Blog o bábätkách

Pripravte sa na zimu!

Pri správnej príprave sa môžete tešiť na príchod chladného počasie a dopriať si krásnu prechádzku s bábätkom, aj keď je vonku chladnejšie.

Po príchode z pôrodnice spolu s bábätkom budete potrebovať čas, kým sa vytvorí vaša každodenná rutina. Dôležitou súčasťou je trávenie času na čerstvom vzduchu, aj počas chladnejšieho počasia. Pripravte sa na príchod zimy, aby sa niesli každodenné prechádzky v znamení dobrej nálady!

Už aj s novorodencom môžete tráviť čas vonku na čerstvom vzduchu, hoci neexistuje zhodný názor, kedy začať. Podľa odporúčania pediatrov je možné začať s prechádzkami na čerstvom vzduchu od veku 7-10 dní, ak je vonku chladnejšie, od veku 12-14 dní. V zime sa pri teplote nižšej ako -5 stupňov neodporúča chodiť na prechádzky. Ak je však bábätko správne oblečené, nemusíte to brať ako Sväté písmo. Väčšina z nich totiž spí na vzduchu oveľa lepšie. Samozrejme, ani v tomto prípade nesmieme zabúdať na postupnosť a zo dňa na deň zvyšovať dĺžku času stráveného na čerstvom vzduchu.

zimné dieťa

Obliekanie bábätka

U bábätiek sa udržiavanie telesnej teploty vyvíja v prvom roku života. Pri ich obliekaní treba brať do úvahy aj fakt, že sa takmer vôbec nehýbu, potrebujú teda o jednu vrstvu viac. Ale je veľmi dôležité, aby ste sa vyhli nadmernému obliekaniu. Nemusíte sa obávať ani vtedy, ak pocítite, že sú malé ručičky bábätká studené, pretože to nepredstavuje ich skutočnú telesnú teplotu! Ak chcete získať autentickejší obraz, dotknite sa radšej zátylku bábätka. Ak siahnete pod oblečenie a cítite, že je šija bábätka studenšia, pravdepodobne mu je zima, ale ak je jeho pokožka vlhká a teplá, je nadmerne oblečené.

Počas chladnejšieho počasia môžete na dupačky obliecť kabátik, následne overal alebo overalový fusak. Samozrejme základnými kúskami sú čiapka, šál a rukavice

Súvisiace produkty:


Prechádzka s kočíkom alebo klokankou


Okrem správneho oblečenia bábätka je veľmi dôležitá aj samotná príprava kočíka na chladnejšie obdobie. Ale môžete sa vybrať na prechádzku aj s klokankou. Určite by ste sa nemali nechať odradiť ani častými zrážkami, ktoré sú počas jesene a zimy veľmi typické. Aj v tomto období sa môžete vydať na osviežujúcu prechádzku, stačí chrániť seba a drobca pred chladom a dažďom.

Tip: Existujú modely kočíkov, ku ktorým si môžete dokúpiť špeciálnu podrážku, ktorá uľahčuje prechádzku v snehu.

Prechádzka ako forma pohybu

Prechádzka s dieťaťom vám tiež pomôže zlepšiť náladu a znovu získať späť svoju pôvodnú kondíciu. Chôdzu je možné začať s malou intenzitou od druhého týždňa do šiesteho týždňa po pôrode, no neskôr môžete intenzitu zvyšovať.

prechádzka s kočíkom v zime

Aké má výhody?

  • Chôdza je vynikajúce cvičenie na spaľovanie tukov. Ak je vaším cieľom chudnutie, prechádzajte sa pri strednej intenzite aspoň pol hodiny denne!
  • Rýchla chôdza má vplyv na budovanie vytrvalosti, najmä ak je kombinovaná so zdvíhaním kolien, skákaním alebo len so striedaním chôdze a džogingu.
  • Chôdza je vynikajúca aj na posilnenie svalov. Cvičenie na lýtka sa dá vykonávať aj chôdzou po špičkách a spevnením stehenného svalu výpadmi. Pri chôdzi si môžete posilniť aj brušné svaly. Brušné svaly napnite a stiahnite počas 10 krokov, potom si oddýchnite a pokračujte ďalších 10 krokov. Toto cvičenie opakujte 10-15 krát!

Súvisiace produkty:

Tip: Tiež je dôležité, aby ste sa pri chôdzi cítili pohodlne. Počas chladnejších dní vám mimoriadne poslúži rukávnik.

Poprechádzajte sa!

Keď je dieťa už staršie a počas prechádzky nesedí len v kočíku, je veľmi dôležité, aby malo na sebe oblečenie, v ktorom sa ľahko pohybuje. Samozrejme, vrstvené obliekanie je stále dôležité, ale je možné, že napríklad kombinácia kabát + nohavice (alebo lyžiarske nohavice) je praktickejšia ako jednodielny overal.
Keď dieťa už chodí, budete v zime potrebovať aj teplé topánky a snehule. Odolnosť proti vode je dôležitá, aby nič nemohlo stať v ceste prechádzke v snehu alebo daždi.

dieťa v zime

Súvisiace produkty:


Vrstenie oblečenia aj v noci

Počas chladnejších dní, sa pri obliekaní bábätka alebo malého dieťaťa na noc oplatí zvoliť praktické kúsky, ktoré zaisťujú konštantnú rovnomernú telesnú teplotu. Okrem (alebo namiesto) deky alebo paplónu je dobrou voľbou teplý paplónový alebo wellsoftový spací vak. Počas chladnejších mesiacov siahnite radšej po jednodielnom pyžame.

Súvisiace produkty:

Ani počas chladného obdobia sa nemusíte utiahnuť do teplého domova, pretože osviežujúca prechádzka je pre vás aj vaše bábätko mimoriadne prospešné.