Blog o bábätkách

Prečo je plávanie pre bábätká dobré? Argumenty a rady na plávanie pre bábätká

Plávanie pre bábätká posilňuje svaly, zlepšuje koordináciu a má dobrý vplyv na rozvoj pohybu. Zábava, ktorá buduje vzťah dôvery medzi rodičmi a deťmi.

Plávanie pre bábätká je pomerne sporná téma. Niektorí tvrdia, že je to mimoriadne užitočné pre niekoľkomesačné bábätká, zatiaľ čo iní tvrdia, že by sa plávaniu mali vyhnúť, pretože to môže byť pre bábätko nebezpečné. Pozrime sa na to, aká je pravda?

Plávanie pre bábätká nie je lekciou plávania!

Plávanie pre bábätká nie je najšťastnejším názvom, pretože nevystihuje dobre, čo sa pri takejto činnosti v skutočnosti deje. Je to zavádzajúce, pretože bábätká sa pri plávaní pre bábätká nenaučia plávať, pretože nejde o hodiny plávania. Ide o aktivitu zameranú na rozvoj, ktorá sa deje vo vodnom prostredí.

plávanie s bábätkami

Prečo je plávanie pre bábätká dobré?

Zástancovia plávania pre bábätká jednoznačne poukazujú na pozitívne účinky tejto činnosti na vývoj bábätka. Na hodinách sa vykonávajú cvičenia, ktoré zlepšujú pohybovú koordináciu bábätka a majú dobrý vplyv na pohybový vývoj. Mnohí tvrdia, že bábätká, ktoré pravidelne plávajú si oveľa skôr osvoja najdôležitejšie míľniky vývoja pohyb, ako sú napríklad otáčanie, lezenie alebo sedenie.

Tip: Zaujíma vás, v ktorej fáze pohybového vývoja sa práve nachádza vaše bábätko? Prečítajte si o tom viac v našom článku: Fázy pohybového vývoja bábätka: malými krokmi vpred!

Pokiaľ ide o blahodarné účinky plávania pre bábätká na vývoj pohybu, nezabúdajte, že nikdy nie je cieľom, aby vaše dieťa preskočilo svoj vek a naučilo sa niektoré formy pohybu skôr. Pretože všetko má svoj čas! Nie je potrebné, aby sa vaše bábätko naučilo príliš skoro sedieť alebo liezť.

Rovnako ako všetky formy pohybu, aj plávanie pre bábätká posilňuje svaly a kĺby. Je tiež užitočné na zlepšenie koordinácie, má dobrý účinok na dýchací a obehový systém:

  • Plávanie pre bábätká zvyšuje prekrvenie celého tela a posilňuje srdce.
  • Vývoj dýchacieho systému sa odráža na kapacite pľúc a posilňovaní pľúcnych svalov.

Pravidelne „plávajúce” bábätká majú tiež silnejší imunitný systém a dokážu sa lepšie prispôsobiť zmenám teploty.

Plávanie dokonca ovplyvňuje každodenný život detí. Bohužiaľ, mnoho detí bojuje s problémami so spánkom. Skúsenosti ukazuje, že spánok detí zúčastňujúcich sa na plávaní sa zlepšuje, spia oveľa pokojnejšie a hlbšie.

Plávanie pre bábätká a potápačský reflex

Základom plávania pre bábätká je potápačský reflex, čo je inštinktívna schopnosť bábätiek. Keď je tvárička bábätka vystavená vode, potápačský reflex automaticky uzavrie chrupavku pri hrtane a dieťa začne vyfukovať vzduch nosom. Tento reflex sa môže u dojčiat spustiť približne vo veku 5 až 6 mesiacov.

potápačský reflex

Preto odborníci odporúčajú, aby ste plávanie pre bábätká začali ešte skôr. To samozrejme neznamená, že s plávaním pre bábätká nie je možné začať neskôr, ale je to odporúčanie.

Otázka - od akého veku sa odporúča plávanie pre bábätká je teda úplne oprávnená. Od troch mesiacov môžete svoje bábätko bezpečne vziať na hodiny plávania. V tomto veku dosahuje imunitný systém úroveň rozvoja, ktorá to umožňuje. Hodiny plávania pre bábätká je zvyčajne možné navštevovať až do veku 4 rokov. Samozrejme to tiež nie je striktne určená veková hranica, ale vo vyššom veku začnú deti navštevovať klasické hodiny plávania.

Pri plávaní pre bábätká si deti hravou formou zvyknú na vodu, učia sa rôzne úlohy, ako je potápanie sa pod vodou. Je veľmi dôležité počas týchto hodín vždy venovať maximálnu pozornosť nášmu dieťaťu, pretože prípadný rozvoj potápačského reflexu nechráni dieťa pred utopením!

Dbajte o nasledujúce kritériá!

V súčasnosti sa môžete zúčastniť hodín plávania pre bábätká na mnohých miestach. Pri výbere miesta však buďme veľmi ostražití! Dva najdôležitejšie kritéria pri výbere plávania je miesto a inštruktor!

Uistite sa, že plávanie pre bábätká vykonáva vyškolený inštruktor, ktorý ovláda metodiku plávania pre bábätká, pretože je to nesmierne zodpovedná úloha a vyžaduje si veľa odborných znalostí.

Okrem inštruktora plávania pre bábätká je dôležitým faktorom aj miesto. Záleží na tom, kde a za akých podmienok sa hodiny plávania konajú:

  • Dôležitá je napríklad teplota vody: Ideálna je teplota vody okolo 29-30 °C, pretože nad 30 °C sa môžu vo vode ľahšie množiť baktérie.
  • Dôležitá je aj hĺbka vody. Ak je voda príliš hlboká, ako rodič nebudete vedieť stáť dostatočne stabilne a bezpečne vykonávať úlohy so svojím bábätkom. Preto sa odporúča vykonávať plávanie pre bábätká vo vode do hĺbky max. 140 cm.
  • Vyhýbajte sa bazénom s liečivou vodou, pretože liečivá voda sa pre deti neodporúča!
  • Pokiaľ je to možné, vyberte si bazén bez obsahu chlóru, pretože chlórovaná voda nie je dobrá na citlivú pokožku vášho bábätka!
  • Z hygienických dôvodov je dôležité pravidelne meniť a čistiť vodu v bazéne!
  • Okrem čistoty bazéna stojí za to skontrolovať, či sú vytvorené vhodné podmienky na prebaľovanie a prípadne dojčenie. Je dobré, ak má plaváreň samostatnú miestnosť na prebaľovanie a dojčenie, kde môžete svoje dieťa nerušene kŕmiť.

plávanie pre bábätká

Keď už máte vybratého inštruktora a miesto, prichádza ďalší krok, príprava na hodiny. Nejde o činnosť, pri ktorej je potrebných veľa nástrojov, ale predsa budete potrebovať niekoľko potrieb. Napríklad jednorazovú plienku na plávania, ktorá, ako už z názvu vyplýva, sa dá použiť aj vo vode, pretože zachytáva stolicu. Ak hľadáte riešenie šetrnejšie k životnému prostrediu, k dispozícií sú aj špeciálne nohavičky na plávania, ktoré vďaka svojmu dizajnu udržujú vo vnútri aj stolicu dieťaťa.

Aby ste predišli prechladnutiu, ihneď zabaľte po opustení bazénu svoje dieťa do suchého uteráka. Je dobré, ak máte so sebou niekoľko kusov. S jednou osuškou

nasajete väčšinu vody a druhou udržíte dieťa v suchu a teple. Nezabudnite na vlásky svojho bábätka, utrite ich tiež úplne dosucha!
Pripravte sa na to, že drobec po plávaní väčšinou vyhladne. Ak už nedojčíte, vezmite si so sebou náhradné mlieko alebo ak ste už začali obdobie prikrmovania, vezmite si so sebou nejaké iné jedlo Ak vaše dieťa stále dojčíte, hľadajte miesto, kde ho môžete bez obáv nakŕmiť. A následnej je zaručený dobrý spánok.

Plávanie pre bábätká ako rodinný program

Narodenie dieťaťa významným spôsobom mení doterajší život rodiny, a preto je dobré voliť programy, ktoré môžete robiť spoločne. Plávanie pre bábätká je skutočne kvalitná zábava. 30-40 minút strávených v bazéne s dieťaťom nás vytrhne z ťažkostí každodenného života a prehlbuje dôveryhodný vzťah medzi rodičom a dieťaťom.

Súvisiace produkty: