Blog o bábätkách

Tajomstvo úspešného dojčenia

Dojčenie dieťaťa je skutočné umenie, ale našťastie je to absolútne osvojiteľná znalosť. Tentoraz získate dobré rady ako dosiahnuť správne dojčenie.

Počas tehotenstva uvažuje každá mamička o otázke dojčenia. Milióny otázok a ešte viac nejasností. Dojčenie je od začiatku veľmi citlivou témou, takmer každý má svoj vlastný názor.

Teraz chceme pomôcť nastávajúcim matkám, ktoré chcú urobiť všetko pre to, aby mohli dojčiť svoje dieťa. Zhromaždili sme tipy a rady, ktoré prispejú k úspešnému dojčeniu

Úloha dojčenia

Predtým, ako sa dostaneme k praktickým tipom, povedzme si pár slovami o dôležitosti dojčenia, aby sme objasnili, o čo tu presne ide?!

Súčasné domáce a medzinárodné odporúčania jednomyseľne súhlasia s dojčením bábätka. Dojčenie novorodencov podľa ich názoru najviac prispieva k zdravému vývoju dieťaťa. Dôvodom je, že materské mlieko obsahuje všetky živiny, ktoré dieťa potrebuje. Podľa odporúčaní odborníkov - ak je to možné - by malo dieťa dostávať iba materské mlieko do veku 6 mesiacov a stojí za to pokračovať v dojčení v období prikrmovania.

Dojčenie

Dojčenie na požiadanie

V súčasnosti je jedným z najpopulárnejších trendov tzv. „dojčenie na požiadanie“. Pointa je, že dojčenie sa v zásade uskutočňuje podľa potrieb dieťaťa. To na znamená, že dieťa saje, keď chce a tak dlho, ako chce. Čas a trvanie dojčenia neurčujete vy, ale dieťa.

K tomu, aby ste vedeli, kedy priložiť dieťa, musíte sledovať každú vibráciu dieťaťa. Dieťa môže preukázať, že má hlad s rôznymi spôsobmi. Medzi prvé príznaky hladu patrí, keď dieťa:

 • mľaská,
 • otvára si ústočká,
 • oblizuje si pery,
 • priloží si ruku k ústám, prípadne si ju cmúľa,
 • točí hlavičkou,
 • vyplazuje jazyk.

V ideálnom prípade priložíte dieťa už pri týchto skorých príznakoch, aby mohlo papa. Ak matka nereaguje na tieto skoré príznaky hladu, dieťa bude nepokojné a začne plakať. Nepokojnosť a plač boli zreteľne znamením neskorého hladu. V takom prípade možno budete musieť dieťa najskôr upokojiť, aby ste mohli správne dojčiť.

Tipy na dojčenie pred pôrodom

Po narodení vášho dieťaťa, sa ako novopečená mamička ocitnete v úplne novej životnej situácií. Pre mamičky, ktoré majú strach z nových záležitostí, ktoré sa v ich živote objavia, je obzvlášť dôležité začať s poznaním neznáma pred narodením, v tomto prípade dojčením.

Hoci môžete všade počuť, že materský inštinkt prinesie vedomosti, keď budete držať dieťa v rukách, budete vedieť čo musíte robiť, ako dojčiť dieťa, realita však ani zďaleka nie je taká idylická. V skutočnosti pociťuje mamička obrovskú neistotu, s ňou úzko súvisiaci nátlak a túžba správne dojčiť svoje dieťa.

Informácie o dojčení

Najlepšia rada, ktorú vám môžeme v tejto situácii dať, je, že by ste sa mali snažiť oboznámiť s otázkami a odpoveďami spojenými s dojčením čo najskôr, ešte pred pôrodom. Po ich preštudovaní, budete mať z časti pocit, že už máte nejaké vedomosti o celej veci a budete sa cítiť menej stratená.

Viac o dojčení sa dozviete na niekoľkých miestach:

 • Zdravotná sestra bude stáť počas celého tehotenstva stáť pri vás a pomôže vám nielen počas obdobia očakávania bábätka, ale aj po ňom. Svoju zdravotnú sestru môžete kontaktovať nielen v prípade otázok týkajúcich sa dojčenia, ale aj v prípade akýchkoľvek ďalších otázok týkajúcich sa prichádzajúceho dieťaťa.
 • Poradcovia v oblasti dojčenia konkrétne poskytujú poradenstvo v otázkach týkajúcich sa dojčenia. Môžete ich vyhľadávať vo všetkých druhoch problémov týkajúcich sa dojčenia. Či už chcete absorbovať určité vedomosti ešte pred pôrodom alebo dokonca po narodení dieťaťa, ak sa cítite bezradne a vy alebo bábätko potrebuje pomoc.

nočné dojčenie

Doplnenie vitamínov a minerálov počas dojčenia

Aj v tehotenstve je veľmi dôležité venovať pozornosť nielen dieťaťu, ale aj sebe a starať sa o správne dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok. Počas tehotenstva dieťa získava výživné látky, vitamíny a minerály, ktoré potrebuje, prostredníctvom pupočnej šnúry a po pôrode materským mliekom. Ak váš organizmus nie je pripravený na túto mimoriadnu záťaž, nedostane od neho ani bábätko potrebné množstvo týchto látok.

Zdravá strava síce vo veľkej miere prispieva k dostatočnej hladine vitamínov a minerálov v tele, ale počas tehotenstva a dojčenia to nestačí, aspoň nie na 100%. Je potrebné doplniť potrebné vitamíny a minerály pomocou vitamínových prípravkov. Tehotenské vitamíny poskytujú tieto látky počas tehotenstva. Ani po dojčení sa však týchto vitamínov pre tehotné nemusíte vzdať, pretože existujú tehotenské vitamíny vyvinuté špeciálne pre obdobie po pôrode. Skladajú sa presne z prísad, ktoré počas tohto obdobia potrebujete vy a vaše dieťa.

Príslušenstvo potrebné k dojčeniu

Príslušenstvo potrebné pri dojčení dieťaťa sa oplatí zaobstarať včas. Pre vás aj vaše dieťatko je nesmierne dôležité, aby ste trávili dni bez stresu. Bola by veľká škoda znervózňovať sa po narodení dieťaťa, že nemáte ešte zakúpené niektoré potreby, pretože v tomto období by ste mali sústrediť už len a len na svoje dieťa.

Pred pôrodom si nezabudnite zaobstarať vankúš na dojčenie. Pomôže vám to pri rôznych polohách pri dojčení. Vďaka tomuto vankúšu bude dojčenie pre vás, ale aj pre vaše dieťa nielen jednoduchšie ale aj pohodlnejšie.

Mali by ste mať predstavu, kde budete dojčiť. Nie každý má doma priestor na samostatné kreslo na dojčenie. Premýšľajte o tom, kde plánujete dojčiť, ak nie v kresle na dojčenie.

Tip: Ak chcete vedieť, čo všetko budete pri dojčení potrebovať, pozrite sa na náš podrobný zoznam Výbavičky pre novorodenca.

vankúš na dojčenie

Zöllner vankúš na dojčenie

Tipy na dojčenie ihneď po pôrode

V nemocnici priateľskej k deťom sa novonarodené dieťa po narodení čo najskôr odovzdáva matke, aby ho mohlo čo najskôr objať a dojčiť.

Tip: Pred pôrodom sa oplatí zistiť, aké sú štandardné postupy bezprostredne po narodení novorodenca. Zabezpečenie okamžitého kontaktu s pokožkou po narodení je jednou zo základných podmienok tzv. nemocniciach priateľských k deťom. V týchto pôrodniciach priateľských k deťom si môžete mať istotu, že budú podporovať aj dojčenie.

Existuje veľa mylných predstáv o tom, či matka už môže dojčiť hneď po narodení. Pravda je, že telo matky sa pripravuje na produkciu mlieka už v druhej polovici tehotenstva a bezprostredne po pôrode je novorodencom dostupné aj mledzivo alebo kolostrum. Mledzivo obsahuje veľmi dôležité zložky, ktoré posilňujú imunitný systém dieťaťa. Začnite dojčiť čo najskôr po narodení svojho novonarodeného dieťaťa, aby ste čo najskôr získali veľmi cenné mledzivo.

Počas pobytu v nemocnici využite príležitosť byť obklopená odborníkmi a neváhajte a vyhľadajte pomoc skúsených zdravotných sestier a poradcov na dojčenie, ktorí tam pracujú.

kojenie

Tipy na dojčenie v období šestonedelia

Po príchode domov z pôrodnice, 4 až 6 týždňoch po pôrode, tj v období šestonedelia sa veľa vecí „vráti na svoje miesto“. Po uplynutí približne 1,5 mesiaca si každý člen novej rodiny zvykne na novú situáciu, vytvoria sa nové zvyky vo všetkých oblastiach života. Je veľmi idivuálne, kedy sa k tomu dostanete, niektorým rodinám to trvá dlhšie, iným kratšie. A to platí najmä pre dojčenie.

Neexistuje jediný osvedčený recept, ktorý vám zaručí úspech. Hoci je dojčenie inštinktívne, ide o chúlostivý multifaktoriálny proces. Štastnejšie mamičky si osvoja dojčenie bez akýchkoľvek konkrétnych problémov, ale sú tu také mamičky, ktoré musia čeliť mnohým ťažkostiam.

Úspech niekedy závisí od veľmi malých vecí, takže tu je niekoľko dobrých rád, ktoré vám a vášmu dieťaťu pomôžu dosiahnuť úspešné dojčenie.

Spoločný projekt matky a dieťaťa

Nie je náhoda, že sme v predchádzajúcej časti písali, že tieto tipy môžu pomôcť vám a vášmu dieťaťu. Pretože dojčenie nie je úlohou jedného človeka, je to spoločný projekt, prvý spoločný projekt matky a dieťaťa. Úloha, v ktorej sa musí matka aj dieťa veľa naučiť, aby dosiahli dlho očakávaný spoločný úspech.

dojčiaca mamička

Pozície pri dojčení

Nájdenie vhodnej pozície pri dojčení si vyžaduje čas. Existuje široká škála pozícií dojčenia. Najrozšírenejšia je poloha kolíska, priečna kolíska, ale mnohé mamičky rady dojčia v polsede, poloha pololežmo, poloha ležiačky na boku, poloha na bruchu alebo vtipne znejúca pozícia amerického futbalu.

Je absolútne individuálne, ktorá pozícia je pre koho pohodlná, ktorá pozícia sa osvedčí.

pozície pri dojčení

Ak máte pocit, že pozícia kolíska nie je pre vás, necítite sa v nej pohodlne, pokojne si zvoľte inú pozíciu. Dôležité je nájsť ideálnu pozíciu pre vás a vaše dieťa. Po niekoľkých pokusoch sa čoskoro ukáže, ktorá pozícia je pre oboch tá najlepšia:

 • Napríklad, ak má vaše dieťa tendenciu zaspávať počas dojčenia, môžete vyskúšať počas dojčenia sedieť. V tejto pozícií môže bábätko papať rovnako efektívne é, na oplátku je táto pozícia menej povzbudivá pre spánok, čo uľahčuje udržanie bdelého dieťaťa.
 • Ak ste sa rodili cisárskym rezom, skúste dojčiť pololežmo na boku, pretože to trochu zmierni bolesť rany.

Správne priloženie na prsník

Dojčenie je pomerne zložitý proces. Aby všetko fungovalo dobre, musí sedieť veľa faktorov. Úspech dojčenia závisí okrem správnej pozície dojčenia do značnej miery aj od správneho priloženia bábätka. Správne priloženie bábätka na prsník má techniku:

 • Svoj palec a ukazovák by ste mali držať v tvare písmena C, aby sa vaša bradavka nachádzala medzi palcom a ukazovákom.
 • Ústočká bábätka priložte k bradavke, čím môžete u bábätka spustiť sací reflex. Ak pôjde všetko dobre, dieťa si otočí hlavičku smerom k vám a začne hľadať bradavku.
 • Keď si bábätko otvorí ústa doširoka, zasuňte bradavku a dvorca bradavky. Je to veľmi dôležité z hľadiska efektívnosti dojčenie. Bábätko si musí vziať do úst nielen bradavku, ale aj dvorec bradavky obklopujúcu bradavku. Aby sa začalo materské mlieko, je potrebné stlačiť kocky mlieka za bradavkou. Ak dieťa vezme bradavku iba do úst, kocky mlieka sa nestlačia a materské mlieko sa nespustí.
  K spusteniu materského mlieka je potrebné stlačiť mliečne kanáliky nachádzajpce sa za dvorcom bradavky. Ak si bábätko vezme do úst iba bradavku, nedôjde k stlačeniu mliečných kanálikov a nespustí sa materské mlieko.

Tip: Môže sa stať, že tvar vašej bradavky nie je je ideálny na dojčeniu, kvôli čomu je potrebný tvarovač prsnej bradavky. Ak sa chcete dozvedieť o tejto téme viac, prečítajte si náš článok: Chrániče prsných bradaviek alebo formovače prsných bradaviek? - Čo potrebujete? Ako sa používajú?

 • Počas dojčenia je dieťa v správnej polohe, tj. bolo priložené k prsníku správne, ak má bábätko v ústach bradavku a časť dvorca bradavky a noštek bábätka sa jemne dotýka vášho prsníka. Nemusíte tlačiť hlavu dieťaťa na prsník, pretože potom nemôžete dýchať cez nosné dierky. Stačí, ak sa malý nožtek dotýka vášho prsníka.

Nie je vôbec isté, že sa priloženie bábätka podarí na prvý pokus.Nenechajte sa však odradiť, skúste to niekoľkokrát, skôr alebo neskôr sa to podarí, obaja sa to ešte musíte naučiť.

Ak je však dojčenie bolestivé, každopádne urobte zmenu, pretože pri dobrej technike nie je dojčenie bolestivé. Za bolesťou je vždy nejaký dôvod. Poradca v oblasti dojčenia a zdravotná sestra vám pomôže odhaliť problém, respektíve vám podarí, čo by sa malo zmeniť. Pár dní po pôrode, na samom začiatku dojčenia, môžete cítiť jemnú bolesť na bradavkách. Je to prirodzené, pretože je to aj pre prsník nová situácia, čoskoro sa však táto bolesť prejde.

dojčenie

Výživa počas dojčenia

Počas dojčenia sa veľa vecí dostáva do tela dieťaťa spolu s materským mliekom. Preto musíte venovať zvýšenú pozornosť tomu, čo jete. Napríklad existujú potraviny, ktoré majú nafúknutý účinok. Príkladom je kapusta, ktorej konzumácia sa počas dojčenia neodporúča.

Ak si všimnete, že je bábätko z času na čas po dojčení veľmi nepokojné, dôvodom môže byť, že ste jedli niečo, čo pre bábätko nie je dobré. V takýchto prípadoch stojí za to premýšľať o tom, čo ste jedli, a ak sa to pravidelne opakuje je lepšie dané jedlo vynechať z jedálnička.

Príjem tekutín počas dojčenia

Nedostatočný príjem tekutín môže byť tiež problémom počas dojčenia. Uistite sa, že pijete pravidelne. Musíte venovať pozornosť nielen množstvu tekutín, ale aj tomu, čo pijete. Tekutina by mala byť voda, nie kofeínový nápoj, a pokiaľ je to možné, vyhnite sa príliš sladkým nealkoholickým nápojom.

V obchodoch dostanete rôzne nápoje podporujúce tvorbu materského mlieko, čaje obohacujúce mlieko. Ale o ich konzumácii sa nezabudnite najskôr poradiť so svojou zdravotnou sestrou alebo detským lekárom. 

Odsávanie materského mlieka

Kedykoľvek môžete potrebovať zveriť svoje dieťa niekomu inému na kratšiu dobu a nebudete mať možnosť ho nakŕmiť, ak bude mať hlad. Ale nemusíte sa obávať, existuje riešenie! V prípade neprítomnosti môžete nakŕmiť bábätko odsatým materským mliekom. Všetko, čo potrebujete, je odsávačka mlieka.

elektrická odsávačka mlieka

Philips Double Twin elektrická odsávačka mlieka

Hoci sú manuálne odsávačky mlieka lacnejšie, ak potrebujem odsávačku používať často, určite by ste si mali zvoliť elektronickú odsávačku mlieka. Okrem toho, že je oveľa rýchlejšia, nie príliš únavná na používanie. Manuálne odsávanie mlieka môže byť veľmi únavné, čo unavená matka určite nepotrebuje.

Zatiaľ čo v minulosti v takýchto situáciách existovalo iba kŕmenie z fľaše, dnes existujú lepšie riešenia. Dôvodom je, že podľa niektorých odborníkov môže mať kŕmenie z dojčenskej fľaše zlý vplyv na dojčenie. Preto namiesto detskej fľaše odporúčajú používať pohárik. Pohárik sa dá taktiež použiť na kŕmenie dieťaťa, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ovplyvňovať dojčenia dieťaťa.

pohárik

Medela pohár

Uskladnenie materského mlieka

Vždy by ste mali mať doma zmrazené materské mlieko. Nikdy nemôžete vedieť, kedy ho budete potrebovať. Samozrejme, nemusíte preháňať a naplniť celú chladničku mliekom. Uskladnite si len toľko, koľko môžete reálne využiť.

Existujú rôzne riešenia na uchovávanie materského mlieka. Existujú sáčky na uchovávanie materského mlieka a nádoby na uchovávanie materského mlieka. Sáčky na uchovávanie materského mlieka sú v zásade na jedno použitie, ale nádoby na uchovávanie materského mlieka sa môžu po sterilizácii použiť opakovane.

sáčky na uskladnenie materského mlieka

Lansinoh sáčky na uskladnenie a mrazenie materského mlieka

Kvalitatívny rast v dojčení

Pripravte sa, že dojčenia je mimoriadne premenlivé. NIektoré fázy sú oveľa ťažšie a stresujúce. Ide o tzv. kvalitatívny rast. Máte pocit, že je bábätko neustále hladné, neustále ho kŕmite, no bábätko je predsa hladné. V takýchto prípadoch je veľmi častá panika a mamičky si myslia, že nemajú dostatok materského mlieka, preto siahnu po náhradnej doplnkovej výžive pre bábätko. Pritom to pravdepodobne vôbec nie je potrebné. Príroda dokonale vytvorila dynamiku dojčenia. Ak dieťa potrebuje väčšie množstvo materského mlieka ako predtým, častejšie dojčenie bude mať za následok zvýšenie množstva materského mlieka.

Tento kvalitatívny rast pre matku psychicky aj fyzicky skutočne stresujúci. Ale ak sa na tieto obdobia pripravíte vopred, môžete sa cez to dostať oveľa ľahšie.

Poranenie bradavky počas dojčenia

Ak sa vaša bradavka zmenšuje, ihneď začnite s liečbou, nemali by ste to zanedbávať. Na tento účel existujú špeciálne krémy na bradavky, maste na bradavky. Môžete s nimi natrieť bradavku po dojčení, ale pred ďalším dojčením nezabudnite utrieť svoje prsia.

Ak nechcete používať krémy na starostlivosť o bradavky, môžete skúsiť naniesť materské mlieko na problematickej oblasti, nechajte ho vyschnúť a liečiť. Materské mlieko je známe aj svojimi liečivými účinkami.

Prilepený jazyk

Ak máte pocit, že robíte všetko správne, dojčíte v správnej pozícii, bábätko ste správne priložili k svojmu prsníku, no predsa vás dojčenie bolí, oplatí sa poradiť so špecialistom. V takýchto prípadoch môže dôjsť k prilepeniu jazyka dieťaťa, čo spôsobí bolesť počas dojčenia.

Oblečenie na dojčenie

Aby bolo dojčenie čo najpohodlnejšie a nemuselo sa neustále vyzliekať, mali by ste si zaobstarať zopár kúskov oblečenia na dojčenie. Nielenže je tento typ odevu pohodlný, ale dokonca poskytuje dostatok súkromia pri dojčení na verejnosti. Prsníky budú pre vaše bábätko dostupné takmer okamžite.

A našťastie sa nemusíte vzdať ani toho, aby išlo o moderné oblečenie. Medzi oblečením na dojčenie nájdete kúsky, ktoré zodpovedajú súčasným trendom, či už je to tričko alebo jarné šaty.

tričko na dojčenie

Noppies tričko s otvorom vhodné na dojčenie

Umenie dojčenia

Dojčenie je veľmi zmyselnou súčasťou rodičovstva, neporovnateľná väzba medzi matkou a dieťaťom. Ak máte možnosť, aj podľa odborníkov je pre vaše dieťa najlepšie dojčenie. Nezúfajte, ak sa vám to nepodarí na prvý pokus! Obráťte sa na profesionála, ktorý so svojimi vedomosťami a skúsenosťami bude schopný pomôcť vám a vášmu dieťaťu nájsť cit pre umenie dojčenia spoločne.

Súvisiace produkty: