Blog o bábätkách

Toto sú najobľúbenejšie dievčenské mená!

Pre svoje očakávané dievčatko si môžete vybrať klasické alebo špeciálne dievčenské meno. Výber mena s dobre premyslite, aby ste neskôr svoje rozhodnutie neľutovali!

Na ultrazvukovom vyšetrení sa neviete dočkať správy, či bude nový člen rodiny dievčatko alebo chlapček? A zrazu prichádza dlho očakávaná správa: Čakáte dievčatko! V tomto okamihu sa mnohým rodičom rozhýbu myšlienky a pred očami sa im začnú točiť mená pre dievčatá!

Ženské mená, ktoré je možné zaregistrovať na matrike

Jednou z najvzrušujúcejších častí očakávania príchodu bábätka je čas, keď sa začnete s partnerom rozhodovať, ako sa bude dieťatko volať. Najjednoduchší spôsob ako si vybrať meno pre dieťa je vziať si do rúk kalendár mien a vybrať si niektoré z týchto pomenovaní. Inšpiráciu môžete nájsť aj v zahraničí. Podmienkou je dokázať matrike, že sa meno skutočne používa v niektorej z iných krajín.

dievčenské mená

Výber mena pre dieťa má zákonný proces, podľa ktorého platí niekoľko kritérií, vybrané meno nemôže byť: 

 • vymyslené krstné meno
 • hanlivé pomenovanie, 
 • nemôžete dať chlapcovi dievčenské a dievčaťu chlapčenské meno, 
 • slovíčko, ktoré pomenúva iné predmety alebo činnosti, 
 • zdrobneninu, 
 • domácke verzie krstných mien, 
 • meno, ktoré majú už starší súrodenci,  gramaticky nesprávne napísané meno, krstné meno
 • začínajúce sa malým písmenom.

Slovenská legislatíva umožňuje dať dieťaťu najviac tri krstné mená. Je len na rodičoch, v akom poradí ich dajú zapísať do matriky.

Ako si vybrať dievčenské meno?

Ak si nechcete komplikovať s registráciou mena, máte k dispozícií zoznam tisícok krstných mien. Ako ďalej? Ak ešte nemáte vybrané obľúbené meno, na základe akých kritérií sa rozhodnúť? Zostavili sme pre vás niekoľko aspektov, ktoré vám pomôžu nájsť ideálne meno pre vaše dieťa.

Ako si vybrať dievčenské meno?

Melódia znenia priezviska a mena

Ste na správnej ceste, ak si krstné meno vyberiete na základe priezviska.Tvoria jednotku spolu. Dodržiavanie pravidla je celkom jednoduché. Ak máte špeciálne priezvisko, ktoré možno nazvať komplikovaným, oplatí sa zvoliť jednoduchšie krstné meno. Platí to aj naopak, ak máte klasické, bežné priezvisko, ako napríklad Kováč, Horváth, Varga, a pod. vedľa neho je dobré zvoliť špeciálnejšie krstné meno.

Znenie

Nezaškodí, ak priezvisko a krstné meno, ktoré si vyberiete, znejú spoločne pekne. Ak máte vybraného kandidáta, povedzte si ho niekoľkokrát s priezviskom a sami budete počuť, či znie dobre alebo nie. Samohlásky majú veľký vplyv na to, aké bude znenie mena.

Začiatočné písmeno

Pri vyslovení celého mena je dôležité, akým písmenom začína krstné meno. Záleží na tom, aké písmená po sebe nasledujú. Mnoho ľudí volí riešenie, že ak sa priezvisko končí na spoluhlásku, uprednostnia krstné meno, ktoré sa začína na samohlásku.

Najpopulárnejšie dievčenské mená v roku 2021

Pred niekoľkými desaťročiami bolo možné pri listovaní v triednych zoznamoch stretnúť úplne iné mená: Mária, Alžbeta, Eva, Helena. Klasické ženské mená. Teraz na detských ihriskách skôr počujeme mená ako Ema, Sofia, Nina. Z klasických mien sa drží len Hana, či Viktória. Dodnes patria medzi 10 najčastejších ženských krstných mien.

mená pre dievčatá

Pozrime sa, ktorých desať dievčenských mien najčastejšie dávali rodičiam dcéram v roku 2021:

 1. Ema
 2. Nina
 3. Sofia
 4. Eliška
 5. Viktória
 6. Sára
 7. Natália
 8. Nela
 9. Mia
 10. Hana

A teraz sa pozrime späť na to, ako sa tento zoznam TOP10 mien vyvíjal za posledných 6 rokov.

dievčenské mená

Prvenstvo mien Ema  a Sofia je nespochybniteľné. Podobnej obľube sa tešia aj Nina a Sofia, tieto mená sú v rebríčkoch víťazov najčastejších dievčenských mien dlhé roky zafixované. Ak pozrieme zoznam TOP 10, nedošlo v ňom k žiadnym veľkým zmenám, na popularite stratili len mená Kristína a Adela. 

Ak nechcete, aby meno vašej dcéry bolo príliš bežné, môžete si pozrieť aj a špeciálne dievčenské mená ako Berta, Hedviga, Ida, Regina, Viola, Xénia. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vždy myslite na to, aby ste si vybrali meno, ktoré bude nielen krátky trend, ale bude sa vám páčiť aj o niekoľko rokov neskôr. 

Foto: www.shutterstock.com