Blog o bábätkách

Príznaky, šanca a riziká tehotenstva s dvojčatami

Tehotenstvá s dvojčatami sú čoraz častejšie, no mali by sme poznať aj ich riziko. Čo je potrebné vedieť o dvojčatách? Na čo si dávať pozor počas tehotenstva? Všetko o pôrode dvojčiat.

Ak čakáte dvojčatá, počítajte s tým, že svojho pôrodníka-gynekológa budete navštevovať často. Lekár bude pozorne sledovať rast a vývoj bábätiek, dohliadať na vaše zdravie a pozorovať príznaky predčasného pôrodu, keďže tehotenstvo s dvojčatami je z medicínskeho hľadiska považované za patologický stav. Dôležité je, aby ste si v tehotenstve dávali na seba väčší pozor, zdravo sa stravovali a v každom prípade dodržiavali pokyny svojho lekára!

Príznaky tehotenstva s dvojčatami

Medzi skoré príznaky tehotenstva s dvojčatami patrí zvýšená ranná nevoľnosť, rýchly prírastok na váhe a citlivosť prsníkov. Taktiež môžete pociťovať zvýšenú chuť do jedla a mimoriadne veľkú  únavu. Vonkajšie znaky viacpočetného tehotenstva sa navyše začínajú objavovať skôr.

tehotenstvo s dvojčatami

Tlkot srdca bábätka je možné pozorovať už od  8-10. týždňa. Ak váš pôrodník-gynekológ bude počuť aj druhý tlkot srdca, pravdepodobne vám navrhnete, aby ste si naplánovali ultrazvukové vyšetrenie, ktoré odhalí presnú situáciu.

Šanca na tehotenstvo s dvojčatami  

Odhaduje sa, že z 250 prirodzene počastých tehotenstiev sa narodia dvojčatá v jednom prípade. Hoci tehotenstvo s dvojčatami môžu nastať náhodne, existuje zopár faktorov, ktoré môžu zvýšiť šancu počatia dvoch alebo viacerých bábätiek.

  • S pribúdajúcim vekom je viacpočetné tehotenstvo pravdepodobnejšie, pretože hormonálne zmeny môžu spôsobiť dozretie viacerých vajíčok, ktoré sa následne uvoľnia z vaječníkov. Výskumy ukazujú, že šanca na tehotenstvo s dvojčatami sú u žien do veku 25 rokov len 2 percentá, vo veku 35 až 39 rokov až 5 percent a nad 40 rokov 7 percent.
  • Šanca matky porodiť dvojvaječné dvojčatá môže byť vyššia, ak sa v rodine narodilo už niekoľko dvojvaječných dvojčiat. Je to spôsobené tým, že existujú gény, ktoré predisponujú k hyperovulácii.
  • Aplikácia technológií asistovanej reprodukcie, ako je oplodnenie in vitro, taktiež zvyšuje šancu na počatie dvojčiat.

Fantómové dvojčatá: príznaky absorpcie u dvojčiat

Syndróm fantómových dvojčiat je stav, ktorý môže nastať v skorých štádiách tehotenstva.  Prakticky ide o formu potratu, kedy jeden plod zaniká. Na skorom ultrazvuku sa zdá, že sa v maternici vyvíja viac ako jedno embryo, ale v neskorších štádiách tehotenstva už jeden z plodov nemusí byť detekovateľný a jeho tkanivá môžu byť čiastočne alebo úplne absorbované.

Pred vývojom moderných ultrazvukových technológií lekári nevedeli určiť, ako často sa takýto jav vyskytuje. V súčasnosti, kedy matky môžu vidieť svoje vyvíjajúce sa bábätká už od veľmi skorého štádia tehotenstva, je tento stav diagnostikovaný častejšie. Aj keď je spracovanie tejto situácie z emocionálneho hľadiska veľmi bolestivé, fyzické príznaky zvyčajne nepredstavujú hrozbu pre nastávajúce tehotenstvo.

Väčšinou neexistujú žiadne známky absorpcie, ale niektoré tehotné ženy môžu mať príznaky podobné potratu, vrátane:

  • miernych kŕčov
  • vaginálneho krvácanie
  • a panvovej bolesti.

Jednovaječné dvojčatá, dvojvaječené dvojčatá

O jednovaječných dvojčatách hovoríme v prípade, že sa jedno oplodnené vajíčko rozdelí a vyvinú sa dva plody. Jednovaječné dvojčatá môžu zdieľať placentu a plodovú membránu, ale môže sa stať, že hoci je placenta spoločná, každé z plodov má samostatnú plodovú membránu. Geneticky sú tieto dve (alebo viaceré) bábätká rovnaké: budú rovnakého pohlavia a budú takmer úplne identické vo svojich fyzických črtách aj vzhľade.

dvojčatá

Dvojvaječné dvojčatá sa vyvíjajú, keď sú dve oddelené vajíčka oplodnené dvoma rôznymi spermiami. Každé dvojča má svoju vlastnú placentu a plodovú membránu. V prípade dvoch bábätiek sa môžu narodiť dve dievčatá, dvaja chlapci alebo chlapec a dievča, ktorí sú si podobní len v takej miere, ako je to zvyčajne u súrodencoch.

V prípade trojčiat a viacpočetných tehotenstvách môžu byť  bábätká identické, dvojvaječné alebo kombinácia týchto dvoch prípadov.

Možné riziká počas tehotenstva s dvojčatami

V prípade tehotenstiev dvojčiat sa môžu vyskytnúť nepravidelnosti v polohe, držaní a integrácii a môžu byť potrebné rôzne zásahy. Nie je sa čoho obávať, pretože denne sa rodia zdravé dvojčatá, je však dôležité si uvedomiť potenciálne nebezpečenstvá, medzi ktoré patria:

Predčasný pôrod

Čím viac bábätiek čaká tehotná mamička, tým menšia je pravdepodobnosť, že bábätká donosí až do konca tehotenstva. Pri tehotenstve s dvojčatami treba počítať s predčasným pôrodom. Nie je náhoda, že pri tehotenstve s dvojčatami si musíte dávať väčší pozor a vyhýbať sa záťaže, aby vaše budúce bábätká zostali v brušku čo najdlhšie.

Tehotenská cukrovka

U mamičky, ktorá čaká dvojčatá, je zvýšené riziko vzniku tehotenskej cukrovky. Tento stav spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, čo môže ovplyvniť tehotenstvo a zdravie bábätiek.

Vysoký krvný tlak

Pri tehotenstve s dvojčatami sa zvyšuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku počas tehotenstva.

Cisársky rez

Nie je pravdou, že tehotenstvo s dvojčatami vedie vždy k cisárskemu rezu. Pretože vaginálny pôrod je možný aj vtedy, keď prvé bábätko zaujme polohu pozdĺžnu hlavičkou. V opačnom prípade sa odporúča cisársky rez, keďže u dvojčiat je častá poloha koncom panvovým. Často sa stáva, že prvé bábätko z dvojčiat sa ešte narodí vaginálne, no ak sa medzičasom vyskytnú komplikácie, druhé bábätko uzrie svetlo sveta cisárskym rezom.

Transfúzny syndróm u dvojčiat 

U jednovaječných dvojčiat sa môže stať, že jedno bábätko dostane veľké množstvo, kým druhé bábätko dostane kvôli cievam v spoločnej placente len málo krvi. Pre obe bábätká ide o vážnu komplikáciu, ktorá môže spôsobiť vývojové problémy.

Toxémia v tehotenstve

Toxémia v tehotenstve je stav spojený s vysokým krvným tlakom, proteinúriou a edémom a je bežnejší pri tehotenstve s dvojčatami.

Tip: Toxémia v tehotenstve je nebezpečná, ak sa však odhalí včas, ide o liečiteľnú chorobu. Ak sa o tejto téme chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Príčiny, symptómy a liečba toxémie v tehotenstve.

Dôležité je venovať pozornosť kvalitnému oddychu a zdravej strave bohatej na minerály a vitamíny, aby sa bábätká vyvíjali optimálne. Môžete tiež zvážiť užívanie vitamínov pre tehotné, pretože teraz potrebujete zvýšené množstvo živín, aby ste správne zastrešili potreby seba a svojich drobcov.

Foto: www.shutterstock.com