Blog o bábätkách

Súrodenecká žiarlivosť: Ako obmedziť rivalitu?

Súrodenecká žiarlivosť je súperením o pozornosť matky a otca. Čo môžeme urobiť, aby sme posilnili pocit spolupatričnosti našich detí? Tipy pre rodičov.

Súrodenecké vzťahy sú najdlhšie vzťahy v živote človeka, preto stojí za to už v ranom detstve vytvoriť u detí pocit spolupatričnosti a lásky. Rodičia môžu urobiť veľa pre vybudovanie konštruktívneho a udržateľného vzťahu medzi svojimi deťmi, ak sa vedome zaoberajú vzniknutými problémami a riešia konflikty medzi súrodencami tak, aby sa nikto necítil byť nakoniec odmietnutý. Čo robiť, ak sa u vás vyskytne detská žiarlivosť? Tipy pre rodičov, ako zachovať rodinný pokoj.

Prichádza súrodenec, končí sa monopol

Príchod druhého dieťa mení rodinnú zostavu. Nielen rodičov, ale aj prvorodeniatko čaká veľa zmien, odteraz sa musí deliť o pozornosť. U detí sa môže očakávanie zmiešať s pocitom strachu zo straty, hnevu a žiarlivosti.

Podstata žiarlivosti spočíva v neistote: žiarlivé dieťa si myslí, že jeho súrodenec má väčšiu hodnotu alebo je jednoducho milovanejší ako on. Väčšie deti môžu mať napríklad pocit, že sa s nimi zaobchádza neférovo a sú presvedčené, že rodičia uprednostňujú svojho súrodenca.

Zapojenie staršieho súrodenca

Je dôležité, aby aj prvorodené dieťa nadviazalo s novorodencom vzťah, preto sa oplatí pripraviť a zapojiť ho do aktivít okolo drobca ešte pred narodením.

  • Nechajte ho, aby sa zapojilo do tehotenstva, ukážte svojim deťom detské knihy o tehotenstve, nechajte ich pohladiť vás po brušku a dovoľte dieťaťu, aby vám pomáhalo v príprave detskej izby!
  • Opíšte svojmu drobcovi čo najrealistickejšie bračeka alebo sestričku, povedzte, že spočiatku bude veľa plakať a nebudú sa môcť spolu hrať!
  • Nechajte ho od začiatku pomáhať okolo bábätka: nech vám podáva krém na zadoček, plienku!
  • Uistite sa, že aj starší súrodenec dostáva dostatok pozornosti, keď prídu hostia!
  • Chváľte staršieho súrodenca, aby mu rástlo sebavedomie ohľadom starostlivosti o bábätko!

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Prichádza súrodenec, v ktorom nájdete ďalšie tipy, ako môžete pomôcť prijať novú situáciu svojmu prvorodenému dieťaťu.

súrodenecká žiarlivosť

Čomu by ste ako rodič mali venovať pozornosť v prípade súrodeneckej žiarlivosti?

Nie je pochýb o tom, že každodenný život s viacerými deťmi môže byť veľkou výzvou. Malé deti sú veľkí pozorovatelia a podrobne vnímajú, koľko pozornosti a starostlivosti dostávajú jednotliví členovia rodiny. Niekedy majú pocit, že sa s nimi zaobchádza nespravodivo a vyjadrujú svoju nespokojnosť často vtedy, keď sú rodičia už aj tak v strese. Hlavným pravidlom v takýchto situáciách je zachovať chladnú hlavu: je to v každom prípade pozitívne, že sa malé dieťa cíti v rodine bezpečne natoľko, že sa odváži vyjadriť svoje obavy.

Rovnaké zaobchádzanie: mama a otec ľúbia rovnako ...

S touto obavou súvisí otázka, ktorá sa týka všetkých detí: „Mami, oci, koho ľúbiš viac?“. Na pozadí zvedavosti je potreba, aby ich rodičia milovali pre ich vlastnú osobnosť a jedinečnosť. Vo svojej odpovedi môžete vysvetliť, aké schopnosti a vlastnosti si na ňom ceníte a čo na jeho súrodencovi, a potom môžete zdôrazniť, že ich oboch milujete rovnako. O týchto problémoch a ďalších témach ako je napríklad spolupatričnosť, môžete bezpečne v pokoji diskutovať cez víkend, počas intímneho stretnutia rodiny v rodičovskej posteli.

V prípade pocitu odmietnutia: spoločne strávený čas

Žiarlivosť a závisť medzi súrodencami je založená na túžbe po rodičovskej láske a pozornosti, ktorú nie je možné denne dostatočne uspokojiť, najmä keď do rodiny príde malé bábätko. Ak sa staršie dieťa sťažuje, že má pocit, že o neho sa nikto nestará, potom pomôže predovšetkým jedna vec: spoločne strávený čas, najlepšie s výhradnou pozornosťou, to znamená bez menšieho súrodenca. Spoločný zážitok nemusí byť veľkolepý, často stačí, keď sa spolu hráte, maľujete alebo tvoríte v pokoji a bez časového obmedzenia.

detská žiarlivosť

Tipy na prekonanie súrodeneckej žiarlivosti

Tresty za súrodeneckú žiarlivosť sú väčšinou neúčinné a mier je možný oveľa lepšie podporovať povzbudzovaním súrodeneckej lásky. Skúste tieto metódy, ak chcete obmedziť rivalitu medzi vašimi deťmi:

Vyhýbajte sa porovnávaniu!

„Tvojmu bratovi/tvojej sestre to ide lepšie!” Zdržte sa podobných poznámok, ak nechcete, aby medzi vašimi deťmi prevládala rivalita. Z krátkodobého a strednodobého hľadiska to môže podnecovať žiarlivosť medzi súrodencami a z dlhodobého hľadiska  to môže viesť k pocitu menejcennosti dieťaťa, ktoré je kritizované.

Dôraz na spoločné črty

Povzbudzovanie súrodeneckej lásky je účinný spôsob, ako zabrániť napätiu medzi súrodencami. Aký spôsob môže byť lepší ako povzbudiť lásku, než zdôraznenie podobnosti? Napriek tomu, že každé dieťa je individualita so svojou vlastnou osobnosťou, väčšina súrodencov má veľa spoločného. Obaja radi hrajú futbal? Obaja radi „zavadzajú” v kuchyni pri pečení zákuskov? Obaja sa milujú hrať v pieskovisku? Tieto spoločné črty si zaslúžia zdôraznenie a podporu.

Spoločná pochvala

Ak chválite jedno zo svojich detí, nemali by ste zabúdať ani na pochvalu jeho súrodenca. Ak len jeden z nich niečo urobil, napríklad zahral pieseň na gitare, treba pochváliť nielen jeho výkon, ale aj súrodenca, ktorý vystúpenie krásne a potichu sledoval. Pochvala je ešte konštruktívnejšia, keď pochválime drobcov za niečo, čo dokázali spoločne. Napríklad: „Ale šikovne ste sa spolu hrali s legom!” alebo „Pekne ste upratali izby, ďakujem za pomoc!”

Foto: www.shutterstock.com