Blog o bábätkách

Príznaky a liečba refluxu u dojčiat

Časté grckanie po dojčení naznačuje u novorodencov reflux. Medzi príznaky novorodencov s refluxom patrí plač a nepríjemný pach v ústach.

Grckanie alebo reflux u dojčiat? Na prvý pohľad si je veľmi jednoduché zameniť tieto dva javy. Existujú ale príznaky, ktoré môžu naznačovať, že ide skôr o reflux, nie o obyčajné grckanie. V tomto článku vám predstavíme príznaky charakteristické pre obe javy. Nezabúdajte však, že presnú diagnózu môže určiť iba lekár!

Príčina refluxu u dojčiat

Objem žalúdka novorodenca je oveľa menší, ako si väčšina ľudí myslí. Žalúdok s objemom 20-30ml nedokáže prijať väčšie množstvo jedla naraz. Keď sa teda počas dojčenia bábätko príliš napapá, začne sa jeho žalúdok napínať. Ako pomoc pri tomto napätom pocite sa brušná stena a svaly žalúdka zbavujú prebytku. Tento jav je sprevádzaný grckaním, ktoré je v dojčenskom veku pomerne častým a neškodným javom. Preto je tiež bežné nazývať grckanie ako fyziologický alebo nekomplikovaný reflux.

reflux

Prehltnutý vzduch sa počas dojčenia dostáva spolu s materským mliekom do žalúdka, čo tiež namáha bruško bábätka.Tento vzduch sa zvyčajne môže vylučovať časťou materského mlieka, ktoré bolo strávené. To, že vzduch a prebytočná strava môžu ľahko opustiť žalúdok, je spôsobené aj skutočnosťou, že zvierač v mieste spojenia žalúdka a pažeráka sa nezatvára dokonale.

Hoci je grckanie bábätka častým javom, no ak k nemu dochádza príliš často a množstvo sa zväčšuje, resp. na nálade bábätka je vidieť, že niečo nieje v poriadku (napr. neutíšiteľne plače), potom nejde o normálne grckanie, ale reflux. Pri refluxe dojčiat sa dajú okrem grckania a malátnosti, spozorovať aj ďalšie príznak. Napríklad v prípade refluxu sa často vyskytujú problémy s hmotnosťou, čo si všimnete na skutočnosti, že bábätko nerastie podľa vašich očakávaní.

Príznaky refluxu u dojčiat

Príznaky refluxu u dojčiat sú veľmi podobné ako pri grckaní. Reflux u dojčiat sa na druhej strane líši od prirodzene sa vyskytujúceho grckania tým, že vznikajú aj ďalšie príznaky. Medzi ďalšie príznaky patrí neustály nepokoj, zápach z úst, kašeľ, nechutenstvo. V závažnejších prípadoch môže byť príznakom aj zastavenie prírastku hmotnosti bábätka.

Grckanie

Hlavným príznakom refluxu u dojčiat je grckanie. V porovnaní s fyziologickým vracaním však ku grckaniu dochádza intenzívnejšie a častejšie. Počas grckania sa vracia nielen vzduch, ale spolu so vzduchom aj väčšie množstvo materského mlieka alebo dokonca náhradné mlieko Dolný pažerákový zvierač sa nezatvára správne, takže obsah žalúdka môže sa môže vracať späť do pažeráka.

Plač, nepokoj

Spätný únik obsahu žalúdka do pažeráka nie je príjemný pocit, takže reflux u bábätiek môže spôsobiť nepokoj. Kvôli refluxu môže bábätko častejšie plakať, pretože presakujúci kyslý obsah žalúdka môže spôsobiť žieravý pocit v pažeráku, čo je prirodzene bolestivé.

plač

Kyslá vôňa v ústach

Kyslosť obsahu žalúdka môžete cítiť na vygrckanom materskom mliečku alebo náhradnom mliečku. A táto kyslá vôňa môže spôsobiť nepríjemný zápach v ústach.

Kašeľ

Obsah žalúdka vracajúci sa zo žalúdka spôsobuje podráždenie a môže spôsobiť, že bábätko kašle viac ako zvyčajne.

Nechutenstvo

Pomerne kyslý obsah žalúdka môže páliť pažerák, kvôli čomu je pre bábätko jedenie veľmi nepríjemn. Z tohto dôvodu si môžete u bábätka všimnúť tehotenstvo alebo bábätko odmieta jesť.

Váha

Závažnosť refluxu u dojčiat je najvýraznejšia na základe prírastku/úbytku hmotnosti. Pri silnom refluxe bábätko príliš často a intenzívne grcká, čo sa odráža na jeho prírastku/úbytku hmotnosti. Týždenný alebo mesačný prírastok na hmotnosti bábätka s refluxom, môže byť nižší ako ste očakávali. V závažnejších prípadoch môže dokonca dôjsť k úbytku hmotnosti. Ak u bábätka spozorujete príznaky refluxu, venujte väčšiu pozornosť váhe bábätka a vyhľadajte lekára!

Na čo si dávať pozor u bábätka s refluxom?

Hoci si z dôvodu nedostatočného vývoja tráviaceho systému si reflux u dojčiat nevyžaduje ďalšiu liečbu, no pri každodenných činnostiach môžete urobiť kroky v záujme zmiernenie príznakov refluxu u bábätka. Ide o každodenné činnosti: kŕmenie bábätka, odgrgnutie bábätka, uspávanie bábätka.

Dojčenie bábätka s refluxom

Jedným z príznakov refluxu u bábätiek je grckanie po dojčení, pretože vtedy dochádza k nasýteniu žalúdka. Ak dojčíte svoje bábätko, môžete mu pomôcť pri zmiernení príznakov správnou voľbou polohy pri dojčení. Bábätko s refluxom sa odporúča dojčiť v sedacej polohe, pretože táto poloha sťažuje návrat kyslého obsahu žalúdka.

Okrem polohy pri dojčení stojí za to vyskúšať aj častejšie dojčenie v menšom množstve, pretože takto sa nenasýti žalúdok bábätka.

odgrgnutie

Odgrgnutie bábätka s refluxom

Pri bábätkách je veľmi dôležité, aby ste ich po kŕmení nenechali odgrgnúť. Odgrgnutie pomáha prehltnutému vzduchu počas dojčenia uniknúť z bruška bábätka. Ak vzduch sa nemôže vrátiť späť, čo môže namáhať bruško bábätka a viesť k nepokoju.

Je veľmi dôležité, aby si bábätká s refluxom odgrgli. Odgrgnutie a vertikálna pozícia bábätka pomáha dostať vzduch zo žalúdku na povrch a pomáha, aby uniklo s čo najmenším množstvom materského mlieka. Približne 20 minút po dojčení neukladajte bábätko spať, ale držte ho vo zvislej polohe.

Uspávanie bábätka s refluxom

Z hľadiska refluxu nie je pri spánku poloha na chrbte tou najlepšiou voľbou, pretože sa tak môže ľahšie vytvoriť cesta pre obsah žalúdka smerom k pažeráku. Ak má bábätko reflux a často grcká, stojí za to zdvihnúť matrac v postieľke pod hlavičkou bábätka, nastaviť ho do naklonenej polohy. Táto poloha je dobrá, aby bola hlavička bábätka počas spánku o niečo vyššie ako zvyšok tela, čo sťažuje spätný tok obsahu žalúdka. Je dôležité mať na pamäti, že nie všetky detské postieľky sa dajú vyklopiť!

Tip: Ani by ste si nemysleli, koľko kritérií je potrebné zvážiť pri výbere postieľky. V tomto článku sme pre vás zhrnuli niekoľko rád, na ktoré treba myslieť pri zariaďovaní detskej izbičky: Rady pri zariaďovaní detskej izby.

Ak nie je možné ležiacu plochu nakloniť, môžete pomocou refluxného vankúša mierne zdvihnúť hlavičku bábätka počas spánku. Niektoré z týchto refluxných vankúšov je možné navyše použiť aj v kočíku.

Magických 10 mesiacov

Dobrá správa je, že z refluxu môže bábätko vyrásť! Po narodení sa tráviaci systém bábätka začína rýchlo vyvíjať. Približne v 10. mesiaci veku dosahuje bábätko vývojové štádium, keď je dolný pažerákový zvierač dostatočne silný na to, aby zadržal kyslý obsah žalúdka. U väčšiny bábätiek s refluxom sa príznaky vytratia najneskôr do 10. mesiaca veku.

Reflux u dojčiat môže naznačovať aj alergiu!

Ak spozorujete, že vaše bábätko podozrivo veľa grcká, určite navštívte lekára a odhaľte príčinu grckania! Ľahko sa môže stať, že diagnózou bude reflux, ktorý nie je v zásade závažný, je však dôležité si ju uvedomiť a vylúčiť ďalšie choroby.

Neliečený reflux môže spôsobiť problémy s ušami, nosom, hrdlom a priberaním na váhe. Okrem toho môže byť reflux u bábätiek dokonca príznakom alergie na bielkoviny kravského mlieka, preto vyhľadajte lekára.

Súvisiace produkty:

Fotó: www.shutterstock.com