Blog o bábätkách

Tehotenstvo týždeň po týždni

Tehotenstvo prináša každý deň novinky, najmä pre nastávajúce matky, ktoré čakajú prvorodeniatko. S vývojom plodu sa mení aj vaše telo a pripravuje sa na pôrod.

S pozitívnym tehotenským testom v ruke sa začína nádherná cesta trvajúca 9 mesiacov. Tehotenstvo pripravuje pre novopečenú matku z týždňa na týždeň nové vzrušenia. Keďže je každé tehotenstvo iné, ide o vzrušujúce obdobie aj pre skúsené matky.

tehotenstvo

Aj keď sa spočiatku môže 9 mesiacov zdať ako dlhá doba, väčšia časť tehotenstva uplynie za okamih. V posledných týždňoch, dňoch, keď sa už budete blížiť k termínu pôrodu, môžete mať pocit, že sa čas okolo vás zastavil. Ale neponáhľajme sa, poďme pekne po poriadku! Pozrime sa, čo vám z týždňa na týždeň pripravuje tehotenstvo.

Trimestre: prvý, druhý, tretí

To, že 9 mesiacov tehotenstva je zvyčajne rozdelených do troch fáz nie je nič nové pod slnkom:

 • prvý trimester,
 • druhý trimester,
 • tretí trimester.

Počas tehotenstva je však zvykom myslieť a počítať nielen v trimestroch, ale aj v týždňoch. Nebuďte prekvapená, keď budete často dostávať klasickú otázku: v ktorom týždni sa nachádzate?

Samotné tehotenstvo trvá 40 týždňov: prvý trimester je prvých 12 týždňov tehotenstva, po ktorých nasleduje druhý trimester tehotenstva 13-27. týždeň a nakoniec tretí trimester 28-40. týždeň. 40 týždňov nie je rozdelených rovnomerne, druhý trimester je najdlhší.

Prvý, druhý a tretí trimester sú rozhodujúce pre vývoj bábätka, pretože sa z týždňa na týždeň vyvíja. Počas 40 týždňov sa však nielen vyvíja plod, ale sa „mení” aj telo matky. Na jednej strane podporuje rast bábätka, pripravuje sa na prichádzajúcich 9 mesiacov, a na druhej strane sa postupne pripravuje na pôrod na konci tehotenstva. Pozrime sa však, čo sa deje s vami a bábätkom v jednotlivých trimestroch.

Prvý trimester

Prvý trimester je pre väčšinu matiek o ranných nevoľnostiach. Nevoľnosť, zvracanie a únava počas dňa sú typické znaky prvých 12 týždňov. Zatiaľ čo niektoré nastávajúce matky trpia týmito príznakmi, pre iné je známa len ranná nevoľnosť. Nemusíte mať žiadne obavy, ak sa u vás neprejavia známky nevoľnosti, tehotenstvo môže prebiehať aj tak bezproblémovo. Príčinou nevoľnosti je fakt, že každá žena reaguje na zmeny, ktoré sa dejú v jej tele inak.

nevoľnosť v tehotenstve

Ani chvíľu nepochybujte: vo vašom tele prebiehajú obrovské zmeny. V prvom rade hormóny. Aj počas menštruačného cyklu si môžete všimnúť, v akej miere ovplyvňujú hormonálne zmeny vašu náladu. Počas tehotenstva si tento stav vynásobte tromi. Urobíte lepšie, ak pripravíte svoje prostredie, najmä partnera, na očakávané zmeny nálady.

V prvom trimestri sa okrem nálady a pohody začína meniť aj vaše telo:

 • Na začiatku si najskôr môžete všimnúť zmenu pŕs. Zrazu začnú byť citlivejšie, budú plnšie a bradavka tiež o stupeň tmavšia. Zmena je dôsledkom zvýšeného prietoku krvi a zväčšenia mliečnych žliaz.

Tip: Citlivosť prsníkov je len jedným z mnohých príznakov tehotenstva. Ak vás zaujímajú podrobnejšie informácie, prečítajte si náš článok Sprievodné znaky a príznaky tehotenstva.

 • Dochádza aj k zmene krvného obehu v celom tele. So zvyšujúcim sa počtom červených krviniek sa zvyšuje aj množstvo krvi a srdcová frekvencia. Srdce sa počas tehotenstva prepína na vyšší stupeň. Zatiaľ čo v pokojnom stave pred tehotenstvom je srdcová frekvencia okolo 70, počas tehotenstva sa zvýši až na 80, 90. Ak máte merač aktivity, môžete si srdcový tep skontrolovať aj samé a môžete si zmeny odsledovať vďaka zaznamenávaniu hodnôt.
 • Aj v dýchaní sa môžu vyskytnúť určité zmeny: dýchanie sa stáva rýchlejším a hlbším.
 • Vďaka hormonálnej zmene sa vaše trávenie spomaľuje, čo môže tiež spôsobiť zápchu. Tento problém môže pretrvávať počas celého tehotenstva. Môže pomôcť konzumácia potravín bohatých na vlákninu a príjem vysokého množstva vody.

Hoci prebiehajú vo vašom tele vážne zmeny, nie je to nič v porovnaní s tým, čo sa deje s plodom. Vývoj plodu od okamihu, kedy dôjde k spojeniu dvoch buniek až po vývoj všetkých dôležitých orgánov v 10. týždni tehotenstva. Prvým fungujúcim orgánom bude srdce, ktoré začne biť zhruba v 6. týždni tehotenstva. V rovnaký týždeň dochádza aj uzavretiu neurálnej trubice. Z tej sa neskôr vyvinie mozog a miecha, takže nie je prekvapením, že sa jedná o mimoriadne dôležitý míľnik v zdravom vývoji plodu. Plod je v tejto dobe stále veľmi neprimeraný. Hlavička plodu je oveľa väčšia ako telo.

Druhý trimester

Nevoľnosť ustúpi v druhom trimestri aj u matiek, ktoré ňou v prvom trimestri trpeli. Pre ne bude toto obdobie obrovskou úľavou. V takýchto prípadoch si majú matky tendenciu trochu vydýchnuť a upokojiť sa. V tomto období začínate veriť, že ste skutočne nastávajúca matka, a to vám prináša akýsi pokoj v duši.

Druhý trimester je síce pokojnejšie obdobie ako prvý alebo posledný trimester, ale to samozrejme neznamená, že v tomto období pribl. 2,5 mesiacov nenastanú žiadne zásadné zmeny.

Vo vašom tele aj na vašom tele sa deje množstvo zmien.

 • Jednou z najvýraznejších vonkajších zmien je objavenie sa linea nigra. Ide o hnedý prúžok na bruchu, ktorý sa tiahne od pubického ochlpenia až k pupku. Tento prúžok sa tiež bežne nazýva tehotenský prúžok. Zaujímavosťou je, že prúžok tam bol aj predtým, pred tehotenstvom, ale stal sa viditeľným len počas tehotenstva. Aby sme boli presní, linea nigra sa objaví vďaka hormónu stimulujúceho produkciu hnedého farbiva.
 • Stúpa aj hladina cukru v krvi. Musíte tomu venovať zvýšenú pozornosť, pretože ak trpíte cukrovkou, váš stav sa môže zhoršiť. Ale aj keď ste predtým cukrovku nemali, môže sa u vás vyskytnúť tehotenská cukrovka. Aby ste sa o tom dozvedeli včas, je potrebné v rámci povinných tehotenských testov absolvovať glukózový tolerančný test.
 • Neprekvapte sa, ak musíte v tomto období chodiť na toaletu častejšie ako doteraz! Dôvodom zvýšeného močenia je to, že maternica zaberá čoraz viac miesta, čo zvyšuje tlak v močovom mechúre. Navyše sa v tomto období obličky prepnú na vyšší stupeň, takže sa nemôžete vyhnúť pravidelnému navštevovaniu toalety.

tehotná mamička

Druhý trimester je zvyčajne obdobím „mám plno energie”, cítite psychickú aj fyzickú pohodu. A to je v úplnom poriadku! Zmeny nálady v prvom trimestri sú minulosťou. Tento stav nahrádza oveľa príjemnejší pocit. Zvýši sa váš sexuálny apetít, čo s radosťou privíta aj váš partner. Mnohé mamičky pociťujú neistotu, či sa smie počas tehotenstva žiť sexuálnym životom. Je zrejmé, že tehotenstvo spôsobuje zmenu v ženskom tele, ale prispôsobením sa väčšiemu brušku je sex počas tehotenstva absolútne prípustný. Mnohí sa boja, že sa bábätku môže niečo stáť, ale vy sa nemáte čoho báť!

Vývoj sa nezastaví ani vo vašom brušku: veľkosť plodu sa znásobí a stane sa aktívnejším. Už v 14. týždni môžete pociťovať pohyb plodu vo vnútri, ale počas prvého tehotenstva je stále ťažké odhaliť pohyby plodu. Do 20. týždňa však pravdepodobné každá budúca matka zažije pocit, keď bábätko začne v brušku kopať.

A nezabúdajme ani na jeden z najvzrušujúcejších okamihov tehotenstva: v druhom trimestri sa ukáže, či čakáte dievčatko alebo chlapčeka. Bábätko sa môže ukázať už oveľa skôr, ale pohlavie dieťaťa určite spoznáte najneskôr do 20. týždňa pomocou ultrazvuku, samozrejme iba ak chcete!

V druhom trimestri sa začína osifikácia a zvyšuje sa aj ukladanie tukov, dieťa začína priberať. Okrem toho sa tvorí mázok, ktorý hrá veľmi dôležitú úlohu pri ochrane pokožky bábätka pred premočením a tiež ide o dobrú tepelnú izoláciu

Tretí trimester

V treťom trimestri začne rásť aj pocit vzrušenia, očakávania. Začnú sa prebúdzať aj inštinkty zakladania hniezdočka. Snažíte sa pripraviť všetko na príchod dieťaťa.

novorodenecká výbavička

To isté robí aj vaše telo. Tretí trimester je prakticky obdobie, kedy sa začne vaše telo pripravovať na pôrod, príchod dieťaťa:

 • Z prsníkov začne unikať tzv. mledzivo. Toto mimoriadne cenné mlieko bude bábätko konzumovať počas prvého dojčenia. Keďže je plný protilátok, je veľmi dôležité, aby ho vaše bábätko získalo. Nie je náhoda, že vo väčšine pôrodníc je prvoradé priloženie bábätka na prsia.
 • Nie je prekvapením, že vaše bruško do tretieho trimestra pomerne narastie. A pohyb bude čoraz ťažší. Otočenie sa v posteli alebo vstávanie z postele sa môže javiť ako ťažká úloha. Dlhšia prechádzka môže byť stresujúca a aj pri menšej záťaži začnete lapať po dychu.
 • Typickým príznakom v poslednom trimestri je zadržiavanie vody v tele. Zadržiavanie vody v končatinách v malom množstve je úplne normálne, ale ak je závažnejšie, určite vyhľadajte lekára!
 • Vývoj vášho bábätka môže zanechať vážne stopy na vašom krvnom obraze. Štyri z desiatich nastávajúcich matiek majú ku koncu pôrodu anémiu. Rovnako ako je dôležitá správne dopĺňanie vitamínov a minerálov počas tehotenstva, tie by sa mali brať aj po pôrode a počas dojčenia. Je dôležité doplniť zásoby, ktoré sa počas tehotenstva vyčerpali.

Čím viac sa blížite k očakávanému termínu pôrodu, tým častejšie budú potrebné testy. Posledné 1-2 týždne musíte pravidelne chodiť na monitorovanie funkcie srdca, pohybu plodu a funkcie maternice NST.

Podľa odborného stanoviska má plod oficiálne šancu na život od 24. týždňa, ak sa mu dostane adekvátnej starostlivosti. Ale samozrejme, počas každého tehotenstva je cieľom to, aby plod zostal v brušku, až kým nenastane správny čas. Bábätko sa totiž vyvíja do posledného mesiaca, dokonca týždňa. Hmotnosť dieťaťa stále rastie, vyvíja sa jeho nervová sústava a čo je najdôležitejšie, pľúca dieťaťa sa vyvíjajú zhruba do konca tretieho trimestra, aby po narodení mohlo dýchať samé. U predčasne narodených detí je jedným z najdôležitejších faktorov nedostatočný vývoj pľúc. Dieťa narodené po 37. týždni tehotenstva sa už nepovažuje za predčastniatko, pretože najdôležitejšie funkcie a orgány sa mu už vyvinuli.

novorodeniatko

Na konci tretieho trimestra vás môže ovládnuť netrpezlivosť. 9 mesiacov je dosť dlhá doba na to, aby sa posledné dni javili ako večnosť. Neobviňujte sa, je to prirodzená reakcia, že už chcete držať bábätko v náručí čo najskôr. Okrem toho sa počas prvého tehotenstva môže objaviť strach z pôrodu, aj strach z neznámeho.

Každé tehotenstvo je iné

Niektoré mamičky netrpia vôbec rannými nevoľnosťami, iné trpia dlhodobo. Niektoré majú problém so zadržiavaním vody, iné nie. Preto je ťažké hovoriť o tom, ktoré obdobie je najjednoduchšie a najpríjemnejšie. Tehotenstvo sa líši z týždňa na týždeň. Možno sa budete jeden týždeň znášať v oblakoch a všetko sa bude zdať jednoduché a bezstarostné; druhý týždeň už môže byť kvôli hormonálnym zmenám skutočne búrlivý. Bez ohľadu na to, ako prežijete týchto 9 mesiacov, budete mať neustále pred očami, že nakoniec budete napriek všetkým ťažkostiam držať v rukách krásneho novorodenca!

Ak chcete vedieť podrobnejšie, čo sa každý týždeň deje vo vašom vnútri a ako sa vyvíja plod, kliknite sem, kde získate odpovede na všetky svoje otázky:

Foto: www.shutterstock.com