Blog o bábätkách

Príznaky a liečba zápalu prsníka

Medzi príznaky zápalu prsníka patrí vysoká horúčka, únava, bolesti končatín a citlivé prsia. Pri zápale prsníka je možné pokračovať v dojčení.

Zápal prsníka, známa aj ako laktačná horúčku, môže byť veľmi nepríjemným sprievodom pri dojčení. Šťastnejšie mamičky sa jej počas dojčenia vyhnú, ale veľa matiek bojuje s príznakmi zápalu prsníkov.


Aj keď sú príznaky zápalu prsníkov nepochybne nepríjemné a bolestivé, našťastie existuje spôsob liečby. A čo je najdôležitejšie, môže sa pokračovať v dojčení!

bolesť prsníka pri dojčení


Od upchatia mliekovodu až po zápal prsníka

Zápal prsníka alebo odborne mastitída zvyčajne nie je prvým medzníkom, zvyčajne sa môžu objaviť zmeny v prsníkoch ešte skôr, ako sa objavia príznaky zápalu prsníka.

Pri spustení produkcie materského mlieka je predné mlieko nahradené produkciou materského mlieka. Zároveň môžete pocítiť presýtenie prsníkov. Prsia sú tvrdšie, môžete pociťovať pocit napnutia a dokonca aj bolesť. Problém presýtených prsníkov sa dá ľahko vyriešiť dojčením.

Problém je, keď dôjde k upchatiu mliekovodu. Keď dôjde k upchatiu mliekovodu, v prsníku sa objavia hrčky ako citlivé miesto. Ak nie je mliekovod správne vyprázdnený, môžu sa okolité oblasti zapáliť, čo môže spôsobiť citlivosť prsníkov. V takýchto prípadoch však ešte nemôžeme hovoriť o zápale prsníkov v klasickom zmysle, pretože v tomto počiatočnom štádiu sa matka zvyčajne cíti celkovo dobre, neprejaví sa ani horúčka.

O zápale prsníka hovoríme, keď sa okrem citlivosti prsníkov prejavia príznaky podobné chrípke, to znamená, že pocítite únavu, depresiu, bolesti končatín a to všetko sprevádza vysoká horúčka.

Hoci pri upchatí mliekovodov a zápale prsníkov často používame množné číslo, v skutočnosti sa problém objavuje len na jednom prsníku. Je veľmi zriedkavé, že sa zápal prejaví na oboch prsníkoch súčasne.

Príznaky zápalu prsníka

Ako bolo uvedené v predchádzajúcej časti, zásadný rozdiel medzi upchatím mliekovodu a zápalom prsníka spočíva v tom, že zatiaľ čo prvý prípad nie je spojený s horúčkou, zápal prsníka je spojený s vysokou horúčkou. Toto je signál, ktorý dosť jasne naznačuje problém. Ale samozrejme, medzi príznakmi zápalu prsníkov sa objavujú aj ďalšie veci.

Okrem vysokej horúčky môžete často pociťovať únavu a depresiu, ale to si pri materských úlohách často ani nevšimnete. Ale okrem horúčky môže byť určite podozrivé, ak cítite aj bolesti končatín. Na základe týchto signálov môžete mať dokonca podozrenie na chrípku, pretože prvé uvedené príznaky sú zvyčajne podobné chrípke. Na druhej strane citlivosť prsníkov, bolesť pri dotyku, začervenanie a výskyt hrčiek sú určite varovným signálom, že vo vašom prípade sú tieto príznaky viac príznakmi zápalu prsníka než inej choroby.

Aj keď sú tieto príznaky zriedkavejšie, môže sa vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie ako príznak zápalu prsníka.

Liečba zápalu prsníkov

Našťastie zápal prsníka ustúpi bez lekárskej pomoci, no v niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Kedy však stačí domáca liečba a kedy je potrebná odborná pomoc?

Dojčenie alebo odsávanie

Dojčenie je najlepší spôsob liečby zápalu prsníkov! Dojčenie je samozrejme riešením, iba ak je materské mlieko čisté, nie hnisavé! Ak je materské mlieko úplne normálne, nič nebráni v prikladaní bábätka k prsníku. Dojčenie pomáha vyprázdňovať prsia, čo je dôležité, aby ste zabránili stagnácii mlieka v prsníkoch.

Ako však zistiť, či je materské mlieko hnisavé alebo nie? Hnisavé materské mlieko môže byť husté, dokonca hrudkovité, niekedy žltkastej farby a vláknité. Ak nemáte istotu, či môžete materské mlieko podávať svojmu bábätku, poraďte sa so zdravotnou sestrou alebo laktačnou poradkyňou.

Pri priložení bábätka na prsník sa uistite, že dieťa saje v polohe, že mu brada a jazyk smerujú k zapálenej časti. To umožňuje dieťaťu sať presne z oblasti, kde sa problém vyskytol. Pri dojčení striedajte polohy dojčenia, pretože tak môže byť vyprázdňovanie prsníka ešte efektívnejšie. A nezabudnite ani na správne priloženie dieťaťa na prsník a správnu techniku dojčenia!

Tip: Máte problémy s dojčením? Neviete, ako správne dojčiť a na čo si pri dojčení dávať pozor? Nerobte si starosti, prečítajte si náš článok Tajomstvo úspešného dojčenia, v ktorom nájdete odpovede na mnohé vaše otázky týkajúce sa dojčenia!

dojčenie

Je vhodné začať dojčiť na zapálenom prsníku, pretože to zvýši pravdepodobnosť úplného vyprázdnenia prsníka. Ak sa tak predsa nestane, mali by vyprázdnenie prsníka dosiahnuť odsávaním po dojčení.

Odsávanie by ste si mali zvoliť aj v prípade, že je materské mlieko hnisavé. V takom prípade by sa bábätko nemalo dojčiť zo zapáleného prsníka. Ak však dieťa kvôli hnisavému materskému mlieku nedokáže sať zo zapáleného prsníka, musíte sa postarať o vyprázdnenie, takže musíte zvoliť odsávanie.

Cieľom je vyprázdniť prsník, či už dojčíte alebo odsávate. Časté dojčenie a odsávanie vám v tom pomôžu, takže ak bojujete so zápalmi prsníkov, oplatí sa dojčiť alebo odsávať mlieko približne každé dve hodiny, dokonca aj v noci.

Horúci obklad

Horúci obklad pomáha naštartovať krvný obeh, čo prispieva k uzdraveniu. Môžete tiež použiť prsnú vložku, elektrickú vyhrievaciu podložku, obklad s teplou vodou alebo dokonca vyhriaty uterák. Ale osvedčená je aj horúca sprcha alebo kúpeľ.

Masáž

Počas horúceho obkladu si môžete pomôcť aj jemnou masážou prsníka. Krúživými pohybmi jemne masírujte zapálené miesto, miesta za hrudkou a postupne sa posuňte smerom k bradavke.

Odpočinok

Áno, vieme! Materské úlohy zvyčajne nie sú o odpočinku. Máte pred sebou veľa úloh, ktoré je ťažké odložiť bokom. Ak sa však chcete zotaviť zo zápalu prsníka, je nevyhnutné, aby ste čo najviac odpočívali.
Odpočívajte aj v prípade, že nemôžete požiadať o pomoc známeho alebo príbuzného! Domácnosť počká, najdôležitejšie je uzdravenie!

materské mlieko


+1 tip

Nejde o terapeutický prvok, ale vyhýbanie sa tesnému a pevnému oblečeniu určite prispeje k uzdraveniu. Príliš pevná podprsenka aj tak nie je zdravá, ale pri zápale prsníkov by ste sa jej mali vyhnúť úplne! V takom prípade buďte bez podprsenky, no ak vám to veľmi prekáža, oblečte si voľnejšiu, ktorá vám netlačí na prsia.

Toto sú postupy, ktoré môžete jednoducho aplikovať aj doma, aby ste sa zbavili zápalu prsníkov. Hoci dojčenie vo väčšine prípadov poskytuje matkám so zápalom prsníka rýchlu pomoc, v niektorých prípadoch môže byť potrebná lekárska pomoc a liečba liekmi.

Kedy vyhľadať lekára v prípade zápalu prsníka?

Aj keď sa zápal prsníka dá často liečiť vyššie spomenutými metódami, môžu nastať okamih, kedy to všetko nestačí a je potrebná lekárska pomoc. Kedy je potrebné navštíviť lekára?

  • Ak sa napriek dojčeniu, horúcim obkladom, masáži a odpočinku príznaky zápalu prsníka nezlepšia do 24 hodín, musíte sa poradiť s lekárom a neodkladať návštevu! Navštívte lekára, ak u vás pretrvávajú vysoké horúčky aj napriek liečbe alebo dokonca vám teplota stúpa!
  • Ak sú príznaky zápalu prsníkov veľmi náhle a od začiatku závažné, s návštevou lekára nečakajte!
  • Lekárska pomoc je tiež potrebná, ak mastitída postihuje nielen jeden prsník, ale oba, alebo ak sa zdá, že je zapálená aj bradavka.

V prípade zápalu prsníka vám lekár s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí antibiotickú liečbu. Pokiaľ ide o predpísané antibiotiká, je potrebné dbať o to, aby išlo o typ, pri ktorom je možné aj dojčiť.

Väčšina antibiotík nemá žiadny vplyv na dojčenie, ale ak chcete dojčiť, je dôležité, aby ste o tom pri predpisovaní tohto lieku informovali svojho lekára. Ak neviete, či skutočne môžete dojčiť s predpísaným antibiotikom, obráťte sa na svojho pediatra, ktorý vám s tým pomôže.

Je tiež dôležité navštíviť lekára v pravý čas, pretože ak tak neurobíte, môže sa vám zhoršiť zápal prsníka a môže sa u vás vyvinúť absces prsníka, pri ktorom sa už vyžaduje vážnejšia liečba.

Príčiny zápalu prsníka

Mali by ste vedieť o príčinách zápalu prsníka, aby ste im v budúcnosti mohli opäť venovať viac pozornosti a vyhli sa tak vzniku opakovaného zápalu: Medzi príčinami zápalu prsníkov sa zvyčajne radia štyri veci:

  • Pri nedostatočne častom dojčení alebo pri nedostatočne dlhom dojčení sa prsník nedokáže úplne vyprázdniť, to môže viesť k fenoménu nasýtenia prsníkov, ktorý zvyšuje riziko vzniku zápalu prsníka. Ak z nejakého dôvodu nemôžete dojčiť často a dostatočne dlho, musíte vyprázdnenie prsníka vyriešiť odsávaním.
  • Ku vzniku zápalu prsníka môžu prispieť aj nesprávne techniky dojčenia bábätka. Ak bábätko nedojčí správnou technikou, samotné dojčenie nie je dostatočne účinné, čo znamená, že prsníky sa opäť jednoducho nedajú úplne vyprázdniť. Aj preto je dôležité osvojenie si správneho spôsobu dojčenia, pretože práve technika je tajomstvo účinného dojčenia.
  • Tesné podprsenky alebo nosič, ktoré vyvíjajú vysoký tlak na prsia, majú zlý vplyv na tok mlieka v prsníkoch. To neznamená, že nosenie podprsenky alebo detského nosiča povedie ku vzniku zápalu prsníkov. Buďte opatrné pri príliš tesných podprsenkách a detských nosičoch, ktoré nie sú správne navrhnuté alebo správne zachytené. Pretože na rozdiel od prvých menovaných môžu spôsobiť vážne problémy.
  • Baktérie môžu preniknúť aj cez poranenia bradaviek, ktoré môžu spôsobiť zápal prsníkov.

kojenie bábätka

Zápal prsníka a dojčenie

Hoci sme sa tejto téme venovali viackrát, je dôležité vedieť, že zápal prsníka a samotné dojčenie sa navzájom nevylučujú! Zápal prsníka je bohužiaľ jedným z najbežnejších dôvodov ukončenia dojčenia, aj keď vo väčšine prípadov je možné v dojčení pokračovať bez akýchkoľvek problémov.

Vo väčšine prípadov sa zápal prsníka vyskytuje iba na jednom prsníku. Nezapálený prsník je teda „k dispozícii”, aj keď materské mlieko v zapálenom prsníku môže byť hnisavé a nemôžete z neho dojčiť.

Ale ak je materské mlieko vo vašom zapálenom prsníku úplne čisté, nič nebráni v pokračovaní dojčenia. V takomto prípade stojí za to začať dojčiť z tohto prsníka.

Venujte pozornosť svojmu telu!

Okrem radostí z rodičovstva je materstvo spojené aj s mnohými ťažkosťami. S príchodom bábätka sa takmer všetko zmení. Aj keď máte po boku pomoc, úloha matky je aj tak často unavujúca.

Nástup zápalu prsníka môže situáciu ešte zhoršiť, ale našťastie ide o dobre liečiteľné ochorenie. Príznaky zápalu prsníka sa vo väčšine prípadov môžu zlepšiť už za niekoľko dní. Je veľmi dôležité, že keď je váš prsník bolestivý, citlivý na dotyk, neberte tieto príznaky na ľahkú váhu, ale čo najskôr začnite s liečbou a ak sa vaše ťažkosti nezlepšia, neodkladajte návštevu lekára.

Súvisiace produkty: