Blog o bábätkách

Premeňte Deň otcov na rodinný sviatok!

Čo znamená puto bábätka a otca a o čom je Deň otcov? Ako sa na tento deň pripraviť s deťmi? Rady, ako premeniť tento sviatok n nezabudnuteľný pre celú rodinu.

Deň otcov sa oslavuje na celom svete, aby sa uznala úloha otcov v živote rodiny a detí. Ako vznikol Deň otcov a akými programami a darčekmi môžeme potešiť otcov? Ako zapojiť deti do prípravy? Aká je úloha otca v živote detí?

Zatiaľ čo oslava Dňa matiek a Dňa detí sú na Slovensku mimoriadne rozšírené, popularita oslavy Dňa otcov sa na Slovensku rozširuje len v posledných desaťročiach. Odkedy hlava rodiny v moderných spoločnostiach preberá čoraz viac zodpovednosti za emocionálny vývoj svojich detí, došlo k rozmachu psychologických štúdií o dôležitosti otcovskej väzby pre deti. Ako sa však rozšíril Deň otcov a prečo je dôležité tento deň osláviť?

Kedy je Deň otcov? Každoročne tretiu júnovú nedeľu.

Odkiaľ pochádza Deň otcov?

V roku 1908 sa v kostole v Západnej Virgínii konalo prvé podujatie v USA venované otcom na pamiatku 362 mužov, ktorí zahynuli pri nehode pri výbuchu v neďalekej bani. Táto spomienka sa však ešte nestala každoročnou opakujúcou sa oslavou.

Nasledujúci rok Sonora Smart Dodd z Washingtonu, ktorú vychovával ovdovený muž spolu so jej piatimi súrodencami, začala zhromažďovať priaznivcov pre svoj plán usporiadať oficiálny sviatok na počesť druhého člena rodiča, rovnako je tomu na Deň matiek. Jej iniciatíva bola úspešná, 19. júna 1910 sa konal prvý Deň otcov v štáte Washington. Mnohé katolícke krajiny, najmä v Európe a Latinskej Amerike, vzdávajú úctu otcom 19. marca, na Deň sv. Jozefa.

Kedy je Deň otcov?

Deň otcov sa na svete koná v rôznych termínoch a krajiny majú svoje vlastné tradície na počesť otcov. Napríklad v Litve a niektorých častiach Španielska je Deň otcov je dňom pracovného pokoja a v Estónsku, Samoe a Južnej Kórei je tento deň považovaný za štátny sviatok.
Kedy je Deň otcov v roku 2022? Vo väčšine krajín pripadá na tretiu júnovú nedeľu, ktorá bude 19. júna 2022. Okrem USA oslavujú otcovia v tento deň napríklad aj v Japonsku, Kanade, Číne, Malajzii či Peru. V niektorých severoeurópskych krajinách, ako je Nórsko, Fínsko a Švédsko, však sviatok pripadá na druhú novembrovú nedeľu.

Deň otcov na Slovensku

Deň otcov sa na Slovensku oslavuje tretiu nedeľu v mesiaci jún, takže tento rok pripadá na 19. júna ako vo väčšine ostatných krajín. Hoci o tejto iniciatíve ešte mnohí vôbec nepočuli, v mnohých rodinách je už tradíciou venovať väčšiu pozornosť okrem detičiek a mamičiek, aj otcom a poďakovať sa im za všetko, čo robia pre rodinu.

Deň otcov je nový sviatok.

Puto otca a dieťaťa: úloha otca v rodine

Vzťah medzi otcom a dieťaťom je veľmi dôležitý z hľadiska vývoja dieťaťa. Našťastie sa už nové generácie otcov zapájajú do starostlivosti o deti viac. V prípade narodenia bábätka podporuje čo najskoršie vytvorenie puto medzi otcom a bábätkom aj otcovská dovolenka.

  • Otec, rovnako ako matka, zohráva dôležitú úlohu pri podpore emocionálneho vývoja dieťaťa: malé deti očakávajú, že im otec poskytne pocit fyzického a duševného bezpečia.
  • Štúdie ukázali, že je otec milujúci a podporujúci, výrazne to ovplyvňuje kognitívny a sociálny vývoj dieťaťa.
  • Otec ovplyvňujú nielen sebavedomiem dieťaťa, ale aj to, ako si dieťa rozvíja vzťahy s ľuďmi.
  • Spôsob, akým sa otec správa k svojmu dieťaťu, rozhoduje aj o následnom výbere partnera a vytváraní priateľských vzťahov pre potomka.

Šťastný Deň otcov: oslavujte takto!

Deň otcov sa dá premeniť pre otcov, starých odcov a „otcovské postavy“, napríklad otčimovia, strýkovia na nezabudnuteľnú spomienku mnohými spôsobmi. Niektorí v tento deň navštívia svojho dlho nevideného otca, iní zase obdarúvajú kvetmi alebo darčekmi, ako sú športové potreby či elektronika, pracovné náradie. Keďže Deň otcov je relatívne nový sviatok, rodiny sa vytvárajú rôzne tradície, aby prejavili lásku, vďačnosť a úctu, ktorú deti pociťujú k svojim rodičom.

Mamičky často zohrávajú veľkú úlohu pri vymýšľaní a organizovaní pozdravov pre otcov. Tu je niekoľko tipov, ako urobiť tento deň výnimočným tým, že ešte viac posilníte potrebu rodinnej súdržnosti:

  • Vyberte si s najmenšími peknú básničku ku Dňu otcov a potom im pomôžte ju naučiť sa. Samozrejme, radosť môžu deti urobiť akoukoľvek vlastnou produkciou, či už je to rozprávka, pesnička alebo tanec.
  • Pripravte spolu s deťmi niečo chutné! Môže to byť obľúbené jedlo, ale ak máte doma dobrodružného otec, môžete vyskúšať nové recepty z celého sveta. Pozvite na hostinu aj starého otca, aby sa mu ušlu z pochutín!
  • Ak hlava rodiny rada varí, záhradkárči alebo má nejaké iné záľuby, nájdite si počas dňa čas a venujte sa tejto činnosti spolu s ním! Bude sa tešiť, že môže robiť to, čo má rád, a navyše so svojou rodinou.

Kedy bude medzinárodný Deň otcov v roku 2022?

Aké darčeky môžete využiť na to, aby bol Deň otcov nezabudnuteľným?

Detská kresba je vždy strela do čierneho, no skvelé rozhodnutie sú aj vlastnoručne vyrobené darčeky. Po obľúbenom koláčiku, ktorý ste spoločne upiekli, môže prísť na rad dobrá spoločenská hra alebo si môžete spoločne pozrieť skvelý rodinný film. Nezabúdajte ani na svojho vlastného otca: rodinný fotoalbum mu určite urobí radoť, ale určite bude vďačný aj za svoj obľúbený nápoj! Samozrejme, najlepším darčekom ku Dňu otcov je kvalitný, spoločne strávený čas plný rozhovorov, hier, objatí a chutných jedál, ktoré by bola škoda vynechať.

Foto: www.shutterstock.com