Blog o bábätkách

Sprievodné znaky a príznaky tehotenstva

Ako sprievodné znaky tehotenstva sa môžu uvádzať rôzne príznaky. Ak si všimnete viac ako jeden z týchto príznakov tehotenstva, oplatí sa urobiť tehotenský test

Od okamihu počatia sa v tele každej ženy začína veľmi vážna zmena. Ženské telo reaguje na túto zmenu rôznymi spôsobmi, vyvoláva rôzne príznaky tehotenstva a postupne sa začnú objavovať aj sprievodné znaky tehotenstva.

Prvé príznaky tehotenstva

Od počatia sa u žien môže objaviť čoraz viac podozrivých príznakov. Ako prvé príznaky tehotenstva sa môžu vyskytnúť rôzne fyzické príznaky. Ak sa opýtame žien, aké sú najskoršie príznaky tehotenstva, najčastejšou odpoveďou bude vynechanie menštruácie. Práve vtedy začne mať väčšina žien podozrenie. Okrem vynechania menštruačné cyklu existuje aj rad ďalších príznakov tehotenstva.

tehotenstvo

Príznaky tehotenstva sú veľmi individuálne

V prvom rade si objasnime, že prvé príznaky tehotenstva sa nevyskytujú u každého. Nájdu sa ženy, ktoré sa nestretnú so žiadnym sprievodným znakom, kým iné môžu čeliť mnohým príznakom tehotenstva. Je veľmi individuálne, s akou intenzitou sa dané príznaky vyskytnú a ako dlho pretrvajú.

Skoré príznaky tehotenstva

Existuje mnoho rôznych príznakov tehotenstva. Preto si zo začiatku ani nemusíte uvedomiť, že daný príznak je sprievodným znakom toho, že čakáte bábätko. Ako žena by ste si mali byť vedomá veľmi skorých príznakov tehotenstva.

Tehotenské testy totiž dokážu identifikovať tehotenstvo iba vtedy, ak hladina hormónu HCG v tele dosiahne minimálnu hodnotu potrebnú na meranie. To však nejaký čas trvá. Ak však spozorujte na sebe niektorý z nasledujúcich príznakov tehotenstva alebo viacero môžete mať prvé podozrenia.

Citlivé prsia

Po počatí bábätka začnú vo vašom tele prebiehať hormonálne zmeny. 1-2 týždne po oplodnení začne vaše telo produkovať veľké množstvo estrogénu a progesterónu. V dôsledku toho sa začnú vaše prsia meniť a stávajú sa citlivými. Môžete si všimnúť, že sa mní aj veľkosť vašich pŕs, zrazu sú väčšie, plnšie. Tiež je úplne normálne, ak cítite napätie v prsníkoch.

Citlivosť na chuť a vôňu

Nie je nové pod slnkom, že nastávajúce matky začínajú mať počas tehotenstva rôzne chute. Nie je prekvapujúce ani to, že nastávajúca matka sa prebudí uprostred noci a bude chcieť jesť uhorky. Tieto túžby sa pravdepodobnejšie objavia v neskoršom štádiu tehotenstva. Nie je vylúčené, že sa medzi sprievodnými príznakmi tehotenstva objaví citlivosť na určité príchute alebo dokonca vône.

Únava, vyčerpanie

Tehotenstvo predstavuje pre organizmus veľmi veľkú záťaž. Keď dôjde k počatiu, telo sa prepne do turbo režimu a začne sa pripravovať na nasledujúcich 9 mesiacov. Toto zvýšené „tempo“ však organizmus ešte viac zaťažuje. Preto sa môžu nastávajúce mamičky cítiť unavenejšie ako obvykle a necítia vitalitu, na ktorú sú zvyknuté. Aj napriek dostatočného spánku, stále cítia počas dňa únavu.

Bolesť hlavy

Hormonálna zmena vo vašom tele je pre váš organizmus veľmi vážnou záťažou. Niet divu, že váš organizmus na to môže dokonca reagovať bolesťami hlavy.

Kŕče

Kŕče po počatí sa dajú ľahko zmýliť so symptómami PMS, tj. s príznakmy premenštruačného syndrómu. Preto je dobré vedieť, že hormonálne zmeny po počatí môžu tiež spôsobiť kŕče a bolesti brucha. Rovnako aj rast maternice môže tiež spôsobovať kŕče.

kŕče

Časté nutkanie na močenie

Rastúcim bruškom, počas 9 mesiacov tehotenstva musíte čoraz častejšie močiť. V pozadí stojí veľmi jednoduchý dôvod: v mechúri je stále menej miesta na ukladanie moču.

Maternica začína rásť už od počatia, kedy sa začne zmenšovať priestor, ktorý má močový mechúr k dispozícii. Aj keď táto strata priestoru v danom období ešte nie je významná, spôsobuje u niektorých žien častejšie nutkanie na močenie.

Okrem toho je tehotenstvo spojené so zvýšením množstva krvi v tele. Pretože krv je počas detoxikácie filtrovaná obličkami, dochádza ku produkcii väčšieho množstva moču, takže močový mechúr sa musí vyprázdňovať častejšie.

Zmena nálady

Nielen telo, ale aj duša žena prechádza významnou zmenou. Je to hra s hormónmi, ktorá vás môže urobiť oveľa citlivejšou v prvých týždňoch tehotenstva. Musíte venovať zvýšenú pozornosť sebe, pretože môžete byť dokonca náchylnejšia k depresii alebo úzkosti. Nemusí byť prekvapivé ani to, ak začnete bezdôvodne plakať. Spôsobujú to tehotenské hormóny.

Vaginálny výtok

Zmeny množstva vaginálneho výtoku sú tiež príznakmi niekoľko týždňového tehotenstva. Vaginálny výtok môže byť intenzívnejší ako obvykle. Textúra výtok ju riedkejšia a farba je mliečno-biela.

Ak je výtok neobvykle sfarbený a má veľmi nepríjemný zápach alebo pociťujete nepríjemný pocit svrbenia, určite navštívte svojho gynekológa! Môže to byť spôsobené vaginálnou infekciou, ktorú je potrebné liečiť.

Nevoľnosť

V TOP3-ke typických príznakov tehotenstva si našla miesto aj nevoľnosť. Aj v amerických filmoch zvyčajne zístíme tehotenstvo hlavnej hrdinky z ranných nevoľností. Nie je to náhoda, pretože nevoľnosť je pomerne častým príznakom. Vyskytuje sa u väčšiny tehotných žien.

Obdobie nevoľnosti sa zvyčajne objavuje v 6-8. týždňoch tehotenstva, ale u niektorých žien sa môže objaviť už niekoľko dní po počatí. Väčšinou sa nevoľnosť vyskytuje ráno, ale u niektorých žien sprevádza celý deň alebo sa objavuje práve na konci dňa.

nevoľnosť

Nevoľnosť môže byť spôsobená hormónom HCG, ako aj neustálymi zmenami v tráviacom systéme. Vyššia hladina hormónu progesterónu spomaľujú trávenie a dochádza k pomalšiemu vyprázdňovanie žalúdka. To vytvára pocit plnosti, čo vedie k nevoľnosti.

Neexistuje žiadny recept na nevoľnosť, aspoň nie taký, ktorý funguje u každej ženy. Ale je tu niečo, čo rozhodne stojí za vyskúšanie. Najdôležitejšie je mať vždy niečo v žalúdku! Ráno po prebudení sa oplatí zjesť niečo malé a nezabudni mať aj počas dňa pri sebe nejaké jedlo! Pokúste sa pravidelne konzumovať menšie množstvá jedla, aby ste znížili nevoľnosť.

Bohužiaľ, ranná nevoľnosť sa niekedy môže zhoršiť a mamička môže vracať počas dňa niekoľkokrát. V takom prípade hovoríme o nebezpečnom zvracaní v tehotenstve, ktoré môže byť mimoriadne nebezpečné aj na bábätko. Nastávajúca mamička a bábätko sa nedostávajú k dostatočnej výžive. V takýchto prípadoch je zrejmé, že je potrebný lekársky zásah. Zvyčajne sa v nemocnici aplikujú infúzie, ktoré zabezpečujú dostatočný prísun potrebných živín a tekutín pre matku.

Vyššia telesná teplota

Súčasne s uvoľnením vajíčka sa telesná teplota mierne zvyšuje. Môžete mať pocit, že máte horúčku. Mierne zvýšená telesná teplota môže pretrvávať po celý čas tehotenstva.

Stmavnutie bradavky

Okrem citlivosti pŕs môžete mať aj iné príznaky tehotenstva. Môžete si všimnúť aj zmenu bradavky. Na jednej strane sa môže zväčšiť a na druhej strane jej farba môže byť tmavšia. Ak máte bledšiu kožu, táto zmena môže byť veľmi viditeľná.

Škvrnité krvácanie

Implantácia vajíčka môže dokonca viesť k škvrnitému krvácaniu. Veľmi ľahko sa dá zameniť so začiatkom menštruačného cyklu, i keď v tomto prípade ide o príznak tehotenstva, nie menštruácie. Približne u každej tretej nastávajúcej matky sa môže na začiatku tehotenstva vyskytnúť škvrnité krvácanie.

Nadúvanie, zápcha

Nadúvanie je jedným z veľmi skorých príznakov tehotenstva. Nadúvanie sa môže objaviť už niekoľko dní po počatí. Ako skorý príznak tehotenstva sa dá ľahko zameniť s tráviacimi problémami.

Príčinou nadúvania v tehotenstve je to, že trávenie sa v dôsledku zvýšenej produkcie progesterónu po počatí trochu spomalí. Hladké svaly sa uvoľnia, znižuje sa aj peristaltický pohyb čriev. V dôsledku pomalšej funkcie sa aj žalúdok vyprázdňuje pomalšie, môže dôjsť k nadúvaniu alebo zápche. Ak zápcha pretrváva dlhšiu dobu, môže vám pomôcť pravidelné cvičenie, konzumácia vláknitých potravín a príjem veľkého množstva tekutín.

Takéto príznaky sa môžu samozrejme vyskytnúť aj inokedy, preto ich je oveľa ťažšie pripisovať tehotenstvu. Podozrivým príznakom je najmä vtedy, ak nie ste náchylná na nadúvanie alebo zápchu.

Závraty

Zvýšená produkcia hormónu progesterónu môže tiež spôsobiť závraty. Krvné cievy sa rozširujú a krvný tlak klesá. Ak pociťujete závraty, okamžite si sadnite, aby ste predišli pádu a zraneniu. Lepšie je, ak si máte možnosť ľahnúť a a zdvíhať nohy. Poloha ležmo a zdvihnuté nohy pomáhajú dostať viac krvi do mozgu.

závraty

Vynechanie menštruačného cyklu

U niektorých žien sa vôbec nemusia vyskytnúť zmienené príznaky alebo si jednoducho nemyslia, že by tieto príznaky mohli naznačovať práve tehotenstvo. Existuje však znak tehotenstva, ktorý je takpovediac stopercentný. Vynechanie menštruácie je skutočným varovným signálom tehotenstva. Aj keď si iný príznak nevšimnete, vynechanie menštruácie môže byť určite podozrivé.

Kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva?

Je veľmi ťažké odpovedať na otázku, kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva. Ide o veľmi individuálnu záležitosť. Počnúc tým, že vôbec nie ste isté, že budete mať akýkoľvek príznaky tehotenstva. Tiež nie je isté, aké prvé príznaky tehotenstva budete mať. Nie je zaručené, že príznaky, ktoré sa objavia u jednej tehotnej ženy sa objavia aj u druhej.

Okrem toho sa môžu objaviť príznaky tehotenstva v rôznom čase, v pozadí totižto môžu stáť rôzne zmeny organizmu. Medzi skorými príznakmi tehotenstva sa nachádza nadúvanie, čo sa môže vyskytnúť okamžite po počatí. Hoci sa dá len veľmi ťažko spojiť s tehotenstvom.

V priebehu 1-2 týždňov po počatí si však môžete všimnúť viac a viac podozrivých príznakov. Medzi sprievodnými znakmi tehotenstva si môžete všimnúť citlivosť pŕs, bolesti brucha a únavu.

Okrem vynechanej menštruácie je jedným z najznámejších príznakov tehotenstva nevoľnosť.
Ranná nevoľnosť sa objaví o niečo neskôr, u väčšiny mamičiek sa objaví 6 až 8 týždňov po počatí.

Čo robiť, ak si všimnete prvé príznaky tehotenstva

Okrem rozpoznávania prvých príznakov tehotenstva je problémom aj to, že tieto príznaky môžu naznačovať nielen tehotenstvo, ale napríklad aj chorobu. To je dôvod, prečo ženy neprivlastňujú týmto príznakom tehotenstva veľkú váhu, skôr majú podozrenie na obyčajné žalúdočné ťažkosti. Ak pociťujete viac príznakov z vyššie uvedeného dlhého zoznamu, môžete sa zahrať s myšlienkou, že by ste mohli byť tehotná.

Prvá vec, ktorú musíte v takýchto prípadoch urobiť je ubezpečiť sa doma - medzi štyrmi stenami -, že ste skutočne tehotná. Na tento účel sú ideálne tehotenské testy, ktoré sú dostupné v obchodoch, drogériách a lekárňach. S pomerne vysokou istotou vám môžu takmer na 100% povedať, či ste skutočne tehotná. Oplatí sa urobiť naraz až dva alebo tri tehotenské testy, pretože v takýchto prípadoch sa ťažko verí vlastným očiam. Dva alebo tri pozitívne testy sa však zriedka mýlia.

pozitívny tehotenský test

Samozrejme, domáci tehotenský test vám stále nemôžete stopercentne zaručiť graviditu. Ak sú vaše tehotenské testy pozitívne, čo najskôr navštívte gynekológa, ktorý s absolútnou istotou určí tehotenstvo! Ak je váš tehotenský test negatívny, ale pociťujete niekoľko príznakov tehotenstva, oplatí sa počkať pár dní na ďalší test, kedy bude mať vaše telo už vyššiu hladinu hormónu HCG. Ak bude aj tento test negatívny, ale vaše príznaky pretrvávajú, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vyšetrí, čo môže stáť v pozadí.

Čakáte bábätko? Gratulujeme!

Ak lekárske vyšetrenie odhalí, že ste tehotná, môže začať dobrodružstvo trvajúce 9 mesiacov. Gratulujeme! Čakanie bábätka je veľmi vzrušujúce obdobie s množstvom noviniek.

Ako začínajúci rodič je 9 mesiacov spolu so svojou krásou skutočným neznámym terénom s mnohými nástrahami. V tejto situácii sú užitočné rady priateliek, ktoré si už týmto obdobím prešli, pomoc príbuzných, odborné znalosti zdravotných sestier. Tie sa oplatí nájsť stránku plných užitočných informácií pre rodičov. Na blogu Brendon si môžete prečítať užitočné informácie nielen o tehotenstve, ale aj rady po narodení bábätka. Na našich stránkach nájdete veľa blogových príspevkov, ktoré vám pomôžu pri orientácii v kľukatej ceste rodičov.

Aby sme videli, čo môžete očakávať, chceli by sme vás upozorniť na náš starostlivo zostavený zoznam detských potrieb: Brendon výbavička pre novorodenca. Väčšina zoznamov detskej výbavičky je plná nepotrebných vecí a nedostanete viac ako jednoduché vymenovanie produktov. Obyčajný zoznam môže byť užitočný pre skúseného rodiča, ale ako začínajúci rodič je veľmi ťažké sa v nich orientovať. Veríme, že ako nováčik a skúsený rodič si zaslúžite viac pomoci. Preto je náš zoznam detskej výbavičky viac ako len obyčajný zoznam. Naozaj užitočný sprievodca zostavený ľuďmi, ktorí vedia, čo budete vy a vaše dieťa potrebovať.

Ak si nechcete nechať ujsť ďalšie užitočné informácie, zaregistrujte sa na odber noviniek. Každý týždeň vám poskytneme veľa užitočných informácií. Tu sa môžete prihlásiť na odber noviniek.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com