Blog o bábätkách

Príznaky a liečba soor

Soor alebo múčnivka je plesňové ochorenie spôsobené rastom huby candida. V liečbe soor sú namiesto tradičných spôsobov liečby známe nové smery.

Soor je jednou z najbežnejších chorôb u novorodencov, pretože ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý. U mesačných novorodencov je toto ochorenie mimoriadne bežné, vyskytuje sa zhruba u každého 10. bábätka. Soor oris, hovorovo žabka alebo múčnivka je v skutočnosti plesňová infekcia spôsobená plesňou candida. Toto ochorenie zvyčajne spôsobuje Candida albicans, ale v zriedkavých prípadoch ho môže spôsobiť aj výskyt iných druhov Candida.

soor

Objavenie kvasinkovej infekcie soor

Hoci je v skutočnosti príčinou soor Candida albicans, musíme si objasniť jednu vec. Tento druh huby je bežne prítomný v našom tele ako súčasť črevnej flóry. Preto je nesprávne nazývať tieto huby ako patogén! Napríklad šesť z desiatich ľudí má hubu candida v ústach alebo v črevách bez akýchkoľvek príznakov. Prečo sa teda objavuje soor?

Odpoveď treba hľadať v mikrobiologickej rovnováhe. Pokiaľ je huba candida prítomná v tele v normálnom množstve, zvyčajne nespôsobí problém. Problém nastáva, keď je rovnováha narušená a huba sa začne znásobovať. Vtedy sa v ústach objaví kvasinková infekcia.

Sú však životné situácie, ktoré pridisponujú tejto chorobe. Napríklad v prípade dlhodobej antibiotickej liečby je väčšia pravdepodobnosť premnoženia huby candida. Chemoterapia a rádioterapia tiež zvyšujú pravdepodobnosť výskytu kvasinkovej infekcie v ústach. A dokonca aj fajčenie alebo používanie inhalátora na astmu môže spôsobiť soor.

Ako vyzerá soor?

Soor je biela vrstva v ústach, ktorá sa zvyčajne objavuje na jazyku alebo na vnútornej strane tváre. Ale môže sa objaviť aj na ďasnách alebo len na podnebí. Navyše sa môže objaviť aj v zadnej časti úst, hrdle alebo dokonca mandliach.

žabka

Na prvý pohľad si je veľmi ľahké zameniť soor s materským mliekom alebo náhradným dojčenským mliekom. K tomuto omylu dochádza najmä po kŕmení. Našťastie môžete veľmi jednoduchým spôsobom zistiť, či skutočne ide o soor alebo materské mlieko.

Napojte bábätko vodou a keď je aj po napití sa naďalej viditeľná biela škvrna, pravdepodobne máte dočinenia s múčnivkou. Múčnivka sa oveľa lepšie udrží na sliznici ako akékoľvek zvyšky potravy. Nezmizne po napití ako napríklad zvyšky materského mlieka alebo náhradného dojčenského mlieka. Ale aj soor sa dá utrieť! Ak sa pokúsite bielu škvrnu utrieť pomocou gázy, nájdete pod ňou červenkastý zapálený povrch.

Príznaky soor

Okrem zjavných bielych škvŕn môžete vidieť aj ďalšie podozrivé znaky. Napríklad, ak bábätko nechce jesť, odmietnutie dojčenia môže byť spôsobené tým, že počas jedla alebo prehĺtania cíti bolesť. Samotný soor nemusí byť bolestivý, ale v niektorých prípadoch sa môže objaviť aj pocit bolesti.

Ďalším príznakom je aj sucho v ústach. Plesňová infekcia ovplyvňuje aj vnímanie chuti. Na jednej strane menej cítiť chute a na druhej strane cítiť neobvyklé, nepríjemné chute. Praskanie kútikov úst môže taktiež naznačovať výskyt soor v ústach, rovnako ako začervenanie úst a hrdla.

Zhrňme si teda príznaky soor:

  • Biele škvrny v ústnej dutine
  • Odmietanie jedla
  • Sucho v ústach
  • Narušenie chuti
  • Nepríjemná chuť v ústach
  • Praskliny v kútiku úst

Liečba soor

Borax glycerín

Borax glycerín sa používa na liečbu kvasinkovej infekcie soor už mnoho rokov a dokonca aj dnes si mnoho ľudí myslí, že je to dokonalá liečba. Ale s pokrokom medicíny sa o borax glyceríne ukázalo, že jeho použitie môže mať aj vážne vedľajšie účinky. Nadmerné užívanie môže viesť ku kŕčom a kóme.

Borax glycerín obsahuje derivát kyseliny boritej a glycerol. Pretože glycerín má sladkú chuť, bežne sa mu hovorí aj ružový med, repný med alebo cibuľový med. Kyselina boritá inhibuje rast húb, a preto sa používa v medicíne. Posledné výskumy a odborníci neodporúčajú používať glycerín boraxu proti soor, pretože ide tiež o derivát kyseliny boritej.

Čo použiť namiesto neho? Podľa najnovších lekárskych posudkov sa soor nemusí ošetrovať, pretože ustúpi aj bez aplikácie liečby. Môže sa stať, že sa u bábätka objaví závažnejší druh infekcie Candid. V takom prípade sú viditeľné nielen biele škvrny v ústnej dutine, ale u bábätka sa môže objaviť aj prechodná plienková dermatitída v dôsledku infekcie tráviacim systémom.

múčnivka

Štetec

Ak ide o závažnejšiu plesňovú infekciu, ktorá spôsobuje soor, môžete ju liečiť antimykotickým liekom na predpis. Ide o sirupovitý štetec s lokálnymi účinkami. Nemusíte mať obavy, ak bábätko prípravok prehltne, pretože sa nevstrebáva z črevného traktu. Používanie je veľmi jednoduché, stačí natrieť ústnu dutinu gázou namočenou do prípravku. Ak sa soor objaví vo forme konkrétnej bielej škvrny, musí sa silným pohybom natrieť a utrieť.

Samotná múčnivka nebolí, takže sa nemusíte obávať toho, že by ste dieťaťu utieraním spôsobili bolesť. Je však veľmi dôležité, aby boli tieto odstraňovania dostatočne účinné, pretože iba tak môžete hubu Candida celkovo odstrániť. Pokiaľ štetec nedočiahne do všetkých častí ústnej dutiny alebo biele škvrny neutierate dostatočne energicky, existuje možnosť opätovnej infekcie. Úplné zmiznutie bielych škvŕn trvá asi 1-2 týždne. Ak sú biele škvrny voľným okom neviditeľné, stále stojí za to pokračovať v liečbe štetcom ešte niekoľko dní, aby ste tak zabránili opätovnej infekcii.

Proti soor je nutná dezinfekcia

Na úplné prekonanie soor nestačí iba lokálne ošetrenie bielej škvrny a ústnej dutiny. Dôležité je sterilizovať a dezinfikovať všetko, s čím malé ústočká vášho bábätka mohli prísť do styku. Dojčenské fľaše, cumlíky, hračky pre deti sú zvyčajne veci, ktoré si dieťa vezme do úst, a preto by mali byť každopádne dezinfikované. Ak používate odsávačku mlieka, mali by ste ju taktiež pravidelne sterilizovať. Ak je múčnivka spojená s plienkovou dermatitídou, nemala by chýbať ani dezinfekcia oblasti plienky, pretože to môže taktiež predstavovať potenciálne riziko opätovnej infekcie.

sterilizácia

Sterilizovať by ste mali nielen veci bábätká, ale potrebné je dezinfikovať aj potreby mamičky. Ak stále dojčíte, je vhodné častejšie pranie podprsenky a výmeny vložky do podprsenky.

Ak si všimnete soor u svojho bábätka, oplatí sa prezrieť aj svoje psia, pretože aj na prsiach sa môže prejaviť kvasinková infekcia. Huby Candida môžu tiež spôsobiť zápal prsníkov. Veľmi ľahko sa dá spoznať, pretože je sprevádzané pocitom pálenia, svrbenia a bradavka je zapálená, olupuje sa. V takýchto prípadoch sa samozrejme musí liečiť aj plesňová infekcia prsníka, pretože bez nej sa bude soor u bábätka neustále vracať. Mnohé mamičky nevedia, že huba candida nezanikne ani počas zmrazovania, takže je dobré pozastaviť zmrazovanie materského mlieka na toto obdobie, pretože aj cez mliečko môže dôjsť k opätovnej infekcii dieťaťa.

Podľa najnovších medzinárodných odborných odporúčaní nie je lekárske ošetrenie soor nevyhnutné. Ak spozorujete biele škvrny v ústach bábätka, môžete navštíviť pediatria a konzultovať, či je akákoľvek liečba potrebná.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com