Blog o bábätkách

Skladovanie a zohrievanie materského mlieka

Dlhodobé skladovanie materského mlieka je možné, ak je zmrazené v sterilnej nádobe na materské mlieko. Je tiež dôležité dodržiavať pravidlá pri zahrievaní materského mlieka.

O požehnávajúcich účinkoch materského mlieka by sa dali skladať ódy. Nie je náhoda, že aj WHO považuje dojčenie za najlepšiu formu kŕmenia. O jednej z najdôležitejších vlastností materského mlieka väčšina čerstvým mamičiek ani nevie. A tou je uskladniteľnosť materského mlieka!

Prečo je užitočné skladovanie materského mlieko?

V posledných mesiacoch tehotenstva matky čoraz viac rozmýšľajú nad tým, či budú môcť dojčiť.

Ak sa chcete pripraviť na dojčenie a zaujíma vás, ako alebo vďaka čomu je dojčenie úspešné, odporúčame vám prečítať si nasledujúci článok: Tajomstvo úspešného dojčenia

Čoskoro po narodení bábätka sa ukáže, či má mamička pre svoje bábätko dostatok materského mlieka. Po niekoľkých dňoch, týždňoch sa ukáže, v akej miere sa vám a vášmu bábätku podarilo nájsť súlad pri dojčení. Dovtedy sa obaja naučíte umeniu dojčenia na základe vlastných skúseností.

uskladnenie materského mlieka

A keď už nebudete musieť premýšľať o tom, či budete môcť svoje bábätko dojčiť alebo nie, už môžete začať premýšľať nad uskladňovaním svojho vzácneho materského mlieka. Pretože materské mlieko sa dá skladovať!

Prečo je to dobré? Uskladnenie materského mlieka môže byť v mnohých situáciách veľmi užitočné, tu je niekoľko prípadov. Ak máte odložené materské mlieko:

  • Bábätko je možné nakŕmiť aj v neprítomnosti matky, vďaka čomu bude mať matka trochu voľného priestoru Môže si na chvíľu oddýchnuť, aby sa psychicky aj fyzicky nabila. Možno si teraz hovoríte, že po narodení bábätka ho nenechám ani na minútu samé, ale nepodceňujte dôležitosť vlastného času! Pre bábätko je najlepšie, keď venujete pozornosť sebe a svojej vlastnej regenerácii.
  • Bohužiaľ môže nastať aj taká situácia, kedy musí matka na chvíľu prestať dojčiť, pretože začne napríklad užívať liek, ktorého účinná látka môže byť pre bábätko škodlivá. V takomto období môže byť skvelým pomocníkom odložené materské mlieko. A medzitým môžete odsávaním mlieka docieliť, aby sa neznížila produkcia materského mlieka. Nezabúdajte však, že odsávané mlieko z tohto obdobia neodkladajte, pretože ho bábätko nemôže konzumovať!
  • V začiatkoch prikrmovania sa môže materské mlieko používať na výrobu ovocných pyré alebo zeleniny. Je to veľmi dobré aj z toho hľadiska, že pri toľkých novinkách v strave sa nájde aj taká chuť, ktorú už dieťa pozná.

Uskladnenie materského mlieka krok po kroku

Aby sa mohlo materské mlieko uskladniť, musíte ho vopred odsať. Mlieko môžete dokonca odsať aj ručne, ale použitie odsávačky mlieka je oveľa efektívnejšie a pohodlnejšie riešenie. K dispozícii sú tiež ručné odsávačky mlieka a elektrické odsávačky mlieka. Hoci je mechanizmus účinku odlišný, konečný výsledok je rovnaký, konkrétne odsaté mlieko.

dojčenie

Odstredené mlieko sa potom musí naliať do nádoby na materské mlieko špeciálne vyvinutej na tento účel, uzavrieť a zmraziť. Materské mlieko sa dá skladovať zmrazené aj mesiace!

Materské mlieko uskladnené v chladničke

Mlieko je možné skladovať aj v obyčajnej chladničke pri teplote 4 - 5 stupňov Celzia, ale môže sa tam skladovať iba 24 hodín, materské mlieko by sa malo spotrebovať do jedného dňa. Veľmi dôležité je aj miesto, kam ho v chladničke uložíte! Nedávajte mlieko napríklad do dverí chladničky alebo vedľa vajec alebo salámy. Najlepšie je skladovať mlieko na najvyššej poličke a čo najhlbšie. Ide totiž o najchladnejšie miesto v chladničke.

Materské mlieko uskladnené v mrazničke

Ak ho chcete uchovávať mlieko dlhšie ako 1 deň, mali by ste ho jednoznačne uložiť do mrazničky, pretože iba uskladnenie v mrazničke zaistí, že ho budete môcť používať aj dlhšie. Keďže objem sa pri zmrazovaní zvyšuje, nikdy nenapĺňajte nádobu na materské mlieko úplne.

Materské mlieko

Počas odsávania a skladovania je potrebné dbať na to, aby bola odsávačka mlieka aj odkladacie nádoby sterilné! Počas dojčenia je veľmi dôležitá aj hygiena, nezabudnite si umyť ruky a očistiť prsia! Materské mlieko je použiteľné, ak je umiestnené v správne sterilizovanej nádobe. Ak o to nebudete dbať, môžu sa baktérie dostať do materského mlieka, čo je vynikajúca živná pôda pre množenie baktérií.

O pravidlách a možnostiach sterilizácie sa podrobne venujeme v našom predchádzajúcom článku: Sterilizovanie dojčenských fliaš - sterilizujte ako profesionál!

Ako dlho sa môže materské mlieko uskladňovať?

Už sme sa dotkli tejto témy, ale v tejto časti vám podrobne vysvetlíme, ako dlho sa môže materské mlieko uskladňovať? Čas použiteľnosti vo veľkej miere závisí od miesta, kde ho skladujeme. Podľa toho sa materské mlieko môže uchovávať 4 hodiny až 1 rok. Ide o pomerne široký časový rámec, preto sme ho zhrnuli do tabuľky, aby sme videli, v akej situácii a s akým časovým rozpätím môžete počítať.

Ak neviete, koľko stupňov je v chladničke alebo mrazničke, môžete to skontrolovať pomocou teplomera.

Nádoby na uskladnenie materského mlieka

Na uskladnenie materského mlieka môžete používať sáčky alebo nádoby na materské mlieko. Pamätajte, že je možné používať iba sterilizovateľné nádoby!

Sáčok na uskladnenie materského mlieka

Názov sáčku na uskladnenie materského mlieka veľmi dobre vystihuje samotnú funkciu. V skutočnosti ide o plastový sáčok, v ktorom sa dá skladovať materské mlieko. Ale samozrejme to nie je jednoduchý nylonový sáčok, do ktorého v obchode vkladáme zeleninu a ovocie. Toto je špeciálny sáčok na materské mlieko, ktoré dokáže uchovávať materské mlieko až 72 hodín. Na sáčku je vyznačená objemová stupnica a k dispozícií je aj samostatné miesto, kam môžete napísať, kedy bolo materské mlieko zmrazené.

Nádoba na uskladnenie materského mlieka

Ak si chcete uskladniť materské mlieko na dlhšiu dobu, môžete namiesto sáčku na uskladnenie materského mlieka použiť vzduchotesnú nádobu na uskladnenie materského mlieka. Tieto nádoby by mali byť sterilizované niekoľkokrát. Materiál nádob môže byť sklo alebo dokonca plast. Rovnako ako na sáčku, samozrejme, aj na nádobách je vyznačený objem a je tu miesto, kde môžete napísať, kedy bolo materské mlieko zmrazené.

Niektoré modely môžu byť dokonca spojené s odsávačkou pomocou adaptéra, takže odsaté mlieko sa prenesie priamo do sterilnej nádoby na materské mlieko.

Nádoba na uskladnenie materského mlieka

Philips Avent nádoby na uskladnenie materského mlieka

Zvyčajne je vhodné zmraziť materské mlieko v rovnakom množstve, aké bábätko konzumuje počas jedenia, pretože zahriate materské mlieko sa už nemôže uskladniť. Počas jedného odsávania pravdepodobne nebudete vedieť odsať dostatočné množstvo mlieka, v takomto prípade nemusíte odkladať každé malé množstvo zvlášť. Po jednej hodine chladenia možno zliať materské mlieko, ktoré bolo odsaté a chladené počas celého dňa. Ak máte požadované množstvo, môžete ho zmraziť v sterilnej nádobe na uskladnenie materského mlieka. Po čase bude ťažké sledovať, ktoré mlieko ste kedy zamrazili, preto je vždy dobré napísať na nádobu aktuálny dátum.

Zahrievanie materského mlieka

Ak potrebujete mrazené materské mlieko, stačí ho len vybrať z mrazničky a počkať, kým sa rozmrazí. Vždy je vhodné najskôr mlieko rozmraziť.

Ak nemáte čas čakať kým sa rozmrazí, môžete mlieko zohriať. Ale zohrievanie materského mlieka má tiež svoje vlastné pravidlá, ktoré treba dodržiavať!

Je zakázané nechať mlieko zovrieť!

V prvom rade by ste ho nemali prehrievať, pretože tým sa zničia látky, vďaka ktorým je materské mlieko skutočne cenné. Z tohto dôvodu sa neodporúča ohrievať materské mlieko na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre. Mikrovlnka totiž neohrieva rovnomerne, takže časť materského mlieka sa prehreje, kým druhá časť nebudete dostatočne teplá. Stratia sa tým nielen cenné zložky materského mlieka, ale môže to byť pre bábätka dokonca nebezpečné, pretože sa môže v dôsledku nerovnakých teplôt popáliť v zle zamiešanom materskom mlieku.

Ohrev materského mlieka elektrickým ohrievačom dojčenských fliaš alebo vodným kúpeľom

Ohrievanie materského mlieka je nutné vykonávať podľa pravidiel, ohrievať iba postupne a dávať pozor na teplotu. Na ohrev materského mlieka sa dá veľmi dobre použiť aj elektrický ohrievač fliaš alebo obyčajný vodný kúpeľ.

Z elektrických ohrievačov detských fliaš si môžete vybrať ten, ktorý je možné nastaviť na pevnú teplotu, čím sa zabráni aj náhodnému prehriatiu materského mlieka.

ohrievač detských fliaš

Babymoov ohrievač dojčenských fliaš

Mlieko sa môže dokonca ohrievať v obyčajnom vodnom kúpeli. Napustite do misky nie príliš teplú vodu, približne 50 stupňov Celzia, potom do nej vložte nádobu na uskladnenie materského mlieka občas vodu premiešajte. Keďže sa voda vychladzuje, je potrebné ju vymeniť, aby sa nezastavil ohrev materského mlieka.

sáčok na materské mlieko

Nebuďte prekvapené textúrou materského mlieka. Z dôvodu dlhého skladovania sa zložky materského mlieka oddeľujú, takže je dôležité pred použitím materské mlieko starostlivo premiešať. Snažte sa netriasť, pretože môžete poškodiť cenné zložky materského mlieka. Po použití fľašu s materským mliekom umyte a vydezinfikujte!

Keď mamička dokáže svoje bábätko dojčiť je to pre ňu vždy veľmi oslobodzujúci pocit, v opačnom prípade majú mamičky tendenciu strachovať sa. Vďaka skladovateľnosti materského mlieka môže mať vaše bábätko úžitok z jeho cenných zložiek aj po vyčerpaní materského mlieka. Pamätajte však, že mrazené materské mlieko sa môže používať iba určitý čas a mlieko, ktoré ste už raz zohriali, je potrebné použiť okamžite, už sa ďalej nemôže odkladať.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com