Blog o bábätkách

Proti uštipnutiu komárom: prevencia, liečba a príznaky alergie

Aké sú príznaky uštipnutia komárom, a ako môžete chrániť svoje dieťa pred krvilačným hmyzom? Pri akých príznakoch je potrebná návšteva lekára? Tipy na ošetrovanie a prevenciu rán.

V rodine s malými deťmi sa leto nezaobíde bez uštipnutia komárom, no oplatí sa urobiť všetko pre to, aby ste predišli nepríjemnému škrabaniu. Na jednej strane sa vaše dieťatko bude cítiť oveľa lepšie, ak ho nebude trápiť škrabanie, a na druhej strane sa nemusíte obávať prípadného uštipnutie infikovaným komárom, ktorý by mohol šíriť vírusy a choroby. Aký je rozdiel medzi klasickými a alergickými príznakmi a ako predchádzať útokom komárov?

Prečo nás komáre štípu?

Upršaný máj, po ktorom prichádza náhla vlna horúčav, je mimoriadne priaznivé počasie pre krvilačný hmyz. Tento rok sa oplatí poriadne pripraviť na nepríjemné sprievodné javy leta, v podobe komárov. Na Slovensku je známych takmer 50 druhov komárov. Štípu nás z toho dôvodu, že samice komárov potrebujú bielkoviny nachádzajúce sa v našej krvi na stavbu vlastných vajíčok.

Pri uštipnutí sa ich ústne ústrojenstvo prehĺbi do nás a následne sa ich slinami dopraví do našej pokožky antikoagulant, ktorý spôsobuje svrbenie. Veľkosť a rozsah vzniknutých červených škvŕn je dôsledkom našej imunitnej reakcie vyvolanej rôznymi látkami v slinách hmyzu. Podľa čoho si vyberá krvilačný hmyz? Najviac im chutí krvná skupina 0, no vnímajú aj oxid uhličitý vypúšťaný naším dychom a dokonca aj kyselinu mliečnu, ktorú produkujeme pri potení.

Miesto uštipnutia komárom a pavúkom sa môže zapáliť.

S čím je spojené uštipnutie komárom?

Takmer okamžite po uštipnutí komárom sa vytvorí okrúhla opuchlina, niekedy s malou bodkou v strede. Opuchlina čoskoro sčervená, stvrdne a mierne opuchne. Ak však z nejakého dôvodu imunitný systém nefunguje správne, možno očakávať závažnejšie príznaky ako žihľavka, rozsiahly opuch alebo zväčšenie lymfatických uzlín. Keďže pokožka malých detí je citlivejšia a ich imunitný systém ani nepozná látky uvoľňované komármi, často reagujú na uštipnutie intenzívnejšie ako dospelí.

Príznaky alergie na uštipnutie komárom

Dusenie, opuch jazyka a vyrážka pokrývajúca celé telo sú zriedkavé v porovnaní s príznakmi pri uštipnutí včelou alebo osou, pri ktorých je za spúšťanie alergických reakcií zodpovedný proteín nazývaný melitín. Pri uštipnutí komárom nie sú bežné ani krvné podliatiny a hnisanie môže nastať len rozškrabaní si miesta bodnutého komárom, pretože patogény na koži vstupujú do zápalového procesu a môžu dokonca spôsobiť bakteriálnu superinfekciu.

Najčastejšie príznaky závažnej alergickej reakcie na uštipnutie komárom, ako je Skeeterov syndróm, môžu zahŕňať:

 • rozsiahla červená škvrna okolo miesta bodnutia;
 • intenzívne svrbenie;
 • opuch;
 • silná bolesť a teplo v mieste bodnutia;
 • horúčka;
 • nevoľnosť.

Kedy je pri uštipnutí komárom potrebná lekárska pomoc?

Väčšina uštipnutí komármi si nevyžaduje lekárske ošetrenie, ale v nasledujúcich prípadoch sa oplatí kontaktovať pediatra:

 • objavia sa pľuzgiere, rozsiahla žihľavku alebo ulceráciu;
 • dieťa cíti neustupujúcu bolesť;
 • spozorujete príznaky infekcie, zapálené miesto uštipnutia komárom s hnisom a narastajúcu bolesť;
 • drobec sa necíti dobre, objaví sa u neho vracanie, bolesť žalúdka, horúčku, potenie alebo bolesť hlavy.

Je dôležité vedieť, že na rozdiel od povier, vápnik nie je pri príznakoch alergie nápomocný.

Čo robiť pri uštipnutí komárom?

Pri uštipnutí komármi je najčastejším problémom svrbenie, čo môže byť pre dojčatá a malé deti veľká výzva, pretože si určite chcú miesto uštipnutia poškriabať. Aj keď urobíte všetko pre to, aby ste zabránili vzniku jaziev v dôsledku možných infekcií, drobec nebude chápať, prečo mu škrabanie nedovolíte. Ale ako môžete svrbenie stlmiť?

Liečba uštipnutia komárom

Potom, čo svojmu dieťaťu ostriháte nechty, objímete ho a uistíte ho, že bude všetko dobré, skúste nasledovné postupy:

 • Na uštipnutie komárom priložte studený, vlhký obklad.
 • Nepríjemný pocit môže zmierniť aj krátky ľadový obklad zabalený v oblečení alebo chladivý kúpeľ.
 • Pripravte si pastu zo sódy bikarbóny a vody a aplikujte na miesto bodnutia niekoľkokrát denne.
 • V lekárni si môžete zaobstarať chladivú masť, dostupný je aj krém vyvinutý na uštipnutie komárom, ktorý zmierňuje svrbenie vďaka obsahu bylinných zložiek..

Miesto uštipnutia komárom a pavúkom sa môže zapáliť.

Uštipnutie komárom u bábätiek: tipy ako uštipnutiu predísť

Bábätká sú najcitlivejšie na uštipnutie hmyzom, preto potrebujú špeciálnu starostlivosť počas teplejších ročných období. Tu je niekoľko tipov, ako minimalizovať riziko útokov komárov.

 • Vyhýbajte sa miestam s výskytom komárov! Pokúste sa s bábätkom zostať trochu ďalej od miest, kde majú tendenciu táboriť komáre, ako sú vonkajšie odpadkové koše a malé kaluže vody. Vyprázdnite aj nádoby na dvore alebo okolo domu, pretože vo vode, ktorá sa v nich nahromadila, sa množia komáre. Raz týždenne vymieňajte vodu pre vtáky a nenechajte vodu ani v detskom bazéne, keď ho nepoužívate. Ak zbierate dažďovú vodu, umiestnite na vodu sieťku proti hmyzu, aby ste zabránili rozmnoženiu komárov.
 • Dbajte na čas dňa! S malým choďte von len na slnko a pred západom sa radšej vráťte do domu, pretože komáre sú najaktívnejšie za súmraku a v noci. Na vonkajšie udalosti používajte ultrazvukový odpudzovač hmyzu.
 • Sieťku proti hmyzu všade: Sieťka proti hmyzu na dverách a oknách chráni pred komármi a iným lietajúcim hmyzom, no oplatí sa so sieťkou vybaviť aj kočík, vajíčko a postieľku.
 • Vhodné oblečenie: Ak vyrazíte na miesto, kde niet úniku pred komármi, tak oblečte svoje dieťa do trička s dlhým rukávom a dlhých nohavíc. Vyhnite sa pestrofarebnému oblečeniu, pretože môže priťahovať hmyz! Použite sprej na odpudzovanie hmyzu nastriekaný na oblečenie, ktorý dobre funguje aj proti kliešťom!
 • Používajte krém proti hmyzu! Repelent proti hmyzu používajte na odhalený povrch pokožky dojčiat len obmedzene. Hľadajte prírodné ingrediencie, ako je citrónová tráva.

Ak predsa vaše bábätko uštipne komár, nepanikárte! Liečte svrbenie a sledujte príznaky komplikácií, ktoré sa vyskytujú len v ojedinelých prípadoch.

Súvisiace produkty

Foto: www.shutterstock.com