Vanička

Pomoc pri výbere
Pomoc pri výbere

Pomoc pri nakupovaní: Vanička, prebaľovacie pulty s vaničkou

Z hygienických a praktických dôvodov sa dieťa nekúpe vo vani pre dospelých, ale v osobitnej vaničke určenej pre bábätká.

Tá musí byť pripravená hneď pri príchode bábätka z pôrodnice, preto sa ju oplatí kúpiť už počas tehotenstva.

Pred nákupom si premyslite nasledujúce kritéria:

 • Koľko miesta máte k dispozícii? Kde budete kúpať dieťatko?
 • Ako dlho chcete vaničku používať? Detské vaničky sa totiž spravidla používajú do 1 roka dieťaťa.
 • Na čo chcete vaničku položiť? Nie je účelné položiť vaničku na zem alebo do vane, pretože sa musíte hlboko nakláňať dopredu, čo je mimoriadne únavné. Aby ste sa tomu vyhli, môžete si kúpiť stojan na vaničku alebo montážny prvok na vaňu. Ak si kúpite stojan, každopádne ho zosúlaďte s výberom vaničky, aby boli kompatibilné a bezpečne sa prispôsobili. Ak sa rozhodnete kúpiť si skrinku na vaničku, k tej už patrí aj vanička ako príslušenstvo.
 • V záujme vytvorenia čo najväčšieho bezpečia vám pomôžu protišmykové podložky a bezpečnostné ležadlá do vaničky, ktoré je tiež dobré zosúladiť s kúpou vaničky.

Typy a vlastnosti:

 • Existujú vaničky, v ktorých je zabudované bezpečnostné ležadlo alebo protišmyková podložka, niektoré typu majú ove bezpečnostné prvky. Vďaka týmto doplnkom sa vám dieťa kúpať oveľa ľahšie, čím sa zvýši aj pocit istoty: obe ruky budete mať voľné, keďže nemusíte držať bábätko, budete sa tak môcť sústrediť na kúpanie bábätka, pričom sa dieťa môže voľne pohybovať.
 • Existujú aj jednoduchšie vaničky, ku ktorým môžete osobitne dokúpiť protišmykovú podložku alebo bezpečnostné ležadlo pre väčšiu bezpečnosť a pohodlie.
 • Dostupná je aj špeciálna ergonomická vanička, ktorá sa môže používať dvojako. Tvar tejto vaničky slúži na vytvorenie väčšieho pocitu bezpečia rodičov, ako aj pohodlia bábätka. V počiatočnom období, pribl. do veku pol roka dieťaťa, ho môžete držať z jednej strany vaničky v ležiacej polohe tak, že vám pritom tvar vaničky pomáha, aby hlava dieťaťa bola vyššie nad vodorovnou polohou. Neskoršie, zhruba od pol do veku jedného roka, sa môže používať aj na druhom konci vaničky, tak môže maličký pohodlne čľapkať v sedacej polohe.
 • Kúpacím vedierkom môžete dieťaťu pripomenúť čas strávený v bezpečí maternice. Po vložení bábätka do vedierka sa dostane do polohy, v akej sa nachádzal vo vašom brušku. Tento typ vaničky sa môže používať od novorodeneckého do veku pribl. do veku pol roka, následne ho bábätko vyrastie. Tento typ vanička na kúpanie sa oplatí vyskúšať v prvom rade u detí, ktoré sa boja vody alebo jednoducho neobľubujú kúpanie.
 • Skladacia vanička je praktická nielen v malých bytoch alebo v menších kúpeľniach, ale aj pri cestovaní. Či už pôjdete navštíviť babičku alebo sa vyberiete na výlet, malý sa môže kúpať vo vlastnej vaničke.
  Málo miesta zaberie aj nafukovacia vanička, ku ktorej budete potrebovať dokúpiť aj osobitnú pumpu.

Rôzne typy si môžete zakúpiť v pestrých farebných prevedeniach!

Extra doplnky v závislosti od jednotlivých typov:

 • Niektoré typy majú zabudovaný teplomer do vody, s ktorým môžete pohodlne kontrolovať teplotu vody. Tento praktický doplnok pomáha pri každodennom kúpaní, pretože pri kúpaní potrebuje dieťa nastavenú teplotu vody.
 • Existujú aj vaničky, ktoré majú hadice na vypustenie vody. Je to skutočne užitočný doplnok, vďaka ktorému nemusíte dvíhať plnú vaničku, aby ste mohli vyliať vodu.