Blog o bábätkách

Vianoce s bábätkom: prvé spoločné sviatky

Prvé Vianoce s bábätkom budú nezabudnuteľné, hoci z nich drobec ešte veľa nepocíti. Ako urobiť sviatky krajšími a pokojnejšími? Priniesli sme vám niekoľko tipov!

Prvé Vianoce s bábätkom sú naozaj výnimočné. Na Vianoce sa vždy snažíme vo všetkom dosiahnuť dokonalosť, aby stromček žiaril rôznymi svetielkami, jedlo bolo čo najchutnejšie, darčeky oslňujúce a v neposlednom rade, aby všetkým prenikal pocit pokoja a lásky. Ako však viete, s bábätkom sa nedá vždy všetko vopred naplánovať a vôbec nemusí byť všetko dokonalé. Pozbierali sme pre vás niekoľko tipov, ako vytvoriť vianočnú atmosféru, aby sa všetci členovia rodiny cítili dobre počas prvých spoločných sviatkov!

Príprava na Vianoce s deťmi

Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému sklamaniu a nedorozumeniu, prediskujte so svojím partnerom vianočné rituály a vianočné tradície, vopred si ich naplánujte a podeľte sa o ne s rodinnými príslušníkmi a hosťami.

O týchto otázkach sa oplatí diskutovať:

 • Čo je pre vás počas Vianoc dôležité?
 • O čom pre vás sviatky skutočne sú?
 • Kedy budete vybaľovať darčy?
 • Kto u vás prináša darčeky? Ježiško? Anjeli?
 • Chcete sviatky sláviť doma alebo s rodičmi?
 • Návšteva príde k vám, prípadne budete cestovať?
 • Ako rozdelíte sviatočné dni medzi rodinou a priateľov?

Pri plánovaní nemyslite len na Štedrý večer, ale naplánujte si aj zvyšok sviatkov, Prvý sviatok vianočný a Druhý sviatok vianočný!

vianoce

Ale pri veľkom plánovaní je najdôležitejším pravidlom, aby ste so svojím bábätkom zostali čo najflexibilnejší: ak je okolo vás príliš veľa hluku, svetla pravdepodobne začne bábätko plakať. Bábätko je na prvom mieste, aj keď spievate vianočné koledy alebo práve rozbaľujete vianočné darčeky. Vianočný ruch je veľmi odlišný od toho, na čo je vaše bábätko zvyknuté a môže narušiť jeho pokoj. Môže sa stať, že vaše bábätko bude trochu nepokojnejšie a bude potrebujovať viac hýčkania a vašej blízkosti! Z tohto dôvodu si neberte na plecia veľa úloh, pretože s bábätkom pravdepodobne nebudete mať na všetko čas.

Vianočné úlohy, ktoré môžete vykonávať spoločne

Väčšie deti môžu byť skutočným pomocníkom pri príprave na Vianoce. Mamičke a otcovi môžu pomôcť s prípravami – či už ide napríklad o zdobenie stromčeka, pomoc v kuchyni alebo zábavanie mladšieho súrodenca. Posilní sa tak nielen sebavedomie detí, ale aj rodinná harmónia, ktorá sa dá na Vianoce krásne vybudovať. 

Ak by ste si chceli prečítať viac o vianočnom naladení, tak si prečítajte náš článok o adventnej príprave.

8 tipov, aby sa každý cítil dobre - Vianoce s bábätkom

Chaos predvianočného uponáhľaného obdobia a nervozita rodičov sa automaticky prenáša aj na bábätko, hoci má len pár týždňov. Preto je najlepšie, ak si vopred s rodinou naplánujete, kto, čo a kedy urobí, čo je potrebné objednať vopred, kúpiť na vianočné menu a ako vyzdobiť byt.

Vianoce s bábätkom sú celkom iné, ako keď ste o bábätku len snívali. Ak slávite Vianoce s bábätkom, stojí za zváženie, že tento rok výnimočne postačí zdržanlivejší dizajn. Čím viac si všetko naplánujete, tým viac budete mať počas sviatkov pokoj a tak sa vaše dieťatko bude automaticky cítiť lepšie. Tu je niekoľko tipov na vytvorenie dokonalých Vianoc:

 1. Vianoce s bábätkom nebudú jednoduché. Nebojte sa požiadať o pomoc svoju rodinu! Ak sa začnete pripravovať na sviatky spoločne už niekoľko týždňov vopred, nič vám nezostane na poslednú chvíľu a prípravy na sviatky budú menej stresujúce.
 2. Nezabudnite na zásoby prípravkov na starostlivosť o bábätko, pretože počas sviatkov bude všetko zatvorené! Plienky, vlhčené utierky, krém na zadoček: všetko si zaobstarajte v dostatočnom predstihu, aby vás nezastihlo nepríjemné prekvapenie!
 3. Tento rok budú sviatky opäť trochu iné, pretože obmedzenia sú naďalej účasťou nášho každodenného života. Ak na Vianoce predsa navštívite svojich blízkych s bábätkom, urobte tak len vtedy, ak sú všetci zdraví a nemajú žiadne príznaky.
 4. Prvé Vianoce s bábätkom sú pre rodičov veľmi výnimočné. Predstavujeme si to neuveriteľne krásne a všetko starostlivo plánujeme, no nemali by sme mať príliš veľké očakávania, pretože bez ohľadu na to, ako veľa pre nás prvé Vianoce s bábätkom znamenajú, bábätko ešte vôbec nerozumie, čo sa okolo neho deje Túži po svojej bežnej rutine. Tento deň si príliš neplánujte a hlavne nepreťažujte seba a svoje dieťa! Doprajte si čas oslavovať a nielen riešiť povinnosti!
 5. Držte sa denného program drobca, aj keď ste na návšteve: čas odpočinku a spánku sú dôležité, aby si mohlo bábätko zdriemnuť v obvyklom čase. Ak idete na rodinnú návštevu, vezmite si so sebou podložku na hranie, cestovnú postieľku a hračky. Dôležité je, aby v cudzom prostredí boli okrem malého aj známe veci a obľúbené hračky, ktorými sa môže zamestnať.
 6. Predstava, že je celá rodina počas sviatkov neustále spolu je síce krásna, no realita s bábätkom je väčšinou úplne iná. Naplánujte si časové pásma, v ktorých sa jeden rodič môže naplno venovať bábätku, zatiaľ čo druhý sa vrhne na skvelú aktivitu s ostatnými členmi rodiny! Korčulovanie alebo kolotoč na vianočných trhoch nie je vhodný pre bábätká, no to neznamená, že si túto vianočnú zábavu nemôžu užiť aj ostatní. Kľúčové slovo: rozumné zadelenie úloh!
 7. Keď je už bábätko vo veku, kedy chytá šetko, čo v ňom vzbudí záujem, treba dávať pozor na predmety, ktoré má po ruke. Sviečky, ozdoby na vianočný stromček a čokoľvek, čo je prehltnuteľné alebo krehké, by ste preto mali umiestniť mimo dosahu drobca.
 8. Na Vianoce nemusíte premeniť svoju obývačku na fotoateliér, ale určite zachyťte prvé Vianoce svojho dieťatka. Neskôr si ich dôkladne uložte, aby sa zachovali do rodinného albumu. Na pamiatku si môžete vyrobiť aj odtlačok ručičky alebo nožičky ako vianočnú ozdobu.

Prvý vianočný stromček a darčeky

Darčeky patria k Vianociam rovnako ako vianočný stromček a vianočné pečivo. Ale čím môžete obdarovať bábätko? Ruku na srdce: drobci potrebujú predovšetkým oddych a blízkosť rodičov.

 • Jednoduchá drevená hračka, hrkálka alebo malá plyšová postavička sú prvý rok pre bábätko pod vianočný stromček ako stvorené.
 • Príbuzným a priateľom sa oplatí poskytnúť nápady, čo je pre vás skutočne užitočné: napríklad oblečenie pre bábätko alebo malé úspory na meno bábätka, ktoré môže využiť neskôr.
 • Bábätko zavalili vianočné darčeky? Odložte veci na neskôr, aby sa na drobca nehrnulo veľa noviniek naraz. Príliš veľa podnetov môže byť pre bábätko mätúce, hrajte sa len s niekoľkými novými darčekmi súčasne.
 • Obal môže obsahovať časti, ktoré môžu byť pre dieťa nebezpečné. Vopred všetko skontrolujte, rozbalte krabicu a vložte darček do darčekovej tašky alebo zabaľte do papiera, ktorý poskytne radosť z rozbaľovanie, no nespôsobí nehodu!

Vianočné oblečenie pre bábätko

Ak ste fanúšikmi tematického oblečenia, teraz sa môžete skutočne vyžiť: čakajú na vás rozkošné vianočné body a dupačky. Oblečenie bábätka sa tak bude dokonale hodiť k sviatočnej atmosfére. Aj v tomto prípade platí, že vybraté kúsky by mali byť pohodlné a mali by mať správnu veľkosť.

vianoce s bábätkom

Sviatočné menu - pre najmenších len niečo jednoduché!

Už sa vopred bojíte toho, ako budete celé hodiny stáť pri sporáku, pričom vaše bábätko plače v kolíske a otecko rýchlo vybavuje posledné vianočné povinnosti? Toto nie je najlepší spôsob, ako prežiť radostné a pokojné Vianoce. Aj v tomto prípade platí zlaté pravidlo - menej je niekedy viac!

Prečo si tento rok nezvoliť radšej jednoduché, chutné a odskúšané jedlo? Teraz nie je najvhodnejší čas experimentovať s najlepšími gurmánskymi pochúťkami. Ak si predsa len zvolíte niečo komplikovanejšie, oplatí sa vopred rozdeliť úlohy: otecko, babka alebo dedko sa starajú o bábätko, zatiaľ čo vy ste zaneprázdnená v kuchyni.

Čo sa týka jedla, bábätká sú často dosť prieberčivé a namiesto noviniek si väčšinou vyberajú klasické chute. Platí to najmä u malých detí. Dojčatá sa neradi vzdávajú materského mlieka ani počas Vianoc, preto si určite naplánujte dostatok prestávok na dojčenie. Ak je vaše bábätko už v období prikrmovania, podávajte mu jedlá, na ktoré je zvyknuté, a ktoré sú primerané jeho veku. Vianoce nie sú najlepší čas na skúšanie noviniek, či zavádzanie nových jedál.

Nezostáva nič iné, len si užiť sviatky v pokoji. Hoci tento rok nebude priestor na Vianoce vo veľkom rodinnom kruhu, nezabúdajte, že aj malá rodinná oslava môže mať dokonalú vianočnú atmosféru. Vaše bábätko bude určite šťastné, pretože budete pri ňom.

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com