Blog o bábätkách

Prichádza súrodenec

Rodina sa rozširuje, čoskoro sa narodí malý súrodenec. Pripravte sa na toto krásne, ale hektické obdobie, ako aj na príchod dvojčiat.

V živote každej rodiny je veľmi vzrušujúce obdobie, keď sa ukáže, že je na ceste súrodenec. Skúsenosti získané pri prvom dieťati môžu byť veľmi užitočné, no napriek tomu vznikne úplne nová životná situácia. Okrem toho, že sa rodina rozšíri o novú osobnosť, rodičia musia dbať aj na vzťah medzi súrodencami. Je potešením vidieť tento rozvíjajúci sa súrodenecký vzťah, zvláštny zážitok však môže byť, keď prídu na svet dvojčatá.

tehotenstva

Pocity počas tehotenstva

Keď opäť otehotniete, môžu sa okrem radosti vyskytnúť aj nejaké obavy. Ako si budete vedieť zadeliť svoju pozornosť? Ako môžete milovať ešte jedného drobca? Pomôže vám, ak sa o tom porozprávate so svojím partnerom. Je dobré, ak sa už ku koncu tehotenstva dohodnete, kto bude strážiť drobca, keď budete s väčším dieťaťom, aby ste mu mohli venovať všetku svoju pozornosť. Hoci si svoju pozornosť budete musieť rozdeliť medzi deťmi, ale svoju lásku nie. Pomôže vám rozptýliť pochybnosti a obavy, ak sa budete pripravovať na príchod malého súrodenca spoločne so svojím dieťaťom.

Ako vám môže pomôcť prvorodené dieťa pri príprave?

Najdôležitejšie je zapojiť dieťa už počas tehotenstva, ale iba ak chce! Mnoho detí si malého súrodenca „žiada ako darček“, no nie je pravidlom, že sa bude prvorodené dieťa zo správy príchodu nového člena rodiny tešiť. Ak sa uzavrie, nebude chcieť správu prijať alebo bude nahnevané, preto v žiadnom prípade dieťa nepresviedčajte, aké má veľké šťastie! Doprajte mu čas a priestor na prežitie týchto úplne prirodzených pocitov.

prichádza súrodenec

Zapojte prvorodené dieťa do prípravy na malého súrodenca, ale iba ak chce! Dôležité je, aby ste mu vždy hovorili pravdu! Nepodsúvajte mu mylné predstavy o tom, aké je dobré, že prichádza súrodenec, aspoň sa bude mať s kým hrať. Samozrejme, príde aj čas spoločného hrania, o niekoľko mesiacov alebo rokov. V skutočnosti do rodiny prichádza bezmocný drobček, ktorý si vyžaduje veľkú pozornosť rodičov.

Čo môžete urobiť?

  • Rozprávajte mu o tom, že vám bude robiť radosť, ak vám bude pomáhať s povinnosťami okolo novorodenca. Môže sa to naplniť, aj keď je vekový rozdiel medzi deťmi veľmi malý, samozrejme musíte brať do úvahy vek dieťaťa.
  • Privolajte si na pomoc magickú moc rozprávky a hľadajte príbehy, ktoré sa venujú téme súrodenectva.
  • Dovoľte mu, aby vám hladkal bruško, ale v žiadnom prípade ho nenúťte!
  • Porozprávajte mu o tom, že na začiatku bude bábätko veľa plakať a bude ho potrebné mnohokrát utíšiť. Pokojne sa s ním podeľte, že aj vy máte obavy, aké to bude po narodení. Nestrácajte pozitivitu a upokojte ho, že sa budete usilovať o to, aby ste vytvorili ideálne podmienky pre každého.
  • Ak máte súrodenca, pokojne mu povedzte o svojich vlastných skúsenostiach a spomienkach, vďaka ktorým bude pre neho nová situácia stále bližšia.

A keď sa narodí drobec …

Vtedy bude otázka súrodenectva skutočným problémom a každý bude potrebovať čas, aby si na túto novú situáciu zvykol. Je častým javom, že sa súrodenecká žiarlivosť objaví otvorene, respektíve vám prvorodené dieťa dá najavo, aby ste vzali súrodenca späť do nemocnice, alebo sa prejaví agresívne smerom k drobcovi, bude ho búchať, štípať. Musíte túto situáciu jemne ale dôrazne zastaviť, pretože naznačuje, že vaše dieťa bojuje s ťažkými pocitmi. Môžete mu pomôcť, ak tieto prejavy emócií prijmete. Nezakazujte mu, aby vyjadril svoje emócie, vždy sa mu prihovárajte s láskou a neodmietajte ho. Možno by ste práve vy mali sformulovať to, čo ešte nevie: „Náš život sa zmenil odkedy prišiel na svet tvoj súrodenec, kvôli tomu cítiš zlosť, chceš, aby bolo všetko ako predtým. ” Môže sa mu uľaviť, ide totiž o najlepší liek na súrodeneckú žiarlivosť.

malý súrodenec

Tip: V mnohých rodinách „prinesie“ novorodenec staršiemu súrodencovi darček. Môže to byť roztomilé gesto, no najlepšie je, keď nepôjde o jednorazovú príležitosť, ale zopakuje sa niekoľkokrát v priebehu prvých mesiacov. Nemusíte myslieť na veľké veci, môže ísť o malú drobnosť.


Ako ste sa už počas tehotenstva mohli rozprávať o súrodencovi, zapojte väčšie dieťa do povinností okolo novorodenca, dovoľte mu byť blízko vás a pomôžte mu prijať túto novú situáciu!

  • Dajte mu drobné, ale o to dôležitejšie úlohy, napríklad počas prebaľovania!
  • Počas dojčenia novorodenca ho zavolajte k sebe a povedzte mu rozprávku!
  • Aj spoločná prechádzka môže pomôcť pri vytvorení spoločného puta. Skvelým nástrojom môže byť súrodenecký kočík, v ktorom môžu cestovať spoločne. Ale väčší súrodenec môže dostať aj nášlapník pre súrodenca alebo sedadlo pre súrodenca. Môžete si ich spoločne vybrať už v období tehotenstva a vyskúšať doma, ešte pred príchodom novorodenca.
  • Hračky a doplnky pre deti, stolička na kŕmenie, postieľka alebo súrodenecký kočík môžu hrať dôležitú úlohu, pretože počas hrania môže dieťa prežiť, čo sa odohráva v jeho vnútri.
  • Body s nápisom súrodenec pre drobca? Nie je to len zábavné, ale ide aj o odkaz pre staršie dieťa: bábätko je hrdé, že má staršieho súrodenca.

Tip: Pre deti je fantastické dobrodružstvo, keď môžu cestovať spolu v prívese na bicykli. Preskúmajte svet na kolesách!

príves na bicykel

Príves na bicykel Thule

Súvisiace produkty: 

Čas plynie a súrodenci si na seba zvyknú

Môže to trvať dlho, ale časom sa dokážu súrodenci spoločne hrať stále viac hier a dlhšie. Pre staršie dieťa spočiatku nebude ľahké, že mu drobec zničí postavenú stavebnicu, chce sa hrať z jeho hračkami a bude všetko brať do ruky. V takom prípade sa oplatí vytvoriť pre staršie dieťa samostatný priestor, kde nebudú v ohrození jeho poklady a vybudované hrady.

súrodenci

Neskôr sa oplatí vyskúšať, ako si spoločne poriadia s otočnými rozprávkovými kockami, skladačkou. Môžete väčšiemu súrodencovi vysvetliť, že môže naučiť menšieho, pomáhať mu, ale musí byť trpezlivý, pretože mu to ešte nepôjde tak rýchlo a šikovne. Neskôr môžu nájsť spoločnú radosť aj v spoločenských hrách, ale bude potrebná aj účasť rodičov. Hojdačka, detský domček, ktorý je možné použiť (aj) vonku, pieskovisko môže byť pre súrodencov tiež veľkou zábavou, kde si môžu užiť nielen radosť z hry, ale pekne pomaly - možno za cenu hlasných, ale skutočne konštruktívnych konfliktov - si osvojiť aj pravidlá spolupráce.

Súvisiace produkty: 

Príprava a na príchod dvojičiek

Čakať dvojičky a následne im dať život môže byť pre matku skutočne mystické. Keď rodinu zasiahne dvojité požehnanie, rodičov môžu premôcť neočakávane, zmiešané pocity, radosť, zúfalstvo, úzkosť. Niet divu, pretože je potrebné venovať zvýšenú pozornosť zo strany matky aj lekára. Musíte byť tiež duchovne pripravené na príchod bábätiek, ale musíte plánovať dvojnásobne aj v iných oblastiach. A pokiaľ ide o zostavenie výbavičky pre bábätko, musíte hľadať verziu vyrobenú špeciálne pre dvojčatá.

dvojičky

Jednou z najťažších výziev môže byť výber správneho dvojičkovského kočíka. S výberom vám pomôžeme v nasledujúcom článku: Odborná pomoc pri výbere najlepšieho kočíka.

Ani mamičky dvojičiek sa nemusia vzdať nosenia detí. Samozrejme, keď nadíde obdobie nosenia bábätiek, môžu ich nosiť rodičia aj osobitne, ale klokalna pre dvojčatá poskytuje riešenie na nosenie oboch detí súčasne.

Tip: V prípade dvojičiek si vyberte detskú opatrovateľku, ku ktorej môžete pripojiť ďalšiu kameru, aby ste mohli najmenších sledovať bez problémov aj individuálne. A medzi monitormi nájdete takú, ktorá je určená pre dvojičky.

Keď sa ukáže, že v brušku býva viac bábätiek, väčšinu mamičiek zaujíma, čo bude s dojčením? Keďže produkcia materského mlieka funguje na princípe ponuky a dopytu, nie je vôbec nemožné kŕmiť dve bábätká výlučne materským mliekom. Ale stáva sa, že dvojčatá uzrú svetlo sveta skôr a ich mamička ich nebude môcť chvíľu dojčiť. V takom prípade je odsávanie jediným spôsobom, ako zvýšiť a udržať množstvo materského mlieka, kým nezačnete bábätká dojčiť.

dvojčatá

K tomu je potrebné odsávaním vyprázdniť prsníky najmenej 8 - 10 krát denne alebo častejšie. Vynikajúca pomôcka je elektrická odsávačka mlieka s dvoma tryskami. Je pravda, že dojčiť viac detí a zabezpečiť dostatok materského mlieka si vyžaduje veľa trpezlivosti, ale oplatí sa do toho investovať energiu. Predčasné materské mlieko je ideálne pre vývoj malých detí a dozrievanie ich imunitného systému. Keď dojčíte dvojčatá naraz, hľadanie správnej polohy pri dojčení sa môže javiť ako žonglovanie, ale časom sa podarí koordinovať aj dojčenie dvoch detí súčasne.

Súvisiace produkty: 

Po narodení dvojičiek bude zdanlivo ťažkou úlohou skoordinovať, že zatiaľ čo sa vy staráte o jedno bábätko, druhé musí čakať. Ale dôležité je vedieť, že dobrá matka nie je tá, ktorá poskakuje okolo drobcov ako superhrdinka, ale tá, ktorá sa snaží robiť všetko s láskou, pozornosťou, snažiac sa ich spoznať, pochopiť a osvojiť si povinnosti najlepším spôsobom pre ňu a pre bábätká.

Stať sa rodičom je veľká úloha a výzva. A najdôležitejšie je veriť, že robíme všetko správne, aj keď sa niektoré veci nevyvíjajú podľa našich predstáv. Či už sa narodia dvojčatá alebo súrodenci s vekovým rozdielom, vzťah medzi súrodencami vnesie do rodinného života nádhernú pestrosť.

Foto: www.shutterstock.com