmotnosť sa zvýši o 4 - 500%.

Tvorba pokožky, vlasov a nechtov

Od 15. týždňa sa objavujú prvé chĺpky a obočie a v 22. týždni už na sladkej detskej tváričke pribúdajú drobné mihalnice. Telo plodu je spočiatku pokryté jemnými chĺpkami lanugo, ktoré je zodpovedné za udržanie teploty tela. Je to preto, že vtedy pod kožou ešte nie je dostatok tukového tkaniva, vyvinie sa až v treťom trimestri.

Od 19. Týždňa pokrýva telo drobčeka tuková vrstva z kožného mazu a odumretých buniek epitelu, čo pomáha chrániť pokožku pred kyslými účinkami plodovej vody. Spočiatku je pokožka ešte priehľadná, potom je čoraz ružovejšia a nechty silnejú.

Tretí trimester

Tretí trimester sa začína 28. týždňom tehotenstva a trvá až do narodenia vášho dieťaťa. Pozrime sa, čo sa bude diať v poslednom trimestri!

Rast plodu

V tomto trimestri plod dosahuje svoju pôrodnú hmotnosť, ktorá nemôže zostať bez povšimnutia kvôli vášmu obrovskému brušku. A pre vás sú pohyby a kopance aspoň tak nápadné, niekedy prichádzajú vo veľmi citlivých bodoch.

Na 30. týždeň má dieťa už 1,5 kg a môže mať dĺžku až 38 centimetrov. Z priestorových dôvodov si môžete všimnúť, že sa mení povaha jeho pohybu. Do 37. týždňa môže jeho hmotnosť dosiahnuť 3 kg a jeho dĺžka 46 centimetrov. Priemerný novorodenec má asi 50 centimetrov a hmotnosť asi 3 400 g.

gravidita

Umiestnenie plodu

Keďže vo vnútri je čoraz menej miesta, okolo 34. týždňa plod zaujme svoju pôrodnú pozíciu. To je nesmierne dôležité, pretože nie všetky polohy plodu sú vhodné na prirodzený vaginálny pôrod. Z hľadiska pôrodu je ideálna takzvaná pozdĺžna poloha hlavičkou, čo znamená, že dieťa je otočené hlavičkou dole, zadočkom a nožičkami hore. Tvár dieťaťa smeruje k matkinmu chrbtu.

Poloha dieťaťa je neustále sledovaná, pretože v prípade abnormálnej polohy je stále možnosť nasmerovať plod do ideálnej polohy.

Tip: Viac informácií o polohe vášho dieťaťa sa dozviete z nášho článku Poloha plodu!

Čo ďalšie sa deje počas trimestra?

Pozrime sa, čo sa všetko deje v treťom trimestri!

 • Vtedy sa zastaví tvorba kostí, a preto je dôležité zvýšiť príjem vápnika.
 • V črevnom trakte sa začína hromadiť smolka, z čoho sa vytvorí prvá stolica dieťaťa. Skladá sa väčšinou z mŕtvych buniek epitelu, krviniek a chĺpkov plodu.
 • Podkožná vrstva tuku sa stáva hrubšou, čo bude hrať hlavnú úlohu pri termoregulácii.
 • V 29. alebo 30. týždni sa vyvinú hmatové receptory.
 • Do 31. týždňa vaše dieťa už vníma všetkými piatimi zmyslami: rozpoznáva svetlo a tmu, počuje váš hlas, ktorý je neskôr po narodení schopné rozpoznať.
 • Mozog rastie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, dokáže riadiť termoreguláciu a dokonca vaše dieťa v tomto období už aj sníva
 • Nakoniec sa vyvinú aj pľúca a dieťa je schopné samostatného dýchania.

Narodenie

Tehotenstvo zvyčajne trvá 40 týždňov, ale novorodenec sa môže narodiť o niečo skôr alebo neskôr. Zvyčajne sa však dlhšie ako 42 týždňov nečaká a pristúpi sa k vyvolaniu pôrodu.

Tip: Chcete vedieť, ako prebieha pôrod? Čo a kedy natane? Prečítajte si náš článok: Priebeh pôrodu krok za krokom.

Taktiež sa môže stať, že sa dieťa narodí skôr než bol očakávaný termín. Vďaka dnešnej pokrokovej technológii má plod narodený už v 24. týždni šancu prežiť, ak je oň správne postarané! Od 37. týždňa sa narodené dieťa už nepovažuje za predčasne narodené.

Ak vás zaujíma viac informácií a chceli by ste sa dozvedieť viac o vývoji plodu, zmenách vo vašom tele a o tom, čo môžete očakávať počas tehotenstva, prihláste sa k odberu nášho newslettera Čakáme bábätko.