Blog o bábätkách

Príprava na advent: takto sa nalaďte na Vianoce

Príprava na advent, počas ktorej sa spoločne naladíte na prichádzajúce sviatky je pre deti nezabudnuteľným zážitkom. Naše tipy, aby bolo adventné obdobie a Vianoce ešte krajšie!

Večery sú čoraz dlhšie a tmavšie a pomaly prichádza zima, no nie je dôvod na obavy, keďže sa blíži čas adventnej prípravy. Toto čarovné obdobie, kedy sa môžeme spoločne rozprávať, tvoriť, si azda najviac užívajú deti. Všade naokolo sa nesú vianočné vône a na uliciach, v obchodoch sa rozsvietia adventné svetielka. Ako môžete premeniť čakanie na ešte úžastnejšie? Ukážeme vám to!

Čakanie na Vianoce: pripravte rodinu na kúzlo!

Niet divu, koľko vzrušenia obklopuje príchod Mikuláša medzi deti, keďže okrem darčekov sa s jeho osobou spája aj množstvo rozprávok, zázrakov a kúziel. Vianočné naladenie môže byť rovnako čarovným obdobím očakávania. Je len na vás, aké tradície si vytvoríte alebo ktoré zvyky prenesiete z vlastného detstva, aby ste mali pred odovzdávaním darčekov skutočne zázračný, rozprávkový týždeň.

Rozhodnite sa s partnerom, čo oslavujete počas vianoc, čo pre vás táto udalosť znamená a podeľte sa o tom s deťmi počas prípravy. Stromček postavíte spoločne s najmenšími, alebo ten bude súčasťou vianočného kúzla, kedy cinkot zvončeka znamená príchod vianočného stromčeka? Prichádza Ježiško alebo darčeky prinesú anjeli? Spoločné tradície, ktorých sa rok čo rok držíte, z vás vytvoria skutočnú rodinu, a preto sa oplatí vynaložiť energiu na ich vytváranie.

Nápady na navodenie vianočnej nálady

Regály obchodov sú už preplnené darčekmi a pomaly zaznejú aj obvyklé vianočné hity. Cítite už vo vzduchu vôňu Vianoc? Ste pripravení začať so sviatočnou prípravou? Ak ešte nie, tak sa najprv nalaďte vy, vaše nadšenie sa potom prenesie aj na zvyšok rodiny.

Môže to znieť ako samozrejmosť, no je pravda, že najlepší darček, ktorý môžeme dať svojim deťom, je spoločne strávený čas, pozornosť a láska. To, čo teraz od vás uvidia a naučia sa, bude v budúcnosti určovať, koľko radosti sa im bude spájať so sviatkami, ako budú prežívať prípravy na Vianoce aj ako dospelí, po rokoch s vlastnými deťmi.

Hor sa do dobrodružstva! Začína sa obdobie spoločných zimných programov, zábavných nákupov, skvelých výletov, pečenia a varenia. Tu sú naše tipy, ako vytvoriť nezabudnuteľnú adventnú prípravu!

adventný kalendár

 • Spoločné pečenie

V zime je domov bez vône medovníkov nepredstaviteľný. Deti milujú miesenie, vykrajovanie, vtipné postavičky, zdobenie. Môžete upiecť vianočné pečivo pre príbuzných, priateľov alebo kohokoľvek, koho chcú deti prekvapiť sladkými pochúťkami.

 • Adventné, vianočné trhy

Spoločný trdelník, teplý čaj, detské programy. Na vianočných trhoch sa stále niečo deje, no navštíviť miestnych predajcov s rodinou sa oplatí už len kvôli krásnej, farebnej atmosfére.

 • Výlety do prírody

Ak vonku sneží, nemožno si nechať ujsť sánkovanie, no ak nesneží, aj tak sa oplatí načerpať silu v lese. Nazbierajte si plody a šišky, aby ste mohli využiť poklady prírody na ozdobu svojho domova či adventného venca.

 • Vianočné knihy

Jednou z vrúcnych kapitol adventnej prípravy môže byť spoločné čítanie vianočných príbehov. Počas chladných večerov sa môžete k sebe pritúliť a vybrať si z rôznych rozprávok, aby ste sa spoločne naladili na sviatočnú atmosféru.

Príprava na advent s deťmi

 • Okrem zimných rozprávok sa môžete spoločne naučiť aj vianočné pesničky, riekanky a básničky, ktoré môžu deti prezentovať v kruhu rodiny počas spoločnej oslavy.
 • Nemali by ste vynechať ani adventný kalendár: každé ráno začne napínavo s radosťou z prípravy, keď spoločne otvoríte malé prekvapenie dňa. Nemusíte myslieť na nič veľké, stačí nejaké ovocie, orechy, či zdravé pochúťky.
 • Môžete napísať list Ježiškovi, vyrobiť vianočnú pohľadnicu pre priateľov, starých rodičov, príbuzných.
 • Vychutnávajte si spoločne vianočné osvetlenie počas večernej prechádzky.
 • S charitou sa nedá začať priskoro. Vytrieďte hračky, ktoré sa vašej ratolesti už zunovali, ale stále sú v dobrom stave: urobíte veľkú radosť deťom v núdzi.

vianočné pečenie s deťmi

Adventná dekorácia: kreatívne trávenie času

Čo môže byť zábavnejšie ako spoločná príprava obľúbených vianočných a adventných dekorácií? Najmenší sa s nadšením oddávajú príprave sviatočnej výzdoby, stačí spoločne vymyslieť, ako by mala tohtoročná výzdoba vyzerať. Veniec na dvere, dekorácie do okna, svetelné girlandy a váš domov bude zrazu vyžarovať radosť z čakania.

 • Nech je tohtoročný adventný veniec spoločným umeleckým dielom! Sviečky, mašle, ozdoby, vyberte si farby a vzory spoločne! A každú nedeľu, pri zapaľovaní sviečky, môžete deťom porozprávať, čo slávite počas adventu a ako sa v duchu pripravujete na Vianoce.
 • Môžete si tiež vyrobiť vianočnú ozdobu s odtlačkom ručičky vášho bábätka, ktorú môžete každý rok použiť ako ozdobu alebo ňou môžete obdarovať starých rodičov počas sviatkov.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com