Blog o bábätkách

Stravovanie počas dojčenia: čo môžete, a čo nie

Pri správnom stravovaní počas dojčenia sa produkuje dostatočné množstvo a kvalitné materské mlieko. Strava počas dojčenia je pestrá, zdravá a pokrýva zvýšené množstvo kalórií.

Počas tehotenstva sa neustále zdôrazňuje aké dôležité je dodržiavať stravu bohatú na vitamíny a minerály, pretože to je nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa. Po pôrode majú matky tendenciu trochu zabúdať na stravovanie.

A kvôli dojčeniu je jedlo nesmierne dôležité! Záleží na tom, čo dojčiaca matka je alebo pije, pretože to odovzdáva bábätku materským mliekom. Pozrime sa teda na stravovanie počas dojčenia, čo môžete jesť a čo nie.

dojčenie


Dôležitosť stravovania počas dojčenia

Medzinárodné a domáce odporúčania sa tiež zhodujú v tom, že materské mlieko je najlepším pokrmom pre bábätko. Stravovanie dojčiacej matky je veľmi dôležité, pretože je veľmi dôležité, čo matka je alebo pije. Nezabúdajte, všetko čo zjete alebo vypijete sa prenáša do materského mlieka a tým do organizmu bábätka.

Ďalším argumentom v prospech vytvorenia jedálnička dojčiacich matiek je, že na zabezpečenie správneho množstva a zloženia materského mlieka je potrebné venovať pozornosť stravovaniu, pretože to výrazne prispieva k tvorbe materského mlieka.

Materské mlieko je ideálnym pokrmom pre vaše bábätko počas prvých šiestich mesiacov, takže je dôležité, aby ste preň urobili všetko, čo je vo vašich silách.

Tip: Jedným zo základných pilierov úspešného dojčenia je dodržiavanie správneho spôsobu dojčenia. Ak vás však zaujímajú ďalšie tajomstvá, prečítajte si náš článok Tajomstvo úspešného dojčenia.

Potrebujete energiu!

Produkcia materského mlieka si vyžaduje veľa energie. Pri dojčení potrebujete asi 500 kcal zvýšeného množstva kalórií. Táto energia navyše môže byť dodaná správnou výživou. 500 kcal kalórií plus je len o niečo viac, ako ste potrebovali počas tehotenstva. Pri prijímaní nadbytku kalórií sa uistite, že obsahuje 20 gramov bielkovín.

Zhruba dve tretiny energie potrebnej na produkciu materského mlieka sú pokryté 500 kcal kalórií, zvyšná tretina je pokrytá tukovými zásobami nahromadenými počas tehotenstva.

Pestrá strava pri dojčení

Strava počas dojčenia sa výrazne nelíši od zdravého stravovania, treba si však dať pozor na niekoľko vecí. Pestrosť je základom každej zdravej výživy! Iba vyvážená a rozmanitá strava môže zabezpečiť, aby vaše telo malo prístup k základným živinám.

Bohužiaľ vieme, že obsah vitamínov a minerálov v potravinách v súčasnosti už nie vždy stačí na pokrytie každodenných potrieb. Preto sa na jednej strane snažte konzumovať kvalitné potraviny zo spoľahlivých zdrojov! Na druhej strane musíte zabezpečiť prísun vitamínov a minerálov!

Okrem vitamínov pre tehotné sú dnes dostupné aj vitamínové prípravky špeciálne pre dojčiace matky. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť doplneniu vitamínov, pretože počas dojčenia potrebujete oveľa viac vitamínov a minerálov, ako by ste bežne potrebovali. Vráťme sa však k jedálničku!

Pestrá strava zahŕňa čerstvú zeleninu, ovocie, ako aj mäso, obilniny atď. Poďme sa podrobnejšie pozrieť, ako vyzerá správny jedálniček počas dojčenia.

Zelenina, ovocie

Do stravy počas dojčenia by mala byť určite zahrnutá zelenina a ovocie, pretože sú nielen zdrojom vitamínov a minerálov, ale obsahujú aj veľa vlákniny. Vláknina tiež pomáha zmierniť zápchu pretrvávajúcu po tehotenstve.

Zelenina by sa mala prednostne konzumovať bez tepelnej úpravy, tj. surová alebo dusená. V dôsledku tepelného spracovania sa strácajú cenné živiny. Aj ovocie je najlepšie konzumovať surové.

Určitá zelenina môže spôsobiť nadúvanie, napríklad strukoviny, kapusta. Ak pociťuje po konzumácií ovocia alebo zeleniny nadúvanie, mali by ste ho zo svojho jedálnička vylúčiť.

Mäso

Ako už bolo spomenuté vyššie, počas dojčenia potrebujete vyšší príjem kalórii a musíte tiež konzumovať viac bielkovín. Počas dojčenia je potrebných zhruba 20 gramov bielkovín navyše. Túto potrebu bielkovín možno zabezpečiť konzumáciou mäsa. Kuracie, morčacie, vnútornosti a ryby sa považujú za chudé mäso. Môžete však jesť aj nízkotučné údeniny. Ak je to možné, vyhýbajte sa konzumácii tučného mäsa a korenených mäsových výrobkov, pretože by zaťažili vaše trávenie a to môže mať vplyv aj na vaše bábätko.

strava počas dojčeania

Mlieko a mliečne výrobky

Spotreba mliečnych výrobkov môže tiež pokryť zvýšené požiadavky na bielkoviny a rovnako zohrávajú dôležitú úlohu pri doplnení vápnika, takže majú rozhodne svoje miesto v strave dojčiacej matky. Je lepšie zvoliť nízkotučné mlieko a nízkotučné mliečne výrobky. Kefír, jogurt, polotučné syry, kravský tvaroh sú dobrou voľbou počas dojčenia.

Obilniny

Vzhľadom na obsah vlákniny sa odporúča aj konzumácia obilnín. Namiesto bieleho chleba a pekárenských výrobkov z pšeničnej múky je však lepšie zvoliť výrobky z celozrnnej múky, pretože majú oveľa vyšší obsah vlákniny.

Cukry

Konzumácia cukrov a sladkých jedál neprináša telu užitočné kalórie, preto je ich dôležité úplne vylúčiť, alebo aspoň obmedziť ich konzumáciu na minimum.

Tuky, oleje

Pokiaľ ide o tuky a oleje, je potrebné poznať rozdiel medzi rastlinnými a živočíšnymi tukmi. Živočíšnym tukom sa treba vyhnúť, pokiaľ je to možné, a je lepšie konzumovať rastlinné tuky.

V súvislosti s dojčením je potrebné venovať pozornosť nielen kvalite a rozmanitosti prísad, ale aj pravidelnému stravovaniu päťkrát denne.

Príjem tekutín počas dojčenia

Na produkciu materského mlieka budete potrebovať viac tekutín. Denný príjem tekutín by mal byť 2-3 litre. Je však veľmi dôležité, z čoho je tento denný príjem zložený. Voda z vodovodu, nesýtená minerálna voda, ovocné čaje bez kofeínu, 100% ovocné džúsy a mlieko sú ideálnymi tekutinami počas dojčenia. Vyhýbajte sa sýteným nealkoholickým nápojom, pretože môžu spôsobiť nadúvanie, najmä energetické nápoje a sladké nápoje.

pitný režim počas dojčenia


Čo nejesť počas dojčenia?

Počas tehotenstva bolo veľa jedál, ktoré ste nemohli konzumovať vôbec. Počas dojčenia skutočne neexistuje prísny zoznam zakázaných jedál. Hlavné pravidlo je, že by ste sa mali vyhýbať príliš koreneným alebo štipľavým jedlám. Vždy majte na pamäti, že všetko, čo zjete, sa bude absorbovať prostredníctvom materského mlieka aj do tela bábätka.

Ak po konzumácii určitých jedál spozorujete, že je vaše bábätko nepokojné, bolí ho bruško alebo odmieta materské mlieko, oplatí sa dané jedlo na 2-3 týždne zo svojho jedálnička vynechať. Môžu vzniknúť ďalšie príznaky, ktoré napovedajú o tom, že je vaše dieťa citlivé alebo pravdepodobne alergické na jedlo, ktoré konzumujete:

 • kožné vyrážky,
 • opuchy,
 • slizká stolica,
 • zvracanie

Ak je dieťa počas 2-3 týždňovej prestávky pokojné a nemáte problém ani pri dojčení, pravdepodobne bol problém s jedlom. V takom prípade sa oplatí toto jedlo v budúcnosti z jedálnička vynechať.

A ako je to s kávou?

Pre mnohé matky je súčasťou rannej rutiny začať deň dobrou kávou. Po mnohých prebdených nocí sa zvyšuje aj chuť na kávu. Ale ako je to s pitím kávy počas dojčenia? Ohľadom tejto otázky je množstvo rôznych názorov. Niektorí uvádzajú kávu na zozname zakázaných jedál a nápojov a počas dojčenia ju vôbec neodporúčajú piť. Čoraz bežnejším sa stáva názor, že konzumácia kávy je povolená, ale len v obmedzenom množstve.

Keď hovoríme o konzumácii kávy, obsah kofeínu v káve je skutočne otázny. Kofeín vás totiž naštartuje a nedovolí vám zaspať. Prostredníctvom materského mlieka prechádza 0,5-1% spotrebovaného kofeínu tiež do tela dieťaťa, kvôli čomu je dieťa rozrušenejšie. Aj zástancovia pitia kávy počas dojčenia zdôrazňujú, že je veľmi dôležité množstvo! Neodporúča sa piť viac ako 1 slabú kávu denne.

Hoci je veľmi ťažké obmedziť pitie kávy, no oplatí sa vyskúšať napríklad kávu bez kofeínu. Obsahuje minimálne množstvo kofeínu, ktoré je však zanedbateľné.

káva počas dojčenia

Čo sa týka kofeínu, mali by ste vedieť, že káva nie je jediný nápoj, ktorý obsahuje kofeín Kofeín obsahuje aj kola, kakao, čaj ale aj čokoláda.

Na upresnenie sme Vám zostavili niekoľko údajov o obsahu kofeínu:

 • 1,5 dl kakaa: 2-6 mg
 • 1 šálka zeleného čaju: 5-40 mg
 • 1 šálka čierneho čaju: 20-90 mg
 • 1 plechovka koly: 30-50 mg
 • 100 gramov hornej čokolády: 70-100 mg
 • 100 gramov mliečnej čokolády: 20-30 mg
 • 1 šálka kávy: 40-80 mg
 • 1 dávka instantnej kávy: 60-100 mg
 • espresso: 50-180 mg
 • 2,5 dl energetického nápoja: 80-200 kg

V prípade kávy a čaju závisí obsah kofeínu do značnej miery nielen od druhu kávy/čaju, ale aj od spôsobu prípravy.

Počas dojčenia je zakázané: alkohol, fajčenie, drogy

Alkohol

Konzumáciou alkoholu sa alkohol prenáša aj do materského mlieka. Už 30-60 minút po požití alkoholu sa 0,25% z množstva skonzumovaného alkoholu vylúči do materského mlieka. Dieťa potom môže byť ospalejšie. Alkohol však ovplyvňuje aj vývoj nervového systému bábätka a jeho zdravý rast.

Fajčenie

Počas fajčenia prechádzajú vysoké koncentrácie nikotínu do materského mlieka a zostávajú v ňom dlho aj po dofajčení cigarety. Takže aj fajčením niekoľkých cigariet denne sa k bábätku dostáva prakticky neustály nikotín.

V dôsledku nikotínu bábätko nerastie správne, môže mať problémy so spánkom a môže sa u neho ľahšie vyvinúť astma alebo iné infekcie dýchacích ciest. Kvôli nikotínu je bábätko nepokojnejšie, môže často plakať a dokonca mu môže pôsobiť aj zvracanie.

Skúsenosti ukazujú, že ak matka počas dojčenia fajčí, je pravdepodobnejšie, že dieťa bude v dospelosti fajčiť, ako u dieťa, ktoré nebolo vystavené pôsobeniu nikotínu prostredníctvom materského mlieka.
Počas dojčenia je teda fajčenie prísne zakázané!

Drogy

Bez ohľadu na typ drogy je užívanie akéhokoľvek druhu drogy prísne zakázané, pretože ovplyvňuje zdravie dieťaťa!

Dojčenie a diéta

Zvyčajne sa matky nevedia dočkať, kedy sa zbavia kilogramov, ktoré pribrali počas tehotenstva. Máme však zlú správu, obdobie dojčenia nie je najlepším obdobím na diéty. To samozrejme neznamená, že nemôžete venovať pozornosť svojmu jedálničku počas dojčenia. Ako sme už uviedli vyššie, pestrá a zdravá strava je veľmi dôležitá pre tvorbu správneho množstva kvalitného materského mlieka.

chudnutie počas dojčenia

Strava dojčiacej matky je absolútne vhodná na zbavenie sa pár kíl. Drastické diéty na druhej strane nie sú dobré, pretože náhle zníženie hmotnosti má negatívny vplyv na vylučovanie mlieka. Môže dokonca viesť k zriedeniu mlieka.
Pri chudnutí je najlepšia postupnosť. Nesnažte sa za pár týždňov zbaviť kíl, ktoré ste nabrali počas 9 mesiacov. Všetko má svoj čas. Okrem dodržiavania zdravej stravy pri dojčení sa oplatí začleniť do svojho každodenného života aj trochu pohybu. Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac, preto sa v žiadnom prípade nepreťažte.

Jedálniček počas dojčenia

Dojčenie je úplne nová životná situácia, ktorej sa musíte prispôsobiť. Tvorba materského mlieka závisí vo veľkej miere od toho, ako sa stravujete a aký životný štýl dodržiavate. Základom jedálnička počas dojčenia je pestrá, vyvážená strava, 5-krát denne. Aj počas dní, ktoré sa zdajú po narodení bábätka trochu chaotické, sa snažte venovať pozornosť tomu, čo jete a čo pijete, pretože od toho môže závisieť zdravý vývoj vášho bábätka.

Súvisiace produkty: