Blog o bábätkách

Starostlivosť o pupočný pahýľ

Prestrihnutie pupočnej šnúry a proces hojenia. Ako sa starať o pupočný pahýľ? Na čo si dávať pozor pri prebaľovaní a kúpaní? Kedy navštíviť lekára?

Pupočný pahýľ, ktorý zostane po prerezaní pupočnej šnúry, vyschne a o pár dní odpadne. Pokiaľ k tomu nedôjde, tak ako u každej inej rany, aj tu existuje riziko vzniku infekcie. V článku sa budeme venovať úlohe pupočnej šnúry a procese odrezania, ale dočítate sa aj o informáciách týkajúcich sa tradičných a novších odporúčaní v oblasti starostlivosti o pupočnú šnúru, ako aj o tom, na čo si treba dať pri kúpaní a prebaľovaní bábätka dávať pozor.

Akú má úlohu pupočná šnúra?

Počas vývoja plodu má pupočná šnúra spájajúca plod a placentu mimoriadne dôležitú úlohu. Tento takzvaný vedľajší produkt plodu je zodpovedný za dodávanie kyslíka a živín bábätku. Pri narodení sú v sivo sfarbenom kanáli dlhom 35 až 80 cm dve tepny a žila, ktoré sú obklopené ochrannou želatínovou vrstvou. Tepny sú zodpovedné za transport krvi bohatej na kyslík a naplnenej živinami a žily odvádzajú opotrebovanú krv chudobnú o kyslík.

Zaujímavosťou pupočnej šnúry je, že krvné cievy v nej sú vďaka svojmu špirálovitému chodu dlhšie ako samotná pupočná šnúra, takže sa pri ťahaní príliš nenapnú. Pupočná šnúra odolá aj veľkému tlaku a prúdiaca krv roztiahne cievy, takže sa nemôžu roztrhnúť alebo upchať ani pri skrútení.

pupočná šnúra


Prestrihnutie pupočnej šnúry po narodení

Novopečené mamičky sa väčšinou tešia, kedy novorodeniatko začne dýchať. Je však dôležité poznamenať, že bezprostredne po narodení sú kyslík a živiny stále dodávané cez pupočnú šnúru ešte niekoľko minút. Preto sa pri nekomplikovanom pôrode pupočná šnúra neprestrihuje okamžite, ale počkajú, kým sa prietok krvi nezastaví sám.

Táto praktika je na jednej strane šetrnejšia, pretože nenúti bábätko okamžite dýchať, na druhej strane tiež poskytuje dôležitý prísun výživných látok a minerálov pre novorodenca.

Keď je prietok krvi viditeľne zastavený, pupočná šnúra sa uzavrie vopred vydezinfikovanými kliešťami a potom sa okamžite prestrihne. V závislosti od pôrodnice môže túto operáciu vykonať dokonca otec, ak je pri pôrode prítomný.

Prestrihnutie pupočnej šnúry

Starostlivosť o pupočný pahýľ

Po prestrihnutí pupočnej šnúry zostáva tzv. pupočný páhyľ. Pupočný pahýľ zvyčajne uschne a odpadne vo veku 7 až 14 dní po narodení dieťaťa. Nie je to vôbec bolestivý proces, pretože v pupočnom pahýli nie sú žiadne nervy.

Pretože je pupočný páhyľ aj ranou, hrozí riziko zápalu a nadmernej infekcie. Preto je potrebná opatrnosť, najmä pri kúpaní a prebaľovaní bábätka. Existuje niekoľko odporúčaní na ošetrenie pupočného pahýľa. Najlepšie je o nich konzultovať s pediatrom.

pupočný pahýľ

Na čo si dávať pozor pri kúpaní?

Jednou z najdôležitejších podmienok pre hojenie pupočného pahýľa je, že oblasť musí byť vždy suchá. Preto radšej pri kúpaní púšťajte do detskej vaničky menej vody: 5-10 centimetrov vody je dostatok. Snažte sa zabrániť kontaktu pupočného pahýľa s vodou! Ak by tomu predsa došlo, jemnými pohybmi utrite vlhkosť.

Tip: Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o kúpaní, prečítajte si nasledujúci článok: Kúpanie novorodencov

Na čo by ste si mali dávať pozor pri prebaľovaní?

Pri prebaľovaní je najdôležitejšie to, aby sa do oblasti pupočného pahýľa nedostala stolica ani moč a aby ju okraj plienky nezachytával alebo nedráždil. Môžete sa tomu vyhnúť nasledovným spôsobom:

 • Ak používate prateľné, látkové plienky, nasaďte ju bábätku tak, aby nezakrývala pupočný páhyľ. Ak je to potrebné, radšej túto časť vyhrnte.
 • Ak používate jednorazovú plienku, určite kúpte ľahkú plienku priateľskú k pupku, ktorá od začiatku chráni oblasť pupka.
 • Ak zistíte, že plienka predsa poranila pupočný páhyľ, použite pupočnú náplasť alebo sadu na ochranu pupka. Ide o mimoriadne užitočný nástroj, aj keď je dochádza v oblasti k nadmernému vylučovaniu výtoku alebo je zapálená.

Na záver ešte praktická rada pre mamičky malých chlapčekov: pri prebaľovaní sklopte údik, aby si bábätko ani náhodou neocikalo pupok.

Ako často by ste mali kontrolovať pupočný pahýľ a kedy vyhľadať pomoc lekára?

Najlepšie je kontrolovať pupočný páhyľ pri každom prebaľovaní. Minimálne krvácanie alebo veľmi mierny výtok nemusí byť nutne problémom, môžu sa však vyskytnúť príznaky infekcie. Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich problémov, navštívte zdravotnú sestru alebo pediatra:

 • väčšie množstvo výtoku,
 • silnejšie krvácanie,
 • nepríjemný zápach,
 • začervenanie, opuch,
 • horúčka.

Kedy môžeme pupočný páhyľ považovať za uzdravený?

Pupočný pahýľ začne v dňoch po narodení schnúť a zmenšovať sa, potom do dvoch týždňov uschne a odpadne. To si rodičia väčšinou všimnú pri prebaľovaní alebo kúpaní. Ak však pupočný pahýľ neodpadol ani po 3 týždňoch, určite o tom informujte lekára, pretože to môže naznačovať imunitné ochorenie!

Po odpadnutí môže na pupku dieťaťa zostať ešte drobná rana, je to úplne normálne. Rana by mala byť udržiavaná v suchu až do zahojenia a byť pravidelne kontrolovaná.

Ošetrovanie pupočného pahýľa

Na ošetrenie pupočného pahýľa existujú rôzne odporúčania. U nás sa v praxi uplatňujú tradičné aj nové odporúčania.

ošetrenie pupka

Tradičný spôsob starostlivosti o pupočný pahýľ

Tradičným odporúčaním je ošetrenie pupočnej šnúry 70% alkoholom. Okrem alkoholu budete tiež potrebovať sterilnú vatu alebo gázu a vatovú tyčinku.

Priebeh ošetrenia je nasledovný:

 • Vatové a gázové tampóny alebo vatové tyčinky namočte do alkoholu.
 • Okolie pupočného páhyľa pohybom utrite, najmä spodnú časť pupočného páhyľa!

Tento úkon by sa mal vykonávať počas prebaľovania, kým pupočný pahýľ neodpadne a rana sa úplne nezahojí.

Ošetrovanie pupočného páhyľu podľa novších odporúčaní

Postup navrhovaný odborníkmi západnej Európy a WHO sa líši od tradičného postupu. Podľa týchto odporúčaní nie je potrebné ošetrovať pupočný pahýľ vo vyspelých krajinách alkoholom alebo jódom. Ba dokonca sa nájdu aj takí, ktorí to považujú za vyslovene škodlivé. Kritici tejto metódy tvrdia, že alkohol absorbovaný z pokožky, nie je dobrý pre nervový systém, jód ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy.

Namiesto toho, ak sa novorodenec narodí zdravý a má normálnu hmotnosť, stačí udržiavať postihnutú oblasť čistú a suchú, až kým pupočný pahýľ nevyschne a neodpadne.

Ako sa starať o pupočný pahýľ podľa nových odporúčaní?

 • Ak nájdete v oblasti mŕtve tkanivo v dôsledku vyschnutia pupočného pahýľa, umyte ho sterilnou vodou alebo vatou namočenou vo fyziologickom roztoku.
 • Ak je oblasť vystavená moču alebo stolici, vyčistite ju ešte predtým a vydezinfikujte dezinfekčným sprejom, ktorý je možné použiť aj u novorodencov. V odporúčaniach sa odporúča 2% roztok chlórhexidín-glukonátu, ktorý je však u nás len zriedka dostupný, namiesto toho sa u nás bežne používajú iné dezinfekčné prostriedky.
 • V prípade zápalu alebo zvýšeného rizika infekcie sa tiež odporúča dezinfekcia a tú je potrebné vykonať 3-4 dni po prekonaní zápalu.

Opýtajte sa ošetrujúceho pediatra alebo zdravotnej sestry na dezinfekčné prostriedky, ktoré sa môžu používať aj u novorodencov.

O vhodnom spôsobe starostlivosti o pupočnú šnúru sa oplatí diskutovať v nemocnici, s pediatrom alebo zdravotnou sestrou. V takom prípade môžete položiť ďalšie otázky týkajúce sa starostlivosti o dieťa.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com