Blog o bábätkách

Rady pri zariaďovaní detskej izby

Vďaka našim radám budete presne vedieť, ako správne zariadiť detskú izbu. Nič nemôže stáť v ceste vašim inštinktom zakladanie hniezdočka a my vám teraz pomôžeme.

Jedno z najlepších období tehotenstva je, keď dôjde k prebudeniu inštinktu zakladania hniezdočka a začnete plánovať detskú izbičku pre svojho budúceho potomka. Ani by ste si nemysleli, koľkým aspektom sa oplatí venovať pozornosť. V tomto článku vám pomôžeme, aby ste na nič nezabudli.

Plánovanie detskej izby by ste nemali v žiadnom prípade odkladať. Na jednej strane vždy existuje možnosť, že dieťa dorazí na tento svet o niečo skôr, ako je očakávaný termín, preto je lepšie mať čím skôr pripravenú detskú izbu. Navyše, ak si vyberiete produkty, ktoré nie sú na sklade, na jednotlivé časti nábytku môžete čakať aj 6-8 týždňov. A nezabúdajte, že ako sa budete približovať k termínu pôrodu, zaobstarávanie nábytku bude pre vás stále namáhavejšie a stresujúcejšie.

Zariaďovanie detskej izbičky

Poďme pekne po poriadku! Pri zariaďovaní detskej izby nie je prvým krokom nákup nábytku. Ak začínate vytvárať detskú izbičku od nulu, tak sa na začiatku musíte rozhodnúť aká bude podlaha, farba stien a osvetlenie. Na farbenie stien by ste nemali zabúdať pred príchodom dieťaťa, ani vtedy, keď nejde o novú izbu.

Podlaha

Výber je skutočne široký, od plávajúcej podlahy až po metrážne koberec. V prípade detskej izby by nemali zabúdať na možnosť čistenia. Pri výbere povrchu je potrebné dbať o to, aby sa dal ľahko čistiť, prípadne umývať. Z hľadiska možnosti čistenia je najlepší výber plávajúca podlaha alebo parkety. Tie sa dajú čistiť najjednoduchšie. Hoci je pravdou, že metrážny koberec poskytuje pocit tepla, no na druhej strane môže byť kvôli prachovým roztočom alergizujúci a nedá sa ľahko čistiť. Do detskej izby je možné umiestniť aj samostatný koberec, ktorý budete potrebovať skôr v období, keď sa dieťa už pravidelne hrá na podlahe. Bez ohľadu na to, že sú koberce so štetinami mimoriadne moderné, nejde o najpraktickejší výber do detskej izby, pretože sa dajú udržiavať v čistote len veľmi ťažko. Vyberte si koberec, ktorý môžete ľahko vysávať doma, no z času na čas ho odneste do čistiarne.

detská izba

Steny

Hygienické maľovka je veľmi užitočná. Pri maľovaní stien sa oplatí zvoliť umývateľnú farbu, čo samozrejme neznamená, že môžete umývať stenu veľkým množstvom vody, ale že je možné utrieť povrch navlhčenou špongiou. Pri výbere farby môžete dať priestor svojej fantázii, ale podľa radšej sa vyhýbajte príliš ostrým a vibrujúcim farbám. Nepoužívajte viac ako dve-tri farby, aby ste tak vytvorili pre dieťa pokojné a relaxačné prostredie. Miesto, kde sa bude cítiť bezpečne. Vyberte si na základe nižšie uvedených logík:

 • zvoľte si farebné steny s jednoduchým, jednofarebným nábytkom (napríklad bielym)
 • zvoľte si farebný detský nábytok, ale steny namaľujte jemnejšími farbami.

Osvetlenie

Pri plánovaní osvetlenia je potrebné zohľadniť dva typy funkcií:

 • V detskej izbe by malo byť stropné svetlo, ktoré dobre osvetľuje priestor.
 • No popri stropnom svetle by mala byť v izbe aj oveľa jemnejšia a tajomnejšia možnosť osvetlenia. Ideálne je zvoliť napríklad nočné svetlo.

Nočné svetlo poskytuje dostatočné svetlo počas dojčenia alebo prebaľovania v noci, no nie je po úplnej tme také rušivé. Pri výbere hlavného osvetlenia a umiestnenia nábytku sa uistite, že oči dieťaťa nie sú vystavené priamemu a silnému svetlu. Neumiestňujte prebaľovaciu komodu pod žiarovku.

Zariadenie detskej izby

Pri plánovaní detskej izbe si v prvom rade premyslite, ktorým funkciám musí izbička vyhovieť. Teda, ktoré úlohy budete vykonávať priamo v detskej izbe, a ktoré v inej miestnosti. Môžu prísť do úvahy nasledujúce úlohy/funkcie:

 • Uspávanie
 • Prebaľovanie
 • Dojčenie
 • Uskladňovanie detského oblečenia, hračiek

V ideálnom prípade sa všetko zmestí do detskej izby. No nemusíte zúfať ani vtedy, ak nie je v izbe dostatok miesta. Môžete prebaľovať alebo dojčiť aj v inej miestnosti. Avšak sú aj také kusy nábytku, ktoré sú absolútne nevyhnutné:

 • lôžko
 • miesto vhodné na prebaľovanie,
 • miesto vhodné na dojčenie.

Mohli sme tiež napísať, že potrebujete detskú postieľku, prebaľovaciu komodu, kreslo na dojčenie, ale nie je náhoda, že sme sa rozhodli použiť širšie pomenovanie. Keďže spať sa dá nielen v postieľke, prebaľovať sa dá nielen na prebaľovacej komode a dojčiť sa dá nielen v kresle na dojčenie. Na rovnaký účel je k dispozícii niekoľko typov nábytku. Je na rodičoch, ktorú verziu si vyberú.

Detský nábytok

Pri výbere nábytku by ste mali zohľadňovať nasledujúce aspekty:

 • Bez ohľadu na typ detského nábytku, si vždy vyberte kúsok, ktorý je vyrobený z materiálu vhodného pre deti. V prípade maľovaného nábytku to znamená, že je povrch ošetrený náterom na báze vody a bez rozpúšťadiel, ktorý je šetrný k bábätku. Nemusíte sa obávať, keď v období prerezávania zúbkov začne vaše dieťa hrýzť postieľku. No ak sa tomu radšej chcete vyhnúť, dostupné sú silikónové chrániče okrajov, ktoré je potrebné iba natiahnuť na mriežky a už aj poskytujú dokonalú ochranu.
 • Okrem toho je veľmi dôležitým aspektom aj bezpečnosť. Ostré rohy, vyčnievajúce prvky a zle opracované povrchy môžu byť pre dieťa mimoriadne nebezpečné. Vyberte si detský nábytok so zaoblenými rohmi, krásne prepracovanými a hladkými povrchmi.

A teraz sme sa konečne dostali k časti, v ktorej sa budeme podrobne venovať tomu, aký druh detského nábytku budete potrebovať, na základe akých parametrov si vyberať, atď.

Detská postieľka

Najdôležitejším detským nábytkom je detská postieľka, pretože - najmä v počiatočnom období - v nej bude dieťa tráviť veľa času. Je mimoriadne dôležité, kde a ako dieťa spí. Jednou z podmienok dobrého spánku je dobrá postieľka. Pozrime sa, čo všetko je potrebné vedieť o detských postieľkach.

Tradičné detské postieľky sú zvyčajne k dispozícii v dvoch veľkostiach: 60x120 a 70x140, tieto rozmery sa vzťahujú na veľkosť matraca. V prípade detskej izby s menšou podlahovou plochou si vyberte postieľku o veľkosti 60x120. Ak je v detskej izbe dostatok miesta, praktickejšia voľba je postieľka 70x140, pretože sa v nej pohodlne zmestí aj väčšie dieťa. Môžete počítať s tým, že tradičné detskú postieľku s mriežkami môže dieťa pohodlne používať do veku asi 3 až 4 rokov.

detská postieľka

Ak sa budeme pridržiavať logike, aby mohlo dieťa používať detskú postieľku čo najdlhšie, stojí za to premýšľať o kombinovanej postieľke. Veľkou výhodou tohto typu je, že bude slúžiť dieťaťu dlhé roky, pretože ide o nábytok pre bábätká a mládež. V dojčenskom veku funguje ako detská postieľka a prebaľovací pult. Ak je dieťa už staršie a nie je potrebná postieľka z mriežkami, môže sa použiť ako pohovka a polička. Nevýhodou kombinovateľnosti je, že ide o relatívne väčší kus nábytku, takže nejde o praktickú variantu do menších detských izbí.

Jednou z alternatívnych riešení detskej postieľky môže byť aj postieľka pripevniteľná k rodičovskej posteli. Môžete spať spolu s bábätkom, no nemusíte obávať, že si naň ľahnete, pretože má svoje vlastné miesto. Výhodou tejto postieľky je, že bábätko môže byť blízko mamičky. V blízkosti svojich rodičov sa cíti bábätko veľmi bezpečne. Z hľadiska dojčenia v noci ide o najpohodlnejšie riešenie, keďže môžete dojčiť aj bez vstávania. Avšak kvôli malej veľkosti môže používať tento typ postieľky dieťa len krátku dobu, po čase ju vyrastie a bude potrebovať ďalšiu postieľku.

Kolíska taktiež poskytuje riešenie len na niekoľko mesiacov po pôrode. Kolísanie upokojuje dieťa, čo má dobrý vplyv na spánok. Do kolísky sa zvyčajne zmestí bábätko do veku 4 až 6 mesiacov, následne potrebuje väčšiu posteľ. Preto sa odporúča iba tým, ktorí nemajú problém s nákupom nového nábytku, keď kolísku dieťa vyrastie.

Ale vráťme sa k tradičnej postieľke s mriežkami a pozrime sa, aké aspekty je potrebné zvážiť pri výbere:

 • Vzdialenosť medzi mriežkami: Vzdialenosť medzi mriežkami by nemala byť príliš veľká, pretože hlava dieťaťa sa môže zaseknúť! Nemala by presiahnuť 6 cm.
 • Odnímateľné mriežky: Existujú detské postieľky, z ktorých je možné odstrániť 2-3 mriežky. Vďaka odnímateľným mriežkam sa môže dieťa samostatne pohybovať von a dnu, ale ostatné mriežky ho chránia pred pádom v noci.
 • Odstrániteľné bočné mriežky: Dieťa rastie, kvôli čomu bude pre vás čoraz namáhavejšie dieťa vložiť a vybrať z postieľky. Po čase nie sú potrebné ochranné mriežky. Existujú detské postieľky, ktoré sú navrhnuté tak, aby bolo možné bočné mriežky úplne odstrániť a namontovať ochrannú zábranu proti pádu.
 • Nastaviteľná plocha na ležanie: Po narodení dieťaťa je veľmi pohodlné, ak dieťa nemusíte vkladať hlboko do postieľky, ale môžete ho umiestniť aj na vyššiu plochu na ležanie. Ak sa dieťa dokáže samostatne držať alebo stáť, tak sa dá matrac spustiť, čo zabráni pádu dieťaťa. Samozrejme to platí len v prípade postieľky s nastaviteľnou ležiacou plochou.

Nezabúdajme, že matrac k detskej postieľke sa dokupuje samostatne! Hoci nejde o detský nábytok, povedzme si pár slov aj o matracoch, pretože je veľmi dôležité na akom matraci vaše dieťa spí. Pri výbere matraca je potrebné zohľadniť tieto aspekty:

 • Matrac chráni chrbticu pred deformáciou. K tomu je potrebné, aby matrac poskytoval primeranú oporu pre všetky časti tela dieťaťa.
 • Tvrdosť matraca je kľúčovou otázkou najmä v počiatočnom období. Nevýhodou mäkkých matracov je, že do nich dieťa klesne. To môže byť obzvlášť nebezpečné pre deti ležiace na brušku. Tvrdé matrace zabraňujú klesnutiu hlavy bábätka, čím zabezpečujú pre dieťa voľné dýchanie.
 • Aj pri dnešných moderných prateľných a jednorazových plienkach sa môžu vyskytnúť nehody, nehovoriac o tom, že dieťa z času na čas grcká. Možnosť čistenia matraca je ďalšou dôležitou vlastnosťou. Napríklad kokosové matrace sa dajú ľahko umyť pod sprchou a dokonca za jeden deň úplne vyschnú. Oplatí sa venovať pozornosť nielen prateľnosti, ale aj času schnutia.
 • Priedušné, priepustné materiály umožňujú pohodlnejší a pokojnejší spánok a tiež zabezpečujú, aby nebol matrac pod dieťaťom vlhký.

Matrace sú vyrobené z niekoľkých materiálov:

 • molitan: molitanové matrace sú vyrobené z polyuretánovej peny a majú stredne tuhú štruktúru.
 • kombinované matrace: kombinované matrace obsahujú 5 cm-ovú latexované kokosové vlákno a 2 cm hrubú špeciálnu vrstvu viskoelastického molitanu.
 • kokosový matrac: kokosový matrac je prírodný biomatrac vyrobený zo 100% kokosového vlákna lisovaného z kokosovej škrupiny.

Cestovná postieľka

Cestovná postieľka trochu vyčnieva z radu, pretože hoci ide o druh postieľky, v žiadnom prípade nejde o trvalé riešenie. Cestovnú postieľku budú potrebovať hlavne tí, ktorí cestujú pomerne veľa. Z času na čas sa samozrejme dá zaobísť aj bez nej, ale pri pravidelných cestách budete vidieť, že dobrá cestovná postieľka je veľmi užitočná. Ale aká je dobrá cestovná postieľka?

 • ľahká,
 • dá sa zložiť na malú veľkosť,
 • ľahko sa skladá a otvára.

Okrem toho je tiež užitočné, ak sa dá v postieľke upraviť výška matraca a počas dovolenky vám môže poslúžiť aj pripojiteľná sieťka proti komárom.

Prebaľovacia komoda alebo prebaľovací pult

Prebaľovacia komoda je multifunkčný kus nábytku, pretože na nej môžete nielen prebaľovať, alie tiež slúži na uskladnenie detského oblečenia. No prebaľovacia komoda je veľmi užitočná aj z toho hľadiska, že dieťa počas prebaľovania leží v takej výške, že sa nemusíte hrbiť.

Prebaľovací pult sa od prebaľovacej komody líši v tom, že sa skôr podobá na poličku, než na uzavretú skrinku. Nie je vhodná na uskladnenie oblečenia, čo však ani nie je jeho funkciou. Má predovšetkým priestor na uskladnenie prebaľovacích potrieb, ako sú plienky, vlhčené obrúsky, krém na zadoček a náhradné oblečenie.

Či už je reč o prebaľovacej komode alebo prebaľovacom pulte, oplatí sa zvoliť typ, v ktorom sa dajú uskladniť prebaľovacie potreby. Prečo je to dôležité? Kým je bábätko malé prebaľovanie je pomerne jednoduché, ale príde čas, kedy začne počas výmeny plienky odporovať a mrviť sa. Vtedy je dobré mať všetko po ruke, aby ste sa všetko dosiahli jednou rukou.

Ale k prebaľovaniu budete potrebovať aj prebaľovaciu podložku, ktorá bude umiestnená na prebaľovacej komode alebo prebaľovacom pulte. Mäkký povrch podložky zaisťuje pohodlné ležanie pre dieťa. Hoci má podložka lem, dieťa v žiadnom prípade nenechávajte bez dozoru, aby náhodou nespadlo!

Kreslo na dojčenie

Kreslo na dojčenie je skvelý vynález, pretože sa v ňom dá pohodlne usadiť, čo napomáha dojčeniu. Popri všetkých svojich výhodách má aj jednu nevýhodu: zaberá pomerne veľké miesto. Aj keď nebudeme kupovať samostatné kreslo na dojčenie, určite si premyslete, kde budete dojčiť. Okrem pohodlia dieťaťa je rovnako dôležité aj pohodlie matky. Pokojné a pohodlné sedenie vám pomôže dojčiť a nezabúdajte, že dojčenie v noci môže byť obzvlášť únavné, kvôli čomu je pohodlné kreslo na dojčenie skutočným pokladom.

dojčenie

Skriňa na šaty

Deti spočiatku rastú tak rýchlo, že nepotrebujú veľa oblečenia, pretože ho za okamih vyrastú. V prvých mesiacoch stačí nakúpiť toľko malého oblečenia, aby ste mali po ruke vždy čisté, náhradné oblečenie. Počas dňa môžete potrebovať niekoľko náhradných kúskov.

Keďže je oblečenie pre bábätko veľmi malé, nezaberá veľa miesta. Najjednoduchšie sa odkladá do komody alebo skrinky s poličkami. Závesné skrinky nie sú spočiatku praktické, no skôr alebo neskôr ich budete potrebovať.

Ak nemáte veľké množstvo oblečenie, tak vám postačí aj prebaľovacia komoda. Po čase však bude dieťa väčšie, bude potrebovať viac oblečenie, a teda aj viac miesta na odkladanie.

Kam umiestniť detskú postieľku?

Po výbere detskej postieľky a ďalších kusov nabytku prichádza na rad dôležitá otázka, kam ich v detskej izbe umiestniť? Umiestnenie detskej postieľky si vyžaduje pozornosť a mimoriadnu opatrnosť, pretože postieľka na nesprávnom mieste môže negatívne ovplyvniť spánok vášho dieťaťa.

Pozbierali sme pre vás niekoľko rád, ktoré slúžia v prospech lepšieho spánku bábätka:

 • Detská postieľka by nemala byť umiestnená priamo vedľa radiátora, pretože už pri náhodnom dotyku sa môže dieťa popáliť.
 • Detská postieľka by nemala byť umiestnená pod oknom. Hoci má čerstvý vzduch prúdiaci otvoreným oknom priaznivé účinky, ale prievan môže dieťaťu ublížiť. Malo by sa zabrániť nadmernému priamemu slnečnému žiareniu, pretože to nie je dobré pre oči dieťaťa.
 • Detská postieľka by mala byť umiestnená tak, aby stropná lampa nevisela nad hlavou bábätka, pretože svetlo môže byť pre dieťa mimoriadne ostré.
 • Detská postieľka by mala byť umiestnená na najtichšom mieste detskej izby, aby ste vytvorili najbezpečnejšie podmienky k spánku bábätka.
 • Pouličné svetlo, ktoré sa v noci prichádza z vonku, môže narušiť spánok dieťaťa, preto je vhodné použiť tienidlo alebo žalúzie, prípadne umiestniť detskú postieľku na miesto, kde v noci preniká najmenej svetla.

Hoci zariaďovanie detskej izby nie je ľahká úloha, no keď budete stáť uprostred zariadenej izbičky a čakať na príchod bábätka budete vedieť, že každá minúta venovaná zariaďovaniu izbičky stála skutočne za to.

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com