Blog o bábätkách

Správna technika odgrgnutia bábätka

Odgrgnutie je dôležité, aby došlo k uvoľneniu vzduch prehltnutého počas kŕmenia a nespôsoboval bábätku bolesti bruška. Môžete aplikovať rôzne spôsoby odgrgnutia.

Či už bábätko dojčíte alebo aplikujete náhradnú mliečnu výživy, správne odgrgnutie je veľmi dôležité. Niektoré bábätká si jednoducho odgrgnutú, ale niektoré potrebujú pomoc. Ako rodič musíte poznať správnu techniku odgrgnutia!

Prečo je odgrgnutie také dôležité?

Odgrgnutie je dôležité, pretože bábätká počas kŕmenia prehĺtajú veľa vzduchu s materským mliekom alebo náhradným mliečkom. Aj pri správnej technike dojčenia môže bábätko prehltnúť vzduch, no k prehĺtaniu veľkého množstva vzduchu dochádza najmä vtedy, keď nedojčíte správne. Kŕmením z dojčenskej fľaše sa môže do bruška bábätka dostať taktiež veľa vzduchu, takže odgrgnutie je dôležité aj pri bábätkách kŕmených náhradnou výživou.

Vzduch vo vnútri spôsobuje napätý pocit v brušku, bolesti bruška. A pri bábätkách, ktoré bojujú s bolesťami bruškami je to ešte nepríjemnejšie. Odgrgnutím bábätka môžete pomôcť dostať vzduch z bruška.

odgrgnutie

Technika správneho odgrgnutia

Odgrgnutie bábätka nie je žiadna veda, techniku si môžete osvojiť veľmi jednoducho, stačí venovať pozornosť niekoľkým maličkostiam.

Pred odgrgnutím si prestrite na svoje plece textilnú plienku, ktorá bude slúžiť na ochranu vášho oblečenia. Stáva sa, že pri odgrgnutí so vzduchom odchádza aj menší obsah žalúdka. Tu trochu odbočme.

Pri odgrgnutí bábätka je úplne prirodzené, že sa neuvoľňuje iba vzduch, ale dochádza aj k úniku menšieho množstva materského mlieka alebo náhradného mlieka. Musíte však venovať pozornosť množstvu a intenzite! Ak si všimnete, že došlo k uvoľneniu veľkého množstva zapáchajúceho obsahu žalúdka, nejde o normálny jav. Takéto príznaky sú často sprevádzané problémom s priberaním. V takomto prípade môže mať vaše bábätko reflux. Preto sa vždy poraďte s pediatrom!

Tip: Ak chcete vedieť, aké sú príznaky refluxu u bábätiek a ako postupovať pri liečbe, prečítajte si nasledujúci článok: Príznaky a liečba refluxu u dojčiat

Pre efektívne odgrgnutie je potrebné nájsť správnu polohu. Existuje množstvo polôh pri dojčení, ale väčšina bábätiek sa prisáva vo vodorovnej polohe. Narozdiel od dojčenia musí byť bábätko pri odrgnutí vo zvislej polohe, aby sa otvoria cesta pred únikom vzduchu.

Jednou rukou podopierajte zadoček bábätka a druhú ruku majte položenú na chrbte bábätka. Pri tejto polohe rúk si položte bábätko na rameno. Bruško bábätka je umiestnené na vašej hrudi a hlavička na vašich pleciach. U bábätiek, ktoré si ľahko odgrgnú môže stačiť na únik vzduchu, ak bábätko po dojčení položíte na svoje plecia, iným to však trvá o niečo dlhšie.

Únik vzduchu môžete podporiť tým, že budete krúživými pohybmi hladiť alebo malými pohybmi búchať bábätko po zadočku. Nemusí ísť o príliš silné pohyby, pretože dôležitosť zohráva samotný pohyb.

Ak sa vám neosvedčila táto pozícia, môžete skúsiť aj iné polohy:

  • Jednou z možností je posadiť si bábätko na nohy. Jednou rukou držíte hlavičku dieťaťa a druhou rukou zdvihnete jednu ručičku. Táto poloha tiež napomáha ľahšiemu úniku vzduchu.
  • Druhá klasická poloha si dokonca získala aj názov, pretože je taká populárna, najmä u bábätiek, ktoré trpia bolesťami bruška. Ide o tzv. polohu tigrík. Pri polohe tigrík si položíte bábätko na predlaktie. Tento mierny tlak postačuje na uvoľnenie vzduchu a elimináciu napätého pocitu v brušku bábätka. Táto poloha samozrejme nefunguje iba položením na predlaktie, ale aj položením na stehno.

Ako dlho je potrebné bábätko nechávať odgrgávať?

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, pretože to závisí od každého bábätka. Niektorým bábätkám sa vzduch uvoľňuje takmer okamžite, iným však úspešné odgrgnutie trvá o niečo dlhšie. Pri väčšom odgrgnutí môže všetok vzduch zachytený vo vnútri uniknúť naraz, ale môže odchádzať aj v menších častiach. Po niekoľkých kŕmeniach-odgrgnutiach už budete vedieť, do ktorej skupiny vaše dieťa patrí. Ale všeobecne postačuje desaťminútové odgrgnutie.

Tiež je veľmi individuálne, koľko si bábätko odgrgne. Zlá technika dojčenia môže napríklad znamenať aj to, že dieťa prehltne oveľa viac vzduchu, ako potrebuje, v takomto prípade si môže bábätko odgrgnúť väčšie množstvo. V takomto prípade sa oplatí prehodnotiť techniku dojčenia, pretože zmenou môžeme dosiahnuť jednoduchšie odgrgnutie, pretože sa do žalúdka bábätka dostane menej vzduchu.

Tip: O správnej technike dojčenia sa môžete podrobnejšie dočítať v nasledujúcom článku: Tajomstvo úspešného dojčenia

dojčenie bábätka

Často kladené otázky o odgrgnutí

Ako postupovať, keď si bábätko nevie odgrgnúť?

Môže sa stať, že napriek veľkému úsiliu sa odgrgnutie bábätka nepodarí. Nie je potrebné pokračovať v odgrgávaní, ak sa bábätko viditeľne cíti dobre, nie je rozrušené alebo nenapína svoje svaly. Pravdepodobne nič netlačí jeho bruško. Bábätko by vám dalo vedieť, ak by vo vnútri nebolo všetko potrebné, správalo by sa nepokojne.

Je potrebné odgrgnutie aj pri bábätkách kŕmených náhradným mliekom?

Odpoveď je: áno! Aj u bábätiek kŕmených z dojčenskej fľaše je veľmi bežné, že prehltnú bubliny vzduchu. Ak si všimnete, že vaše bábätko pri kŕmení prehltne veľa vzduchu , oplatí sa zvoliť detskú fľašu, ktorá je navrhnutá tak, aby bábätko prehĺtalo pri jedle čo najmenej vzduchu.

Do akého veku je potrebné odgrgnutie?

Tráviaci systém novorodencov ešte nie je dostatočne vyvinutý, a preto je dôležité správne odgrgnutie. Ako bábätko rastie, posilňuje sa aj jeho tráviaci systém. Keď dosiahne vek približne 4-6 mesiacov, už nebude potrebné odgrgnutie bábätka. Vo veku šiestich mesiacov by sa malo začať s prikrmovaním bábätka. Následne nie je potrebné odgrgnutie.

Kedy je potrebné odgrgnutie? Po kŕmení alebo aj počas kŕmenia?

Bábätko by si malo odgrgnúť po každom kŕmení, ale ak je príliš nenásytné, oplatí sa zaviesť krátke prestávky na odgrgnutie aj počas kŕmenia.

Ako postupovať, keď bábätko po kŕmení zaspí?

Nie je problém, ak na konci dojčenia bábätko zaspí. Odgrgnutie môžete vykonať aj bez toho, aby ste bábätko zobudili. Oplatí sa skúsiť odgrgnutie, aby došlo k uvoľneniu prehltnutého vzduchu. V opačnom prípade sa môže stať, že hoci bábätko položíte spinkať, zobudí sa, lebo ho bude bolieť bruško kvôli prehltnutému vzduchu.

V dospelosti si vôbec neuvedomujeme, aké dôležité je odgrgnutie bábätka. Rovnako ako dojčenie, aj odgrgnutie bábätka sa dá veľmi rýchlo naučiť. Po niekoľkých pokusoch budete vedieť, čo je pre vaše bábätko to najlepšie.

Súvisiace produkty: