Blog o bábätkách

Tajomstvo najlepšieho receptu na plastelínu zo slaného cesta

Plastelínovanie je jednou z najlepších hier na rozvoj zručností. Plastelínu zo soli a múky je možné pripraviť za pár minút, stačí mať dobrý recept.

Spomínate si na svoje detstvo, keď ste modelovali plastelínu, aby ste z nej potom urobili slimáčika? Alebo keď ste na vianočný stromček pripravovali ozdoby z plastelíny zo soli a múky? Často sa hovorí, že nič nie také, ako bolo dávno. Ale o plastelíne to neplatí! Plastelína je večná!

plastelína


Plastelína je skutočne nadčasová zábava, pretože sme sa s ňou už aj my veľa hrali v detstve a pravdepodobne bude patriť aj medzi obľúbené hračky našich vnukov. Drobné ruky milujú, že ju môžu stláčať prstami a potom tvarovať plastelínu podľa svojich predstáv. A počas zábavy sa aj rozvíjajú ich schopnosti!

Vplyv plastelíny na rozvíjanie schopností

Keď sa dieťa hrá, nejde iba o hru. Je to oveľa viac. Počas hry sa rozvíjajú zručnosti a schopnosti detí. Preto je veľmi dôležité, aby sa dieťa veľa hralo a zoznamovalo sa s rôznymi typmi hračiek.

Plastelína je tiež forma zábavy, ktorá má pozitívny vplyv na vývoj dieťaťa:

 • Jemná motorika: Manuálna zručnosť sa rozvíja pri vytváraní rôznych figúrok. Pri tvorení prstami a končekmi prstov si dieťa osvojí jemné motorické pohyby, ktoré budú potrebné aj v škole. Preto s deťmi často modelujú z plastelíny v materských školách a dokonca už aj v jasliach.
 • Koordinácia očí a rúk: Pri vytváraní sôch z plastelíny musia deti koordinovať to, čo vidia očami s tým, čo robia rukami. Toto sa nazýva koordinácia očí a rúk, pri vývoji tejto zručnosti je mimoriadne nápomocné plastelínovanie.

modelovanie

 • Pozorovanie: Deti sa rozvíjajú aj prostredníctvom pozorovania. Ich zvedavosť je bezhraničná, absorbujú všetky vedomosti, všetky znalosti ako špongia. Učia sa od rodičov, učia sa z toho, čo vidia vo svojom prostredí. Počas plastelínovaním formujú postavy na základe pozorovaní a snažia sa oživiť to, čo vidia.
 • Kreativita: Inšpiráciu čerpajú nielen pri pozorovaní, ale skvelým zdrojom nápadov je aj ich predstavivosť. A plastelína je jedným z najlepších spôsobov, ako rozvíjať kreativitu. Dá sa z nej vymodelovať čokoľvek, všetko je obmedzené iba predstavivosťou. A deti si čoskoro uvedomia, že neexistujú žiadne hranice. To, čo bolo doteraz jablkom, môže byť nabudúce lienka alebo hasič.
 • Priestorové videnie: Počas plastelínovania sa vyvíja aj priestorové videnie a priestorové vnímanie. Oživením postavičiek sa deti naučia, čo v skutočnosti znamená priestor. V porovnaní s kreslením na papier tu zažijete radosť z tvorenia.

Na plastelínovanie môžete použiť plastelínu z obchodu, ale plastelínu zo slaného cesta si môžete dokonca vyrobiť aj doma.

Domáca výroba plastelíny zo slaného cesta

Jednou z najlepších vlastností plastelíny je, že si ju môžete dokonca vyrobiť aj doma. Ide o tzv. plastelínu zo slaného cesta. Na výrobu plastelíny zo slaného cesta potrebujete iba niekoľko kuchynských surovín.

Miesenie surovín je spoločným rodinným zážitkom. Okrem toho, že ide o dobrý program, deti sa z neho aj veľa učia. Koniec koncov, sa deti oboznamujú nielen s tým, čo sa dá vyrobiť z plastelíny, ale aj s tým, ako ľahko sa dá plastelína vyrobiť. Vidia celý proces toho, z čoho môže plastelína vzniknúť.

Z plastelíny zo slaného cesta sa dá vyrobiť veľa vecí. Len niekoľko príkladov: pomocou vykrajovačky na sušienky môžete vyrobiť ozdobu buď na vianočný stromček, alebo na veľkonočného baránka. Ďalším obľúbeným použitím je vytvorenie odtlačku ručičky a nožičky, pretože si tak môžete jednoducho uchovať tvar ručičky a nožičky bábätka.

Recept na plastelínu zo slaného cesta

Plastelína zo slaného cesta je jednoduchá záležitosť. Potrebujete iba prísady, ktoré nájdete prakticky v každej kuchyni: soľ, múka, voda a olej.

domáca plastelína

Tajomstvom najlepšieho receptu na plastelínu zo slanej múky je nájdenie správnych pomerov prísad. Pri miesení prísad vám môžu pomôcť aj deti. Miesime, až kým nezískame úplne homogénnu textúru.

Recept na plastelínu zo slaného cesta:

 • 250 g soli
 • 250 g hladkej múky
 • 1 dl vody
 • 2 pol. lyž. slnečnicového oleja

Ak máte pocit, že by mohla byť textúra cesta mäkšia, pridávajte vodu pomocou lyžice, aby ste dosiahli požadovanú štruktúru plastelíny.
Ak chcete vyrobiť farebnú plastelínu, pridajte k vyššie uvedeným ingredienciám aj potravinárske farbivo. Okamžite máte modrú plastelínu na oblaky, žltú na slnko, ružovú na punčovú zmrzlinu atď.

plastelínovanie

Pečenie plastelíny zo slanej múky

Keď sa ingrediencie spoja a vznikne homogénna hmota, môžete sa s ňou začať hrať. Dá sa s ňou pracovať rovnako ako s plastelínami dostupnými v obchode. Plastelína zo slaného cesta sa líši iba v tom, že sa dá upiecť. Samozrejme, plastelínu nepečieme pre to, aby sme ju mohli zjesť, ale aby sme mohli odložiť na pamiatku alebo ju použiť ako ozdobu.

Plastelína zo slaného cesta sa na vzduchu vysuší a stuhne. Ale vložením do rúry sa dá tento proces urýchliť. Hotovú formu vložte do 135 stupňovej rúry. Dĺžka pečenie závisí od hrúbky. Tenkej plastelíne stačí 40 minút, ale hrubšia forma môže potrebovať aj 1-2 hodiny, kým sa upečie a stvrdne. Ak ste trpezlivejší typ a chcete nechať plastelínu stuhnúť na vzduchu, nezabudnite ju počas sušenia otáčať, aby stvrdli všetky strany.

Skladovanie plastelíny zo slaného cesta

Príprava plastelíny zo slanej múky je veľmi jednoduchá, ale rovnako rýchlo dokáže plastelína na vzduchu stvrdnúť. Ak tomu chcete zabrániť, uchovávajte plastelínu na vzduchotesnom mieste. Najjednoduchším riešením je pevne obaliť plastelínu do potravinárskej fólie. Predtým, ako týmto spôsobom plastelínu odložíte, premasírujte ju vlhkými rukami, aby trochu navlhla.

Vyfarbovanie plastelíny zo slaného cesta

Sušenú alebo čerstvo upečenú plastelínu zo slaného cesta môžete ešte skrášliť jej vyfarbením. Temperovými farbami ju môžete vymaľovať na nádherné farby, ale vyschnuté figúrky môžete zafarbiť dokonca aj fixkou.

Plastelínovanie môže byť skvelým rodinným programom, v byte počas daždivých jesenných dní. Vtedy sa mimoriadne hodia činnosti, ktoré ľahko zaujmú pozornosť detí. Dieťa bude s radosťou vytvárať figúrky z plastelíny, o ktorých sa následne dá vytvoriť a vyrozprávať aj krásna rozprávka.

Súvisiace produkty:

  Foto: www.shutterstock.com