Blog o bábätkách

Sterilizovanie dojčenských fliaš - sterilizujte ako profesionál!

Sterilizácia dojčenských fliaš je veľmi dôležitá, aby ste ochránili svoje bábätko pred patogénmi. Ako sa do toho pustiť a aké možnosti existujú? S výberom vám pomôžeme!

Imunitný systém bábätka po narodení nie je dostatočne vyvinutý, takže je dôležité dbať na ich ochranu pred patogénmi. Z tohto dôvodu je nevyhnutné sterilizovať pomôcky na kŕmenie, ako je odsávačka mlieka a detská fľaša.

Počas kŕmenia môžu baktérie, vírusy a plesne spôsobiť vážne infekcie, ak sa dostanú priamo do tela bábätká. Ale môžete tomu zabrániť správnou dezinfekciou. Čo však presne znamená sterilizácia detskej fľaše a ako začať? Tu je niekoľko spôsobov, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

sterilizácia


Čo znamená sterilizácia detskej fľaše?

Slovo sterilný znamená, že daný predmet je bez choroboplodných zárodkov, tj. na predmete nie je možné nájsť žiadnu formu mikroorganizmov. Skutočná sterilizácia v domácich podmienkach je takmer nemožná, takže v môžeme skôr hovoriť o dôkladnej dezinfekcii.

Kým si pred dojčením stačí umyť prsia mydlom alebo čistiacimi obrúskami na prsia, no keď je bábätko kŕmené z dojčenskej fľaše je pravidelná sterilizácia dojčenskej fľaše je nevyhnutnosťou. Sterilizácia však nie je totožná s obyčajným umývaním riadu. Na úplné odstránenie zvyškov materského mlieka alebo náhradného mlieka z pomôcok na kŕmenie nie je obyčajné umývanie riadu dostatočné, pretože sa patogény môžu ľahko množiť.

Hoci by ste nemali vynechať ani umývanie riadu, na sterilizáciu dojčenských fliaš by ste mali použiť iné metódy, napríklad vyváranie, použitie nádoby na sterilizovanie do mikrovlnnej rúry a elektrický sterilizátor alebo sterilizáciu dezinfekčným roztokom.

Ako dlho a ako často je potrebné sterilizovať dojčenskú fľašku?

Keďže sa môže na detskej fľaši usadiť materské mlieko alebo náhradné mlieko, je väčšia šanca na množenie patogénov. Do veku 3-4 mesiacov bábätka stojí za to vykonávať túto operáciu každý deň, neskôr postačuje 1-2 sterilizácie týždenne, pokiaľ bábätko papá z fľaše.

Aké sú možnosti sterilizácie detskej fľaše?

Vyváranie

Tradičným, ale účinným prostriedkom na sterilizáciu dojčenskej fľaše a iných potrieb na kŕmenie, je vyváranie. Výhodou vyvárania je, že ide o lacný spôsob, nevýhodou je, že ide o zdĺhavú a časovo náročnú metódu.

Vyváranie

Na vyváranie budete potrebovať nasledujúce nástroje:

 • Väčšiu nádobu s neporušeným smaltom a tesne priliehajúcim vekom
 • Nie príliš husto tkanú textíliu, do ktorej môžete počas vyvárania zabaliť potreby na kŕmenie
 • Niekoľko kvapiek citrónovej šťavy alebo čajovú lyžičku kyseliny citrónovej, aby sa zabránilo hromadeniu vodného kameňa
 • Vyžehlenú, čistú textíliu, na ktorej môžete vysušiť vyvarené pomôcky.

Nástroje používané pri vyváraní nepoužívajte na nič iné!

Proces vyvárania:

 • Pomôcky, ktoré chcete vyvariť zľahka previažte textíliou! Je to nevyhnuté, aby látka udržala predmety pod vodou po celú dobu, pretože ak sa dostanú na povrch vody a vytŕčajú z vody, postup už nie je taký efektívny.
 • Vložte látku s pomôckami do nádoby a následne do nádoby nalejte toľko vody, aby boli pod vodou!
 • Do vody môžete pridať 1 čajovú lyžičku kyseliny citrónovej alebo citrónovej šťavy, aby ste zabránili hromadeniu vodného kmeňa.
 • Nástroje je potrebné vyvárať 30 minút od zovretia vody. Za tento čas je možné zabiť baktérie, vírusy, huby a spóry.
 • Odparenú vodu nedoplňujte, pretože tým ochladíte teplotu vody a sterilizácia nebude dokonalá!
 • Po 30 minútach vyložte pomôcky na čerstvo vypratú a vyžehlenú látku, aby sa vysušili!

Mikrovlnné sterilizátory

Sterilizátory, ktoré sa dajú použiť v mikrovlnnej rúre, sú oveľa pohodlnejším, rýchlejším a praktickejším spôsobom sterilizácie detskej fľaše ako vyváranie. Tieto sterilizátory si vyžadujú iba malé množstvo vody, ktorej para dezinfikuje vložené pomôcky. Sterilizácia trvá len pár minút a pokiaľ sterilizátor neotvoríte, môžu byť dezinfikované predmety udržané sterilné až 24 hodín.

Mikrovlnný sterilizátor

Philips Avent sterilizátor do mikrovlnky

Výhodou sterilizátorov do mikrovlnky je, že sú rýchle a dajú sa ľahko vziať kamkoľvek. Ich cena je výrazne nižšia ako cena elektrických sterilizátorov. Nevýhodou mikrovlnných sterilizátorov je, že môžu byť použité iba na pomôcky s možnosťou použitia v mikrovlnke bez obsahu BPA.

Existujú dva typy sterilizátorov do mikrovlnky: sáčok/vrecko na sterilizovanie v mikrovlnnej rúre a nádoba na sterilizovanie v mikrovlnnej rúre. V prípade sáčkov výrobca vždy určuje, po koľkých použitiach je potrebné sáčok/vrecko vymeniť, pri nádobách takýchto limit nie je.

Čomu treba venovať pozornosť pri kúpe mikrovlnného sterilizátora?

 • Zmerajte výšku, šírku a hĺbku mikrovlnnej rúry, aby ste sa ubezpečili, že sa vami vybrané zariadenie hodí!
 • Berte do úvahy aj pomôcky, ktoré chcete dezinfikovať, aby sa zmestili do nádoby alebo sáčku.

Elektrické sterilizátory

Elektrické sterilizátory sa dajú použiť aj na rýchlu a ľahkú sterilizáciu potrieb na kŕmenie. Existujú rôzne verzie tohto produktu, ktoré sa líšia funkciou, použitou technológiou a samozrejme aj cenou.

Medzi tradičné zariadenia na báze vody patria tie, ktoré sa dodávajú s viacerými nádobami, takže vždy môžete použiť nádobu, ktorá najlepšie vyhovuje pomôckam, ktoré chcete dezinfikovať. U niektorých modelov je možné odkladací priestor, napríklad u mikrovlnných sterilizátorov, vložiť do mikrovlnnej rúry, takže existuje niekoľko možných použití.

Elektrický sterilizátor

Beurer elektrický sterilizátor

Výhodou sterilizátorov detských fliaš s UVC LED technológiou je, že s nimi môžete sterilizovať prakticky akékoľvek zariadenie, nemusíte sa obávať, že by došlo k jeho zničeniu vplyvom horúcej vody alebo pary. Sterilizátory s technológiou UVC LED môžu byť sterilizačné nádoby, ale nabíjateľné sterilizačné vrecko na batériu je tiež skvelým riešením na cesty.

UVC LED sterilizátory

Čomu treba venovať pozornosť pri kúpe elektrického sterilizátora?

 • Zmestia sa do sterilizátora dojčenské fľaše, ktoré používate?
 • Koľko dojčenských fliaš alebo iných pomôcok môžete dezinfikovať naraz?
 • Aké príslušenstvo je súčasťou balenia? (Pinzeta/klieštiky, kôš do umývačky riadu atď.)
 • Ako dlho trvá sterilizácia? Sterilizátor má funkciu automatického vypnutia?

Sterilizačný roztok

Sterilizačný roztok zriedený vodou chemicky sterilizuje hračky a potreby na kŕmenie bábätka. Čas pôsobenia určuje vždy výrobca, nikdy nenechávajte dojčenskú fľašu v tekutine dlhšie, než je určené výrobcom.

Sterilizačný roztok

Mnohé mamičky s obľubou využívajú tieto roztoky, ale nezabudnite, že ide o chemickú látku. Z tohto dôvodu ich veľa pediatrov neodporúča pre predčasne narodené deti a veľmi mladých novorodencov. Opláchnite pomôcky dezinfikované sterilizačným roztokom prevarenou, ale nie horúcou vodou, aby ste odstránili prípadné chemické usadeniny.

Na čo by ste si mali dávať pri sterilizácii detských fliaš ešte pozor?

Odmasťovanie zariadení určených na sterilizáciu

Sterilizácia nenahrádza umývanie dojčenských fliaš, príslušenstva odsávačky mlieka, cumlíkov. Môžete to urobiť ručne, jemnou saponátovou vodou alebo dokonca môžete použiť aj umývačku riadu. Potreby pre bábätká vždy vkladajte do horného koša v umývačke riadu. V oboch prípadoch by ste mali venovať pozornosť používaniu prostriedkov na umývanie riadu vhodných pre bábätká!

Pozorne si prečítajte, ktoré časti fľaše, odsávačky mlieka je možné sterilizovať!

Je dôležité vedieť, že určité časti by sa nemali sterilizovať, pretože by sa mohli poškodiť. Popis nájdete v návode na použitie príslušných prístrojov, ale môže byť užitočný aj popis sterilizátora, v ktorých je označené, ktoré pomôcky sa odporúčajú dezinfikovať.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com