Výbavička pre novorodenca
Zoznam výbavičky: návod na nákup
Čo je zoznam výbavičky pre novorodenca a mamičku?
Počas čakania príchodu bábätka príde okamih, keď ako nastávajúca mamička a otecko začnete premýšľať o tom, čo všetko bude vaše dieťatko po narodení potrebovať. A práve v tom vám pomôže náš zoznam výbavičky: rad radom sme vymenovali všetky položky, ktoré bude novorodenec alebo mamička potrebovať. Ideálne pomôcka, aby ste na nič nezabudli, respektíve aby sa oteckovia v poslednej chvíli nemuseli ponáhľať do predajne s detským sortimentom, pretože ste si na niečo ešte spomenuli.
Zoznam výbavičky obsahuje všetky položky, ktoré bude novorodenec alebo novopečená mamička potrebovať. Pomôže Vám, aby ste pri nákupe na nič nezabudli.
Vyššie nájdete podrobný zoznam, v ktorom sme kategorizovali, čo všetko môžete potrebovať. Vytvorte si účet Brendon, aby ste zo zoznamu výbavičky vyťažili maximum. Pekne po poriadku si môžete označiť všetko, čo ste si už kúpili alebo dostali, takže môžete ľahko sledovať a skontrolovať, čo vám ešte chýba.
Na čo si dávať pozor pri nákupe výbavičky?
Zoznam výbavičky pre novorodenca a mamičku je vlastne „nákupným zoznamom“, ktorý vás pripraví na každú príležitosť, ale vôbec nie je isté, že budete potrebovať každú položku. Tu je niekoľko rád, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.
Letné alebo zimné dieťa
Jednou z prvých otázok je, v ktorom ročnom období čakáte príchod dieťatka. Je veľmi podstatné, či sa dieťa narodí počas horúceho leta alebo uprostred chladnej zimy, keď doslova škrípeme zubami a najradšej by sme ani nevyliezli spod prikrývky.
Každú položku je potrebné kúpiť alebo odstrániť z nákupného zoznamu v závislosti od ročného obdobia:
- Letné batoľatá potrebujú veľa ľahkých a tenkých kusov oblečenie, ako napríklad body s krátkym rukávom, capačky. Vonku je potrebný opaľovací krém vhodný pre bábätká, pokrývka hlavy, oblečenie chrániace pred slnkom. Nezáleží na tom, či je alebo nie je vonku horúčava bábätko musíme vziať na prechádzku - samozrejme iba v čase, kedy nie je UV žiarenie škodlivé - vtedy nám poslúži slnečník zabezpečení proti UV žiareniu, ktorý sa dá pripevniť na kočík. Okrem toho, že slnečník poskytne dokonalý tieň pre bábätko, prepúšťa aj vánok, takže sa dieťa nebude potiť. Na uliciach ešte stále vidieť, že počas horúceho dňa mamičky a oteckovia úplne zakryjú kočík textilnou plienkou. Čo je na tom zlé? Rodičia chcú svoje dieťa chrániť v dobrej viere pred priamym slnečným žiarením a nemyslia na to, že vzduch vo vnútri kočíka sa môže zohriať. Môžeme povedať, že pre bábätko vytvoria doslova saunu. Preto je vhodnejšie používať slnečník alebo použiť textilnú plienku ako tienidlo tak, že necháte malú medzeru, cez ktorú môže do kočíka prúdiť čerstvý vzduch.
- Počas prechádzky v zime väčšina mamičiek považuje za dôležité zakryť dieťa zvrchu a po bokoch. Avšak dieťa môže ľahko nachladnúť aj zdola. Dobrou voľbou sú fusaky do kočíka, pretože tie úplne obklopujú a ohrievajú telíčko bábätka. Ale myslite aj na seba: pri tlačení kočíka v -10 stupňovch budete po pár minutách cítiť, že vám úplne premrzli prsty a vtedy budete mimoriadne vďační za rukávniky na kočík.
Teraz možno myslíte na to, že aj letné bábätká budú potrebovať teplé oblečenie a zimné bábätká letné. Máte pravdu, ale na jednej strane nám verte, že kúpa všetkého, čo potrebujete, bude stáť značnú sumu. Môžete odložiť nákup vecičiek, ktoré okamžite nepotrebujete a nazaťažíte tak rodinnú kasu. Na druhej strane, bábätká rastú tak rýchlo, že jednoducho neviete akú veľkosť oblečenia bude potrebovať o mesiac alebo do akého fusaku sa zmestí atď.
Dôležité je nakupovať podľa sezóny, pretože v prvých 1 - 2 mesiacoch môže potrebovať letné a zimné dieťa úplne odlišné vecičky.
Novorodenecké veľkosti: mám kúpiť detské oblečenie veľkosti 50 alebo 56?
Ide o skutočne divokú kartu. Nikto nevie so stopercentnou presnosťou vopred určiť, s koľkými centimetrami sa bábätko narodí. Z ultrazvukových testov získame len približné informácie o veľkosti prichádzajúceho bábätka. Väčšinou sa výška novorodenca pohybuje okolo 50 cm +/- niekoľko centimetrov. (Veľkosť oblečenia pre novorodencov poukazuje na dĺžku novorodenca. Takže veľkosť 56 je vhodná pre novorodenca s dĺžkou 50-56 centimetrov. Ďalšia veľkosť 62 je vhodná pre bábätko s dĺžkou 56-62cm.)
Zaujímavosť: jednotlivé pôrodnice merajú dĺžku novorodenca odlišným spôsobom. Niektoré pôrodnice merajú pomocou špeciálneho meradla tzv. bodymetra, iné zas merajú pomocou meracej pásky vzdialenosť od hlavy po päty novorodenca. To môže pri rovnakom novorodencovi predstavovať rozdiel 2-3 cm.
Keďže nevieme odhadnúť skutočnú dĺžku dieťaťa, odporúča sa kúpiť veľkosť 56. A keď sa po narodení dieťaťa ukáže, že je potrebná menšia veľkosť, ešte stále máte možnosť kúpiť pár kusov veľkosti 50. Dvojčatá sa zvyčajne rodia s menšou veľkosťou, takže ak očakávate dvojčatá, pravdepodobne budete potrebovať aj veľkosť 50.
Neoplatí sa kúpiť veľké množstvo oblečenie veľkosti 50 alebo 56, pretože maličké rastie úžasným tempom, najmä v prvých týždňoch. Za okamih vyrastie oblečenie. Ak nakúpite veľa vecičiek tejto veľkosti budete čeliť tomu, že máte doma kúsky, ktoré ste maličkému/maličkej nestihli ani obliecť a už je malé.
Každý rodič dúfa, že jeho dieťa zostane chránené v brušku mamičky po dobu 9 mesiacov, ale nanešťastie existujú situácie, kedy sa dieťa narodí oveľa skôr, predčasne. A tu hovoríme o slovíčku „maličký“ v pravom slova zmysle. Hoci predčasne narodené deti nedostávajú oblečenie hneď po narodení, ale po čase ho budú taktiež potrebovať. Keďže veľkosť 50 je pre predčasne narodené deti veľká, vyrába sa pre ne samostatná veľkosť 44.
Čo Vám zabezpečí nemocnica?
Zoznam výbavičky obsahuje aj položky, ktoré bude potrebovať váš novorodenec, mamička počas pohybu v nemocnici alebo otecko pri pôrode. Oplatí sa vopred informovať, čo zabezpečí nemocnica a čo si so sebou musia vziať nastávajúci rodičia. V praxi sa jednotlivé pôrodnice veľmi odlišujú v tom, čo pre nastávajú mamičku a novorodenca poskytnú a čo si musia priniesť mamičky. Sú nemocnice, v ktorých dostanete plienky, oblečenie, prebaľovaciu podložku a pre mamičky popôrodné vložky, hemoroidovú masť atď.
Kedy začať nakupovať výbavičku zo zoznamu?
Ak si pozriete zoznam výbavičky pre novorodenca a mamičku, uvidíte, že je pomerne dlhý a obsahuje množstvo položiek, ktoré si je potrebné zaobstarať. Väčšina nastávajúcich mamičiek je poverčivá, z toho dôvodu sa v prvých troch mesiacoch zdráhajú čokoľvek pre svoje prichádzajúce dieťatko kúpiť. Je to úplne v poriadku. Ak vám to dodá pocit pokoja, tak sa tým pokojne riaďte aj vy. Najdôležitejší je pokoj mamičky a teda aj dieťatka.
Avšak práve z hľadiska zachovania pokoja sa neoplatí odkladať nákup na poslednú chvíľu. Ide totiž o veľmi dlhý zoznam. A ako sa budete čoraz viac približovať k veľkému dňu, budete pociťovať stále väčšiu a väčšiu únavu a aj pohyb bude stále ťažší. Posledné týždne si nechajte na odpočinok, naladenie. V 4-7. mesiaci je pohyb pre mamičku oveľa jednoduchší, preto sa oplatí načasovať nákup výbavičky práve na toto obdobie.
Foto: www.shutterstock.com