Blog o bábätkách

Takáto by mala byť dobrá stolička na kŕmenie!

Dobrá stolička na kŕmenie je pohodlná a hlavne bezpečná, ale môže mať aj množstvo ďalších užitočných funkcií, ktorým by ste pri výbere jedálenskej stoličky pre deti mali venovať pozornosť.

Blížiacim sa obdobím prikrmovania bude aj u vás témou výber stoličky na kŕmenie. Ponuka je mimoriadne široká, preto môžu rodičia pri výbere stoličky na kŕmenie ľahko zneistieť. Už samotné prikrmovanie je pre rodičov dosť stresujúce obdobie, a preto sme vám priniesli krátkeho sprievodcu pri výbere stoličky na kŕmenie.

Kedy je potrebná stolička na kŕmenie?

Nákup stoličky na kŕmenie prichádza na rad začiatkom obdobia prikrmovania. Stoličku na kŕmenie môže zvyčajne používať dieťa vo veku od šiestich mesiacov do troch rokov. K tomu je však potrebné kúpiť detskú stoličku, ktorá dokáže nasledovať z dlhodobého hľadiska vývojového obdobie bábätka, tj. prispôsobí sa veľkosti dieťaťa.

prikrmovanie

Pri výbere stoličky na kŕmenie sa nezabudnite pozrieť na to, od koľkých mesiacov je možné túto jedálenskú stoličku používať. K dispozícii sú aj stoličky na kŕmenie pre novorodencov, no existujú však aj také, ktoré sa dajú používať napríklad až od veku 6 mesiacov.

Stolička na kŕmenie by mala byť pohodlná a bezpečná

Ponuka detských stoličiek na kŕmenie je veľmi široká a môžete si vybrať z mnohých funkcií. Ale najdôležitejšie sú dve kritériá: bezpečnosť a pohodlie.

Bezpečnosť je základnou požiadavkou na stoličky na kŕmenie. Čo znamená bezpečnosť stoličky na kŕmenie? Niekoľko dôležitých aspektov:

  • Samotná stolička na kŕmenie musí byť stabilná, aby ani náhodou nedošlo k jej prevráteniu.
  • Na druhej strane bezpečnosť stoličky na kŕmenie môže tiež znamenať, že dieťa môže byť pripevnené a bez ohľadu na to, ako veľmi sa v nej myká, nemôže zo stoličky vypadnúť.

Ďalšou základnou požiadavkou je pohodlie. Dôležitosť tohto aspektu je pravdepodobne menej jednoznačná. Spoločným problémom lacných stoličiek na kŕmenie je, že hoci sú bezpečné, nie sú také pohodlné. Avšak aj bábätká potrebujú pohodlné miesto na sedenie, aby si mohli vychutnať jedlo.

Keď sa stretnete s ťažkosťami pri prikrmovaní, problémom môže byť, že pre dieťa nie je stolička na kŕmenie pohodlná a dieťa sedí v pozícií, pri ktorej mu je ťažké prehltnúť jednotlivé sústa.

Pohodlie samozrejme nie je faktorom, ktorý nájdete medzi vlastnosťami stoličky na kŕmenie, avšak k pohodliu stoličky na kŕmenie prispieva niekoľko funkcií. Pozrime sa teda na to, aké funkcie môže jedálenská stolička pre deti mať.

Funkcie stoličky na kŕmenie

Bezpečnostný pás

Keď beháte hore-dole v kuchyni, nedokážete mať dieťa neustále pod dozorom. Z tohto dôvodu sa od stoličky na kŕmenie očakáva, že bude pre bábätko bezpečné. Svoje dieťa môžete pripútať bezpečnostným pásom, aby zo stoličky náhodou nevypadlo.

Za najbezpečnejšie sa považujú 3-bodové alebo 5-bodové bezpečnostné pásy, preto stojí za to zvoliť si stoličku na kŕmenie s takýmto bezpečnostným pásom.

jedálenská stolička

INFANTINO Grow With Me 4-In-1 plastová stolička na kŕmenie

Nastaviteľná výška sedadla

Nastaviteľná výška sedadla je užitočná funkcia z niekoľkých hľadísk. Táto funkcia je užitočná pre vás aj vaše bábätko. Pokiaľ sa nerozhodnete aplikovať metódu BLW kŕmenia, tak na začiatku obdobia prikrmovania bude kŕmiť dieťa jeden z rodičov. Vďaka nastaviteľnej výške sedadla nastavíte dieťa do výšky, ktorá bude pre vás pohodlná. Počas kŕmenia sa tak nemusíte hrbiť alebo si vysoko naťahovať ruky.

Pokiaľ už dieťa dokáže jesť samostatne, zostáva dôležitou funkciou nastaviteľná výška sedadla. Ak chcete stoličku na kŕmenie používať bez podnosu, môžete vďaka tejto funkcii stoličku nastaviť do výšky jedálenského stola.

Polohovateľné operadlo

Stoličku na kŕmenie zvyčajne začne dieťa používať vo veku 6 mesiacov, na začiatku obdobia prikrmovania. V tomto veku ešte dieťa nedokáže samo sedieť, obvykle trvá osvojenie si samostatného sedenia ešte dobrých pár mesiacov.

Avšak rovnako ako chôdzu, ani sedenie nemôžete siliť. Keď sa rozhodnete položiť bábätko vo veku 7-8 mesiacov do sedacej polohy a neprevráti sa, to ešte neznamená, že ide o dobrý cvik. Nie je zdravé predčasne usádzať dieťa, pretože to mimoriadne zaťaží jeho chrbticu!

Ale ako to súvisí s polohovateľným operadlom? Polohovateľné operadlo nie je len funkcia pohodlia. Stolička na kŕmenie veľkou mierou prispieva k udržaniu zdravého držania tela detí. Vo veku šiestich mesiacov je veľmi zriedkavé, že dieťa samo sedí, pretože z hľadiska pohybového vývoja je vo fáze lozenia. Preto nie je pre chrbticu dieťaťa zdravé, keď sedí v stoličke na kŕmenie. Polohovateľné operadlo pomáha zaistiť, aby v naklonenej polohe už dieťa nesedelo v klasickej sedacej polohe, ale bolo naklonené a podopieralo mu chrbát. A táto poloha už chrbticu nezaťažuje.

Tip: Ak chcete spoznať fázy vývoja pohybu dieťaťa, prečítajte si o tom v našom predchádzajúcom článku: Fázy pohybového vývoja bábätka: malými krokmi vpred!

Opierka na nohy

Opierka na nohy sa môže zo začiatku javiť ako nepotrebný doplnok, hoci hrá veľmi dôležitú úlohu pri zaistení pohodlia stoličky na kŕmenie. Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť pri výbere stoličky na kŕmenie je vybrať si stoličku bez opierky na nohy.

V dospelosti považujete za samozrejmosť, že pri sedení pri stole máte nohy na zemi. V skutočnosti si ani neuvedomujete, že je to potrebné, aby ste sa mohli pohodlne najesť. Skúste jesť na barovej stoličke so zavesenými nohami. Možno chvíľu nebudete cítiť nič zvláštne, ale po chvíli vás ovládne nepríjemný pocit.

kŕmenie dieťaťa

Ak chcete, aby bolo vaše dieťa pri jedle v maximálnom pohodlí, vyberte si stoličku na kŕmenie, ktorá má opierku na nohy. Pri výbere tiež venujte pozornosť výberu stoličky na kŕmenie s nastaviteľnou opierkou nôh, pretože nemá význam mať opierku na nohy, ak vaše dieťa ešte nie je dostatočne veľké a nedočiahnu mu nožičky na opierku.

Tácka

Existujú dva typy stoličiek na kŕmenie: stoličky na kŕmenie s táckou a bez tácky. V druhom prípade musí byť stolička na kŕmenie pritlačená k stolu, tj. samotný stôl slúži ako podnos. Tradičné stoličky na kŕmenie majú tácku, ale stolička na kŕmenie môže rovnako dobre fungovať aj bez tácky.

Ak máte stoličku s táckou, záleží na tom, o akú tácku ide. Najmenej praktické sú stoličky na kŕmenie s neodnímateľnou táckou. Tie s odnímateľnými táckami sa používajú oveľa jednoduchšie, pretože sa ľahšie čistia. Sú skutočne praktické a dajú sa dokonca vložiť do umývačky riadu.

Ďalšou užitočnou funkciou je, keď je tácka nastaviteľná. To znamená, že tácku môžete nastaviť bližšie alebo vzdialenejšie od dieťaťa. Keď bábätko sedí ďaleko od tácky, je pravdepodobnejšie, že sa oje.

kŕmenie dieťaťa

Touragoo Candy Plus plastová stolička na kŕmenie

Poťah sedadla

Nie všetky stoličky na kŕmenie majú poťah sedadla. Poťah sedadla môže pomôcť obklopiť dieťa, takže má nielen pohodlnú funkciu, ale drží dieťa, aby sa nemohlo prípadne nahnúť dopredu.
Pokiaľ ide o poťahy sedadla, vyberte si také, ktoré sa ľahko čistia, pretože zaručene ich dieťa zašpiní. Okrem toho je tiež dôležité, aby bol poťah nielen umývateľný, ale aj odnímateľný, pretože to umožňuje dôkladnejšie čistenie.

Skladacia stolička na kŕmenie

Stoličky na kŕmenie zvyčajne zaberajú pomerne veľa miesta, pretože takto môžu byť dostatočne stabilné. V bytoch, kde je dôležitý každý jeden cm2, to však nie je najšťastnejšie riešenie. Riešením sú skladacie jedálenské stoličky.

Tieto sa dajú zložiť za okamih pomocou niekoľkých pohybov a dajú sa rovnako ľahko zložiť a odložiť, keď ich nepoužívate.

Skladacie stoličky na kŕmenie môžu byť mimoriadne užitočné aj počas cestovania. Hoci na tento účel už existujú špeciálne riešenia šetriace miesto, ktoré sú ideálne na cestovanie.

Cestovné stoličky na kŕmenie

Ak často cestujete s dieťaťom, mali by ste zvážiť nákup prenosnej stoličky na kŕmenie, tzv. zvyšovača stoličky. Sú oveľa menšie ako klasické stoličky na kŕmenie, ale rovnako bezpečné. A tí, ktorí už cestovali s dieťaťom presne vedia, že každé ušetrené miesto v kufri je dôležité.

Tieto cestovné stoličky na kŕmenie môžu byť zvyčajne pripevnené ku klasickým stoličkám alebo k stolu.

zvyšovač stoličky

Ingenuity Baby Base 2-in-1 Slate zvyšovač stoličiek

Multifunkčné stoličky na kŕmenie

Pojem multifunkčná stolička na kŕmenie jednoducho znamená, že stolička slúži nielen na kŕmenie. Tieto multifunkčné stoličky na kŕmenie majú vlastnosti, vďaka ktorým môže dieťa sedieť v stoličky aj mimo jedenia.

Takýmto prvkom je napríklad polohovateľné operadlo, nastaviteľná výška sedadla. Profesionálne multifunkčné stoličky na kŕmenie môžu byť dokonca použité ako hojdačky.

kŕmenie bábätka

Peg Perego Tatamia Follow Me plastová stolička na kŕmenie

To samozrejme neznamená, že dieťa musí neustále sedieť v stoličke. Znamená to len, že sú navrhnuté tak, aby v nich mohlo dieťa sedieť aj v čase mimo stravovania, napríklad kým pripravíte obed.

Tip: Je dôležité, aby kŕmenie dieťa prebiehalo v dobrej nálade, pretože to môže z dlhodobého hľadiska oplyvniť vzťah dieťaťa k jedlu. Prečítajte si o tom v našom článku: Kŕmenie bábätka v prvom roku života! Nech je sprevádzané pokojom!

Materiál stoličky na kŕmenie: drevo alebo plast?

Mnoho mamičiek pozná z detstva stoličky na kŕmenie 2v1. Sú vyrobené z dreva, po zložení slúžia ako stolička na kŕmenie, ale po rozobratí ich možno použiť ako malý stolík a stoličku. Tieto retro stoličky z dreva vysoké stoličky na kŕmenie, sú dostupné aj v súčasnosti. Nemusíte zúfať ani v prípade, že neobľubujete nostalgické kúsky, pretože aj pre vás sú dostupné drevené stoličky na kŕmenie.

stolík a stolička pre deti
Klups Aga drevená stolička na kŕmenie

Dnes sa dajú nájsť aj veľmi trendy drevené stoličky na kŕmenie. Hodia sa aj do tých najmodernejších bytov. A nemusíte sa obávať, že dizajn bude na úkor funkcie. Aj v týchto stoličkách majú bábätká absolútne dobré miesto. Veľkou výhodou týchto moderných drevených stoličiek na kŕmenei je navyše to, že sa dajú používať oveľa dlhšie ako tradičné jedálenské stoličky. Sú pohodlným miestom na sedenie aj v dospelosti.

kŕmenie

Stokke Tripp Trapp drevená stolička na kŕmenie

Okrem drevených stoličiek na kŕmenie si môžete vybrať aj z plastových stoličiek na kŕmenie. Sú to tiež odolné kúsky a mimochodom sa ľahko čistia. Pre tých, u ktorých je skladanie dôležitým hľadiskom, môže byť plastová stolička na kŕmenie ideálnou voľbou, pretože skladacie stoličky na kŕmenie nie sú vyrobené z dreva.

Ktorú stoličku na kŕmenie si mám vybrať?

Pomaly sa blíži obdobie prikrmovania, ale stále neviete, ktorá stolička na kŕmenie by bola pre vaše dieťa tá najlepšia?

Teraz už viete, aké funkcie má stolička na kŕmenie, prečo sú jednotlivé funkcie dôležité. Na základe týchto poznatkov si môžete vytvoriť zoznam najdôležitejších funkcií, ktoré by pre vás mala spĺňať jedálenská stolička. Následne si budete môcť jednoducho vybrať zo skutočne širokej ponuky stoličiek na kŕmenie.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com