Opaľovacie krémy pre deti a bábätká

Pomoc pri výbere
Pomoc pri výbere

Pomoc pri nakupovaní: Opaľovacie krémy pre deti a bábätká

Pokožka detí je oveľa citlivejšia ako pokožka dospelých, keďže tenšiu rohovinu. Z tohto dôvodu sa môžu deti na priamom slnku popáliť už za 10-15 minút. Opaľovacie prostriedky chránia pred škodlivým slnečným žiarením (UV-A a UV-B), z ktorých UV-A žiarenie je zodpovedné za tvorbu slnečnej alergie, rôznych pigmentových škvŕn, v ťažkých prípadoch stojí za vznikom rakoviny kože. UV-B žiarenie je zodpovedné v lepšom prípade za zhnednutie pokožky, v horšom prípade za spálenie. Pokožka si pamätá vplyvy, ktoré ju zasiahnu a vhodná ochrana dokázateľne znižuje riziko neskoršieho vytvorenia ochorení kože/kožných nádorov.

Už od novorodeneckého veku môžete používať prípravky na opaľovanie, ale dbajte aj na číslo faktoru. Na citlivú pokožku bábätiek a detí si vyberte krém s vysokým faktorom. Vo zvýšenej miere to platí, ak má dieťa veľmi bledú, citlivú pokožku.

Prípravky na opaľovanie pre deti sú dostupné v rôznych prevedeniach (sprej, krém, mlieko), s rôznymi faktormi (napríklad 30 alebo 50). Deti by mali používať opaľovacie prostriedky s ochranným faktorom minimálne 30.

Po zdržiavaní sa na slnku treba ošetriť pokožku dieťaťa s upokojujúcim krémom po opaľovaní.

Použitie


Naneste prípravok na opaľovanie pre deti na pokožku v tenkej vrstve 30 minút pred opaľovaním (je to dôležité, pretože účinok týchto prípravkov sa začína prejavovať 20 minút po nanesení). Prívok je potrebné aplikovať viackrát podľa potreby (odporúča sa každé 2 hodiny), a po kúpaní sa odporúča natrieť dieťa znovu, najmä ak nie je prípravok odolný voči vode.

Užitočné rady

  • Ani aplikácia prípravkov na opaľovanie neposkytuje 100%-nú ochranu pred vznikom rakoviny kože, preto je dôležité nenechávať dieťa na priamom slnku.
  • Dieťa by malo nosiť tenké svetlé tričko, čiapku alebo klobúk (podľa možnosti s UV ochranou) a slnečné okuliare.
  • Podľa možnosti dieťa umiestnite v tieni, napríklad pod stanom alebo slnečníkom. Aj v detskom kočíku ho nechávajte pod slnečnou strieškou alebo strieškou s UV filtrom.
  • Nenechajte dieťa na slnku medzi 11. a 15. hodinou, nateriajte pokožku dieťaťa prípravkom na opaľovanie aj v tieni, pretože UV žiarenie zasiahne dieťa na 50-60 % aj v tieni.
  • Dieťa by malo piť veľa tekutín (podľa možnosti vodu) a jesť veľa ovocia a zeleniny bohatých na vitamíny, pretože organizmus treba chrániť aj zvnútra.