Blog o bábätkách

Prebaľovanie bábätka

Jednou z najdôležitejších úloh je prebaľovanie bábätka. Výber správnej plienky a správnej techniky prebaľovania vám pomôže predchádzať začervenaniu zadočka vášho bábätka.

Ako sa hovorí, cvičenie robí majstra. Môžete si byť istí, že kým sa vaše dieťa naučí na nočník, vy už budete veľmajstrom prebaľovania. Avšak dovtedy ho musíte prebaliť nespočetnekrát. Začínajúci rodičia majú množstvo obáv, jednou z nich je aj prebaľovanie. Avšak prebaľovanie novorodenca nie je také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Pomocou nieľkoľných jednoduchých pravidiel budete raz-dva vedieť, ako na to.

Základy prebaľovania

V prvom rade sa pozrime, čo všetko budete na prebaľovanie potrebovať. Prvým dôležitým pravidlom pri prebaľovaní je, že bábätko nesmiete nechať pri výmene plienky ani na sekundu samé. Hoci sa novorodenec nedokáže pretočiť, no nikdy nemôžete vedieť, kedy si osvojí texhniku otáčania a keď nie ste na blízku, ľahko môže dôjsť k nehode.

Dôležité je, aby ste si všetky potrebné pomôcky na prebaľovanie starostlivo pripravili, vďaka čomu budete mať pri výmene plienok všetko po ruke a môžete sa maximálne sústrediť na dieťa. Mali by ste mať na dosah:

 • novú plienku,
 • krém na zadoček,
 • vlhčené utierky
 • náhradné oblečenie,
 • nejakú hračku, menšiu knihu, niečo na listovanie.

prebaľovanie


Náhradné oblečenie budete potrebovať, ak by z plienky unikalo alebo ak došlo k zašpineniu oblečenia pri samotnom prebaľovaní. Hračka je zas potrebná, pretože u každého dieťaťa nadíde čas, keď sa začne mrviť a točiť, aby tak protestovalo proti prebaľovaniu. V tomto prípade môžete použiť hračku alebo malú knihu, niečo na listovanie, čo dieťa rozptýli na krátku dobu, až kým dokončíte prebaľovanie.

Výber správnej veľkosti plienky

Ak sa chcete vyhnúť nehodám s únikom, vyberte si plienku, ktorá je pre vaše dieťa správna. Plienka, ktorá je príliš malá, môže tlačiť bruško alebo stehná bábätka, čo je veľmi nepríjemné.

Výrobcovanie kvalifikujú plienky podľa hmotnosti bábätka. Hmotnostný limit na obale vám pomôže zvoliť si, ktorá veľkosť bude pre vaše bábätko správna. Medzi hmotnostnými limitmi v rámci značky sú aj prekrytia, tj. nájdete plienky: 2-5 kg, 4-8 kg, 6-10 kg, 9-14 kg atď. Hmotnosť je však iba jedným hľadiskom, pri výbere plienky správnej veľkosti záleží aj na tvare dieťaťa.

Dve batoľatá môžu mať rovnakú hmotnosť, ale jedno z nich môže zodpovedať väčšej veľkosti a druhé menšej. Ak sa vaše dieťa práve pohybuje na hranici hmotnostného limitu, oplatí sa pozrieť ako mu sedí väčšia veľkosť. Napríklad pre dieťa s hmotnosťou 7 kg môže byť plienka veľkosti 4-8 kg rovnako dobrá ako plienka veľkosti 6-10 kg. Napriek tomu môže byť pre dieťatko väčšia veľkosť pohodlnejšia a vám sa bude ľahšie prebaľovať.

Výmena plienky: kedy a ako?

Zvyčajne môžete počítať so 4-6 špinavými plienkami za deň, ale záleží na návykoch vášho dieťaťa. Niektoré bábätká kakajú niekoľkokrát denne, zatiaľ čo iné iba raz.

Kedy treba plienku meniť?

Spravidla by ste si mali meniť plienku po kakaní a taktiež po preplnení močom. Ak to neurobíte, ľahko sa môžu na zadočku bábätka objaviť vyrážky spôsobené nosením plienok, čo je zároveň jedným z najbežnejších kožným problémom u dojčiat. Vyrážky z plienok sú pre vaše dieťa veľmi nepríjemný pocit pálenia, a preto je dôležité včas meniť plienku.

Rada: Ak sa chcete dozvedieť viac o vyrážkach spôsobených nosením plienok: čo ich spôsobuje, ako sa ošetrujú; prečítajte si náš článok o „Vyrážky z plienok, najčastejší kožný probléme u bábätiek”.

Po niekoľkých výmenách plienok je veľmi ľahké určiť, kedy je potrebné plienku vymeniť. Tu je niekoľko užitočných rád:

 • Po kakaní plienku vždy vymeňte.
 • Pred spaním vždy nasaďte bábätku čistú plienku, výrazne to prispeje k pokojnému nočnému spánku.
 • Po kŕmení začína trávenie, takže je veľká šanca, že bude malé kakať.
 • Aj po prebudení je častý pohyb čriev a vyprázdňovanie, preto by ste tomu mali venovať väčšiu pozornosť.
 • keď už je v plienkach veľa moču, napučiava. Plnosť plienky môžete skontrolovať jednoducho s rukou cez oblečenie alebo strčte prst do plienky a budete cítiť mieru vlhosti.

Tip: Existujú plienky, pri ktorých vám indikátor vlhkosti pomôže rozhodnúť, či je potrebné plienku vymeniť. Ak je prúžok úplne sfarbený, je čas na výmenu plienky.

Po čase sa aj kakanie stane súčasťou každodenného režimu dieťaťa. To vám uľahčí prácu, pretože budete presne vedieť, kedy kaká. Často sa stáva, že bude kakať vždy v obvyklom čase alebo dokonca na obvyklom mieste (napr. ráno, pri návrate domov z jaslí atď.). Sú však aj také deti, ktoré sa radi utiahnu do kúta miestnosti, kde ich „nikto nevidí“. V takom prípade ich pokojne nechajte vykonať svoju prácu, po skončení sa opäť objavia.

výmena plienky

Ako sa vymieňa plienka?

Výmena plienky nie je žiadna veľká vec, obzvlášť nie na začiatku, keď maličké bábätko leží pekne pokojne a nechá sa prebaliť. (Až keď sa z výmeny plienky stáva skutočný boj o život, budete so slzami v očiach spomínať na tieto pokojné prebaľovania) Zo začiatku je úplne normálne pociťovať strach, pretože viete, aké krehký je novonarodené dieťa.

Postup prebaľovania krok za krokom:

 1. Začnite dôkladným umývaním rúk. Pri výmene plienok majte vždy čisté ruky!
 2. Položte dieťa na prebaľovacie miesto. Môže to byť prebaľovacia komoda alebo prebaľovacia podložka, ale môžete prebaľovať na posteli, pohovke alebo koberci, čo je pre vás najpohodlnejšie. Dôležité je nenechávať dieťa bez dozoru!
 3. Nemusíte vyzliecť oblečenie úplne, stačí vyzliecť toľko oblečenia, koľko je potrebné na výmenu plienky. Užitočné sú napríklad body s patentom. Dajú sa jednoducho otvoriť a okamžite máte prístup k špinavej plienke.
 4. Po vybalení plienky môžete presne vidieť, čo obsahuje „balík“. Ak je plienka pocikaná, jednoducho chytíte bábätko za členky, zdvihnete mu nohy a vytiahnete plienku spod dieťaťa. Situácia je trochu komplikovanejšia, ak je plienka pokakaná, ale nemusíte zúfať. S prednou časťou plienky (čistou stranou) môžete odstrániť zo zadočka dieťaťa veľkú časť hovienok. Jednou rukou chytne bábätko za členky, nadvihnite mu nohy a počas toho vytiahnite plienku. Následne ho môžete od zvyškov kakania očistiť vlhčenými obrúskami.
 5. Pri utieraní zadočka dbajte o smer, tj. utierajte od konečníka. V opačnom prípade hrozí, že sa dostanú do močovodov baktérie, čo môže viesť k vážnej infekcii! Dôkladne skontrolujte, či ste všetko utreli. V záhyboch, ohyboch môžu ľahko zostať zvyšky moču alebo stolice, čo môže viesť ku kožným problémom, ako sú napríklad vyrážky z plienok.
 6. Ak je už zadoček čistý, prichádza narad čistá, suchá plienka. Ak máte možnosť alebo je v miestnosti dostatočná teplota, pred opätovným „zabalením“ nechajte dieťa trochu voľno.Trochu vetrania je priaznivé pre pokožku a tiež si to bude veľmi užívať. Po chvíli mu môžete obliecť plienku. Zdvihnite nohy dieťaťa obvyklým spôsobom za členky a roztiahnite pod ním plienku.
 7. Po dôkladnom očistení a utrietí zadočka dieťaťa na sucho, prichádza na rad krém na zadoček. Pri aplikácii na suchú pokožku môže krém na zadoček maximálne chrániť citlivú pokožku vášho dieťaťa pred začervenaním. Vlhká pokožka pod krémom na zadok môže spôsobiť zapareniny.
 8. V ďalšom kroku nasaďte na dieťa čistú plienku. Dôležité je:
 • Aby bol suchý zips v strede a plienka sa tak nemohla zvinúť..
 • Ak je plienka príliš voľná, moč alebo stolica môžu ľahko vytiecť, ale nie je dobrá ani príliš tesná plienka. Ideálne stav, keď je plienka taká „pevná“, že sa v páse do nej vojde jeden prst.
 • Na stehnách upravte plienku, nemala by byť príliš tesná, pretože pokožka sa môže ľahko trieť.
 • Ešte raz všetko dôkladne skontrolujrte a napravte plienku tak, aby nebola nikde zavinutá.

prebaľovanie bábätka

Na skladovanie špinavých plienok existujú špeciálne koše alebo vedrá na plienky, tiež známe ako koše na plienky. Vďaka svojmu špeciálnemu dizajnu zadržujú nepríjemné pachy vo vnútri. V tradičnom koši môže zápach pokakanej plienky presiaknuť celý byt veľmi rýchlo.

Prebaľovanie dievčatka alebo chlapčeka

Nejde o drastické rozdiely, ale medzi prebaľovaním dievčat a chlapčekov určité rozdiely predsa len sú. Samotný proces prebaľovania je rovnaký, existuje len niekoľko rozdielov v niekoľkých bodoch, ktoré je dobré mať na pamäti.

Prebaľovanie dievčatka

U malých dievčatiek musíte venovať osobitnú pozornosť smeru utierania, ktorým smerom utierať zadoček svojho bábätka. Vždy postupujte spredu dozadu, tj. od pohlavných orgánov ku konečníku. Toto je najlepší spôsob, ako zabrániť prenikaniu baktérií do močových ciest. Treba si na to dávať obzvlášť pozor u dievčat.Prebaľovanie chlapčeka

Aj keď je riziko v porovnaní s dievčatkami nižšie, tiež by ste mali dbať o smer utierania.

Chlapci sa častejšie počas výmeny plienky pocikávajú. Stačí mu dať dole špinavú plienku a po zacítení chladnejšieho vzduchu takmer z reflexu sa pociká. Môžete sa na to vopred pripraviť, dáte mu na úd textilnú plienku alebo po vybalení použitej plienky ju chvíľu držte, aby chlapček cikal do nej.

Na konci utierania zadočka veľmi dobre skontrolujte, či ste všetko dôkladne utreli okolo údu a mieška. A po nasadení plienky je dôležité, aby úd chlapčeka smeroval dole. Ak je úd otočený smerom hore ľahko si môže moč nájsť cestu von z plienky.

Jednorazové plienky alebo prateľné plienky?

Toto je určite veľmi zložitá otázka, v prípade oboch typov možno argumentovať pre a proti. Premýšľajte o tom, čo je pre vás vhodné: čo dokážete urobiť a podľa toho sa rozhodnite. My vám môžeme pomôcť predstaviť výhody a nevýhody oboch možností.

plienky

Výhody a nevýhody jednorazových plienok

Plienky na jedno použitie mnohí považujú za veľkého nepriateľa životného prostredia. Bohužiaľ je pravda, že jednorazové plienky, ktoré sa v súčasnosti používajú, sú vyrobené z materiálov, ktoré sa nerozložia ani po rokov alebo desaťročiach. Môže trvať až sto rokov, kým sa jednorazová plienka rozloží. Nie je ťažké vypočítať, koľko odpadu to znamená pri použí 4-6 plienok denne po dobu 2-3 rokov.
Zároveň je nesporné, že ide o najpohodlnejšie riešenie. Dnešné jednorazové plienky už majú veľmi dobrú absorbčnú schopnosť. Vďaka absorpčnej schopnosti chráni pokožku dieťaťa pred začervenaním, no zároveň je aj dostatočne priedušná, aby poskytovala dieťaťu čo najväčší komfort.

Práve toto pohodlie sťažuje deťom, ktoré nosia jednorazové plienky prechod na nočník, pretože sa kvôli dobrej absorpcii plienky cítia pohodlne.

Ďalšou veľkou výhodou jednorazovej plienky je to, že s ňou nie sú spojené ďalšie povinnosti, netreba ju prať, sušiť alebo žehliť. Pri cestovaní je jednorazová plienka jednoznačne užitočnejšia ako prateľná plienka.

Ak dávate v záujme pohodlia prednosť jednorazovej plienke, ale zároveň chcete čo najviac chrániť svoje životné prostredie, môžete zvoliť jednorazové ekologické plienky šetrné k životnému prostrediu. Okrem toho, že sú tieto ekologické plienky na jedno použitie vyrobené z prírodných materiálov aj pri použití obalového materiálu sa usilujú o ekologické riešenie. Pri navrhovaní výrobných procesov sa brali do úvahy zásady šetrné k životnému prostrediu a pri výrobe sa preto používa veľké percento obnoviteľných zdrojov energie.

bábätko

Výhody a nevýhody prateľných plienok

Výhodou jednorazovej plienky je do značnej miery nevýhoda prateľnej plienky a to platí aj naopak. Prateľné plienky oveľa menej znečisťujú životné prostredie ako ich náprotivky na jedno použitie. Koniec koncov, prateľné plienky môže slúžiť nie len jednému dieťaťu, ale aj súrodencom.

Avšak tu musíte počítať aj s cenou, konkrétne za ošetrenie umývateľných plienok. Kým nie sú vyprané, musíte vyriešiť skladovanie špinavých plienok, potom ich vyprať, vysušiť, vyžehliť. A to nie je malá práca a obeta zo strany rodičov.

Aj keď prateľná plienka stojí relatívne veľa, keďže sa dá prispôsobiť veľkosti dieťaťa, môže ho sprevádzať počas celého obdobia prebaľovania.

V posledných rokoch sa tiež dosiahol významný pokrok v oblasti prateľných plienok, ale ich absorpčná schopnosť zvyčajne nedosahuje úroveň kvalitnej jednorazovej plienky. Z tohto dôvodu môže byť potrebné plienku vymieňať častejšie, pretože pre dieťa nebude po čase príjemné. To je presne dôvod, prečo sa dá jednoduchšie naučiť dieťa na nočník.

dieťa

Prebaľovanie bábätka

V kamenných a internetových obchodoch nájdete množstvo výrobcov a produktov. Existujú lacnejšie aj drahšie plienky. Pri výbere ideálnej plienky pre svoje dieťa by ste sa mali snažiť vybrať tú najlepšiu plienku pre pokožku. Lacnejšie jednorazové plienky sú často horšej kvality, majú menšiu absorbčnú schopnosť, kvôli čomu môže ľahšie dôjsť k začervenaniu zadočka dieťaťa. Ak je vaše dieťa náchylné na vyrážky z plienok, radšej zvolte absorpčný a priedušný typ.

Súvisiace produkty: 

Foto: shutterstock.com