Blog o bábätkách

Vytvorenie bezpečného domova pre deti

Bezpečný domov pre deti pomôže chrániť zdravie vášho dieťaťa, ktoré túži objavovať okolitý svet. Pomocou niekoľkých nástrojov môžete ľahko vytvoriť bezpečný domov pre svoje deti.

Vytvorenie bezpečného domova pre deti je nevyhnutné pre zaistenie bezpečnosti vášho dieťaťa. Hoci novorodenec ešte nelozí kade-tade, no už o pár mesiacov sa dieťa vydá na cestu objavovania. A ešte predtým by ste sa mali presvedčiť, či je váš domov dostatočne bezpečný pre deti, či nečíha na dieťa množstvo nebezpečných miest.

Ak vopred vytvoríte bezpečný domov pre dieťa, nemusíte sa na poslednú chvíľu trápiť so zaobstarávaním doplnkov vďaka ktorým bude váš domov bezpečný.

bezpečný domov

Vytvorenie bezpečného domova pre deti

Kedy môžeme hovoriť o bezpečnom domove? Väčšinou vtedy, keď sa nemusíte báť toho, že dieťa zvalí na seba nábytok, spadne na schodoch alebo si buchne hlavičku o ostrý okraj nábytku, hoci ho celý deň sledujete. Bohužiaľ, problém môže nastať aj za krátky okamih. Neopatrný pohyb, nešťastný pád a problém je na svete.

Samozrejme, svoje dieťa nemôžete chrániť pred všetkým, nehody sa stávajú. Môžete však urobiť všetko pre to, aby bol výskyt týchto nehôd čo najnepravdepodobnejší. A práve to je založené na bezpečnom domove pre deti, kde je minimálna šanca na to, aby si dieťa ublížilo.

Potreby na vytvorenie bezpečného domova

Keď sa rozhliadnete po byte, určite uvidíte miesta, pri ktorých vám ako prvé napadne to, že by ste ich mali premeniť na bezpečné. Príkladom je schodisko alebo povedzme krb. Jedná sa o časti bytu, v ktorých si môže dieťa kedykoľvek ublížiť.

Avšak určite existujú časti bytu, o ktorých by ste si ani nemysleli, že môžu predstavovať nebezpečenstvo pre vaše dieťa. Ktoré časti môžeme považovať a nebezpečné a ako ich môžeme zmeniť na bezpečné?

Dnes je našťastie k dispozícii množstvo nástrojov, ktoré vám umožnia vytvoriť bezpečný domov. A aby ste našli všetky nebezpečné miesta, najjednoduchším spôsobom je pozrieť sa na všetky predmety z výšky dieťaťa, tj. poštvornožky. Všetko, čo sa vám z tejto pozície bude zdať nebezpečné, predstavuje nebezpečenstvo aj na vaše dieťa.

Bezpečnosť v byte

V tejto časti uvedieme zoznam nebezpečných miest, ktoré môžu byť zdrojom úrazov a ukážeme vám, čo potrebujete k vytvoreniu bezpečnej domácnosti pre deti.

Bezpečnostné zábrany, bezpečnostné ohrádky

Bezpečnostné zábrany vám pomôžu uzavrieť časti bytu, ktoré považujete za nebezpečné a vytvoriť bezpečné priestory pre dieťa.

Typickým zdrojom nebezpečenstva v dome sú schody, prinajmenšom do obdobia, kým sa dieťa nenaučí chodiť s dostatočnou istotou. Navyše, bezpečná chôdza v skutočnosti nemusí stačiť, pretože chodenie po schodoch a chôdza ako forma pohybu nie sú rovnaké. Je tiež potrebné naučiť sa chodiť po schodoch hore a dole, aby schody nepredstavovali vážne nebezpečenstvo.

bezpečnostná zábrana

Z hľadiska bezpečnosti dieťaťa bude schodisko bezpečné, iba ak sa dieťaťu darí v chodení po schodoch. Dovtedy musíte úplne uzavrieť schody, aby tam dieťa nemohlo bez dozoru zablúdiť.

Pomocou bezpečnostnej zábrany môžete ľahko zamknúť schody alebo dokonca miestnosť. Viacprvkové bezpečnostné zábrany, ktoré sa tiež nazývajú detské bezpečnostné ohrádky, slúžia na to, aby uzavreli časť miestnosti, kde sa dieťa môže chrániť pred všetkým a bezpečne sa hrať a nedostať sa na miesta, kde by si mohlo ublížiť.

Môžete s vybrať z rôznych typov bezpečnostných zábran: niektoré musia byť pripevnené k stene, niektoré majú samonapínací systém. Zistite, kam ju chcete umiestniť, ktorý typ upevnenia je pre vás praktickejší.

Dvere bezpečnostných zábran sú opatrené detskou poistkou, aby ich deti nemohli ani náhodou otvoriť.

Ochrana zásuvky

Zvedavosť detí nepozná hraníc. Hneď ako začnú robiť svoje prvé krôčiky, chcú preskúmať skutočne všetko. A skôr alebo neskôr sa stanú zásuvky centrom ich pozornosti. Ani netušia, aké veľké nebezpečenstvo predstavujú.

Elektrické zásuvky sú zvyčajne vo výške, na ktorú dosiahne aj loziace dieťa. Stačí chvíľa nepozornosti a dieťa je už vedľa zásuvky a hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Ochrana zásuvky je v tejto situácii veľkým pomocníkom.

ochrana elektrickej zásuvky


Dostupné sú jednoduché záslepky, tzv. bezpečnostné záslepky. Hoci bezpečnostné záslepky zabránia tomu, aby dieťa siahlo do zásuvky, ale v skutočnosti ju už nemôžete používať, aspoň nie pohodlne. Pretože je k záslepke potrebný aj „kľúč“, pomocou ktorého môžete záslepku vybrať.

Ochrana zásuviek, ktoré chránia dieťa rovnako pomocou otočnej záslepky, sú oveľa praktickejšie, pretože dospelí môžu zásuvku stále pohodlne používať.

Zámky na skrinky a zásuvky

Bábätká rady vyberajú obsah skriniek a zásuviek. Je to pre nich taká dobrá zábava, ako akákoľvek iná hra. Pokiaľ ide o nevinné vykladanie, je to nanajvýš nepríjemné a upratovanie bude každodennou úlohou. Ale ak sa v zásuvke nachádzajú také predmety, ktoré nepatria do rúk dieťaťa, je to už o niečom celkom inom.

Obsah skrinky na lieky je absolútne tabu, takže z bezpečnostných dôvodov by ste mali túto skrinku alebo zásuvku pred dieťaťom úplne uzamknúť. Aj čistiace prostriedky uchovávajte mimo dosahu dieťaťa.

Zámky skriniek a zámky zásuviek slúžia presne na to, aby zabránili deťom v prístupe alebo prípadne prevráteniu skrinky alebo zásuvky.

detské zámky na zásuvky


Bohužiaľ, z času na času môžeme počuť o nehodách, kedy na seba bábätko prevráti skriňu. To sa môže stať čiastočne preto, že deti vytiahnu zásuvky, držia sa jej a skrinka sa prevráti. Zámok zásuvky môže pomôcť aj v tejto situácii, ale dokonalým riešením je samozrejme pripevnenie samotnej skrinky k stene.

Chrániče rohov, chrániče hrán

Boli by ste prekvapení, koľko ostrých rohov, hrán číha na plaziace sa dieťa alebo na dieťa, ktoré sa učí chodiť. Jeden nesprávny pohyb alebo strata rovnováhy a dieťa okamžite spadne. Zraneniu sa väčšinou vyhne, ak spadne na niečo mäkké, ale keď zasiahne roh nábytku, môže ľahko dôjsť k zraneniu. A tomu sa je lepšie vyhnúť!

Pomocou chráničov rohov a chráničov hrán sa môžete zbaviť všetkých ostrých bodov vo vašej domácnosti. Zvyčajne sú vyrobené z mäkkého silikónu, gumy alebo peny, aby tlmili náraz, a dajú sa jednoducho pripevniť lepiacou páskou.

Ochrany na sporák, zámky na sporák

Dvere dnešných moderných rúr sa už neprehrievajú, ale u starších modelov môže každé pečenie v rúre spôsobiť bolesť hlavy. Rozpálené dvierka rúry totiž môžu ľahko popáliť detskú ručičku. Preto je lepšie zabrániť dieťaťu dotýkať sa horúceho hrnca na sporáku alebo mu zabrániť v tom, aby ho jednoducho zaplo. Všetko sú to potenciálne zdroje nebezpečenstva.

Týmto nehodám môžete ľahko zabrániť pomocou ochrán na sporáky a zámky na sporák.

bezpečný domov pre dieťa

Bezpečnosť je na prvom mieste!

Hneď ako vaše dieťa začne objavovať svoje okolie, okamžite uvidíte, koľko častí domova môže byť zdrojom nebezpečenstva. Bez ohľadu na to, ako veľmi dávate na dieťa pozor, stačí neopatrný okamih a problém je na svete. Aj keď ho nemôžete chrániť pred všetkým, môžete pre bezpečnosť svojho dieťaťa urobiť veľa iba odstránením potenciálnych rizík vo vašej domácnosti.

Bezpečný domov pre deti chráni bezpečnosť vášho dieťaťa a vy môžete tráviť svoje dni oveľa pokojnejšie, pretože sa nemusíte neustále stresovať, že vaše dieťa opäť číha v blízkosti schodov, alebo len na seba vytiahne zásuvku šatníka atď.

Vytvorte bezpečný domov, aby ste predišli domácim úrazom, a chráňte svoje dieťa!

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com