Blog o bábätkách

Predčastniatko v rodine

Príchod predčastniatka do rodiny je mimoriadne nečakaná situácia pre rodičov. V takomto prípade je veľmi dôležitá podpora okolia.

Predčasný pôrod predstavuje veľkú výzvu aj v rozvinutých krajinách, približne 10-12 percent bábätiek uzrie svetlo sveta predčasne. Predčasný pôrod má veľký vplyv nielen na bábätká, ale aj mamičku a celú rodinu a obdobie po pôrode sa stáva veľmi špeciálnou situáciou.

Predčastniatko je bábätko, ktoré prišlo na svet pred 37. týždňom tehotenstva. Vzhľad predčasne narodených bábätiek sa podobá vzhľadu novorodencov, majú vyvinuté končatiny, ale sú oveľa menšia a ich orgány sú nedozreté. Telesné proporcie predčiastnatka sú veľmi charakteristické, čím je nezrelejšie predčasne narodené bábätko, o to je jeho hlavička v porovnaní s telom väčšia. Predčastniatka môžu byť veľmi chudé, končatiny môžu mať dlhé a chudé.

inkubátor

Po narodení predčiastnatka je najhoršia bezmocnosť, ale dôležité je vedieť, že v tejto situácií môžu bábätku mimoriadne pomôcť aj rodičia: každá kvapka materského mlieka ma hodnotu zlata a oplatí sa nájsť spôsob komunikácie s predčasne narodeným bábätkom. Komunikovať sa dá aj s plodom v brušku mamičky, takže sa to dá dosiahnuť aj s narodeným bábätkom, či už spevom, pohmkávaním alebo telesnou blízkosťou. Telesná blízkosť má mimoriadne veľký význam.

Telesná blízkosť s predčasne narodeným bábätkom

Klokankovanie sa v súčasnosti využíva na čoraz viac jednotkách intenzívnej starostlivosti pre predčasne narodené bábätká. Táto metóda sa rozšírila z Bogoty v roku 1979, kde boli doktor Martinez a jeho kolegovia nútení začať využívať metódu, ktorú videli u klokanov, pretože im chýbali príslušné technické podmienky. Metóda spočíva v tom, že sa predčasne narodené bábätko položí na holú hruď mamičky alebo otecka, aby vo vzájomnej blízkosti. Telesná blízkosť upevňuje vzťah, znižuje stresové hormóny v tele predčasne narodeného bábätka, pozitívne ovplyvňuje životné funkcie, prírastok hmotnosti a zvyšuje produkciu materského mlieka. Nosenie a blízky kontakt s telom má naďalej dobrý vplyv na predčasne narodené dieťa.

Ako zabezpečiť pokojné prostredie pre predčasne narodené bábätko?

  • V postieľke pripevniteľnej k rodičovskej posteli môže byť bábätko vo vašej blízkosti. Môže sa použiť aj ako samostatná postieľka, ale po odinštalovaní strán sa dá pripevniť k rodičovskej posteli.
  • Pre predčasne narodené bábätká je mimoriadne dôležité vytvoriť podmienky, ktoré mu pripomínajú upokojujúcu bezpečnosť ako v maternici mamičky. Preto môže byť použitie zavinovačky alebo perinky v ich prípade oveľa užitočnejšie, ako v prípade novorodencov.
  • Ale užitočné môže byť aj hniezdo pre bábätká. Výhodou hniezda je, že obopína bábätko. Môžete ho používať v postieľke alebo kdekoľvek inde.

V hojdačke pre bábätká môžete bábätko ľahk upokojiť alebo uspať. Objíma telo bábätka ako kolíska, chráni ho a poskytuje mu bezpečné miesto.

predčasniatko

Súvisiace produkty:


Dojčenie, kŕmenie predčasniatka

Pre predčasne narodené bábätko je mimoriadne dôležité materské mlieko. Materské mlieko produkované pri predčasne narodenom bábätku charakterizuje vyšší obsah bielkovín, tuku, energie a imunitných látok, viac minerálnych solí, menej laktózy a faktory, ktoré prispievajú k vývoju nervového systému, sietnice a dozrievania črevného systému.

Po narodení predčastniatka väčšina mamičiek zabúda na odsávanie materského mlieka, čo je v danej situácie úplne pochopiteľné. Ale je mimoriadne dôležité, aby sa s odsávaním mlieka začalo najneskôr 6 hodín po pôrode. Je úplne prirodzené, že v prvých dňoch bude množstvo len niekoľko kvapiek, ale množstvo mlieka bude zo dňa na deň väčšie. Denne je potrebné odsávať mlieko aspoň 8-10-krát, aspoň 15 minút pri každej príležitosti. Je dobré, ak spadá jedno odsávanie na noc, kedy je hladina prolaktínu vyššia.

Môže sa stať, že pri predčasne narodenom bábätku budete musieť týždne alebo mesiace odsávať mlieko, oplatí sa zaobstarať si elektrickú odsávačku mlieka, podľa možností s dvoma sacími hlavicami.

V tomto stresujúcom období nebudete odsávanie mlieka jednoduchou úlohou, ale môže vám pomôcť tichá hudba, chutný čaj, pozitívne myšlienky spojené s bábätkom alebo uvoľňujúca masáž chrbta.

Sanie-prehltnutie-dýchanie je koordinované medzi 32-35. týždňami tehotenstva, je pravdepodobné, že ak sa bábätko narodí skôr bude kŕmené infúziou alebo sondou do nosa. Ako bude bábätko rásť, môže začať počas „klokankovania” z času na čas sať, v takomto prípade je potrebné bábätko motivovať k tréningu, aby následne mohlo prísť dojčenie s veľkým D.

Po príchode domov s predčastniatkom bude odsávanie potrebné čoraz menej, pretože bábätko bude stále živšie a šikovnejšie. Nemali by ste to vzdávať ani v prípade, že sa dojčenie z nejakého dôvodu nedarí, pretože pre predčasniatko je najdôležitejšie pokojné prostredie a starostlivá láska.

Hygiena v prostredí predčasniatka

Je mimoriadne dôležité dodržiavať hygienické pravidlá okolo predčasne narodeného bábätka. Hlavne pri odsávaní a uskladňovaní materského mlieka. Ak zo začiatku ešte nemôže bábätko dostávať odsaté mlieko, oplatí sa ho uskladňovať. Môže sa stať, že pri kŕmení predčasne narodeného bábätka budete potrebovať náhradné mlieko, ale aj v takomto prípade je dôležitá sterilizácia nástrojov.

Tip: O výbere najideálnejšej odsávačky mlieka sa môžete dočítať v našom článku: Akú odsávačku mlieka si kúpiť? Návod na odsávanie mlieka. Informácie o skladovaní materského mlieka nájdete tu: Skladovanie a zohrievanie materského mlieka.

Súvisiace produkty:

Bezpečnosť predčasne narodeného bábätka

Po príchode domov z pôrodnice s predčasne narodeným bábätkom sa v rodičoch vynára množstvo otázok spojených s neistotou. Veľa mamičiek bojuje s ťažkosťami, že sa im narodilo bábätko predčasne, v určitých prípadoch môže dôjsť aj strate sebadôvery. V takomto prípade je mimoriadne dôležitá podpora okolia. Povzbudenie má cenu zlata nielen pre mamičku, ale aj otecka. Musia spracovať udalosti a musia sa uzdraviť, aby si opäť dokázali dôverovať. Je úplne pochopiteľné, že sa snažia venovať väčšiu pozornosť bábätku a robia všetko ešte opatrnejšie, než rodičia novorodencov.

predčasne narodené dieťa

Súvisiace produkty:

Malinké oblečenie pre malinké predčastniatka

Okrem vyššie uvedených informácií je tu ešte niekoľko praktických vecí, ktoré budete potrebovať po narodení predčastniatka. Napríklad oblečenie pre bábätká veľkosť 44 a 50, maličká čiapka alebo jednorazové plienky pre predčasne narodené bábätká.

Súvisiace produkty:

Oblečenie veľkosti 44 a 50:

Okrem všetkých praktických potrieb pre bábätká, ktoré pomáhajú rodičom v tomto období je pre predčastniatko najdôležitejšia telesná blízkosť rodičov, ktorá pomáha pri regenerácií a vývoji, pričom uzdravuje bábätko aj rodičov, aby prekonali ťažkosti spoločne, s pocitom lásky.

Foto: www.shutterstock.com