Blog o bábätkách

Starostlivosť o zarastené nechty

Zarastené nechty sú väčšinou spôsobené nesprávnym zastrihávaním nechtov. Liečba zarasteného nechtu je zdĺhavý proces a často si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

Problém zarastania nechtov sa zvyčajne týka dospelých, ale bohužiaľ sa vyskytuje aj v detstve. Dôvodom vzniku zarastených nechtov môže byť niekoľko, ale najbežnejším z nich je nesprávne strihanie nechtov.

Keďže ako rodič budete často strihať nechty svojho bábätka, je obzvlášť dôležité, aby ste sa naučili, ako nechty správne strihať, aby ste zabránili zarastaniu nechtov.

Vznik zarastených nechtov

Zarastené nechty sa zvyčajne objavujú na prstoch nôh, najmä na palcoch. Problém so zarastenými nechtami sa zvyčajne na placi vyskytuje v časti smerujúcej k ostatným nechtom.

zarastené nechty

Prečo práve palec? V porovnaní s ostatnými prstami na nohách má palec veľa mäkkého tkaniva, ktoré za normálnych okolností drží na mieste necht. Ak necht nie je správne zastrihnutý, môže toto mäkké tkanivo vyčnievať z miesta. To je problém, pretože keď začne necht po strihaní znova rásť, koža mu bude stáť v ceste. A keďže sa necht nedokáže dostať von, zväčšovaním sa nechtu dôjde k zarastaniu do kože.

Následne začne váš organizmus pôsobiť proti nechtu, ktorý vníma ako kvázi cudzie teleso. Postihnutá časť spočiatku iba opuchne, začervená sa a potom sa miesto zarasteného nechtu stáva čoraz bolestivejším. Začína sa vylučovať hnisavý výtok, dochádza k zápalu a v mnohých prípadoch sa objaví výhonok tkaniva. V celom zapálenom palci môžete pocítiť bolestivé pulzovanie.

Nevinné strihanie nechtov môže tiež viesť k veľmi nepríjemnému zarastaniu nechtov, takže si strihajte nechty vždy opatrne!

Správny spôsob strihania nechtov

Problém so zarastaním nechtov nastáva najčastejšie preto, že si nestriháme nechty správne. Kritickým bodom je strihanie rohov nechtu. Ak si nechty ostriháte veľmi zakrivene, zaoblene, dáte priestor vyššie spomínanému mäkkému tkanivu, pretože necht, ktorý tomu doteraz bránil, zmizne. Správna technika strihania nechtov je priame zastrihávanie. To znamená, že rohy nechtu by sa nemali strihať zaoblene, ale mali by ste sa snažiť čo najviac rezať rovno.

strihanie nechtov

Starostlivosť o zarastené nechty

Liečba zarastených nechtov sa dá vykonávať aj doma, ale bohužiaľ v mnohých prípadoch to nevedie k žiadnym výsledkom. Liečba zarastených nechtov je často možná iba chirurgickým zákrokom.

Či už ide o lekársky zákrok alebo domácu liečbu, dezinfekcia zapáleného prsta na nohe je v oboch prípadoch nevyhnutná.

Zarastené nechty ošetrujte podomácky

Existujú domáce postupy na ošetrenie zarastených nechtov, no ešte predtým, ako sa do tejto témy pustíme je dôležité si ujasniť, že ide o problém, ktorého vyliečenie trvá skutočne dlho. Ak ani napriek domácim praktikám stále nevidíte žiadne zlepšenie, nečakajte ďalej a vyhľadajte lekára!

Najskôr si však objasnime mylnú predstavu. Liečba zapáleného prsta na nohe podomácky sa zvyčajne začína ďalším strihaním nechtu. Aj keď sa spočiatku javí vyrezanie zarasteného nechtu ako dobré riešenie, pretože bolesť na chvíľu zmizne, pretože časť, ktorá zarastanie spôsobila, bola odstránená, ale bolesť sa vytratí len na krátku dobu.

Základ problému stále existuje a je pravdepodobné, že ste situáciu ešte zhoršili. Problém pramení z toho, že necht, ktorý by tam mal byť, tam už nie je, už ste ho ostrihali. Čím viac potrebných nechtových častí odstránite, tým bude situácia horšia. Ako teda postupovať, ak si chcete svoje zarastené nechty ošetrovať podomácky?

Liečba zarasteného, zapáleného nechta podomácky je zdĺhavý a vôbec nie je bezbolestný postup. Pretože každý deň by malo byť mäkké tkanivo na niekoľko minút zatlačené späť na pôvodné miesto pod postupne rastúcim nechtom. Tento postup by sa mal opakovať až kým necht nenarastie späť do pôvodnej polohy.

Potom necht znovu udrží tkanivo pod sebou a nebude môcť preniknúť.
Zatláčanie kože na zapálenom prste na nohe nie je v žiadnom prípade príjemný pocit, namáčanie prstov na nohách môže situáciu trochu zlepšiť. Keď dôjde k zápalu, harmančekový kúpeľ pomáha upokojiť zapálené časti a po namáčaní prstov na nohách zmäknú aj nechty a pokožka.

Ak po 1-2 týždňoch nevidíte žiadne zlepšenie, potom je čas navštíviť lekára!

Chirurgické ošetrenie zarastených nechtov

Liečba zarasteného nechtu bez operácie nemusí vždy fungovať. Hojenie zarasteného nechtu sa často dosahuje iba chirurgickým zákrokom, ktorým sa zarastený necht vyreže. Existuje niekoľko chirurgických zákrokov, ktoré možno použiť na liečbu zarastených nechtov. Vždy je na lekárovi, aby si vybral možnosť, ktorá je pre pacienta najlepšia.

strihanie nechtov

Odstránenie celého nechtu je postup, ktorý je dosť drastický a nie je skutočným riešením. Oveľa účinnejším spôsobom liečby zarasteného nechtu na nohách je zúženie nechtu.

Zúženie nechta

Necht vyrastá z nechtového lôžka. Zúženie nechtu skutočne zúži nechtové lôžko, to znamená zúži časť, kde môže necht rásť. Následne necht rastie na užšej časti, čím sa zužuje a poskytuje tak viac priestoru pokožke aj nechtu.

Spolu s odstránením okraja nechtu, zúžením zóny rastu nechtového lôžka sa samozrejme odstráni aj výhonkové tkanivo.

Možné príčiny zarastania nechtov

Vznik zarasteného nechtu môže byť spôsobený nielen nesprávnym zastrihávaním nechtov, ale aj inými príčinami.

Hoci niektorí tvrdia, že zarastené nechty sú vrodené choroby, v skutočnosti je to mylná predstava. Je však pravdou, že niektorí sú náchylnejší k zarastaniu nechtov na nohách.

Okrem tejto a už známej nesprávnej techniky strihania nechtov však môžu v pozadí zarastania nechtov stáť aj ďalšie dôvody. Napríklad príliš tesné topánky alebo hygienické nedostatky môžu spôsobiť zarastanie nechtov na nohách.

Prevencia zarastania nechtov

Jedným z najdôležitejších pilierov prevencie zarastania nechtov a s tým spojeného zápalu je strihanie nechtov s náležitou starostlivosťou. Ako už bolo spomenuté v časti pri správnej technike strihania nechtov, mali by ste sa usilovať o rovné zastrihnutie nechtov. Strihanie nechtov na nohách do zaoblenej podoby na ako rukách dáva priestor zarastaniu nechtov.

Okrem toho je dôležité dodržiavať základné hygienické pravidlá. Dôležité je nosiť vetranú a pohodlnú obuv a po príchode domov zabezpečiť vyvetranie obuvi, v ktorej ste celý deň boli. Už môžete zohnať dezinfekčné prostriedky na topánky, takže niekedy sa ich oplatí použiť.

Zarastanie nechtov na nohách u detí

Zarastanie nechtov u detí sa nijako zvlášť nelíši od problému zarastenia nechtov u dospelých. Aj u malých detí je hlavným rizikovým faktorom nesprávne zastrihávanie nechtov. Jediný rozdiel je len v tom, že zatiaľ čo si v dospelosti striháme nechty sami, dieťaťu striháte nechty vy - rodičia.

Pri neposedoch je vhodné používať nožnice na nechty určené špeciálne pre deti.

nožničky na nechty

Bébé Confort klieštiky

Tie majú zaoblený koniec, ktorý ich chráni pred náhodnými poraneniami pri pichnutí. Oplatí sa však namiesto nožničiek na nechty používať klieštiky na nechty. Takto je vystrihnutie rohov nechta ťažšie, takže zaručene neurobíte nič zle.

Nezabúdajte, že rovnaké pravidlá platia aj pre deti, snažte sa strihať rovno, nestrihajte nechty zaoblene!

Súvisiace produkty: