Blog o bábätkách

Separačná úzkosť: bez mamičky ani na krok

Separačná úzkosť je míľnikom vo vývoji dieťaťa. Dieťa je rozrušené, ak nie ste po jeho boku a najradšej by od vás neodišlo ani na minútu.

Separačná úzkosť je strach z odlúčenia, preto sa zvykne označovať aj ako separačný strach. Ide o míľnik v emočnom vývoji dieťaťa, kedy sa náhle zmení jeho správanie. Má strach a pociťuje nepokoj, keď nie ste nablízku. Nemusíte sa báť, pretože ide o úplne prirodzený proces. Z pohľadu rodičov ide o mimoriadne ťažké obdobie, ale s dostatočnou trpezlivosťou ho prekonáte aj vy.

Čo je to separačná úzkosť?

Dieťa po narodení prechádza týždeň po týždni obrovským vývojom. Platí to pre fyzický aj duševný vývoj. Úzkosť z odlúčenia je jedným z míľnikov emočného vývoja, ktorým si musí dieťa prejsť. Ak chcete porozumieť tomu, čo sa deje v mysli vášho bábätka v tomto období, musíte sa na situácie pozrieť z jeho pohľadu.

Puto medzi bábätkom a mamičkou

Puto medzi bábätkom a mamičkou sa začína vytvárať už v 9. mesiaci tehotenstva. Úžasný vzťah medzi matkou a bábätkom sa začína po príchode bábätka na svet, keď spozná hlas svojej mamičky. Vy a vaše bábätko žijete pár mesiacov takmer v symbióze. Pre bábätko predstavujete bezpečie, bezpečný bod v každodennom živote. Toto puto ešte viac upevňuje dojčenie. Prvé mesiace bábätko prežíva, akoby ste boli jedna osoba.

separačná úzkosť

Trvalosť predmetov

Bábätko začne objavovať svoje okolie s obrovskou túžbou po dobrodružstve. A v tomto dobrodružstve mu pomáha rozvoj pohybu. Bez pomoci sa môže dostať čoraz ďalej, najskôr sa len plazí a neskôr aj lezie. Keď sa dieťa neprerušene vyvíja, spoznáva svoje okolie a uvedomuje si, že ste dvaja samostatní ľudia. Okrem toho si uvedomuje, že daný predmet existuje aj napriek tomu, že ho nevidí. Toto sa nazýva trvalosť predmetov. Hoci už vie, že mamička a otecko existuje aj vtedy, keď ich nevidí, predsa ho odlúčenie rozruší.

Emočné spracovanie týchto poznatkov predstavuje pre deti vážnu úlohu, niet divu, že si všimnete zmenu v ich správaní. Táto zmena trvá, kým sa dieťa vyrovná s faktom spoznávania a spracuje to vlastným spôsobom.

V období separačnej úzkosti dieťa prejavuje svoju pripútanosť k matke, zvyčajne bezprecedentným spôsobom. Mama sa od neho doslova nemôže vzdialiť, pretože hneď začnete plakať alebo byť hysterické. V takom prípade je vaša prítomnosť nevyhnutná nepretržite.

Známky separačnej úzkosti

Zvýšená pripútanosť

Najbežnejšou známkou separačnej úzkosti u detí je nepochybne extrémna pripútanosť. Väčšinou je práve matka osoba, bez ktorej dieťa nechce zostať ani na minútu. V praxi môže byť dieťa rozrušené alebo môže začať plakať, ak je jeho mamička na toalete a nevidí ju. V extrémnych prípadoch môže dôjsť takmer k výbuchom zlosti.

Psychicky sa pripravte, že v tomto období vás bude dieťa nasledovať ako tieň. Bez neho nebudete môcť robiť takmer nič. A nebudete mať pri sebe osobu, ktorá by vám v tom mohla pomôcť, pretože dieťa zvyčajne prijíma iba jednu osobu, zvyčajne matku.

V čase separačného strachu potrebuje dieťa objatie, chce tráviť čo najviac času v náručí svojej mamičky.

pripútanosť k mamičke

Poruchy spánku

Pri separačnej úzkosti sú charakteristické aj ťažkosti so spánkom. Dieťa, ktoré sa dalo do tejto doby ľahko uspať a spalo veľmi dobre, potrebuje zrazu oveľa viac času na zaspávanie, a aj noci môžu byť ťažšie. Dieťa môže v noci plakať častejšie ako predtým a následne zaspávať oveľa ťažšie. Zvyčajne sa prebúdzajú skôr, ako sú stanovené spánkové návyky.

Už nestačí hračka

Ďalšou známkou separačnej úzkosti môže byť aj to, že sa dieťa odvráti aj od svojich dovtedy obľúbenej hračky. Samostatná hra ho už nezaujme, nespôsobuje mu radosť a oveľa radšej trávi čas s vami.

Nástup separačnej úzkosti môže byť pomerne dobre časovo vymedzený, takže budete venovať pozornosť svojmu dieťaťu, môžete ešte ľahšie zistiť, či sa okrem vyššie uvedených znakov skutočne stretávate so separačnou úzkosťou.

Veľmi jednoducho môžete zistiť, čo je skutočne v pozadí. Ak sa stratíte z dohľadu dieťaťa a zrazu začne plakať, vráťte sa k nemu a snažte sa ho upokojiť. Ak sa v priebehu chvíľky upokojí už len vďaka vašej blízkosti a objatiu, s najväčšou pravdepodobnosťou máte do činenia so separačnou úzkosťou. Pozrime sa však, kedy prichádza obdobie separačnej úzkosti?

Kedy sa začína separačná úzkosť?

Separačná úzkosť sa zvyčajne objavuje približne vo veku 8 mesiacov bábätka. Z hľadiska emocionálneho aj pohybového vývoja dospeje bábätko v tomto veku do bodu, keď sa začína objavovať strach z odlúčenia. Ide o prvý stupeň separačnej úzkosti.

Po prekonaní tohto obdobia nasleduje niekoľko pokojnejších mesiacov a potom sa separačná úzkosť znova objaví okolo veku jeden a pol roka. V tomto veku bude dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou už chodiť samé a bude čoraz šikovnejšie. Dokáže si dať dole z poličky, robiť rôzne činnosti bez vašej pomoci a začína sa na ceste k samostatnosti. To ho však opäť emočne vystraší, takže sa opäť začne na vás dieťa viazať extra silným spôsobom. Toto je druhý stupeň separačnej úzkosti.

úzkosť

Ako dlho trvá separačná úzkosť?

Je to úplne individuálne, koľko času je potrebné na prekonanie týchto období, ale zvyčajne to trvá 1-2 týždne. U niektorých detí sa od samého začiatku ledva dá rozoznať separačná úzkosť, zatiaľ čo iné to znášajú oveľa horšie.

Líšiť sa môže sa aj doba spracovania tohto stavu. Môže to byť len pár dní, ale aj niekoľko týždňov, ktoré sa nesú v duchu separačnej úzkosti. Jedna vec je istá: vy budete potrebovať obrovskú dávku vytrvalosti. Dobrou správou je, že približne vo veku troch rokov sa separačná úzkosť u detí úplne vytratí, čo dokazujú aj skúsenosti mamičiek.

Liečba separačnej úzkosti

Separačnej úzkosti sa neviete vyhnúť, nemáte žiadny vplyv na to, za akú dobu prekoná bábätko toto obdobie. Avšak so samotným spracovaním môžete bábätku veľmi pomôcť!

Najdôležitejšie je obetovať toto obdobie! Pripravte sa, že vám všetko pôjde pomalšie, ale nestresujte sa, pretože vaše dieťa vás teraz potrebuje oveľa viac. A to je iba prechodné obdobie.

Oplatí sa dieťa napríklad zapojiť aj do domácich prác. Môžete spoločne utierať prach, vešať prádlo a vysávať. Nebudete veľmi efektívna, ale teraz je to to najlepšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť. Ak to potrebuje objímte ho, upokojte ho!

strach z odlúčenia

Riešenie separačnej úzkosti je veľmi ťažké, aj z toho dôvodu, že sa nedokážete skutočne porozprávať o tom, že sa nemusí báť, že ste tam pre neho. Predsa je veľmi dôležité, aby ste s ním komunikovali a vysvetlili mu všetko v jeho vlastnom jazyku, že aj keď na chvíľu niekam odídete, vždy sa k nemu vrátite späť.

Dieťa sa musí naučiť odlúčiť rozviesť a vy mu s tým môžete pomôcť. Niekoľko tipov, ako môžete uľahčiť odlúčenie:

  • Pri odchode z domu, zredukujte čas rozlúčky.
  • Ak vaše dieťa pri rozlúčke plače, rozlúčte sa rýchlo, nezostávajte tam preto, aby ste ho utešili, pretože to zvyčajne iba zhoršuje situáciu.
  • Skúste mu povedať v jeho jazyku, kedy sa vrátite. Pretože sa jeho zmysel pre čas ešte nevyvinul, výraz „prídem o pol hodiny” mu veľa nenapovie. Radšej povedzte, že prídete, keď sa zobudíte z popoludňajšieho spánku alebo po olovrante, atď. Toto sú vety, ktorým dieťa ľahko porozumie.
  • Dbajte o to, aby medzi vami a osobou, ktorá sa bude starať o vaše dieťa, neprebehla rýchla výmena. Nechajte dieťaťu malý prechod, aby si zvyklo na novú spoločnosť. Začnite sa spolu hrať, čím viete ľahko odvrátiť jeho pozornosť.
  • Pomôcť môže aj obľúbené plyšové zvieratko alebo prítulníček. Celý čas ho môže objímať, kým ste preč a taktiež ho prítomnosť hračky upokojí.

Pojem separačná úzkosť je zvyčajne niečím, s čím sa rodičia stretnú, až keď sa ocitnú v danej situácií. A vôbec sa nezaškodí pripraviť vopred, pretože toto obdobie je veľmi emotívne. Preto je dobré si uvedomiť, čo môžete čakať. Nebojte sa, separačná úzkosť netrvá dlho, ale nepochybne si vyžaduje obrovskú dávku vytrvalosti.

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com