Blog o bábätkách

Rady počas letného tehotenstva

Letné tehotenstvo môže byť úžasným zážitkom, ak sa naň dostatočne pripravíte. Čo môžete robiť proti horúčave a aká je situácia s kúpaním sa? Rady a informácie pre vaše pohodlie a bezpečnosť.

Vyhýbate sa konzumácií alkoholu, vzdali ste sa jedál, ktoré môžu vášmu bábätku uškodiť, obmedzujete denný príjem kávy. Ale čo s letom a letnými radosťami? Je dovolené kúpanie sa počas tehotenstva? Aké sú pravidlá cestovania? Ako chrániť svoje bábätko a seba pred horúčavou? Informácie o letnom tehotenstve, aby bolo očakávanie bábätka bezproblémové aj v najteplejšom období.

Tipy na letné stravovanie v tehotenstve

Nezabúdajte na pitný režim, vypite aspoň 2,5 – 3 litre tekutín denne! Nečakajte na pocit smädu, ale pite často, po malých dúškoch! Okrem vody je najlepším riešením vychladený čaj, nápoj majte vždy v taške.

 • Údeným, slaným, korenistým jedlám sa radšej vyhýbajte, no v horúčavách skvelo fungujú studené jogurty a tvaroh, ktoré sú skvelým zdrojom vápnika.
 • Jedzte pestro, váš jedálniček by mal obsahovať čo najviac ovocia a surovej zeleniny!
 • V žiadnom prípade v lete nekonzumujte surové vajcia alebo jedlo zo surových vajec kvôli možnej infekcii salmonelou!
 • Pri varení a príprave surovín dodržujte hygienické pravidlá, všetko dôkladne umyte!

Tipy na letné tehotenstvo.

Kúpanie v tehotenstve

Sprcha vlažnou vodou môže v lete priniesť príjemnú úľavu, avšak voda by nemala byť príliš studená, pretože to povzbudí vaše telo k väčšej produkcii tepla, následkom čoho sa budete ešte viac potiť. Ale ako to je s kúpaním sa vo vani? Je povolené kúpanie sa po sediačky počas tehotenstva? Termálna voda sa v žiadnom prípade neodporúča kvôli teplote vody, minerálom a odparujúcim sa parám.

Kúpanie sa vo vani počas tehotenstva je možné len pri dodržiavaní určitých pravidiel, no plávanie je skvelý spôsob, ako využiť stav beztiaže, čo je počas tehotenstva ponáranie sa do vody. Pri návšteve plavárne dbajte na dodržiavanie hygienických pravidiel a o ochranných vaginálnych krémoch sa poraďte so svojím lekárom. Dôležité je, že kúpanie sa je povolené len so zatvoreným krčkom maternice.

Je počas tehotenstva dovolené plážovanie?

Letné kúpanie a plážovanie nemusíte vynechať ani počas tehotenstva. Samozrejme, iba ak vám kúpanie povolí váš pôrodník-gynekológ. Plávanie je jednou z najlepších foriem cvičenia pre tehotné mamičky, pretože je dostatočne ľahké a nezaťažuje svaly a kĺby. Vyberte si radšej prírodné vody, pretože sa neustále menia, no neponárajte sa do hlbokých vôd a neplávajte bez dozoru! Výmena plaviek môže byť užitočná pri predchádzaní infekciám.

Tip: Prečítajte si Kúpanie počas tehotenstva: áno alebo nie? v našom článku nájdete ďalšie užitočné tipy!

Prvý trimester tehotenstva: čo by tehotná žena nemala robiť?

Čomu venovať pozornosť počas letného tehotenstva?

Niet divu, že pre tehotné mamičky je letná horúčava obzvlášť záťažou, pretože ich krvný obeh je mimoriadne zaťažený. Ako prekonať horúčavy? Tu je niekoľko tipov!

 • Zdriemnite si popoludnie, vyložte si nohy, dajte si na nohy studený obklad, no v horúčavách môže byť osviežujúci aj ľadový kúpeľ nôh!!
 • Večer pred spaním si schlaďte obliečky na 15 minút v mrazničke a kockou ľadu si prejdite po zátylku a spánkoch!!
 • Ak je to možné, spite pri otvorenom okne. Mokrá plachta zavesená pred oknom ešte viac ochladzuje chladný vzduch.
 • Vaše oblečenie by malo byť pohodlné, vzdušné, svetlej farby, najlepšie z bavlny, ako aj spodnú bielizeň.

Opaľovanie sa počas tehotenstva

Príjemný popoludňajší pohyb na slnku je skvelý nápad a treba sa aj dobre natankovať vitamínom D, no aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. V tehotenstve platia zaužívané pravidlá: medzi 11. a 15. hodinou sa vyhýbajte páliacemu slnku, pretože práve v tomto čase je UV žiarenie najsilnejšie, nehovoriac o riziku prehriatia, ktoré môže bábätku ublížiť. Počas najväčších horúčav zostaňte radšej v chladnej miestnosti alebo tieni!

Keďže pokožka tehotných mamičiek je citlivejšia na slnko, musíte venovať osobitnú pozornosť ochrane pred škodlivými lúčmi. Voľné šaty s dlhým rukávom, slamený klobúk a nevyhnutný opaľovací krém by mali byť počas leta vašimi najlepšími priateľmi. Natierajte sa dostatočným množstvom opaľovacieho krému s faktorom aspoň 30, ale ešte lepšie je použite 50-faktorový opaľovací krém, 20 minút pred odchodom na slnko. Proces opakujte, ak ste sa kúpali, ale keďže potením stráca účinok aj opaľovací krém, oplatí sa natierať sa každé dve hodiny.

Tip: Čomu je dôležité venovať pozornosť počas opaľovania? Prečítajte si aj náš článok Opaľovanie v tehotenstve!

Cestovanie v lete počas tehotenstva.

Letné tehotenstvo a cestovanie, turistika

Cestovanie počas tehotenstva môže byť únavné a nepohodlné. Ak však nemáte rizikové tehotenstvo, môžete bezpečne cestovať, ak dodržíte náležité opatrenia.

 • Oplatí sa počítať s kratšími výletmi, ak plánujete dlhší výlet, zvoľte si čo najpohodlnejší dopravný prostriedok!
 • Nenechávajte lieky doma a dôležité je zostaviť si potrebný zdravotný balíček na cestu s vhodným odborným poradenstvom!
 • V prípade dovolenky v zahraničí nezabudnite na úrazové a životné poistenie pokrývajúce tehotenstvo. Ak cestujete v rámci EÚ, vezmite si so sebou Európsky preukaz zdravotného poistenia!
 • Pred odchodom na dovolenku požiadajte svojho lekára o radu, najmä ak chcete cestovať lietadlom! Po 28. týždni nekomplikovaného tehotenstva musia tehotné mamičky pri nástupnej bráne predložiť maximálne dva týždne staré lekárske potvrdenie o tom, že môžu cestovať. Pred cestou je tiež dobré zistiť, aký formulár/potvrdenie od lekára si vyžaduje daná letecká spoločnosť.
 • Na cestu lietadlom je najvhodnejší druhý trimester, no v prípade bezproblémového tehotenstva môže byť bezpečný kedykoľvek, ale už nie je vhodné letieť v prípade blížiaceho sa termínu pôrodu. Keďže šanca na pôrod je vyššia po 37. týždni (pri tehotenstve s dvojčatami okolo 32. týždňa), niektoré letecké spoločnosti neumožňujú ani nástup na palubu v tomto štádiu tehotenstva. Pred zakúpením letenky sa určite informujte u leteckej spoločnosti o pravidlách pre tehotné mamičky.
 • V prípade plavieb loďou sú pravidlá oveľa prísnejšie a okrem lekárskeho potvrdenia vás môžu požiadať o predloženie ďalších zdravotných dokladov, preto sa oplatí pred rezerváciou dôkladne informovať u lodnej spoločnosti.
 • Ak sa chcete vydať na túru, vyberte si pohodlnú trasu, ktorá vás nepreťaží. Cestu vám zaručene spríjemnia trekingové palice alebo nordic walking palice a pohodlné topánky. Nenoste ťažký batoh a na konci túry nezabudnite ani na kontrolu kliešťov!!

Ako môžete vidieť, s trochou starostlivosti a plánovania sa nemusíte vzdať ničoho, čo si pre vás leto nachystalo! Užite si svetlá, vône, farby a starostlivo sa starajte o svoje dieťa a o seba, aby bolo vaše letné tehotenstvo radostné a nezabudnuteľné.

Súvisiace produkty:

Foto: Shutterstock