Blog o bábätkách

Sex počas tehotenstva: mýty a fakty

Sex počas tehotenstva je bezpečný, ak má tehotenstvo normálny chod a je bez komplikácií. Existujú však prípady, kedy sa sex počas tehotenstva neodporúča.

Počas 9 mesiacov tehotenstva sa u väčšiny párov objaví otázka sexu počas tehotenstva. Aká je pravda o sexe počas tehotenstva? Je bezpečné mať sex v tehotenstve alebo je lepšie sa ho na chvíľu vzdať? V tomto článku sa pozrieme na to, či je sex počas tehotenstva povolený.

Je sex počas tehotenstva bezpečný?

Pre väčšinu tehotenstiev platí, že sex je počas tehotenstva absolútne povolený a bezpečný. Pri milovaní plodu neublížite, pretože ten je chránený plodovou vodou, plodovou membránou a uzavretým krčkom maternice. Z celého intímneho spolužitia bábätko cíti len toľko, ako by sa hojdalo. Zdravému vývoju plodu teda neprekáža, ak máte s partnerom sexuálny styk.

sex počas tehotenstva

Sú však tehotenstvá, počas ktorých by sa na radu lekára malo pohlavnému životu vyhýbať. Pokiaľ ide o sex počas tehotenstva, vždy je potrebné postupovať podľa inštrukcií gynekológa.

Kedy je sex počas tehotenstva zakázaný?

Štandardne je sex počas tehotenstva povolený, existujú však okolnosti, kedy sa neodporúča. Toto sú prípady, keď sa sex počas tehotenstva neodporúča:

  • Pri niektorom z predchádzajúcich tehotenstiev došlo k potratu.
  • V súčasnom tehotenstve hrozí riziko potratu.
  • Predchádzajúce tehotenstvo sa skončilo predčasným pôrodom.
  • Vaginálna infekcia.
  • Otvorený krčok maternice.
  • Únik plodovej vody.
  • Počas tehotenstva dochádza k krvácaniu a panvovej bolesti.

Ak hrozí niektorý z vyššie uvedených stavov, váš lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí, aby ste svoj sexuálny život pozastavili. Ak neviete, či môžete mať sexuálny styk počas tehotenstva, rozhodne sa o tom poraďte so svojim lekárom!

Zmena sexuálnej túžby

Ak počas tehotenstve nebráni nič sexiálnemu životu, môže sa stať, že vy alebo váš partner po sexe nebude jednoducho túžiť.  Počas 9 mesiacov sa sexuálna túžba neustále mení a je to úplne prirodzené. Nastane obdobie, kedy sa so svojim partnerom vôbec nebudete chcieť milovať, inokedy by ste naopak boli neustále v náručí toho druhého.

Sex počas tehotenstva v prvom trimestri

Prvý trimester tehotenstva môže byť pre mamičku skutočne náročný. Väčšina nastávajúcich matiek bojuje s rannými nevoľnosťami, únavami a majú neustálu potrebu spať. Okrem toho prichádza aj hormonálna zmena. Kvôli hormónom, ktoré vás zrazu premôžu sa môže znížiť vaša sexuálna túžba.

V prvom trimestri sa vy aj váš partner len priatelí s myšlienkou tehotenstva, ktoré je pre vás oboch novou situáciou. V prvom trimestri sa teda môže klásť menší dôraz na pohlavný styk.

Sex počas tehotenstva v druhom trimestri

Druhý trimester prináša oproti prvému veľké zmeny. V tomto období už pravdepodobne končia zmeny nálad a ranné nevoľnosti budú len spomienkou. Počas tehotenstva pôjde pravdepodobne o obdobie, kedy máte najviac energie. Niet divu, že sexuálna túžba v druhom trimestri rastie. Zmeny vo vašom tele tiež zvyšujú dôležitosť sexuality. Napríklad sa vám zväčšia prsia, bradavky začnú byť citlivejšie a vy budete oveľa citlivejšie reagovať na každý dotyk.

Sex počas tehotenstva v treťom trimestri

Pokiaľ lekár nerozhodne inak, aj napriek veľkému brušku je cesta v treťom trimestri pred milovaním voľná. Je pravda, že vaše bruško bude v tomto období také veľké, že si bude vyžadovať nemalú kreativitu, aby ste našli sexuálnu polohu, ktorá je pre vás oboch vyhovujúca. Misionárska poloha prestáva byť v tomto období pohodlná, pretože pri ležaní na chrbte plod zaťaží váš chrbát.

Počas sexu v tehotenstve môže orgazmus spôsobiť kontrakcie maternice, ale nejde o rovnaké kontrakcie, aké sa vyskytujú počas pôrodu. V nekomplikovanom tehotenstve s normálnym priebehom orgazmus nespôsobuje predčasný pôrod.

Sex počas tehotenstva: mýty a fakty

Ohľadom otázky sexu počas tehotenstva existuje veľa mylných predstáv, takže je čas ich vyvátriť. A samozrejme existuje veľa otázok o sexe počas tehotenstva, na ktoré je potrebné odpovedať.

Tvrdenie: Orgazmus spôsobuje predčasný pôrod.

V tejto forme nie je toto tvrdenie pravdivé. V normálnom, tj. nekomplikovanom tehotenstve, samotný orgazmus nespôsobuje predčasný pôrod. Napriek tomu, že orgazmus môže spôsobiť kontrakcie maternice, nezhodujú sa s kontrakciami maternice, ku ktorým dochádza počas pôrodu. Ani v prípade, že sa blíži termín pôrodu, orgazmus nespôsobí spustenie predčasného pôrodu.

Tvrdenie: Pri sexe môže vnikajúci penis spôsobiť zranenie plodu.

Mýtus. Pri pohlavnom styku penis neškodí bábätku, plod je chránený plodovou vodou, plodovou membránou a uzavretým krčkom maternice.

Tvrdenie: Análny sex je počas tehotenstva zakázaný.

Pravda. Análny sex sa počas tehotenstva neodporúča, pretože predstavuje riziko infekcie.

Tvrdenie: Počas tehotenstva umelým oplodnením sa sex neodporúča.

Pravda. Sex sa počas 9 mesiacov tehotenstva umelým oplodnením spravidla neodporúča. Ak sa nachádzate v takejto situácii, určite sa poraďte so svojim gynekológom.

sex v tehotenstve

Sex po pôrode

Pokiaľ ide o pohlavný styk, popôrodné obdobie sa líši od 9 mesiacov tehotenstva. Pôrod je pre ženské telo veľmi veľkou záťažou. Preto sa sex 6 týždňov po pôrode, teda v tzv. období šestonedelia neodporúča. Týchto pár týždňov je potrebných na regeneráciu maternice, hojenie jaziev a drobných poranení. Ak bolo počas pôrodu potrebné nastrihnutie hrádze, malo by sa zabezpečiť dostatok času na jej uzdravenie.

Duševná stránka sexu počas tehotenstva

Doteraz sme hovorili o sexe počas tehotenstva len z fyzickej stránky, ale nemali by sme zabúdať ani na duševnú stránku. Bez ohľadu na tehotenstvo by mal byť sex vždy výsledkom spoločného rozhodnutia. Obzvlášť to platí počas tehotenstva. Vedomie, že vaše bábätko rastie vo vašom brušku, vytvára novú situáciu, na ktorú si obaja musíte zvyknúť. Niekomu to môže ísť ľahko a rýchlo prijať túto novú situáciu, zatiaľ čo pre ostatných je tento proces dlhší.

Stojí za to hovoriť o tom, ako pristupujete vy a váš partner k sexu počas tehotenstva, aké sú vaše pocity. Počas sexuálneho styku venuje ešte väčšiu pozornosť vzájomným vibráciám než kedykoľvek predtým! A nenechávajte si pre seba, čo je pre vás v tejto novej situácii dobré a čo nie!

Foto: www.shutterstock.com