Blog o bábätkách

Vankúšik pod bruško: spoločník pri rozvoji pohybových zručností

Vankúšik pod bruško je vývojový nástroj a hra v jednom. Pomáha pri rozvíjaní pohybových zručností, pretože použitie vankúšika pod bruško napomáha rozvoju svalov.

Podporná podložka pod bruško je vynikajúci vývojový vankúšik, pomocou ktorého sa môže bábätko naučiť udržať sa s vystretými rukami. Osvojenie si týchto vedomostí sú dôležitým míľnikom vo vývoji pohybových zručností.

Aby sme pochopili, na čo slúži vankúšik pod bruško, si najskôr povedzme pár slov o rozvoji pohybových zručností.

Proces rozvoja pohybových zručností

Prvé týždne po narodení bábätka sa týkajú prispôsobovania, dojčenia a zvykania si na novú situáciu. Potom sa pomaly začneme venovať ďalším a ďalším veciam a pozorne sledujeme vývoj nášho bábätka.

Od narodenia sa naše prakticky bezmocné bábätko z týždňa na týždeň vyvíja a je čoraz šikovnejšie. Je toho veľmi veľa, čo si musí osvojiť. Proces pohybového vývoja je dlhá cesta od chvíle, kedy sa bábätko naučí dvíhať hlavičku, až kým začne chodiť na vlastných nohách vo veku okolo 1-1,5 roka. Tento vývoj je výsledkom dlhého procesu, ktorý má veľa fáz: držanie hlavičky, otáčanie, plazenie, lezenie, státie a chôdza.

vankúšik pod bruško

Dôležitým momentom v rozvoji motoriky je, keď si bábätko začne zdvíhať hlavičku.

Svaly bábätka nie sú po narodení dostatočne vyvinuté. Posilnenie svalstva si vyžaduje veľa precvičovania, rovnako ako aj veda lezenia, sedenia alebo chodenia. Zdvíhanie hlavičky, otáčanie hlavičky doľava a doprava a zdvíhanie hrudníka sú cviky, ktoré posilňujú krčné, ramenné a chrbtové svaly.

Úlohou rodičov je pomôcť bábätku pri tomto cviku, napríklad pomocou podložky alebo vankúšika pod bruško.

Dôležitosť ležania na brušku

Väčšina bábätiek sa približne vo veku 4-5. mesiacov dostane v rozvoji pohybových zručností do bodu, kedy sa vedia bez pomoci otočiť. Najskôr z bruška na chrbát, potom približne o mesiac sa už dokážu otočiť aj z chrbta na bruško. Dovtedy však zostáva ležanie na brušku alebo ležanie na chrbte.

Ležať na chrbte je pomerne pohodlné. Nie je to vôbec namáhavé, bábätká ležiac na chrbte sa obzerajú a pozorujú okolitý svet. Ale ležanie na brušku je niečo iné. Je to už pre bábätko oveľa namáhavejšie. Na obzeranie už musí vynaložiť aj silu. Zdvíhanie, držanie a otáčanie hlavičky počas prvých pár mesiacov nie je vôbec maličkosťou, pretože krčné, ramenné a chrbtové svaly bábätka ešte nie sú dosť silné na tento druh pohybu.

ležanie na brušku

Pravdepodobne ani nemusíme hovoriť, že ak by si bábätko mohlo vybrať, tak by si radšej vybralo pohodlnejšiu polohu na chrbte ako namáhavejšie ležanie na brušku. Avšak ležanie na chrbte neposilňuje svaly, ktoré sú mimoriadne dôležité, aby sa bábätko dokázalo neskôr plaziť, loziť a chodiť.

Tu prichádza na rad rola rodiča pri rozvoji pohybových zručností! Úlohou rodiča je, aby dieťa počas dňa nielen ležalo na chrbte, ale aby ležalo aj na brušku, pretože to posilní jeho krk, plecia a chrbtové svaly. Hlavne na začiatku bude odpor veľmi veľký a po niekoľkých minútach začne byť dieťa veľmi nespokojné, ale nezľaknite sa. Položte dieťa na bruško znova a znova a snažte sa takto predlžovať čas, ktorý trávi ležaním na brušku. Samozrejme, nemusíte dieťa mučiť, zdvihnite ho, ak už veľmi plače, ale určite musíte dieťa prinútiť, aby sa „namáhalo”, snažilo sa udržať hlavu a vyduť hrudník. K tomu je potrebné, aby bábätko často ležalo na brušku.

Podložka pod bruško alebo vankúšik pod bruško pomôže, aby si vaše dieťa čo najviac užilo ležanie na brušku.

Vankúšik pod bruško pomáha pri ležaní na brušku

Nerobte si zbytočné ilúzie, pretože bábätká zvyčajne neradi ležia na brušku. Oveľa radšej sa obzerajú ležiac na chrbte. Vankúš pod bruško naopak spríjemňuje bábätku ležanie, dokonca je ochotné tráviť v tejto polohe viac času Je to veľmi dôležité, pretože skúsenosti ukazujú, že bábätká, ktoré trávia veľa času ležaním na bruchu, sa pravdepodobne začnú skôr otáčať a plaziť. To nie je prekvapujúce, pretože ležmo dostatočne posilňujú svoje svaly a napredujú aj v pohybovom rozvoji.

Ale čo je to vankúšik pod bruško? Vankúšik pod bruško je mäkký vankúšik pre dojčatá na pomoc pri rozvoji motoriky, ktorý pripomína veľké písmeno C. Bábätko leží na brušku, čo mu pomáha naučiť sa držať svoje telo a v tejto polohe sa jeho ruky tak rýchlo neunavia. Použitie podložky pod bruško je veľmi ľahké - je potrebné ju položiť pod hruď bábätka a natiahnuť mu obe ruky dopredu. Názov vankúšika pod bruško je zavádzajúci v tom zmysle, že nemusí byť umiestnený presne pod bruškom, ale skôr kúsok nad hrudníkom.

podložka pod bruško

Fisher-Price Panda Tummy Wedge vankúšik pod bruško

Ale vankúšik pod bruško toho vie oveľa viac: nielenže pomáha bábätku pri ležaní na brušku, ale poskytuje mu aj radosť. Zvyčajne je vyrobený z mäkkého farebného materiálu a sú na ňom pútavé ilustrácie, na ktoré sa dieťa rado pozerá. Ale existujú aj také vankúše pod bruško, ktoré majú na sebe pripevnenú hrkálku a hryzátko, ktoré zaujmú pozornosť bábätka. Tieto hračky, na ktoré dosiahne so svojimi maličkými ručičkami majú veľmi dobrý vplyv na rozvoj koordinácie očí a rúk, motorických schopností a tiež na rozvoj vizuálnych a hmatových schopností dieťaťa.

Vankúšik pod bruško je možné používať dokonca už aj u novorodencov. A nemusí zapadnúť prachom ani vtedy, keď sa už bábätko naučí držať svoje telo. Môžete ho používať, aj keď už dieťa dokáže sedieť, pretože napríklad podporuje dieťa pri sedení.

Tip: Keďže pri ležaní na brušku môže dôjsť k potlačeniu bruška bábätka a odgrgnutiu, oplatí sa zvoliť vankúšik pod bruško, ktorý sa dá prať.

Veríme, že ste v tomto článku dostali odpoveď na otázku, na čo vankúšik pod bruško slúži. Vankúšik pod bruško pre bábät je nepochybne jedným z najužitočnejších kamarátov na hranie, hračiek a vývojových nástrojov súčasne. Pretože sa dá používať už od veku 0 mesiacov, stojí za to zaobstarať si túto detskú hračku, vývojovú hračku, ešte pred narodením bábätka.

Súvisiace produkty: