Blog o bábätkách

Sťahovací pás k popôrodnej regenerácií

Tehotenstvo a pôrod mimoriadne zaťažujú telo ženy. Sťahovacie pásy a sťahovacie nohavičky prispievajú k regenerácii brušnej steny po pôrode.

Keď hovoríme o sťahovacom páse alebo sťahovacích nohavičkách, tak väčšina ľudí najskôr myslí na tvarovanie postavy alebo chudnutie. Vlastne sa tak veľmi ani nemýlia, pretože niektoré sťahovacie pásy a nohavičky majú absolútne estetický účel. Ale ak sa nachádzate pred pôrodom, je dobré vedieť, že to nie je ich jediný a hlavný cieľ. Skutočný účel je potrebné hľadať v oblasti zdravia.

Čo sa deje s brušnými svalmi počas tehotenstva?

Poďme pekne po poriadku. K tomu, aby ste pochopili, prečo môže byť potrebný sťahovací pás musíte najskôr lepšie poznať, čo sa deje s vaším telom a konkrétne s brušnými svalmi počas tehotenstva. Pôrod predstavuje obrovskú záťaž pre ženské telo. Samotné tehotenstvo je vážnym fyzickým testom pre vaše telo. Dieťa budete nosiť pod srdcom po dobu 9 mesiacov, a to ovplyvní vaše svaly, kožu, celé vaše telo.

Oddelenie brušných svalov alebo diastasis recti

Po pôrode čelia mnohé mamičky tomu, že ich brušná stena sa vydúva smerom dopredu a ani na napnutie brušného svalstva nereaguje zvyčajným spôsobom. Čo to spôsobuje? Oddelenie brušných svalov.

Rovný brušný sval prechádza uprostred brušnej steny, od rebier po sedaco-lonovú sponu. Ide o pár svalov spojených spojivovým tkanivom zvaným Linea Alba (pozri obrázok nižšie).

diastasis rectus

Počas tehotenstva sa v súlade s rastom brušnej steny, posunie brušný sval na dve strany a Linea Alba sa pretiahne, stenší, v najhoršom prípade nevydrží zaťaženie a oddelí sa.

Po pôrode môžete presne vyhodnotiť rozsah oddelenia. Tu je postup, ako vykonať samovyšetrenie, aby ste zistili, či sa vaše brušné svaly oddelili:

  1. Lahnite si na chrbát a uvoľnite si brucho.
  2. Jednu ruku si položte na krk a druhú voľnú ruku si položte od pupka nahor, aby dlaň smerovala k vám.
  3. Urobte brušák a medzitým voľnú ruku tlačte smerom k brušnej dutiny.
  4. Od časti nad pupkom po sedaco-lonovú sponu zopakujte predchádzajúci krok na niekoľkých miestach.
  5. Ak nemôžete zatlačiť prsty, potom nie je problém, vaše brušné svaly sa neoddelili. Ale ak sa jeden alebo dokonca niekoľko z vašich prstov „dostane voľnú cestu“, môžeme bohužiaľ hovoriť o oddelení brušného svalstva.
  6. V tomto prípade je možné rozsah oddelenia určiť na základe toho, koľko prstov môžete zatlačiť dovnútra. Ak sa vám zmestia tri prsty, ide o vážnejšie oddelenie.

Prečo je oddelenie brušných svalov vážny problém?

Vystupujúca brušná stena vás môže prekážať z estetického hľadiska, ale to nie je hlavný problém. Brušný sval má vážnu podpornú funkciu a po oddelení brušného svalu už nedokáže túto podpornú funkciu vykonávať. V tomto prípade môžu orgány za brušnými svalmi vyčnievať.

Keďže brušný sval nemôže maximálne vykonávať svoju podpornú funkciu, spôsobuje oveľa väčšie zaťaženie chrbtice, svalov vedľa chrbtice a panvových svalov v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom. To je dôvod, prečo môže oddelenie brušného svalstva viesť k bolestiam v krížoch a močovým problémom, inkontinencii.

Aké je riešenie? Váš lekár vám môže odporučiť používanie sťahovača brucha. Okrem toho môžu v danej situácii pomôcť aj rôzne pohyby tela.

Aké sú výhody sťahovacieho pásu po pôrode alebo sťahovacích nohavičiek?

Po pôrode sa začína „reorganizácia“ vnútorných orgánov. Keď sa brušná stena regeneruje, začína sa sťahovať. Rôzne brušné sťahovače a sťahovacie pásy pomáhajú držať brušnú stenu a upevňujú ju tak, aby vnútorné orgány za brušnou stenou nemohli vyčnievať. V podstate podporuje regeneráciu brušnej steny.

Na druhej strane môže mať dlhodobé používanie opačný efekt, pretože brušné svaly môžu „spohodlnieť“. Aby ste tomu zabránili, nepoužívajte sťahovač brucha dlhšie ako niekoľko týždňov!

Sťahovací pás alebo sťahovacie nohavičky? Ktorú verziu si vybrať?

Stačovací pás na brucho, známy tiež ako popôrodný pás je prakticky široký pogumovaný pás, ktorý si môžete sami prispôsobiť svojej postave pomocou veľkého suchého zipsu. Nikdy ho nesťahujte príliš silno, pretože veľký tlak neprospieva vášmu telu, ale ani príliš voľne, pretože potom nebude vykonávať svoju funkciu.

sťahovacie nohavičky

Najlepšie si je nechať zvykať svoje telo na nosenie sťahovacieho pása postupne. Je dobré mať pocit, že vás drží, ale je veľmi dôležité, aby ste sa cítili pohodlne a netlačil vás. Pri sťahovaní brušnej steny, by ste mali sťahovače brucha postupne doťahovať a prispôsobiť svojej postave.

Výhodou sťahovacieho pása je, že sa dá ľahko obliecť a vyzliecť, ale väčšinou je problém s tým, že sa často posunie a musíte si ho upravovať.

Sťahovacie nohavičky, ako napovedá samotný názov, sú v skutočnosti spodnou bielizňou. Jedná sa o nohavičky s vysokým pásom, kde vykonáva sťahovaciu funkciu táto zvýšená časť pasu. Výhodou sťahovacích nohavičiek oproti sťahovacím pásom je to, že sa neposúvajú, nemusíte si ich upravovať.

Jedinou nevýhodou je výber správnej veľkosti. Ak sa zamyslíte, nejde o triviálnu vec, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať pri rozhodovaní - aká veľkosť sťahovacích nohavičiek bude pre vás vhodná po pôrode - ešte dostatočne guľaté bruško. A nie sme veštkyne. Ale kto má vedieť aká bude správna veľkosť po narodení?

Existujú dva spôsoby, ako si vybrať veľkosť svojich sťahovacích nohavičiek:

  • Pripočítajte asi +10 centimetrov v porovnaní s obvodom brucha pred tehotenstvom.
  • Počítajte s obvodom brucha v 6.-7. mesiaci tehotenstva. 

V prípade druhej možnosti môžete dostať presnejší odhad, ale výber ponecháme na vás.

Samozrejme, aj sťahovacie nohavičky majú možnosť nastavenia. V prípade sťahovacích nohavičiek si ich môžete veľmi presne prispôsobiť svojmu tvaru, nie pomocou suchého zipsu, ale so sponami.

Je teda úplne na vás, či si vyberiete sťahovací pás alebo sťahovacie nohavičky. Čo je pre vás pohodlnejšie, čo si dokážete na sebe lepšie predstaviť. Ale nezabudnite dbať na kvalitu. Kvalitu môžete odvodiť z materiálu brušného sťahovača. Kvalitný materiál poskytuje dostatočnú priedušnosť pokožky a nedráždi ju. Oplatí sa zvoliť sťahovací pás s výstuhou, ktorá ďalej podpore podpornú funkciu.

Častou otázkou je, či sa dá nosiť aj v prípade cisárskeho rezu. Odpoveď je áno. Lekár vám môže odporučiť nosenie, aj po pôrode cisárskym rezom. Uvoľňuje oblasť okolo rany, čím podporuje hojenie rán. Zároveň zmierňuje bolesť spôsobenú ranou.

Poraďte sa so svojím lekárom!

Pred použitím akýchkoľvek brušných bandáží sa poraďte so svojím lekárom, pretože sa vyskytujú prípady, keď sa vôbec neodporúča nosiť sťahovač brucha. Brušné pásy držia pevne brušnú stenu. Tento tlak môže niekedy spôsobiť zažívacie ťažkosti a bolesti žalúdka. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy zásobovania krvi, čo vedie k vzniku kŕčových žíl a trombózy. Napríklad v prípade preeklampsie alebo iných tehotenských komplikácií sa nosenie obzvlášť neodporúča.

Ale podrobnejšie informácie vám poskytne váš lekár. Po konzultácií s lekárom môžete zistiť, či máte okolnosti, kvôli ktorým sa sťahovacie nástroje neodporúčajú nosiť.

Súvisiace produkty: 

Foto: shutterstock.com