Blog o bábätkách

Príznaky a liečba uštipnutia osou

Uštipnutie osou nie je väčšinou nebezpečné a je spojené len s miernym opuchom, ale v závažných prípadoch môže dôjsť k alergickej reakcii, napríklad sa môže objaviť dýchavičnosť a dokonca až ohrozenie na živote.

Akonáhle sa v blízkosti nášho dieťaťa objaví osa alebo včela, okamžite ho inštinktívne chránime pred poštípaním. Avšak viete, ako postupovať pri uštipnutí osou? Viete rozoznať uštipnutie osou alebo včelou?

Viete, kedy je potrebné navštíviť lekára? V tomto článku sa okrem iného dozviete, ako postupovať pri uštipnutí osou, aké reakcie môže uštipnutie osou spôsobiť a čo je najdôležitejšie, pri akých príznakoch uštipnutia je potrebné ihneď vyhľadať lekára alebo zavolať záchrannú službu.

uštipnutie včelou

Uštipnutie osou alebo uštipnutie včelou?

Pri oboch typoch uštipnutia hmyzom, či už ide o uštipnutie osou alebo včelou, sa do tela dostane jed, ktorý potom môže spôsobiť rôzny stupeň reakcie.

Zásadný rozdiel medzi osou a včelou je v tom, že osa môže uštipnúť viackrát, pretože dokáže svoje žihadlo stiahnuť späť.

uštipnutie osou

Naproti tomu včela môže bodnúť iba raz. Po uštipnutí včelou ostane žihadlo a spravidla aj kus zadočka s jedom v koži.

uštipnutie včelou

Pokiaľ ide o uštipnutie včelou, je dôležité čo najskôr odstrániť žihadlo a zadoček s jedom! Vykonávajte to veľmi opatrne! Nikdy nestláčajte zadoček s jedom, pretože tým do tela vstrekujete aj jed, ktorý z neho ešte nebol vylúčený. Nepokúšajte sa teda odstrániť žihadlo so zadočkom s jedom stlačením dvoma prstami. Použite ostrejší predmet, pomocou ktorého môžete odstrániť jedným ťahom. Môže byť na to vhodný nôž alebo plastová karta, napríklad bankomatová karta alebo vernostná kartička.

Príznaky, alergické reakcie uštipnutia osou

Uštipnutie osou alebo včelou nie je veľmi príjemný pocit, ale vo väčšine prípadov nie sú nebezpečné. U niektorých ľudí však bodnutie osou môže spôsobiť vážne, dokonca život ohrozujúce alergické reakcie. Preto je po uštipnutí osou obzvlášť dôležité starostlivo sledovať symptómy a alergické reakcie dieťaťa.

Po uštipnutí osou je samotná reakcia úplne prirodzená, pretože sa do tela dostáva jed. Ale záleží na tom, do akej miery alebo k akému príznaku dochádza. Škála príznakov uštipnutia osou je skutočne široká: od úplne neškodného opuchu a začervenania, až po udusenie. Preto je dôležité si uvedomiť, ktoré sú normálne reakcie pri uštipnutí osou a ktoré sú závažnejšie, a v niektorých prípadoch si dokonca vyžadujú lekársku pomoc.

Normálna reakcia pri uštipnutí osou alebo uštipnutí včely

Akonáhle sa jed dostane do tela, okamžite sa spustí reakciu. Príznaky bodnutia osou môžu zahŕňať:

 • začervenanie,
 • mierny opuch (približne 1 až 5 cm v priemere) okolo miesta bodnutia,
 • okolo miesta bodnutia na dotyk teplejšia pokožka.

opuch pri uštipnutí osou

Dôležité je, že tieto príznaky spadajú do kategórie normálne reakcie iba vtedy, ak sa vyskytnú v mieste bodnutia. Takýto typ začervenania a opuchu zmizne v priebehu niekoľkých dní u dospelých a u malých detí to môže trvať trochu dlhšie.

Zvýšená reakcia pri uštipnutí osou alebo uštipnutí včely

Zhruba u jedného z 10 ľudí sa môže pri uštipnutí osou alebo včelou objaviť oveľa väčší opuch, než je normálna reakcia. Pri normálnej reakcii sa objaví 1-2 centimetrový opuch, kým pri alergickej reakcii môže mať opuch veľkosť 10 centimetrov. Obvykle sa tento opuch neprejaví okamžite, ale až 1-2 dni po bodnutí. Avšak na konci druhého dňa po uštipnutí postupne mizne a do 1-2 týždňov úplne zmizne.

Alergická reakcia pri uštipnutí osou alebo uštipnutí včely

Príznaky bodnutia osou sú zvyčajne neškodné, ale asi u 0,4-0,8% detí a 3% dospelých sa môže objaviť závažná, dokonca až života ohrozujúca alergická reakcia. Alergická reakcia sa zvyčajne objaví do 30 minút od uštipnutia. Pri takejto alergickej reakcií by ste mali okamžite navštíviť lekára, zavolať záchrannú službu, pretože čo najrýchlejší lekársky zásah môže zachrániť život! Pri uštipnutí osou alebo včelou sa môžu objaviť nasledujúce alergické reakcie - v niektorých prípadoch aj viacero:

 • Obehové príznaky: rýchly pulz, pokles krvného tlaku, arytmia, príznaky šoku (bledá, vlhká pokožka), mdloby, strata vedomia
 • Poruchy dýchania: dýchavičnosť, sipot, zastavenie dýchania
 • Príznaky pokožky a slizníc: edém tváre, úst, jazyka, urtikária po celom tele, svrbenie
 • Ďalšie príznaky: brušné kŕče, hnačka, nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy, zmätenosť, strach

Tieto alergické reakcie sú závažné príznaky, ktoré vyžadujú lekársku pomoc a naznačujú anafylaktický záchvat. Anafylaktický záchvat môže dokonca spôsobiť smrť, takže ak po uštipnutí hmyzom spozorujete niektorý z vyššie uvedených symptómov, či už ide o uštipnutie včelou alebo osou, mali by ste okamžite zavolať záchrannú službu!

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť do 30 minút od uštipnutia osou alebo včelou, ako je podrobne uvedené v predchádzajúcom odseku. Ale vyhľadať lekársku pomoc a zavolať záchrannú službu je potrebné nielen pri alergickej reakcii.

Tiež by ste mali ihneď vyhľadať lekára, ak dieťa prehltlo osu alebo včelu, pretože opuch úst alebo hrdla v dôsledku bodnutia môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním alebo dokonca smrť! V tomto prípade nie je čas čakať na objavenie príznakov, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc!

Liečba uštipnutia osou

V prípade normálnej reakcie je možné liečbu uštipnutia osou vyriešiť doma bez ďalších okolkov. Pozrime sa, čo môžeme robiť v prípade uštipnutia osou!

 1. Pre uštipnutie osou je charakteristické, že bodnutie neostáva v koži, takže odstránenie žihadla nie je potrebné riešiť. Ale ak dôjde k uštipnutiu včelou, prvou úlohou je odstrániť žihadlo a vrecúško s jedom. Ako sme to už v predchádzajúcej časti napísali, malo by sa to vykonávať veľmi opatrne a vrecúško s jedom by sa nemalo stláčať. Žihadlo by ste mali z miesta bodnutia vytiahnuť ťahom, napríklad pomocou plastovej karty.
 2. Miesto uštipnutia je vhodné umyť vlažnou vodou alebo mydlom. Miesto bodnutia nie je potrebné dezinfikovať.
 3. Ak bolo dieťa uštipnuté na niektorej končatine, tú je vhodné umiestniť do vyvýšenej polohy.
 4. Na miesto uštipnutia sa odporúča priložiť studené alebo ľadové obklady. To sa oplatí vykonávať cca. 15-20 minút. Pri ľadových obkladoch nezabúdajte, že ľad nedávate priamo na miesto bodnutia, pretože to môže spôsobiť dokonca omrzliny. Vždy používajte ľad zabalený v tenkej textílii.
 5. Protialergénne prípravky obsahujúce antihistaminikum je možné použiť na svrbenie a opuch. Opýtajte sa detského lekára, aký typ môže byť vášmu dieťaťu podaný.
 6. Je dobré podať dieťaťu lieky proti bolesti a lieky proti zápalu. Ale vždy konzultuje s ošetrujúcim pediatrom, ktoré lieky odporúča.
 7. V prípade potreby je možné na zníženie opuchu použiť steroidný krém. Pretože tieto steroidné krémy sú viazané na lekársky predpis, v prípade potreby vám ho predpíše ošetrujúci lekár.

Bakteriálna infekcia po uštipnutí osou

Uštipnutie osou alebo včelou bežne nespôsobuje infekciu. V zriedkavých prípadoch sa však po bodnutí môže predsa vyskytnúť bakteriálna infekcia. Môže sa to stať v prípade, že sa do pokožky pri učtionutí nedostal iba jed, ale aj nejaký patogén. V takomto prípade je vidieť červený prúžok smerujúci z miesta bodnutia k torzu tela, čo naznačuje infekciu. Tento červený pruh znamená lymfadenitídu alebo vaskulitídu. Oba prípady vyžadujú lekárske ošetrenie, preto by ste mali navštíviť svojho lekára.

Alergia na uštipnutie osou alebo alergia na osí jed

V súčasnosti bohužiaľ neexistuje diagnostická možnosť, ktorou by bolo možné vopred určiť, či je niekto alergický na uštipnutie osou alebo nie. Preto je veľmi dôležité, aby ste sledovali reakciu pri prvom uštipnutí osou alebo včelou u vášho dieťaťa. Ak sa vyskytne závažná alergická reakcia, napr. dýchavičnosť, nevoľnosť, ťažkosti s prehĺtaním atď., okamžite zavolajte záchrannú službu!

Ak už bola u danej osoby zistená alergia na osí jed alebo alergia na včelí jed, vždy by ste mali mať pri sebe injekciu adrenalínu. V prípade uštipnutia osou alebo včelou by sa mala bezodkladne podať do stehenného svalu a následne by sa mala zavolať záchranná služba.

Na liečbu alergie na včelí jed a osí jedu existujú imunoterapie, ktoré môžu pomôcť odstrániť precitlivenosť spôsobenú jedom.

Foto: www.shutterstock.com