Blog o bábätkách

Vytvorte bezpečné prostredie pre malého objaviteľa!

Chcete neustále ochraňovať svoje dieťa? Je veľmi dôležité vytvoriť bezpečné prostredie pre svoje dieťa, v ktorom sa môže slobodne rozvíjať a osamostatniť!

Po narodení bábätka je najväčšou túžbou rodičov, aby bolo ich dieťa v bezpečí. Pre drobca je nevyhnutné, aby ste sa o neho starali, a ako rastie je bude pre neho taktiež veľmi dôležité dostať dostatok slobody a zachovať si zvedavosť o svete. Ako to vytvoriť?

bábätko

Nie je vždy ľahké určiť hranicu medzi bezpečnosťou a slobodou dieťaťa. Nemôžete ho ochrániť pred všetkým a nebolo by prospech záujmu dieťaťa, aby ste ho udržiavali v akejsi bubline. Dieťa sa musí naučiť, že keď spadne, musí aj vstať, no vždy ho musíte pred nebezpečenstvami chrániť podľa veku. A to je skutočné umenie.

Bezpečnosť dieťaťa je váš pocit pokoja

Po narodení si bábätko vyžaduje neustálu pozornosť. Je odkázane iba na vás, no je veľmi dôležité, aby vás táto zodpovednosť neustále nefrustrovala. Len horko-ťažko sa vám podarilo svoje bábätko uspať, no v každom okamihu sledujete, či je všetko v poriadku? Vaše obavy sú pochopiteľné. Môže vám chýbať úzka jednota, intimita, ktorá bola medzi vami, keď bolo bábätko ešte vo vašom brušku. Ako si môžete nastoliť pokoj v duši?

detská opatrovateľka

Alecto DVM-150 elektronická opatrovateľka

 • Ak nechcete alebo nedokážete byť neustále v pohotovostnom režime, aby bolo s malým počas spánku všetko v poriadku, využite elektronickú opatrovateľku, prostredníctvom ktorej môžete počuť, že sa malé bábätko práve prebudilo. Ak chcete mať ešte väčšiu istotu, tak si vyberte detskú opatrovateľku s kamerou, vďaka ktorej dieťa nielen počujete, ale aj vidíte. Obojsmerné detské opatrovateľky zabezpečujú, že sa môžete k bábätku aj prihovoriť, takže ho môžete okamžite upokojiť svojím hlasom.
 • Monitor dychu poskytuje extra pocit bezpečia v postieľke, počas spánku bábätka, ale prenosnú verziu, ktorú je možné pripnúť na plienku môžete použiť aj mimo postieľky.
 • Ak nechcete kupovať dva prístroje, vyberte si elektronickú opatrovateľku a monitor dychu 2v1.
 • Spí bábäko s vami? Nainštalujte si na posteľ poistku proti pádu, ktorá sa vám neskôr bude hodiť, keď sa bude dieťa učiť spať vo vlastnej postieľke.

Tip: Nočné svetielko je praktický doplnok detskej izby. Slabé svetlo poskytuje bezpečie v tme, ale nie je rušivé. Tie, ktoré vydávajú aj melódiu a majú funkciu projektoru, slúžia ako ďalšia pomôcka pri uspávaní. Ak dieťa v noci vstane, nemusíte pri dojčení alebo prebaľovaní rozsvietiť svetlo, čo by iba narušilo rytmus spánku a bdelosti.

Súvisiace produkty:

Bezpečnosť pri kúpaní

Kúpanie môže byť jednou z najkrajších častí dňa - rituál, ktorý vnáša do rodinného života pokoj a kvalitu. Je veľmi dôležité, aby ste vedeli čo najjednoduchšie vytvoriť bezpečné prostredie, pretože iba tak bude váš drobec pokojný. Už aj novorodenec dokáže vycítiť, či je jeho mamička pokojná a sebaistá, čo mu pomôže relaxovať aj pri večernej seanse. Neskôr, keď bude dieťa väčšie sa z vane stane dejisko hry. Voda ich fascinuje novými zážitkami, ktoré je možné objaviť vo vode, takže ich bude skutočná výzva vytiahnuť z vane.

vanička

Prince LionHeart vanička

Vďaka čomu môže byť kúpanie novorodenca bezpečnejšie?

 • Kúpacie sedadlo alebo lehátko do vane udržuje dieťa v polohe polo ležmo, čo vám uľahčí povinnosť. No aj pri používaní tejto praktickej pomôcky mu musíte venovať pozornosť.
 • Použitím teplomeru do vody si môžete byť istí, že pripravíte pre malého ideálnu vodu na kúpanie, ktorá má 36 - 37 stupňov Celzia.
 • Tiež je dôležité, aby ste mali všetko potrebné pripravené na dosah ruky a nenechávajte dieťa na prebaľovacej podložke ani na chvíľu bez dozoru!

Súvisiace produkty: 

Nech je čľapkanie pre bábätko bezpečné!

Keď dokáže bábätko samostatne sedieť a začína byť vanička malá, prichádza čas na zmenu a môžete začať využívať veľkú vaňu. Samozrejme, nie je ľahké venovať pozornosť dieťaťu v tomto veku, takže sa oplatí zaobstarať niekoľko vecí:

 • V prvom rade je potrebná protišmyková podložka do vane.
 • Na začiatku bude veľmi dôležité sedádko do vane, v ktorom môže dieťa sedieť. To mu zabezpečuje pocit bezpečia, respektíve si zvykne na väčší rozmer vane.
 • Umývanie vlasov je najťažšia časť kúpania. Deti doslova nenávidia, ak sa im do očí dostane voda alebo šampón. V takomto prípade vám môže poslúžiť ochranný šilt na umývanie vlasov.

Tip: Malému dieťaťu môžete uľahčiť aj umývanie rúk. Nainštalujte na kohútik nástavec, pomocou ktorého dieťa ľahšie poradí s umývaním rúk.

nástavec na kohútik

Ak by ste si chceli prečítaj o téme podrobnejšie, odporúčame vám do pozornosti nás článok Kúpanie novorodencov.

Súvisiace produkty:

Určenie hraníc a nezávislosť

Hoci je určovanie hraníc v rodine veľmi ťažká úloha, no veľmi dôležitá. Jednoznačne vytýčené hranice poskytujú drobcovi pocit bezpečia, príležitosť získať nové skúsenosti. To úzko súvisí aj s nezávislosťou, a preto musia byť rodičia nielen dôslední, ale aj flexibilní. Deti sa vyvíjajú rýchlo, kvôli tomu musia byť z času na čas určité hranice zrušené, aby sme ich zbytočne neobmedzovali. V čase začiatku lozenia však musíme ešte vytvoriť bezpečné prostredie a určite nemôžeme dovoliť, aby napríklad náš drobec vyštartoval po schodoch, pretože by to vážne ohrozilo jeho fyzickú integritu. Príde čas, keď sa dieťa naučí používať schode a bude sa chváliť svojou novou schopnosťou. Úlohou rodičov je dieťa pri osvojení si nových vedomostí alebo znalostí, pochváliť a vyjadriť mu hrdosť.

Keď sa vydá objavovať byt

Najneskôr keď sa začne dieťa plaziť a loziť, je čas vytvoriť domov, ktorý je priateľským k deťom. No najlepšie je vytvoriť ideálne podmienky ešte skôr. Je dôležité aj pre váš pocit bezpečia, no aj pre drobca je dôležité určiť jednoznačné hranice.

ochranná mriežka

Safety 1st detská zábrana

Čo môžete urobiť?

 • Chráňte svoje ratolesti pred dverami a zásuvkami skríň, aby si nezovreli malé prsty. Upratovanie skríň a zásuviek je veľmi príjemnou činnosťou pre deti.
 • Chráňte dieťa pred hranami skríň, stolov a stoličiek! Prezrite si svoj byt vo výške dieťaťa!
 • Použite zábranu proti zabuchnutiu dverí!
 • Multifunkčné superzámky môžete použiť na niekoľko druhov nábytku.
 • Uzavrite zásuvky! Nielen tie, ktoré sú nízke a dieťa k nim má ľahký prístup, ale myslite aj na tie, na ktoré dosiahne, keď ich držíte napríklad v náručí. Skryte elektrické káble a vodiče!
 • Umiestnite izbové rastliny, stojacie lampy a dekorácie na bezpečné miesto!
 • Myslite aj na kuchyňu, ktorá musí byť pre dieťa bezpečná! A nemyslíme len na dvere skriniek a zásuvky. Používajte ochrany a zámky na sporák! Drobca môže vymknúť z kuchyne aj pomocou bezpečnostnej siete alebo mriežky. Vy si môžete plniť svoje povinnosti a dieťa si zvykne na to, že túto oblasť zatiaľ nemôže preskúmať.
 • Pomocou rôznych bezpečnostných mriežok môžete vytvoriť malému v bytu chránený priestor alebo mriežku dokonca namontovať aj na dvere detskej izby. V tomto prípade bude dieťa bezpečí, aj keď mu neviete venovať dostatok pozornosti.
 • Je veľmi dôležité zamknúť schody z dolnej aj hornej časti, aby sa dieťa nemohlo náhodne vybrať alebo vyjsť hore, kým nevie používať schody úplne bezpečne. Schody sú pre dieťa rovnako zaujímavé, ako obsah skríň.
 • Lieky a čistiace prostriedky vždy uzamknite!

A okrem toho si vždy pamätajte, že detská zvedavosť je bezhraničná, preto sa rozhliadnite v byte viackrát. A keď mu dokážete venovať len málo pozornosti, použite ohrádku.

Súvisiace produkty:

Bezpečnosť v aute

Niet pochýb o tom, že najdôležitejšia je bezpečnosť drobca v aute. Tejto téme sme sa na našom blogu venovali niekoľkokrát, aby sme vám poskytli usmernenie a pomohli vám nájsť najvhodnejšiu detskú autosedačku.

detská autosedačka

Britax Römer Dualfix2 R reboard autosedačka

Dávajte pozor na bábätko už aj v brušku!

Tehotná mamička a nenarodené dieťatko potrebujú v aute špeciálnu ochranu, takže počas tehotenstva je potrebné predĺžiť bezpečnostný pás. Tehotenské bezpečnostné pásy vedú bezpečnostný pás od brucha k spojeniu stehna a brucha, vďaka čomu bezpečnostný pás netlačí bruško mamičky.

Chráňte svoje dieťa aj vonku!

Musíte chrániť svoje dieťa pred rôznymi dopravnými prostriedkami, no musíte byť opatrní aj pri bicyklovaní, keď sedí dieťa na sedadle. Dieťa musí vždy nosiť ochrannú prilbu! Dôležité je, aby mu dobre sadla na hlavičke a bola presne nastavená veľkosť!

Na obzvlášť frekventovaných miestach môže prísť vhod detský popruh, ktorý môžete použiť aj počas prechádzky, ale môžete ho pripevniť aj ku kočíku alebo stoličke na kŕmenie.

Mali by ste však vedieť, že nech sa budete akokoľvek snažiť, aj tak dôjde (dúfajme) k malým pádom a zakopnutiam. Dôležité je urobiť všetko v záujme vytvorenia bezpečia dieťaťa, ale doprajte mu čo najväčšiu slobodu. Myslíte si, že sme mali pravdu, že je to skutočné umenie?

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com