Blog o bábätkách

Priebeh pôrodu krok za krokom

Blížiaci sa pôrod vyvoláva u mnohých žien pocit úzkosti a napätia. Zistite viac o tomto fantastickom procese a o tom, čo sa deje v pôrodných fázach!

Pôrod je rozhodujúcim a nezabudnuteľným zážitkom, pretože konečne príde na svet vaše bábätko, ktoré ste deväť mesiacov nosili pod srdcom. Avšak veľké množstvo žien sa vrhá do tohto úžasného procesu s úzkosťou a napätím, v ktorom hrá hlavnú úlohu strach z neznámeho.

A úzkosť nie je vôbec šťastná, pretože sťažuje uvoľnenie sa počas pôrodu. Cieľom nášho článku je pomôcť vám rozptýliť obavy: spoznať s nami proces pôrodu a zistiť, čo môžete počas pôrodu očakávať!

Aký je priebeh pôrodu?

Prirodzený pôrod pozostáva zo 4 dobre oddeliteľných dôb. Ide o nasledujúce doby:

 • Doba pôrodná – otváracia: počas tejto doby sa krčok maternice úplne roztiahne a vaše telo sa pripraví na vytlačenie dieťaťa.
 • Doba pôrodná – vypudzovacia: počas tejto doby sa dieťa presúva pôrodnými cestami až kým sa dostane na svet.
 • Doba pôrodná – pôrod placenty a plodových obalov: počas tejto doby sa placenta a plodový obal oddelia a dochádza k ich pôrodu.
 • Doba monitorovania: počas tejto doby sa sleduje stav a prípadné komplikácie bábätka a matky.

Pred prvou dobou sú už viditeľné príznaky, že sa čoskoro spustí pôrod. Medzi príklady takýchto znakov patrí pokles bruška, zostup hlavičky plodu alebo uvoľnenie hlienovej zátky a hnačka.

Tip: Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o príznakoch blížiaceho sa pôrodu, prečítajte si náš článok Známky a príznaky pôrodu!

pôrod

Prvá fáza pôrodu: otváracia fáza

Počas otváracej fázy sa krčok maternice postupne rozširuje a vaše telo sa pripravuje na vytlačenie dieťaťa. Na konci tejto fázy, keď dochádza k úplnému otvoreniu, krčok maternice „zmizne”, tj. úplne splynie s vagínou a spoločne tvoria pôrodné cesty.

Ako dlho trvá fáza otvárania?

Otváracia fáza pozostáva z dvoch častí. V prvej, tzv. latentnej fáze sa zvyčajne objaví len mierna bolesť, vtedy dôjde k počiatočnému rozšíreniu krčka maternice. Táto fáza môže trvať dlho, až po dobu 24 hodín, ale nemusíte sa báť, pretože v tejto časti ešte nie sú prítomné bolesti.

Druhou časťou otváracej fázy je aktívna fáza, ktorá trvá 8 až 12 hodín. Vtedy sa zosilní intenzita kontrakcií maternice a bolesti, ktoré sa začnú vyskytovať pravidelne, čoraz častejšie a dlhšie.

Počas tejto fázy sa krčok úplne roztiahne, čo môže byť sprevádzané miernym krvácaním. Kým je množstvo krvi podobné ako počas menštruácie, je to úplne prirodzené. Ak si však všimnete väčšie množstvo červenej krvi, je okamžite potrebné lekárske vyšetrenie. Silné krvácanie totiž môže naznačovať predčasné odlúčenie placenty. Počas otváracej fázy praskne aj plodový obal a odtečie plodová voda.

Odtok plodovej vody

Hoci vo filmoch nástup pôrodu často signalizuje odtok plodovej vody, realita je úplne iná. Vo väčšine prípadov sa bolesť objaví už pred prasknutím plodového obalu. Ak to tak nie je, hovoríme o pretrhnutí plodového obalu. Je tiež dôležité poznamenať, že po prasknutí plodového obalu nemusí dochádzať k odtoku plodovej vody, ale plodová voda môže unikať. V takom prípade spozorujete len veľmi mierny prameň.

Na čo si dávať pozor v súvislosti s plodovou vodou?

 • Plodová voda je zvyčajne bezfarebná alebo svetloružová vodnatá kvapalina.
 • Ak spozorujete inú žltkastú alebo zelenkastú farbu alebo nepríjemný zápach, informujte o tom svojho lekára, pretože to môže naznačovať infekciu alebo prítomnosť výkalov plodu.
 • Ak spozorujete, že vám plodová voda uniká, vyhľadajte lekára a ak spozorujete viac plodovej vody, choďte do nemocnice.
  Môže sa stať, že nedôjde k prasknutiu plodového obalu, kým sa krčok maternice úplne nerozšíri. V tomto prípade je potrebné umelé pretrhnutie plodového obalu.

Tip: Únik plodovej vody môže výrazne zvýšiť riziko vaginálnej infekcie, takže je dôležité včasné odhalenie. V tom vám pomôže náš článok s názvom Známky úniku plodovej vody.

Bolesti pri pôrode

Nemýľte si pôrodné bolesti s takzvanými poslíčkami, ktoré sa môžu objaviť niekoľko týždňov pred pôrodom. Najväčší rozdiel je v tom, že poslíčkovia sú nepravidelné bolesti, často sa zmierňujú pri zmene držania tela a nie sú ani také intenzívne.
Naopak, pôrodné bolesti sa vyskytujú v pravidelných intervaloch a častejšie. Spočiatku môžete pociťovať bolesť každých 15-20 sekúnd s dĺžkou 20-25 minút. Na konci tejto fázy sa vyskytujú dlhšie bolesti v dĺžke 30-45 sekúnd, zatiaľ čo prestávka medzi bolesťami sa skracuje na 1-3 minúty.

Kedy ísť do nemocnice?

Ide o ústrednú otázku každej tehotnej mamičky. Nasledujúce príznaky naznačujú, že nastal čas ísť do nemocnice:

 • Ak pravidelne pociťujete opakujúce sa bolesti brucha a prestávky medzi bolesťami trvajú iba 10 minút.
 • Hoci je bolesť pri prvom pôrode zvyčajne stredne silná, pri druhom alebo viacerých pôrodoch môže byť mierna. Ak pravidelne pociťujete kontrakcie, mali by ste ísť do nemocnice bez ohľadu na závažnosť bolesti.
 • Po odtoku plodovej vody by ste mali ísť do nemocnice aj v prípade, že nemáte žiadne bolesti.
  Pri balení dbajte o to, aby ste do jednej tašky zabalili všetky potreby do pôrodnice a do ďalšej všetko potrebné do nemocnice, na oddelenie šestonedelia. O vybavení potrebných do pôrodnice sa informujte v nemocniciô

Tip: V našom článku Tehotenský balíček do pôrodnice sme zhrnuli všetky potreby, ktoré budete potrebovať počas dní v pôrodnici alebo oddelení šestonedelia.

predpôrodné vyšetrenie

Čo sa bude diať v nemocnici?

Primárne vyšetrenia sa vykonávajú po príchode do nemocnice. Vaginálne sa kontroluje stav krčka maternice a stav plodového obalu a pomocou CTG (kardiotokografu) sa monitoruje činnosť srdca bábätka a kontrakcie maternice. K tomu budete potrebovať výsledky všetkých vyšetrení. Preto je vhodné pripraviť si všetky dokumenty vopred, v nemocničnom balení.

Počas pôrodu sa testy opakujú v pravidelných intervaloch a medzitým sa môžete venovať činnostiam podporujúcim pôrod, relaxovať a počúvať hudbu. Zmena držania tela má priaznivý vplyv na pôrodný proces, takže ak máte možnosť, môžete použiť rebrovanú stenu, fit loptu alebo iné náčinie.

Je možné počas fázy kontrakcií jesť alebo piť?

Áno, nielenže sa môže, ale sa aj odporúča. Je veľmi dôležité, aby vám zostalo dosť sily na fázu vypudzovacia. V takom prípade by sa mali konzumovat ľahko vstrebateľné jedlá bohaté na sacharidy, aby ste nezaťažili črevný trakt. Okrem toho je vhodné konzumovať nesýtenú tekutinu s nízkym obsahom vlákniny.

Druhá fáza pôrodu: fáza vypudzovania

Ak je krčok maternice úplne rozšírený a odtiekla plodová voda, dostali ste sa do fázy vypudzovania. Vo fáze vypudzovania vrcholí frekvencia a intenzita bolesti a matka cíti mimoriadne silný tlak. To sú už bolesti na tlačenie, ktoré pomáhajú novorodencovi prísť na svet.

Plod prechádza pôrodnými cestami a pri správnej polohe plodu sa pri posledných kontrakciách objaví hlava a ramená bábätka. Následne máte za sebou najťažšiu časť, pretože toto sú najširšie časti tela vášho dieťaťa!

Čo robiť vo fáze vypudzovania?

Po dosiahnutí fázy vypudzovania sa môžete umiestniť do polohy, v ktorej dôjde k samotnému pôrodu. V dnešnej dobe si čoraz viac matiek volí inú polohu pri pôrode, ako je ležanie na chrbte, čo uľahčuje pôrod. Môže to byť na všetkých štyroch alebo poloha v drepe, no na niektorých miestach môžete rodiť vo vani. O týchto možnostiach sa informujte vopred v nemocnici!

Je dôležité vedieť, že pôrod vedie pôrodná asistentka. Pôrodná asistentka neustále sleduje vývoj plodu v pôrodných cestách a chráni hrádzu vlastnými rukami. Lekár zasiahne až v prípade, že pôrodná asistentka oznámi, že je to potrebné. Preto je dôležité sa snažiť so svojou pôrodnou asistentkou spolupracovať čo najlepšie a postupovať podľa jej rád.

Možnosti zmiernenia bolesti

Na zmiernenie bolesti počas pôrodu si môžete zvoliť analgetiká. Zvyčajne sa podávajú injekčne. Je tiež možná epidurálna anestézia, má to však nevýhodu v tom, že rodička je menej schopná spolupracovať s pôrodnou asistentkou, kontrakcie môžu byť miernejšie a pôrod sa môže oneskoriť.

Existujú aj iné možnosti, pri ktorých hrá hlavnú úlohu osvojenie si správnych dýchacích techník a relaxácia. Bolesť zmierňuje aj teplo, napríklad termofor na horúcu vodu alebo pôrod vo vírivke.

Kedy zasahuje lekár?

Lekár zasiahne do pôrodu iba vtedy, ak to bude odôvodňovať stav plodu alebo matky. V prípade dlhých kontrakcií môže lekár proces pôrodu urýchliť podaním oxytocínu alebo v prípade potreby rozhodnúť o cisárskom reze alebo inom zákroku.

Nastrihnutie hrádze, klystír - kedy je to potrebné?

Mnoho tehotných žien sa obáva klystíru alebo nastrihnutia hrádze.

Aplikácia klystíru závisí od nemocnice. Jeho účelom je zabrániť úniku výkalov z konečníka pod tlakom, pretože to zvyšuje riziko infekcie. Môže sa to ľahko stať a väčšina žien pociťuje potrebu stolice aj kvôli tlaku v konečníku počas pôrodu. O využití klystíru sa informujte v nemocnici.

Podľa moderných názorov sa je potrebné nastrihnutiu hrádze radšej vyhýbať. Pružnosť hrádze môžete podporiť aj masážou hrádze, ktorá by sa mala aplikovať pravidelne niekoľko týždňov pred pôrodom. Kvôli veľkosti dieťaťa však môže byť nevyhnutné nastrihnutie hrádze, aby sa chránili tkanivá hrádze.

Narodenie

Po narodení je novorodenec čo najskôr priložený na matkino bruško a hrudník. Ak to stav matky z nejakého dôvodu neumožňuje, v súčasnosti je v mnohých nemocniciach možné položiť dieťa na hrudník otca.

Pri nekomplikovanom pôrode sa pupočná šnúra prestrihne až neskôr: keď sa v ňom zastaví krvný obeh. Takto získa novorodenec ešte poslednú dávku dôležitých živín.

pôrod bábätka

Kto môže byť prítomný pri pôrode?

Dnes už väčšina nemocníc umožňuje pôrod za prítomnosti otca alebo dokonca povoľuje, aby vás sprevádzal ďalší člen vašej rodiny.

Tretia fáza pôrodu: pôrod placenty a plodových obalov

Po narodení novorodenca sa placenta oddeľuje od steny maternice a dochádza k jej vypudeniu spolu s plodovým obalom. Bolesť, ktorá je k tomu potrebná je neporovnateľne miernejšia a zvyčajne stačí len jedno zatlačenie.

Následne sa vyšetruje, či je placenta a stena maternice neporušené a pozostáva z jedného kusu. Dôvodom je, že v maternici nemôžu zostať žiadne zvyšky, pretože by to mohlo viesť k infekcii.

pôrod

Štvrtá fáza pôrodu: monitorovanie

Po pôrode placenty sú matka a bábätko naďalej pozorované, pretože existuje šanca na vznik komplikácií. Dochádza k prvému vyšetreniu matky po pôrode, z hľadiska všetkých poranení, napríklad poranení hrádze.

Na rad prichádza vyšetrenie novorodenca vrátane vyšetrenia Apgar, ktoré skúma dieťa na základe 5 rôznych životných funkcií. Ak sa zistí, že je všetko v poriadku, bábätko sa vráti matke a priloží sa na jej prsník.

Po narodení je veľmi dôležitý prvý kontakt a prvý spoločný zážitok a prvé dojčenie je pre matku aj bábätko kľúčové. To je prípad, keď môže bábätko získať predmlieko, ktoré obsahuje veľa cenných živín.

Ak sa počas 2-hodinového pozorovania zistí, že je s vami všetko v poriadku, môžete byť preložení na oddelenie šestonedelia, to znamená na izbu, v ktorej strávite zvyšok pobytu v nemocnici.

Čo deje po zvyšok pobytu v nemocnici?

Počas pobytu v nemocnici budete mať príležitosť relaxovať a neustále sa zosilňovať. V nemocnici vám pomôžu naučiť sa správne techniky dojčenia a tiež vás naučia, čo vaše bábätko potrebuje a ako sa oň starať. O niekoľko dní bude bábätko prevezené na ďalšie testy a ak sa zistí, že je všetko v poriadku, budete čoskoro prepustení domov.

Aj keď sa pôrod môže na prvý pohľad javiť ako odstrašujúci, väčšina žien ho stále prežíva ako mimoriadne intímny a úžasný zážitok. Aj vám prajeme taký pôrod!

Súvisiace produkty: