Blog o bábätkách

VBAC: vaginálny pôrod po cisárskom reze

Čo je VBAC? Kedy môže mať žena vaginálny pôrod po cisárskom reze? Aké sú nebezpečenstvá a výhody? Aké sú možnosti na Slovensku?

Vo svete využíva čoraz viac žien namiesto prirodzeného pôrodu, cisársky rez, avšak podľa WHO a odborníkov si vyberajú túto možnosť často bezdôvodne. Aké majú možnosti mamičky, ktoré chcú rodiť vaginálne po cisárskom reze? Kedy je to možné a kedy nie? Aké sú výhody a nevýhody cisárskeho rezu?

Význam VBAC 

VBAC je skratka pre Vaginal birth after caesarean section, čo v slovenčine znamená: vaginálny pôrod po cisárskom reze. Ak teda mamička priviedla na svet svoje bábätko brušnou operáciou, teoreticky si bude mať možnosť  počas ďalšieho tehotenstva zvoliť vaginálny pôrod namiesto naprogramovaného cisárskeho rezu.

VBAC nie je možné v každom prípade

Medzinárodná prax však ukazuje, že od matiek, ktoré v minulosti podstúpili cisársky rez, sa pri nasledujúcich pôrodoch automaticky očakáva cisársky rez. Napriek tomu môže byť VBAC pre mnohé bezpečným riešením s úspešnosťou 60–85%.

VBAC na Slovensku

Na Slovensku sa vykonáva čoraz viac cisárskych rezov, v súčasnosti presahuje počet 20,6%. To znamená, že pri každom piatom pôrode sa bábätko narodí cisárskym rezom.

Keďže vaginálny pôrod po cisárskom reze nesie so sebou riziko prasknutia jazvy na maternici, nemocnice a lekári vo svete (celkovo aj na Slovensku) ho vo všetkých prípadoch nepodstupujú. Ak chcete VBAC, určite sa porozprávajte so svojím pôrodníkom-gynekológom, aby ste zistili, či pre vás existuje z lekárskeho hľadiska táto možnosť, resp. či vás daný lekár odrodí.

Rizikové faktory VBAC

Existujú faktory, ktoré zvyšujú šance na ďalší cisársky rez:

 • rodička je staršia ako 35 rokov;
 • makrozómia plodu,tj. novorodenec váži viac ako zvyčajne, presahuje hmotnosť 4-4,5 kg;
 • spustený pôrod;
 • prenášanie tehotenstva;
 • určité zdravotné komplikácie v tehotenstve (napr. cukrovka a vysoký krvný tlak);
 • index telesnej hmotnosti vyšší ako 40 (nadmerný prírastok hmotnosti počas tehotenstva);
 • dystokia ramienok, tj. keď sa ramená dieťaťa zaseknú počas pôrodu;
 • toxémia v tehotenstve;
 • ak došlo k predchádzajúcemu pôrodu do 18 mesiacov; 
 • ak mamička rodila v minulosti dvakrát alebo viackrát cisárskym rezom.

VBAC

Nebezpečenstvo oddelenia jaziev

Vo všeobecnosti je najčastejším argumentom proti VBAC riziko prasknutia jaziev na maternici. Cisársky rez zanecháva na stene maternice jazvu, ktorá nesie so sebou riziko prasknutia maternice (vyskytuje sa 22 až 74-krát z 10 000 prípadov). Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko ruptúry maternice a iných komplikácií:

 • Vertikálna jazva: Horizontálny rez sa zvyčajne robí v brušnej časti počas cisárskeho rezu, ale v niektorých prípadoch, ako je núdzový cisársky rez, môže byť vykonaný vertikálny rez. Jazva pod bruchom po horizontálnom reze je pri pôrode menej postihnutá, jazva po vertikálnom reze je postihnutá oveľa viac, takže vertikálna jazva zvyšuje riziko prasknutia maternice.
 • Viacnásobné predchádzajúce cisárske rezy: Riziko prasknutia maternice sa zvyšuje s každým cisárskym rezom.
 • Predchádzajúce operácie maternice

Výhody vaginálneho pôrodu po cisárskom reze

Mnohé mamičky by chceli zažiť vaginálny pôrod, iné by sa rady vyhli operácii, ak je to z medicínskeho hľadiska možné. Existuje tisíc dôvodov, prečo chce mamička podstúpiť VBAC, ale tiež je úplne pochopiteľné, ak si po vypočutí odborných argumentovy svojho pôrodníka-gynekológa opäť zvolíte cisársky rez. Dôležité je psychicky sa pripraviť a priniesť správne rozhodnutie pre svoje bábätko a seba a všetko dôkladne prediskutovať s rodinou a samozrejme s lekárom.

Napriek rizikám sú pôrodné komplikácie počas VBAC v porovnaní s cisárskym rezom menšie. Okrem osobných preferencií môže mať vaginálny pôrod tieto výhody:

 • Nižšie riziko komplikácií počas operácie: Chirurgický pôrod zvyšuje riziko komplikácií, akými sú nadmerné krvácanie, infekcie alebo anestézia.
 • Rýchlejšie zotavenie: Zotavenie z vaginálneho pôrodu zvyčajne trvá kratšiu dobu.
 • Lepšie duševné zdravie: Niektoré výskumy ukazujú, že cisársky rez zvyšuje riziko popôrodnej depresie.
 • Možnosť zlatej hodiny: Domáca prax ukazuje, že väčšinou sa po cisárskom reze novorodenec nepriloží na matkinu hruď, takže chýba zlatá hodina v klasickom ponímaní, ktorú je možné vynahradiť až dodatočne. V prípade vaginálneho pôrodu sú však všetky podmienky dané na zlatú hodinu.

Tip: Zlatá hodina je prvá hodina po pôrode, podstatou ktorej je, že sa holý novorodenec priloží na hruď matky a zakryje sa teplou dekou. Ak vás zaujíma, prečo je zlatá hodina taká dôležitá, tak prečítajte náš článok: Zlatá hodina je skutočný poklad.

Nemalo by sa zabúdať, že podobne ako VBAC, aj ďalší cisársky rez nesie so sebou určité riziká. Preto je dôležité, aby ste so svojím lekárom vopred prediskutovali akékoľvek otázky alebo požiadavky týkajúce sa vášho pôrodu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o cisárskom reze, prečítajte si náš článok Cisársky rez: kedy je potrebný a s čím by ste mali počítať?

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com