Blog o bábätkách

Príznaky vyrážok z tepla, prevencia a liečba

Vyrážky z tepla je zásadne neškodný kožný problém, ktorý sa vyskytuje na pokožke malých detí a dojčiat počas letných horúčav

Príchodom leta sa zvyšuje aj teplota. Veľké teplo ťažko znášajú aj dospelí; a deti, najmä menšie znášajú horúčavy ešte ťažšie. Termoregulácia detí nie je dostatočne rozvinutá. Ako rodič to musíte mať na pamäti a pomôcť dieťaťu ľahšie prežívať horúce dni. Spolu s letom totiž prichádza aj obdobie vyrážok z tepla. Zrazu si všimnete, že sa na pokožke objavujú vyrážky. Niektoré deti sú náchylnejšie na vyrážky z tepla, zatiaľ čo iné len pomenej. Ale čo sú vlastne vyrážky z tepla?

Vyrážky z tepla alebo miliaria

Vyrážky z tepla, známe tiež ako miliaria, je veľmi častým kožným problémom u malých detí, ktorý sa objavuje na pokožke bábätiek najmä v lete a súvisí s funkciou potných žliaz. Aby ste pochopili dôvod vzniku vyrážiek však musíte najskôr spoznať funkciu potnej žľazy.

potné zľazy

Základnou funkciou potnej žľazy je zodpovednosť za produkciu potu. Potná žľaza je vonkajšia vylučovaná žľaza, tj. produkovaný pot sa dostáva na povrch kože malým kanálom. Potné žľazy hrajú veľmi dôležitú úlohu, pretože pomáhajú telu regulovať termoreguláciu odparovaním produkovaného potu.

Vyrážka z tepla sa vytvárajú, keď pot z potnej žľazy nedosiahne povrch cez kanály. To je dôvod, prečo niektorí nazývajú vyrážky z tepla, aj vyrážky z potu. V dôsledku zablokovania a zúženia odtokových kanálov potných žliaz, sa pot nemôže dostať na povrch pokožky. Keďže je pot produkovaný nezávisle, no nemá žiadnu voľnú cestu k povrchu, spôsobuje pot uviaznutý vo vrstvách kože zápal.

Ako vyzerajú vyrážky z tepla?

Vyrážky z tepla sa objavujú vo forme malých, opuchnutých, červených bodiek s bielym stredom na pokožke bábätka. Veľmi ľahko sa dajú zameniť s inými typmi kožných problémov, chorôb alebo alergickými reakciami.

Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že ak nemá bábätko žiadne ďalšie príznaky (má dobrú náladu, nemá horúčku), tak s najväčšou pravdepodobnosťou čelíte vyrážkam z tepla. Oplatí sa navštíviť svojho detského lekára, aby obhliadol vzniknuté vyrážky, čím sa uistíte a vylúčite akýkoľvek závažnejší kožný problém.

vyrážky z tepla

Výskyp vyrážok z tepla

Vyrážky z tepla sú zvyčajne problémom v detskom veku, keďže termoregulácia malých detí ešte nie je dokonalá, preto sa môžu u nich ľahšie vyskytnúť. To však neznamená, že sa nemôžu objaviť aj u dospelých. V skutočnosti sa môže miliaria rozvíjať aj v dospelosti, ale je to oveľa zriedkavejší problém.

Tip: Ak sa chcete dozvedieť viac o prebaľovaní, aký je rozdiel medzi prebaľovaním malého chlapca a dievčatka, prečítajte si náš článok o prebaľovaní: Prebaľovanie bábätka

Prevencia pred vyrážkami z tepla

Čo môžeme urobiť proti vyrážkam z tepla? Najskôr premýšľajte o prevencii. Keď začne byť počasie stále teplejšie, najdôležitejšie, čomu môžete venovať pozornosť je oblečenie bábätka. Je to veľmi dôležité, pretože rodičia majú tendenciu bábätko naobliekať, aby neprechladlo. V letných horúčavách sa však u bábätiek môžu vyskytnúť vyrážky z tepla, čiastočne kvôli prílišnému naobliekaniu.

Počas veľkých horúčav sa snažte bábätko obliekať priedušne! Vyhnite sa veľmi tesným odevom a uprednostňujte oblečenie pre bábätká vyrobené z priedušného materiálu! Z času na čas je úplne v poriadku nechať svoje dieťa nahé. Tiež je užitočné okúpať bábätko počas dňa vo vlažnej vode. Vonku sa snažte vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a radšej si zvoľte miesto v tieni.

leto s bábätkom

Ak je vonku veľmi horúco, neodporúča sa tráviť príliš veľa času v detskom kočíku a autosedačke. V tých sa dieťa veľmi ľahko zahreje, čo ešte viac podnieťuje vznik vyrážok z tepla. Ak predsa potrebujete tráviť veľa času v kočíku alebo autosedačke, najlepšie urobíte, ak si zaobstaráte priedušnú vložku proti poteniu do detského kočíka aj autosedačky. Tá môže trochu zlepšiť situáciu.

vložka proti poteniu do autosedačky

AeroMoov Gr 0 Mint vložka proti poteniu

Liečba vyrážok z tepla

Ak sa už vyrážka objavila, prvou úlohou je začať s liečbou vyrážok. Chladiaca sprcha nie je len prevenciou, ale dá sa využiť aj na liečbu vyrážok z plienok. Viac urobiť nevieme. Musíte počkať, kým vyrážky z plienok zmiznú samé. Našťastie vyrážky z tepla samo o sebe nespôsobujú ťažkosti, nie sú pre bábätko bolestivé.

Ak si všimnete, že vyrážky z tepla sa začínajú rozširovať, opúchať môže nastať povrchová infekcia.. Bohužiaľ to už môže spôsobiť ďalšie problémy, takže v tomto prípade sa oplatí čo najskôr navštíviť pediatra. Ak je lézia spôsobená bakteriálnou infekciou, môže byť potrebná antibiotická liečba, ale o tom vždy rozhodne lekár.

Ako domácu liečbu veľa mamičiek odporúča detské zásypy a púdre. Týmto prípravkom sa však odporúčame vyhnúť, pretože ich použitie môže zvýšiť výskyt bakteriálnej infekcii, kdežto vyrážky vôbec nevyliečia.

Súvisiace produkty: